«ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «ներկայացված պետական գրանցման» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենքի 7.1-ին հոդվածով սահմանված դեպքերի» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 7.1. Գույքի նկատմամբ գույքային իրավունքի վերաբերյալ նախնական նշում կատարելը
1. Մինչեւ պայմանագրից բխող իրավունքի պետական գրանցումը անշարժ գույքի պետական ռեգիստրը նոտարի ծանուցմամբ գույքի նկատմամբ իրավատիրոջ անվամբ կատարում է գույքային իրավունքի վերաբերյալ նախնական նշում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 1-ի մասի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) սահմանափակումների եւ նախնական նշման վերաբերյալ տեղեկություններ, որոնք ընդգրկում են՝
ա. սահմանափակման դեպքում՝ գրանցվող սահմանափակման տեսակը եւ բնույթը, առկայության դեպքում` ժամկետը, կիրառողը, սահմանափակման պետական գրանցման համար հիմք հանդիսացած փաստաթղթի անվանումը եւ այլ վավերապայմաններ,
բ. նախնական նշման դեպքում՝ անշարժ գույքի միավորի կամ դրա մասի վերաբերյալ իրավունքի տեսակի մասին տեղեկություններ, իրավատիրոջ տվյալները, որի օգտին կատարվում է  իրավունքի վերաբերյալ նախնական նշումը։
Կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքի դեպքում նախնական նշման օբյեկտ կարող է լինել շենքի  ճարտարապետաշինարարական նախագծով նախատեսված առանձնացված միավորը (բնակարանը, ոչ բնակելի տարածքը).»:
Հոդված 4. Օրենքի 20-րդ հոդվածը «նպատակով,» բառից հետո լրացնել «գույքի նկատմամբ գույքային իրավունքի վերաբերյալ նախնական նշումը,» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 30-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը «սահմանափակում» բառից հետո լրացնել «կամ նախնական նշում» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 36-րդ եւ 37-րդ հոդվածները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 36. Կառուցվող շինությունների նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման առանձնահատկությունները
1. Կառուցապատողի կողմից քաղաքաշինական գործունեության իրականացման արդյունքում նոր ստեղծվող անշարժ գույքի (այսուհետ՝ կառուցվող շենք) նկատմամբ կառուցապատողի իրավունքների պետական գրանցման հիմք են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով տրամադրված ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքը, տվյալ շինության ճարտարապետաշինարարական նախագծային փաստաթղթերը (այսուհետ՝ շինության նախագիծ) եւ շինարարության թույլտվությունը:
2. Կառուցվող շենքի նկատմամբ կառուցապատողի իրավունքի պետական գրանցում կատարելիս գրանցման մատյանում շինության տվյալները լրացվում են սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված քաղաքաշինական փաստաթղթերի հիման վրա, իսկ լրացուցիչ տեղեկություններում եւ գրանցման վկայականում պարտադիր նշում է կատարվում, որ շինության մասով գրանցման օբյեկտը կառուցվող շինության նկատմամբ կառուցապատողի քաղաքաշինական փաստաթղթերով սահմանված իրավունքներն ու պարտականություններն են:
3. Կառուցվող շենքի գրանցումից հետո կառուցապատողի դիմումի հիման վրա սույն հոդվածով սահմանված կարգով կարող են գրանցվել շենքի ծավալում շինության նախագծով նախատեսված բնակարանները եւ ոչ բնակելի տարածքները, որոնց համար գրանցման մատյանում եւ գրանցման վկայականում պետք է պարտադիր նշվի շենքի կառուցման եւ սպասարկման համար հատկացված հողամասի` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված կարգով հաշվարկված առանձնացվող միավորի մակերեսի չափին համապատասխանող բաժնեմասը:
Կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքի առանձնացված միավորի նկատմամբ իրավունքներն այլ կառուցապատողի փոխանցվելու դեպքում փոխանցված իրավունքը ձեռք բերելը հաստատող փաստաթղթերի հիման վրա նոր կառուցապատողի  անվամբ գրանցվում է վերջինիս կողմից ձեռք բերված հողամասի ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքում համապատասխան բաժնեմասը՝ պարտադիր նշելով այդ բաժնեմասին համապատասխանող առանձնացված միավորի կադաստրային ծածկագիրը եւ մակերեսի չափը՝ ըստ շինության նախագծի:
4. Կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրի հիման վրա առանձնացված միավորի նկատմամբ իրավատիրոջ գնման իրավունքը գրանցելիս գրանցվում են վերջինիս կողմից ապագայում ձեռք բերվող բնակարանի կամ ոչ բնակելի տարածքի նախագծային համարը եւ մակերեսի չափը՝ ըստ շինության նախագծի:
5. Սույն հոդվածով սահմանված կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքերում առանձնացված միավորների նկատմամբ կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու գրանցված իրավունք ունեցող անձանց սեփականության իրավունքի պետական գրանցումն իրականացվում է շինության շինարարության ավարտի ակտի ձեւակերպումից հետո՝ սեփականության իրավունքի փոխանցման ակտի հիման վրա:
