Ընդունվել է 20.11.2014
Հոդված 1 . «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության  2001 թվականի մայիսի 30-ի ՀՕ-193 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 13-րդ հոդվածում՝
«2. Անձի մասնագիտական որակավորում ունենալու փաստը պետք է հավաստվի սույն օրենքով սահմանված կարգով մասնագիտական որակավորման ստուգման արդյունքում լիազորված մարմնի կողմից տրված համապատասխան փաստաթղթերով (վկայականներով, դիպլոմներով կամ օրենսդրությամբ նախատեսված այլ փաստաթղթերով): Անձի կողմից ոչ պակաս, քան 3 տարի անընդմեջ որոշակի պաշտոններում կամ որոշակի բնագավառներում աշխատանքներ կատարելու մասին աշխատանքային ստաժը նույնպես կարող է համարվել անձի՝ տվյալ մասնագիտական որակավորում ունենալու փաստը հավաստող փաստաթուղթ, եթե դա սահմանված է օրենքով, լիցենզավորման կամ որակավորման կարգերով:».
«6. Սույն օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասի աղյուսակով ֆիզիկական անձանց մասնագիտական որակավորման պահանջի դեպքում անձի մասնագիտական որակավորումը հաստատող փաստաթղթերի պատճենները լիցենզավորող մարմին պետք է ներկայացվեն մինչեւ լիցենզավորված գործունեության իրականացումն սկսելուց հինգ աշխատանքային օր առաջ, իսկ դրանց փոփոխությունները՝ դրանք կատարվելուց հետո՝ 3 աշխատանքային օրվա ընթացքում, բացառությամբ օրենքով որակավորված անձանց նկատմամբ սահմանված այլ պահանջներ լինելու դեպքի, երբ սահմանված է, որ որակավորված անձը պետք է ապահովի նաեւ այլ նախապայմաններ, որոնք անհրաժեշտ են լիցենզիա ստանալու համար:»:
Հոդված 2. Օրենքի 14-րդ հոդվածի 9-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենքի 28-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 4. Օրենքի 36-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
«2) լիցենզավորված անձի կողմից սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում փոփոխությունների մասին լիցենզավորող մարմնին ժամանակին չհայտնելու կամ սույն օրենքով սահմանված դեպքերում անձի մասնագիտական որակավորումը հաստատող փաստաթղթերի պատճենները լիցենզավորվող մարմին ժամանակին չներկայացնելու դեպքերում.».
2)  8-րդ կետը «միայն այդ անձի մասով» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենքի 13-րդ հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված դեպքի» բառերով:

Статья 1. Встатье 13 Закона Республики Армения “О лицензировании” от 30 мая 2001 года ЗР-193 – Н (далее – Закон):
“ 2. Факт обладания лицом профессиональной квалификацией должен быть удостоверен соответствующими документами (свидетельствами, дипломами, либо предусмотренными законодательством иными документами), выданными уполномоченным органом в установленном законом порядке по результатам проверки профессиональной квалификации. Трудовой стаж лица на определенных должностях или выполнение работы в определенных областях не менее чем в течение 3 лет подряд также может считаться документом, подтверждающим факт наличия у лица данной профессиональной квалификации, если это установлено законом, положениями о лицензировании или квалификации.”;
“6. Если согласно таблицечасти 2 статьи 43 настоящего Закона предъявляется требование к профессиональной квалификации физических лиц, то копии удостоверяющих профессиональную квалификацию лица документов должны представляться в уполномоченный орган за пять рабочих дней до начала осуществления лицензируемой деятельности, а изменения к ним – в течение 3-х рабочих дней после произведения изменения, за исключением случаев наличия иных установленных законом требований к лицензируемым лицам, когда устанавливается, что получившее квалификацию лицо должно обеспечить выполнение и других необходимых для получения лицензии предварительных требований.”.
Статья 2. Часть 9 статьи 14 Закона признать утратившей силу.
Статья 3. Пункт 3 части 1 статьи 28 Закона признать утратившим силу.
Статья 4. В части 1 статьи 36 Закона:
“2) в случае несообщения в срок лицензиатом лицензирующему органу об изменениях в случаях, предусмотренных настоящим Законом, или непредставления в установленных настоящим Законом случаяхлицом в лицензирующий орган в срок копий документов, устанавливающих профессиональную квалификацию лица;”;
2) пункт 8 после слов “только в части этого лица” дополнить словами “, за исключением случая, установленного частью 6 статьи 13 настоящего Закона ”.