«ՊԵՏԱԿԱՆ ՊԱՇՏՈՆՆԵՐ ԶԲԱՂԵՑՐԱԾ ԱՆՁԱՆՑ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2014 թվականի փետրվարի 4-ի ՀՕ-1-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Oրենք) 2-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին կետով.
«5.1) Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեում առնվազն 10 տարի ծառայած ծառայողը, որի լիազորությունները դադարել են «Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 22-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ եւ 5-րդ կետերով սահմանված հիմքերով, ինչպես նաեւ դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած վճռով անգործունակ ճանաչվելու հիմքով.».
2) 9-րդ կետը «ծառայության» բառից հետո լրացնել «, քննչական կոմիտեի» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի առաջին պարբերությունը «ծառայողի» բառից հետո լրացնել «,քննչական կոմիտեի ծառայողի» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5. Սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 4-րդ մասի դրույթները չեն տարածվում այն դեպքերի վրա, երբ սույն օրենքով սահմանված կենսաթոշակը նշանակվել է մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը, կամ դատախազի, հատուկ քննչական ծառայության ծառայողի պաշտոն զբաղեցրած անձին կենսաթոշակ է նշանակվել սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված հիմքերով:
Սույն մասով սահմանված դեպքերում կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը դադարեցվում է, եթե պետական պաշտոն զբաղեցրած անձը կենսաթոշակ նշանակվելուց հետո անցել է զինվորական ծառայության, նշանակվել է քրեակատարողական ծառայողի, դատական ակտերի հարկադիր կատարողի, դատախազի, քննչական կոմիտեի ծառայողի, հատուկ քննչական ծառայության ծառայողի կամ դատավորի պաշտոնում:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СОЦИАЛЬНЫХ ГАРАНТИЯХ ЛИЦАМ, ЗАНИМАВШИМ ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ДОЛЖНОСТИ”
Принят 19.05.2014
Статья 1. Часть 1 статьи 2 Закона Республики Армения  “О социальных гарантиях лицам, занимавшим государственные должности” от 4 февраля 2014 года, ЗР-1-Н (далее ­ Закон):
1) дополнить пунктом 5.1 следующего содержания:
“5.1) служащий, прослуживший не менее  10 лет в Следственном комитете Республики Армения, полномочия которого прекращены по основаниям, установленным пунктами 3 и 5 части 1 статьи 22 Закона Республики Армения “О Следственном комитете Республики Армения”, а также по основанию признания недееспособным по вступившему в законную силу решению суда;”;
2) пункт 9 после слов “ Специальной следственной службы” дополнить словами “, Следственного комитета”.
Статья 2. Абзац первый части 1 статьи 3 Закона после слова “службы” дополнить словами “, служащего Следственного комитета”.
Статья 3. Часть 5 статьи 9 Закона изложить в следующей редакции:
“Положения части 4 статьи 6 настоящего Закона не распространяются на случаи, когда установленная настоящим Законом пенсия назначена до вступления настоящего  Закона в силу либо пенсия лицу, занимавшему должность прокурора, служащего Специальной следственной службы, назначена по основаниям, установленным частью 3 настоящей статьи.
В установленных настоящей частью случаях право на получение пенсии прекращается, если занимавшее государственную должность лицо после назначения пенсии перешло на военную службу, назначено на должность уголовно-исполнительного служащего, служащего принудительного исполнения судебных актов, прокурора, служащего Следственного комитета, служащего Специальной следственной службы или судьи.