6. Սույն հոդվածով սահմանված կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքի առանձնացված միավորները (բնակարանները, ոչ բնակելի տարածքները) հողամասի եւ ընդհանուր օգտագործման տարածքների բաժնեմասով հանդերձ սեփականության իրավունքի գրանցման օբյեկտ են դառնում  շինության շինարարության ավարտի  ակտի  եւ չափագրման տվյալների  հիման վրա բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքի պետական գրանցման պահից:
Հոդված 37. Ավարտված շինությունների նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման առանձնահատկությունները
1. Կառուցապատողի կողմից քաղաքաշինական գործունեության իրականացման արդյունքում նոր ստեղծված շինությունների նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման համար, սույն օրենքով սահմանված փաստաթղթերից բացի, պետք է ներկայացվեն նաեւ այդ շինության նախագծային փաստաթղթերի մշակման համար տրամադրված ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքը, սահմանված կարգով հաստատված շինության նախագիծը, շինարարության ավարտի ակտը, հասցեների տրամադրման որոշումը եւ չափագրման փաստաթղթերը:
2. Ավարտված  շինության  արտաքին  չափերի  ու  հարկայնության համապատասխանությունը ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքով եւ հաստատված նախագծով սահմանված պահանջներին կամ դրանցից շեղումների թույլատրելի լինելը հաստատվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած ձեւաթղթով շինարարության ավարտի փաստագրման լիազորություն ունեցող մարմնի տված` շինարարության ավարտի ակտով, որի հիմքով շինության նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցման հետ միաժամանակ գրանցվում է այդ շինության շահագործման սահմանափակումը, որը դադարեցվում է շինության շահագործման թույլտվության հիման վրա:»:
Հոդված 7. Օրենքի 73-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  4.1-ին կետով.
«4.1) նոտարի ծանուցմամբ գույքի նկատմամբ գույքային  իրավունքի վերաբերյալ նախնական նշում կատարելու համար՝ 2000 դրամ.»:
1. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գրանցված՝  կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված շենքի հողամասի բաժնեմասը կառուցապատողից ձեռք բերած գրանցման իրավունքի սուբյեկտները համարվում են այդ բաժնեմասին համապատասխանող մասով կառուցապատող (համակառուցապատող) եւ կրում են կառուցվող շենքի քաղաքաշինական փաստաթղթերով եւ «Քաղաքաշինության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով կառուցապատողի պարտականությունները, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ իրավունքի փոփոխություն գրանցած գրանցման իրավունքի սուբյեկտների:
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գրանցված՝ կառուցվող շենքի հողամասի բաժնեմասը եւ այդ բաժնեմասին համապատասխանող առանձնացված միավորի նկատմամբ կառուցապատողի իրավունքները ձեռք բերողի եւ տվյալ պահին շենքի շինարարության իրականացման թույլտվություն ունեցող կառուցապատողի միջեւ կարող է կնքվել նորացման պայմանագիր։ Հողամասի բաժնեմասի գրավի իրավունք գրանցված լինելու դեպքում նորացման պայմանագիրը կարող է կնքվել գրավառուի համաձայնությամբ։ Նորացման պայմանագրով կատարվում է ձեռք բերողի իրավունքի փոփոխություն՝ որպես կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունք, եւ ճանաչվում է տվյալ պահին շենքի շինարարության իրականացման թույլտվություն ունեցող` հողի բաժնեմասի սեփականատեր-կառուցապատողի սեփականության իրավունքը հողամասի բաժնեմասի նկատմամբ։ Նորացման պայմանագրի հիմքով ձեռք բերողի եւ կառուցապատողի  համատեղ դիմումի հիման վրա կատարվում է իրավունքի փոփոխության գրանցում՝ որպես կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունք, գրանցելով տվյալ պահին շենքի շինարարության իրականացման թույլտվություն ունեցող` հողի բաժնեմասի սեփականատեր-կառուցապատողի սեփականության իրավունքը հողամասի բաժնեմասի նկատմամբ:
Սույն մասով նախատեսված իրավունքի փոփոխության գրանցման դեպքում հողամասի  բաժնեմասի եւ կառուցվող շենքի ճարտարապետաշինարարական նախագծում այդ բաժնեմասին համապատասխանող առանձնացված միավորի նկատմամբ կառուցապատողի իրավունքների նկատմամբ գրանցված գրավի իրավունքը փոփոխվում է որպես կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի գրավ:
Սույն մասով նախատեսված իրավունքի փոփոխության գրանցման դեպքում գրանցված իրավունքի սուբյեկտն ազատվում է կառուցապատողի պարտականությունների խախտման համար վարչական եւ կապալառուների եւ շինարարության հետեւանքով վնաս կրած այլ անձանց հանդեպ գույքային պատասխանատվությունից:
