«ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԳԱՂՏՆԻՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Բանկային գաղտնիքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1996 թվականի հոկտեմբերի 7-ի ՀՕ-80 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 13.1-ին հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 13.1. Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի շրջանակներում բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների տրամադրումը
1. «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանuավորման դեմ պայքարի մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության oրենքով uահմանված, ներառյալ՝ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններն այդ օրենքով սահմանված լիազոր մարմնի (սույն հոդվածի իմաստով՝ լիազոր մարմին) կողմից վերլուծվելու արդյունքում, եթե լիազոր մարմինը գալիս է եզրակացության, որ առկա են փողերի լվացման կամ ահաբեկչության ֆինանuավորման հիմնավոր կասկածներ, ապա ծանուցում է տրամադրում քրեական հետապնդում իրականացնող մարմիններին: Ծանուցման հետ միաժամանակ կամ հետագայում, ի լրումն ծանուցման, լիազոր մարմինը կարող է սեփական նախաձեռնությամբ քրեական հետապնդում իրականացնող մարմիններ ներկայացնել նաեւ ծանուցման մեջ նշված հանգամանքներին առնչվող այլ տեղեկություններ:
«Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանuավորման դեմ պայքարի մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության oրենքի համաձայն՝ քրեական հետապնդման մարմինների հարցման հիման վրա լիազոր մարմինը տրամադրում է իր տրամադրության տակ առկա, այդ թվում` բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, եթե հարցումը պարունակում է բավարար հիմնավորում փողերի լվացման կամ ահաբեկչության ֆինանսավորման կասկածի կամ դեպքի վերաբերյալ:
«Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանuավորման դեմ պայքարի մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության oրենքով uահմանված կարգով լիազոր մարմնի կողմից ֆինանuական հետախուզության օտարերկրյա մարմիններին կարող են տրամադրվել բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններ (ներառյալ՝ փաստաթղթեր):»:
Հոդված 2. Օրենքի 14-րդ հոդվածի 1-ին մասը «ապահովելու» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի նպատակով» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О БАНКОВСКОЙ ТАЙНЕ”
Статья 1. Статью 13.1 Закона Республики Армения “О банковской тайне” от 7 октября 1996 года, ЗР -80 (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
"Статья 13.1. Предоставление сведений, составляющих банковскую тайну, в рамках борьбы с отмыванием денег и финансированием терроризма
1. Если в результате проведения уполномоченным органом, установленным Законом Республики Армения “О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма” (в контексте настоящей статьи – уполномоченный орган), анализа сведений, установленных этим Законом, включая сведения, составляющие банковскую тайну, уполномоченныйорган приходит к заключению, что имеются обоснованные подозрения, связанные с отмыванием денег и финансированием терроризма, то он направляет уведомление органам, осуществляющим уголовное преследование. Уполномоченный орган одновременно с уведомлением или впоследствии в дополнение к уведомлению может по собственной инициативе представить в осуществляющие уголовное преследование органы также другие сведения, связанные с указанными в уведомлении обстоятельствами.
Уполномоченный орган на основании запроса органов уголовного преследования предоставляет в соответствии с Законом Республики Армения “О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма” имеющиеся в егораспоряжении сведения, в том числе содержащие банковскую тайну, если запрос содержит достаточное обоснование подозрения в отмывании денег или финансировании терроризма илислучая отмывания денег или финансирования терроризма.
Уполномоченный орган может предоставлять иностранным органам финансовой разведки сведения, составляющие банковскую тайну (включая документы), в порядке, установленном Законом Республики Армения “О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма”. ՚ .
Статья 2. Часть 1 статьи 14 Закона после слова “инвестиций” дополнить словами “, а также в целях борьбы с отмыванием денег и финансированием терроризма”.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу на девяностый день после дня его официального опубликования.