ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի նոյեմբերի 9-ի աշխատանքային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 84-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետը «աշխատավարձի» բառից առաջ լրացնել «հիմնական» բառով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 172-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «1-ին եւ 2-րդ մասերով» բառերը փոխարինել «1-ին, 2-րդ եւ 2.1-ին  մասերով» բառերով, իսկ «աշխատողին վճարվում է ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստ» բառերը՝ «աշխատողի վճարումն իրականացվում է» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասում`
1) «վարձատրությունը» բառը փոխարինել «աշխատավարձը» բառով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Հիմնական աշխատավարձը օրենքով, այլ նորմատիվ իրավական ակտով, աշխատանքային պայմանագրով նախատեսված աշխատանքները կատարելու համար  սահմանված վարձատրության չափն է:
Լրացուցիչ աշխատավարձը սույն օրենսգրքով, օրենքով, այլ նորմատիվ իրավական ակտերով, կոլեկտիվ կամ աշխատանքային պայմանագրով, գործատուի իրավական ակտով սահմանված հիմնական աշխատավարձի նկատմամբ հաշվարկվող հավելումները, հավելավճարները, լրավճարները եւ պարգեւատրումներն են:
Հավելումը սույն օրենսգրքով, օրենքով, այլ նորմատիվ իրավական ակտերով, կոլեկտիվ կամ աշխատանքային պայմանագրերով, գործատուի իրավական ակտով սահմանված դեպքերում եւ չափերով հիմնական աշխատավարձի նկատմամբ հաշվարկվող լրացուցիչ վարձատրությունն է, որը վճարվում է ծանր, վնասակար կամ առանձնապես ծանր, առանձնապես վնասակար աշխատանք կատարելու եւ (կամ) արտաժամյա եւ (կամ) գիշերային աշխատանքների եւ (կամ) հանգստյան եւ օրենքով սահմանված ոչ աշխատանքային՝ տոնական եւ հիշատակի օրերին կատարված աշխատանքների համար:
Հավելավճարը սույն օրենսգրքով, օրենքով, այլ նորմատիվ իրավական ակտերով, կոլեկտիվ կամ աշխատանքային պայմանագրերով, գործատուի իրավական ակտով սահմանված դեպքերում եւ չափերով հիմնական աշխատավարձի նկատմամբ հաշվարկվող լրացուցիչ վարձատրությունն է, որը վճարվում է որակավորման (դասային, դիվանագիտական, գիտական աստիճան, կոչում եւ այլն), աշխատանքային ստաժի համար:
Լրավճարը,  կոլեկտիվ կամ աշխատանքային պայմանագրերով, գործատուի իրավական ակտով նախատեսված դեպքերում եւ չափերով հիմնական աշխատավարձից, հավելումից, հավելավճարից եւ պարգեւատրումից բացի, աշխատողին վճարվող ցանկացած ձեւի վարձատրությունն է:
Պարգեւատրումը օրենքով, այլ նորմատիվ իրավական ակտերով, կոլեկտիվ կամ աշխատանքային պայմանագրերով, գործատուի իրավական ակտով սահմանված  կարգով եւ չափերով աշխատանքային պարտականությունները պատշաճ կատարելու, երկարամյա աշխատանքի եւ ծառայության, ծառայողական պարտականությունները գերազանց կատարելու համար ամսական, եռամսյակային, կիսամյակային պարբերականությամբ կամ մեկանգամյա վճարվող վարձատրությունն է:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ТРУДОВОЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Пункт 7 части 1 статьи 84 Трудового кодекса Республики Армения от 9 ноября 2004 года (далее – Кодекс) после слова “размер” дополнить словом “основной”.
Статья 2. В части 3 статьи 172 Кодекса слова “частями 1 и 2” заменить словами “частями 1, 2 и 2.1”, а слова “наемному работнику за отпуск выплачивается пособие по временной нетрудоспособности” – словами “оплата отпуска наемного работника осуществляется”.
Статья 3. В части 3 статьи 178 Кодекса:
1) слова “дополнительное вознаграждение, любым способом выданное” заменить словами “дополнительная заработная плата, любым способом выданная”;
2) часть дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“Основная заработная плата – это размер вознаграждения, установленный за выполнение работ, предусмотренных законом, иными нормативными правовыми актами, трудовым договором.
Дополнительная заработная плата - это доплаты, надбавки, дополнительные выплаты и премии, начисляемые к основной заработной плате, установленной настоящим Кодексом, законом, иными нормативными правовыми актами, коллективным или трудовым договором, правовым актом работодателя.
Доплата – это дополнительная плата, начисляемая к основной заработной плате в случаях и размерах, установленных настоящим Кодексом, законом, иными нормативными правовыми актами, коллективными или трудовыми договорами, правовым актом работодателя, котораявыплачивается за выполнение тяжелой, вредной или особо тяжелой, особо вредной работы и (или) работы в сверхурочное и (или) ночное время, и (или) за работы, выполненные в выходные и в установленные законом нерабочие дни – праздничные дни и дни памяти.
Надбавка – это дополнительная плата, начисляемая к основной заработной плате в случаях и размерах, установленных настоящим Кодексом, законом, иными нормативными правовыми актами, коллективными или трудовыми договорами, правовым актом работодателя, которая выплачивается за квалификацию (классный чин, дипломатический ранг, научная степень, звание и прочее), трудовой стаж.
Дополнительные выплаты - это любой вид вознаграждения, выплачиваемого работнику помимо основной заработной платы, доплаты, надбавки и премии, в случаях и размерах, предусмотренных коллективными или трудовыми договорами, правовым актом работодателя.
Премия – это вознаграждение, выплачиваемое в порядке и размерах, установленных законом, иными нормативными правовыми актами, коллективными или трудовыми договорами, правовым актом работодателя, за надлежащее исполнение трудовых обязанностей, за многолетнюю работу и службу,отличное исполнение служебных обязанностей с помесячной, поквартальной, полугодовой периодичностью или единовременно.”.