Սույն մասով նախատեսված իրավունքի փոփոխությունը կողմերի համար ավելացված արժեքի հարկով հարկման օբյեկտ չի համարվում, եթե փոփոխության արդյունքում կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի գրանցված իրավունքի սուբյեկտ է հանդիսանում անհատ ձեռնարկատեր չհանդիսացող ֆիզիկական անձը:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով իրավունքի փոփոխություն գրանցվելու դեպքում  գնորդի կողմից մինչեւ սույն օրենքն ուժի  մեջ մտնելը  գույքի հանդիպական հանձնման եղանակով կատարված, ներառյալ՝ հասարակության եւ պետության կարիքների համար գնորդի գույքը կամ գույքային իրավունքը կառուցապատողին կատարված օտարմամբ, կառուցապատողի դրամարկղ, բանկային հաշիվ կամ կառուցապատողի ցուցումով կառուցապատողի  պարտատերերի, մատակարարների, կապալառուների բանկային հաշիվներին դրամական միջոցների վճարման եղանակներով կատարված վճարումները համարվում են կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրի գնի կանխավճարներ շենքի կառուցման ավարտից հետո սեփականության իրավունքի փոխանցման ակտը  կազմելիս:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ПРАВ НА ИМУЩЕСТВО”
Статья 2. Закон дополнить статьей 7.1 следующего содержания:
“Статья 7.1. Произведение предварительной записи об имущественном праве в отношении имущества
1. До государственной регистрации права, вытекающего из договора, Государственным регистром недвижимого имущества по уведомлению нотариуса производится предварительная запись на имя правообладателя об имущественном праве в отношении имущества.”.
Статья 3. Пункт 3 части 1 статьи 13 Закона изложить в следующей редакции:
“3) сведения об ограничениях и предварительной записи, которые включают:
а. в случае ограничения - вид и характер регистрируемого ограничения, при наличии - срок, лицо, применяющее ограничение, наименование документа, послужившего основанием для государственной регистрации ограничения, и другие реквизиты,
б. в случае предварительной записи – сведения о виде права на единицу недвижимого имущества или ее часть, данные правообладателя, в пользу которого производится запись о праве.
В случае строящегося многоквартирного или подразделенного здания объектом предварительной записи может быть выделенная единица (квартира, нежилая площадь), предусмотренная архитектурно-строительным проектом здания;”.
Статья 4. Статью 20 Закона после слов “в целях признания и гарантии прав и ограничений в отношении имущества,” дополнить словами “производит предварительную запись об имущественном праве в отношении имущества,”.
Статья 5. В пункте 2 части 1 статьи 30 Закона слова “ограничение, исключающее” заменить словами “ограничение, или предварительная запись, исключающие”.
Статья 6. Статьи 36 и 37 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 36. Особенности государственной регистрации прав на строящиеся строения
1. Основаниями для государственной регистрации прав застройщика на недвижимое имущество, вновь создаваемое в результате осуществления застройщиком градостроительной деятельности (далее - строящееся здание), являются предоставленные в установленном законодательством Республики Армения порядке архитектурно-планировочное задание, архитектурно-строительная проектная документация данного строения (далее - проект строения) и разрешение на строительство.
2. При осуществлении государственной регистрации права застройщика на строящееся здание данные о строении заполняются в реестре на основании градостроительной документации, установленной частью 1 настоящей статьи, а в дополнительных сведениях и свидетельстве о регистрации обязательно указывается, что в части строения объектом регистрации являются установленные градостроительными документами права и обязанности застройщика в отношении строящегося строения.
3. После регистрации строящегося здания на основании заявления застройщика в установленном настоящей статьей порядке могут быть зарегистрированы в объеме здания предусмотренные проектом строения квартиры и нежилые помещения, для которых в реестре и свидетельстве о регистрации в обязательном порядке должна быть указана доля земельного участка, предоставленного под строительство и обслуживание здания, соответствующая размеру площади выделяемой единицы, рассчитанная в порядке, установленном частью 1 статьи 224 Гражданского кодекса Республики Армения.
В случае передачи прав на выделенную единицу в строящемся многоквартирном или подразделенном здании другому застройщику на основании документов, подтверждающих приобретение переданного права, на имя нового застройщика регистрируется приобретенная последним соответствующая доля в праве общей долевой собственности на земельный участок с обязательным указанием кадастрового кода выделенной единицы, соответствующей этой доле, и размера площади в соответствии с проектом строения.
