Ընդունվել է 20.11.2014
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 19-րդ հոդվածում՝
15.5-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«15.5. Մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումներ կազմակերպելու համար՝
- անհատ ձեռնարկատերերի եւ կազմակերպությունների կողմից մարդատար-տաքսի մեկից չորս ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման համար` տարեկան
- անհատ ձեռնարկատերերի եւ կազմակերպությունների կողմից մարդատար-տաքսի չորսից ավելի ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման համար` տարեկան
100-ապատիկի չափով
200-ապատիկի չափով».
լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15.6-րդ ենթակետով.
«15.6. Ֆիզիկական անձանց կողմից մարդատար-տաքսի մեկ ավտոմոբիլով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման համար՝
Երեւան քաղաքում՝ ամսական
կամ եռամսյակային
կամ տարեկան
այլ քաղաքներում՝ ամսական
այլ վայրերում՝ ամսական
սահմանամերձ գյուղերում՝ ամսական
12-ապատիկի չափով
34-ապատիկի չափով
120-ապատիկի չափով
8-ապատիկի չափով
23-ապատիկի չափով
80-ապատիկի չափով
5-ապատիկի չափով
13.5-ապատիկի չափով
45-ապատիկի չափով
4-ապատիկի չափով
9-ապատիկի չափով
30-ապատիկի չափով
Ընդ որում, պետական տուրքը գանձվում է ըստ հայտատու ֆիզիկական անձի հաշվառման վայրի: Սույն տուրքի մասով եռամսյակ նշանակում է իրար հաջորդող յուրաքանչյուր երեք ամիս:»:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 6.2. Տարեկան պետական տուրքի վերաբերյալ սահմանված դրույթների կիրառումը ամսական եւ եռամսյակային պետական տուրքերի նկատմամբ
Սույն օրենքով տարեկան պետական տուրքի վերաբերյալ սահմանված դրույթները կիրառվում են նաեւ ամսական եւ եռամսյակային պետական տուրքերի նկատմամբ, եթե այլ բան նախատեսված չէ սույն օրենքով կամ չի հակասում ամսական կամ եռամսյակային պետական տուրքերի վճարման հարաբերությունների էությանը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 32-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ պարբերությունով.
«Մարդատար-տաքսի մեկից չորս ավտոմոբիլներով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման լիցենզիա ունեցող անհատ ձեռնարկատերերը եւ կազմակերպությունները, մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլների քանակը օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չորսից ավելացնելու դեպքում պարտավոր են վճարել պետական տուրք՝ բազային տուրքի 100-ապատիկի չափով: Պետական տուրքը պետք է վճարվի մինչեւ ավտոմոբիլների քանակը օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չորսից ավելի դառնալը: Սույն պարբերությամբ սահմանված դեպքում, անկախ պետական տուրքի վճարման ամսաթվից, լիցենզիայի համար տարեկան հերթական պետական տուրքը վճարվում է սույն օրենքի 34 հոդվածով սահմանված ժամկետում: Անհատ ձեռնարկատերերը եւ կազմակերպությունները մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլների քանակը օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չորսից ավելի դառնալու դեպքում հերթական տարեկան պետական տուրքը վճարում են սույն օրենքի 19 հոդվածի 15.5-րդ ենթակետի երկրորդ պարբերությամբ սահմանված դրույքաչափով:
Անհատ ձեռնարկատերերը եւ կազմակերպությունները մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլների քանակը օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չորս եւ պակաս դառնալու դեպքում տարեկան հերթական պետական տուրքը վճարում են սույն օրենքի 34 հոդվածով սահմանված ժամկետում՝ սույն օրենքի 19 հոդվածի 15.5-րդ ենթակետի առաջին պարբերությամբ սահմանված դրույքաչափով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 34-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Սույն օրենքի 19 հոդվածի 15.6-րդ ենթակետով սահմանված ամսական կամ եռամսյակային հերթական պետական տուրքի վճարումը յուրաքանչյուր առաջիկա ամսվա կամ եռամսյակի համար կատարվում է համապատասխանաբար մինչեւ առաջիկա ամիսը կամ եռամսյակը սկսելը` լիազոր մարմնի կողմից համապատասխան լիցենզիայի վրա նշված լիցենզիաների տրման ամսաթվից ոչ ուշ:»:
Հոդված 5. Օրենքի 36.1-ին հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Պետական տուրքի պարտավորությունների (տուրք, տույժ), բացառությամբ սույն օրենքի 19 հոդվածի 15.6-րդ ենթակետով սահմանված պետական տուրքի պարտավորությունների, հաշվառման համար հարկային մարմնում բացվում են անձնական հաշվի քարտեր: Անձնական հաշվի քարտի ձեւը եւ վարման կարգը սահմանում է վերադաս հարկային մարմինը: Սույն օրենքի 19 հոդվածի 15.6-րդ ենթակետով սահմանված պետական տուրքի պարտավորությունների հաշվառումն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունը:»:

Статья 1. В статье 19 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР- 186 (далее – Закон):
