«ՕՏԱՐԵՐԿՐԱՑԻՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Օտարերկրացիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2006 թվականի դեկտեմբերի 25-ի ՀՕ-47-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 1-ին հոդվածի 3-րդ մասից եւ 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասից հանել «փախստականի կարգավիճակ կամ քաղաքական» բառերը:
Հոդված 2. Oրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի «գ» կետի վերջին պարբերությունը եւ 19-րդ հոդվածի «գ» կետի վերջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«-իրականացնել մարդու թրաֆիքինգ կամ շահագործում, պետական սահմանի ապօրինի հատում կամ անօրինական միգրացիայի կազմակերպում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «է» կետով.
«է) օրենքով սահմանված այլ դեպքեր:»:
Հոդված 4. Օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժգ» կետով.
«ժգ) օրենքով սահմանված կարգով զոհի կամ հատուկ կատեգորիայի զոհի կարգավիճակ ունեցող անձինք եւ հատուկ կատեգորիայի զոհի օրինական ներկայացուցիչը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 30-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված պարտավորությունը չի տարածվում այն օտարերկրացու նկատմամբ, որը օրենքով նախատեսված կարգով գտնվում է մտորման ժամկետում:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ИНОСТРАННЫХ ЛИЦАХ”
Статья 1. В части 3 статьи 1 Закона Республики Армения “Об иностранных лицах” от 25 декабря 2006 года, ЗР-47-Н (далее – Закон) исключить слова “ статус беженца или политическое ”, а в части 3 статьи 6 слова “ статуса беженца или права на политическое убежище” заменить словами “права на убежище”.
Статья 2. Абзац последний пункта “в” части 1 статьи 8 и абзац последний пункта “в” статьи 19 Закона изложить в следующей редакции:
“- осуществление трафикинга или эксплуатации человека,незаконного пересечения государственной границы или организация нелегальной миграции.”
Статья 3. Часть 1 статьи 15 дополнить пунктом “ж” следующего содержания:
“ж) другие случаи, установленные законом.”.
Статья 4. Часть 1 статьи 23 Закона дополнить пунктом “н” следующего содержания:
“н) лица, имеющие в установленном законом порядке статус жертвы или жертвы особой категории, и законный представитель жертвы особой категории.”.
Статья 5. Статью 30 Закона дополнить частью 2 следующего содержания:
“Обязательство, установленное частью 1 настоящей статьи, не распространяется на иностранное лицо, которое в предусмотренном законом порядке находится в сроке на размышление. ”.