4. При регистрации права правообладателя на покупку выделенной единицы на основании договора о праве покупки недвижимого имущества в строящемся многоквартирном или подразделенном здании регистрируются проектный номер и размер площади квартиры или нежилого помещения, которые будут приобретены им в будущем, в соответствии с проектом строения.
5. Государственная регистрация права собственности лиц, имеющих зарегистрированное право на покупку недвижимого имущества в строящемся здании в отношении установленных настоящей статьей выделенных единиц в строящихся многоквартирных или подразделенных зданиях, осуществляется после оформления акта завершения строительства строения на основании акта передачи права собственности.
6. Установленные настоящей статьей выделенные единицы (квартиры, нежилые помещения) в строящемся многоквартирном или подразделенном здании вместе с долей земельного участка и территориями общего пользования становятся объектом регистрации права собственности с момента государственной регистрации многоквартирного или подразделенного здания на основании акта завершения строительства строения и данных обмера.
Статья 37. Особенности государственной регистрации прав на завершенные строения
1. Для государственной регистрации прав на строения, вновь созданные в результате осуществления застройщиком градостроительной деятельности, помимо установленных настоящим Законом документов должны быть представлены также архитектурно-планировочное задание, предоставленное для разработки проектной документации этого строения, утвержденный в установленном порядке проект строения, акт завершения строительства, решение о предоставлении адресов и документы по обмеру.
2. Соответствие внешних размеров и этажности завершенного строения требованиям, установленным архитектурно-планировочным заданием и утвержденным проектом, или допустимость отклонений от них утверждается актом завершения строительства, выданным органом, имеющим полномочие на документирование завершения строительства, на бланке, утвержденном Правительством Республики Армения, на основании которого одновременно с государственной регистрацией права на строение регистрируется ограничение эксплуатации этого строения, которое прекращается на основании разрешения на эксплуатацию строения.”.
Статья 7. Часть 1 статьи 73 Закона дополнить пунктом 4.1 следующего содержания:
“4.1) за произведение предварительной записи об имущественном праве в отношении имущества по уведомлению нотариуса - 2000 драмов;”.
1. Зарегистрированные до вступления в силу настоящего Закона субъекты права регистрации, приобретшие у застройщика долю земельного участка в строящемся многоквартирном или подразделенном здании, считаются застройщиками (субзастройщиками) в части, соответствующей этой доле, и несут обязанности застройщика в соответствии с градостроительной документацией строящегося здания и Законом Республики Армения “О градостроительстве”, за исключением субъектов права регистрации, зарегистрировавших изменение права в соответствии с частью 2 настоящей статьи.
2. Между лицом, приобретающим права застройщика на зарегистрированную до вступления в силу настоящего Закона долю земельного участка строящегося здания и на соответствующую этой доле выделенную единицу, и застройщиком, имеющим на данный момент разрешение на строительство здания, может быть заключен договор о продлении. В случае регистрации права залога доли земельного участка договор о продлении может быть заключен с согласия залогодержателя. По договору о продлении производится изменение права приобретателя в качестве права на покупку недвижимого имущества в строящемся здании, и признается право собственности собственника-застройщика доли земельного участка, имеющего на данный момент разрешение на строительство здания, на долю земельного участка. На основании совместного заявления покупателя и застройщика на основе договора о продлении производится регистрация изменения права в качестве права покупки недвижимого имущества в строящемся здании путем регистрации права собственности собственника-застройщика доли земельного участка, имеющего на данный момент разрешение на строительство здания, на долю земельного участка.
В случае регистрации изменения права, предусмотренного настоящей частью, право залога, зарегистрированное в отношении прав застройщика на долю земельного участка и выделенную единицу, соответствующую этой доле в архитектурно-строительном проекте строящегося здания, изменяется в качестве залога права покупки недвижимого имущества в строящемся здании.
В случае регистрации изменения права, предусмотренного настоящей частью, субъект зарегистрированного права освобождается от административной ответственности за нарушение обязанностей застройщика и имущественной ответственности перед подрядчиками и другими лицами, понесшими ущерб в результате строительства.
Изменение права, предусмотренное настоящей частью, не считается для сторон объектом обложения налогом на добавленную стоимость, если зарегистрированным субъектом права покупки недвижимого имущества в здании, строящемся в результате изменения, является физическое лицо, не являющееся индивидуальным предпринимателем.
3. В случае регистрации изменения права в порядке, установленном частью 2 настоящей статьи, платежи, произведенные покупателем до вступления в силу настоящего Закона путем внесения денежных средств в кассу, на банковский счет застройщика или по указанию застройщика на банковские счета кредиторов, поставщиков, подрядчиков застройщика посредством отчуждения имущества со встречной передачей, в том числе имущества или имущественного права покупателя застройщику в интересах общества и государства, считаются авансовыми платежами по цене договора о праве покупки недвижимого имущества в строящемся здании при составлении акта передачи права собственности после завершения строительства здания.