Ընդունվել է 10.06.2013
Հոդված 1. «Եկամտային հարկի մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 2010 թվականի դեկտեմբերի 22-ի ՀO-246-Ն oրենքի (այuուհետ` Oրենք) 10-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «2-8-րդ մասերում» բառերը փոխարինել «2-9-րդ մասերում» բառերով.
2) 8-րդ մասի առաջին նախադասության «Նոտարները եւ» բառերը հանել, իսկ «անհատ ձեռնարկատերերը» բառերը փոխարինել «հարկ վճարողները» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետից հանել «, որի դեպքում եկամտային հարկը վերահաշվարկվում է սույն օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասում նշված ամսական դրույքաչափերով,» բառերը:
Հոդված 3. Օրենքի 13-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի 1-ին կետը եւ 2-րդ կետի առաջին պարբերությունը լրացնել «,բացառությամբ սույն հոդվածի 2.1-ին մասով սահմանված դեպքերի» բառերով.
«2.1. Եթե նոր աշխատողի համար գրանցման հայտում եւ (կամ) եկամտային հարկի ամփոփ հաշվարկում ներառվելիք` անձին վերաբերող տեղեկատվությունը օրենսդրությամբ սահմանված է որպես սահմանափակ օգտագործման ենթակա տեղեկատվություն, ապա տվյալ անձի համար գրանցման հայտը եւ (կամ) եկամտային հարկի ամփոփ հաշվարկը հարկային մարմին է ներկայացվում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:».
3) 3-րդ մասը «1-ին կետով» բառերից հետո լրացնել «, 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ մասերով» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 14-րդ հոդվածը «հաշվարկման» բառից հետո լրացնել «(պասիվ եկամուտների եւ (կամ) քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակներում աշխատանքների կատարման (ծառայությունների մատուցման) դիմաց վճարման)» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 25-րդ հոդվածի 6-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը լրացնել «, կամ եթե գործատուն օրենսդրության կամ միջազգային իրավական ակտերի համաձայն, մինչեւ 2013 թվականի հունվարի 1-ը ազատված է եղել իր հաշվին պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարներ հաշվարկելու եւ վճարելու պարտավորությունից» բառերով:
Հոդված 6. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ տարածվում է 2013 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագող (ծագած) հարաբերությունների վրա:

1) в части 1 слова и цифры “в частях 2-8” заменить словами и цифрами “в частях 2-9”;
2) в части 8 исключить слова “Нотариусы и”, а слова “индивидуальные предприниматели” заменить словами “налогоплательщики”.
Статья 2. В пункте 1 части 2 статьи 11 Закона исключить слова “, в случае которого подоходный налог перерасчитывается по месячным ставкам, указанным в части 1 статьи 10 настоящего Закона,”.
1) конец пункта 1 и конец первого абзаца пункта 2 части 2 дополнить словами “, за исключением случаев, установленных частью 2.1 настоящей статьи”;
“2.1. Если информация о лице, включаемая в заявку на регистрацию и (или) в итоговый расчет подоходного налога для нового работника, установлена законодательством в качестве информации, подлежащей ограниченному использованию, то заявка на регистрацию и (или) итоговый расчет подоходного налога для нового работника представляется в налоговый орган в порядке, установленном Правительством Республики Армения.”;
3) часть 3 после слова и цифры “части 1” дополнить словом и цифрами “, частями 2, 3, 4 и 5”.
Статья 4. Статью 14 Закона в конце дополнить словами “(плата за выполнение работ (оказание услуг) в рамках пассивных доходов и (или) гражданско-правовых договоров)”.
Статья 5. Абзац второй части 6 статьи 25 Закона дополнить словами “, или, если работодатель согласно законодательству или международным правовым актам до 1 января 2013 года был освобожден от обязанности по исчислению и выплате платежей обязательного социального обеспечения за свой счет”.
Статья 6. Настоящий Закон вступает в силу на следующий день после его официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие (возникшие) после 1 января 2013 года.