Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի 38-րդ հոդվածում՝
ա) «բ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«բ) դատարանների կողմից դիմումները (բողոքները) վերադարձվելու կամ դրանց ընդունումը մերժվելու, ինչպես նաեւ նոտարի կողմից նոտարական գործողությունների կատարումը մերժվելու, քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմինների կողմից քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցումը եւ ուրիշ գործողությունների ու ծառայությունների կատարումը մերժվելու դեպքում, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքի.».
բ) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 233 հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի հիմքով Հայաստանի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի կողմից գործն ըստ էության լուծող դատական ակտի դեմ բերված վճռաբեկ բողոքը վերադարձվելու կամ Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքի 162 հոդվածի1-ին մասի 2-րդ կետի հիմքով Հայաստանի Հանրապետության վճռաբեկ դատարանի կողմից գործն ըստ էության լուծող դատական ակտերի դեմ բերված վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելը մերժվելու դեպքում պետական տուրքը, բայց ոչ ավելի, քան քսան հազար Հայաստանի Հանրապետության դրամ, չի վերադարձվում:»:

Статья 1. В статье 38 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР- 186:
а) пункт “б” изложить в следующей редакции:
“б) в случае возвращения судами заявлений (протестов) или отказа в их принятии, а также отказа нотариуса в совершении нотариальных действий, отказа органов регистрации актов гражданского состояния в регистрации актов гражданского состояния и совершении других действий и услуг, за исключением случая, предусмотренного частью 3 настоящей статьи;";
“В случае возвращения Кассационным судом Республики Армения кассационного протеста, принесенного на разрешающий дело по существу судебный акт на основании пункта 1 части 1 статьи 233 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения, или отказа Кассационного суда Республики Армения в принятии к производству кассационного протеста, принесенного на разрешающий дело по существу судебный акт на основании пункта 2 части 1 статьи 162 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения, государственная пошлина, но не более чем в размере двадцати тысяч драмов Республики Армения, не возвращается.”.