«ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԵՎ «ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԵՎ «ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈՒՐՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ 2010 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 27-Ի ՀՕ-55-Ն ՕՐԵՆՔԸ ՉԵՂՅԱԼ ՃԱՆԱՉԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 23.12.2013
ՀՀ Նախագահի առարկությամբ եւ առաջարկությամբ
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 19-րդ հոդվածի «14. ՎԻՃԱԿԱԽԱՂԵՐԻ, ՇԱՀՈՒՄՆԵՐՈՎ ԽԱՂԵՐԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌ» բաժնում`
1) 14.2-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 14.3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«14.3 շահումներով խաղերի կազմակերպման համար, այդ թվում`
14.3.1 Ծաղկաձոր քաղաքում` տարեկան բազային տուրքի 150000-ապատիկի չափով
14.3.2 Սեւան քաղաքում` տարեկան բազային տուրքի 120000-ապատիկի չափով
14.3.3 Ջերմուկ քաղաքում` տարեկան բազային տուրքի 80000-ապատիկի չափով
14.3.4 Մեղրի քաղաքում` տարեկան բազային տուրքի 30000-ապատիկի չափով
14.3.5 այլ վայրում` տարեկան բազային տուրքի 4500000-ապատիկի չափով»:
Հոդված 2. Ուժը կորցրած ճանաչել Օրենքի 19-րդ հոդվածի «18. ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԱՅԼ ԲՆԱԳԱՎԱՌՆԵՐ» բաժնի վերջին պարբերությունը:
Հոդված 3. Օրենքի 32-րդ հոդվածի վերջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Օրենքի 19-րդ հոդվածի 14-րդ բաժնի 14.3.1-14.3.5-րդ կետերով սահմանված պետական տուրքի տարեկան գումարի մեկ քառորդ մասը պետական բյուջե է վճարվում յուրաքանչյուր եռամսյակ` մինչեւ տվյալ եռամսյակի սկզբին նախորդող ամսվա 25-ը ներառյալ, բացառությամբ լիցենզիայի տրման համար վճարվող առաջին պետական տուրքի, որի վճարման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետներում հետեւյալ չափով` օրենքի 19-րդ հոդվածի 14-րդ բաժնի 14.3.1-14.3.5-րդ կետերով սահմանված պետական տուրքի տարեկան գումարի մեկ տասներկուերորդի եւ լիցենզիայի տրման ամսվանից մինչեւ տվյալ եռամսյակի վերջին ամիսն ընկած ժամանակահատվածում ներառված, այդ թվում` ոչ ամբողջական, ամիսների թվի արտադրյալով:»:
Հոդված 4. Չեղյալ ճանաչել «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու եւ «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2010 թվականի ապրիլի 27-ի ՀՕ-55-Ն օրենքը չեղյալ ճանաչելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2012 թվականի դեկտեմբերի 6-ի ՀՕ-232-Ն օրենքի 1-3-րդ եւ 9-րդ հոդվածները:
Հոդված 5. Անցումային դրույթներ
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2014 թվականի հունվարի 1-ից:
Սույն օրենքով կատարված փոփոխությունների արդյունքում գործունեության տեսակների համար սահմանված պետական տուրքի դրույքաչափերը ենթակա չեն փոփոխության սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ հինգ տարվա ընթացքում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ” И ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ” И ПРИЗНАНИИ НЕДЕЙСТВИТЕЛЬНЫМ ЗАКОНА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ ОТ 27 АПРЕЛЯ 2010 ГОДА ЗР-55-Н ”
Принят 23.12.2013
с возражением и предложением
Президента Республики Армения
Статья 1. В разделе “14. ОБЛАСТЬ ЛОТЕРЕЙ, ИГР С ВЫИГЫШЕМ” статьи 19 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР-186 (далее – Закон):
1) пункт 14.2 признать утратившим силу;
2) пункт 14.3 изложить в следующей редакции:
“14.3 за организацию игр с выигрышем, в том числе:
14.3.1  в городе Цахкадзор - ежегодно в 150000-кратном размере базовой пошлины
14.3.2  в городе Севан - ежегодно  в 120000-кратном размере базовой пошлины
14.3.3  в городе Джермук - ежегодно в 80000-кратном размере базовой пошлины
14.3.4 в городе Мегри - ежегодно в 30000-кратном размере базовой пошлины
14.3.5 в других местах - ежегодно
в 4500000-кратном размере базовой пошлины”.
Статья 2. Абзац последний раздела “18. ДРУГИЕ ОБЛАСТИ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ” статьи 19 Закона признать утратившим силу.
Статья 3. Абзац последний статьи 32 изложить в следующей редакции:
“Одна четвертая часть суммы государственной пошлины, установленной пунктами 14.3.1-14.3.5 раздела 14 статьи 19 Закона, уплачивается в государственный бюджет ежеквартально, до 25 числа включительно месяца, предшествующего данному кварталу, за исключением первой государственной пошлины, уплачиваемой за выдачу лицензии, отношения, связанные с уплатой которой, регулируются  порядком и сроками, установленными Законом Республики Армения “О лицензировании”, в следующем размере: произведение одной десятой годовой суммы государственной пошлины, установленной пунктами 14.3.1-14.3.5 раздела 14 статьи 19 Закона, и числа месяцев, в том числе неполных, включенных в период от месяца выдачи лицензии до последнего месяца данного квартала.”.
Статья 4. Признать недействительными статьи 1-3 и 9 Закона Республики Армения ''О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О государственной пошлине” и признании недействительным Закона Республики Армения “О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 апреля 2010 года, ЗР – 55-Н” от 6 декабря 2012 года, ЗР – 232-Н.
Статья 5. Переходные положения
Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2014 года.
Ставки государственной пошлины за виды деятельности, установленные в результате внесения изменений в настоящий Закон, не подлежат изменению в течение пяти лет после вступления настоящего Закона в силу.