1) подпункт 15.5 изложить в следующей редакции:
“15.5. за организацию пассажироперевозок легковыми автомобилями-такси:
– за организацию индивидуальными предпринимателями и организациями пассажироперевозок в количестве от одного до четырех легковыми автомобилями-такси - ежегодно
– за организацию индивидуальными предпринимателями и организациями пассажироперевозок более чем четырьмя легковыми автомобилями-такси - ежегодно
2) статью дополнить подпунктом 15.6 следующего содержания:
“15.6. За организацию физическими лицами пассажироперевозок одним легковым автомобилем-такси в городе Ереване - ежемесячно
в 12-кратном размере базовой пошлины
или ежеквартально
в 34-кратном размере базовой пошлины
или ежегодно
в 120-кратном размере базовой пошлины
в других городах - ежемесячно
в 8-кратном размере базовой пошлины
в 23-кратном размере базовой пошлины
в других местах - ежемесячно
в 5-кратном размере базовой пошлины
в 13.5-кратном размере базовой пошлины
в 45 -кратном размере базовой пошлины
в приграничных селах - ежемесячно
в 4-кратном размере базовой пошлины
в 9-кратном размере базовой пошлины
в 30-кратном размере базовой пошлины
При этом государственная пошлина взыскивается по месту учета заявителя -физического лица. В части настоящей пошлины “квартал” означает каждые следующие друг за другом три месяца.”.
Статья 2. Закон дополнить статьей 6.2 следующего содержания:
Статья 6.2. Применение установленных в отношении годовой государственной пошлины положений к
ежемесячной и ежеквартальной государственным пошлинам
Установленные настоящим Законом положения о годовой государственной пошлине применяются также к ежемесячной и ежеквартальной государственным пошлинам, если настоящим Законом иное не предусмотрено или это не противоречит сути отношений, касающихся уплаты ежемесячной или ежеквартальной государственных пошлин.”.
Статья 3. Статью 32 Закона дополнить абзацем третьим следующего содержания:
“Индивидуальные предприниматели и организации, имеющие лицензию на организацию пассажироперевозок в количестве от одного до четырех легковыми автомобилями-такси, при увеличении в установленном законодательством порядке количества легковых автомобилей-такси больше чем на четыре обязаны уплатить государственную пошлину в 100-кратном размере базовой пошлины. Государственная пошлина должна уплачиваться до увеличения в установленном законодательством порядке количества автомобилей более чем на четыре. В случае, установленном настоящим абзацем, очередная годовая государственная пошлина за лицензию уплачивается в установленный статьей 34 настоящего Закона срок независимо от даты уплаты государственой пошлины. В случае, если количество легковых автомобилей такси в установленном законодательством порядке становится больше четырех, то индивидуальные предприниматели и организации уплачивают очередную годовую государственную пошлину по ставке, установленной абзацем вторым подпункта 15.5 статьи 19 настоящего Закона.
В случае, если количество легковых автомобилей-такси в установленном законодательством порядке становится четыре и меньше, то индивидуальные предприниматели и организации уплачивают очередную годовую государственную пошлину в срок, установленный статьей 34 настоящего Закона, по ставке, установленной абзацем первым подпункта 15.5 статьи 19 настоящего Закона.”.
Статья 4. Статью 34 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Уплата установленной подпунктом 15.6 статьи 19 настоящего Закона ежемесячной или ежеквартальной очередной государственной пошлины за каждый предшествующий месяц или квартал соответственно производится до начала предшествующего месяца или квартала, не позднее указанной уполномоченным органом на соответствующей лицензии даты выдачи лицензий.”.
Статья 5. Часть 1 статьи 36.1 Закона изложить в следующей редакции:
“1. Для учета обязательств по государственной пошлине (пошлина, пеня), за исключением обязательств по государственной пошлине, установленных подпунктом 15.6 статьи 19 настоящего Закона, в налоговом органе открываются карты лицевого счета. Форма и порядок ведения карты лицевого счета устанавливаются вышестоящим налоговым органом. Учет обязательств по государственной пошлине, установленных подпунктом 15.6 статьи 19 настоящего Закона, осуществляется Министерством транспорта и связи Республики Армения.”.