Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին
«ՊԵՏԱԿԱՆ ՊԱՇՏՈՆՆԵՐ ԶԲԱՂԵՑՐԱԾ ԱՆՁԱՆՑ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 01.12.2014
Հոդված 1. «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2014 թվականի փետրվարի 4-ի ՀՕ-1-Ն օրենքում`
1) 2-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Պետական պաշտոն զբաղեցրած անձը կենսաթոշակի իրավունք ունի, եթե չի աշխատում (չի զբաղեցնում պետական եւ համայնքային պաշտոն կամ չի կատարում վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, մանկավարժական եւ ստեղծագործական աշխատանքից, որպես անհատ ձեռնարկատեր չի զբաղվում ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, չի զբաղեցնում նոտարի պաշտոն):».
2) 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի «Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված հիմնական կենսաթոշակի չափը» բառերը փոխարինել «սույն օրենքով սահմանված կենսաթոշակի չափը հաշվարկելու համար հիմք ընդունվող հիմնական կենսաթոշակի չափը (այսուհետ՝ հիմնական կենսաթոշակ)» բառերով, իսկ 4-րդ մասի «մասնագիտական ստաժի» բառերը՝ «հիմնական կենսաթոշակի չափը, մասնագիտական ստաժի» բառերով.
3) 6-րդ հոդվածի՝
ա. 2-րդ մասի 1-ին կետի «օրվանից, եթե» բառերը փոխարինել «կամ աշխատանքից ազատվելու կամ սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ, 7-րդ եւ 8-րդ կետերով սահմանված կենսաթոշակի իրավունք տվող տարիքը լրանալու օրվանից, եթե» բառերով, իսկ 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Սույն օրենքով սահմանված կենսաթոշակը նշանակվում է ոչ ավելի վաղ, քան կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերելու օրվանից:»,
բ. 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Սույն օրենքով սահմանված կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը դադարում է պետական պաշտոն զբաղեցրած անձի աշխատանքի ընդունվելու (պետական եւ համայնքային պաշտոն զբաղեցնելու կամ վճարովի այլ աշխատանք կատարելու, բացի գիտական, մանկավարժական եւ ստեղծագործական աշխատանքից, որպես անհատ ձեռնարկատեր` ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու, նոտարի պաշտոն զբաղեցնելու) դեպքում աշխատանքի ընդունվելու ամսվան հաջորդող ամսվա 1-ից:».
4) 9-րդ հոդվածի՝
ա. 4-րդ մասի «2-րդ հոդվածով» բառերը փոխարինել «5-րդ հոդվածով» բառերով,
բ. 5-րդ մասի «6-րդ հոդվածի 4-րդ մասի» բառերը փոխարինել «2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի եւ 6-րդ հոդվածի 4-րդ մասի» բառերով,
գ. 6-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն մասով սահմանված կարգով հաշվարկված կենսաթոշակի չափը չի կարող գերազանցել մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը որպես դատավոր զբաղեցրած վերջին պաշտոնի համար սահմանված պաշտոնային դրույքաչափի 92 տոկոսը։»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СОЦИАЛЬНЫХ ГАРАНТИЯХ ЛИЦАМ, ЗАНИМАВШИМ ГОСУДАРСТВЕННЫЕ ДОЛЖНОСТИ”
1) статью 2 дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. Лицо, занимавшее государственную должность, имеет право на пенсию, если оно не работает (не занимает государственную или муниципальную должность либо не выполняет другую оплачиваемую работу, кроме научной, педагогической и творческой работы, не занимается предпринимательской деятельностью в качестве индивидуального предпринимателя, не занимает должность нотариуса).”;
2) в части 1 статьи 5 слова “размер основной пенсии, установленной законодательством Республики Армения” заменить словами “размер основной пенсии, принимаемый за основу для исчисления размера пенсии, установленной настоящим Законом (далее основная пенсия)”, а в части 4 слова “стоимость профессионального стажа” словами “размер основной пенсии, стоимость профессионального стажа”;
3) в статье 6:
а. пункт 1 части 2 после слов “(прекращения полномочий)” дополнить словами “или увольнения с работы, или достижения возраста, дающего право на пенсию, установленную пунктами 6, 7 и 8 части 1 статьи 2 настоящего Закона”, а часть 2 дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Установленная настоящим Законом пенсия назначается не ранее, чем со дня получения права на пенсию.”,
б. часть 4 изложить в следующей редакции:
“4. Установленное настоящим Законом право на получение пенсии прекращается в случае поступления лица, занимавшего государственную должность, на работу (занятия государственной и муниципальной должности или выполнения другой оплачиваемой работы, кроме научной, педагогической и творческой работы, занятия предпринимательской деятельностью в качестве индивидуального предпринимателя, занятия должности нотариуса) – с 1 числа месяца, следующего за месяцем поступления на работу.”;
4) в статье 9:
а. в части 4 слова “установленном статьей 2” заменить словами “установленном статьей 5”,
б. в части 5 слова “ части 4 статьи 6 ” заменить словами “части 3 статьи 2 и части 4 статьи 6”,
в. часть 6 дополнить новым предложением следующего содержания: “Размер пенсии, исчисленной в установленном настоящей частью порядке, не может превышать 92-х процентов ставки должностного оклада, установленного для последней должности, занимаемой в качестве судьи до вступления настоящего Закона в силу.”.