«ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԱՎԱՆԴՆԵՐԻ ՀԱՏՈՒՑՈՒՄԸ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի դեկտեմբերի 21-ի ՀՕ-142-Ն օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Սույն օրենքով սահմանված կարգով երաշխավորված ավանդի չափերն են`
ա) եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի միայն դրամային բանկային ավանդ, ապա երաշխավորված ավանդի չափը տասը միլիոն հայկական դրամ է.
բ) եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի միայն արտարժութային բանկային ավանդ, ապա երաշխավորված ավանդի չափը հինգ միլիոն հայկական դրամ է.
գ) եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի դրամային եւ արտարժութային բանկային ավանդներ, եւ դրամային բանկային ավանդի գումարը հինգ միլիոն հայկական դրամից ավելի է, ապա երաշխավորվում է միայն դրամային ավանդը` մինչեւ տասը միլիոն հայկական դրամով.
դ) եթե ավանդատուն անվճարունակ բանկում ունի դրամային եւ արտարժութային բանկային ավանդներ, եւ նրա դրամային բանկային ավանդի գումարը պակաս է հինգ միլիոն հայկական դրամից, ապա երաշխավորվում է դրամային բանկային ավանդն ամբողջությամբ եւ արտարժութային բանկային ավանդը` հինգ միլիոն դրամի եւ հատուցված դրամային բանկային ավանդի տարբերության չափով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГАРАНТИРОВАНИИ ВОЗМЕЩЕНИЯ ПО БАНКОВСКИМ ВКЛАДАМ ФИЗИЧЕСКИХ ЛИЦ”
Часть 1 статьи 3 Закона Республики Армения “О гарантировании возмещения по банковским вкладам физических лиц” от 21 декабря 2004 года, ЗР-142-Н изложить в следующей редакции:
“1. Размеры вклада, гарантированного в установленном настоящим Законом порядке, следующие:
а) если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке банковский вклад только в драмах, то размер гарантированного вклада составляет десять миллионов армянских драмов;
б) если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке банковский вклад только в иностранной валюте, то размер гарантированного вклада составляет пять миллионов армянских драмов;
в) если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке банковские вклады в драмах и иностранной валюте и сумма банковского вклада в драмах больше пяти миллионов армянских драмов, то гарантируется только вклад в драмах – в размере до десяти миллионов армянских драмов;
г) если вкладчик имеет в неплатежеспособном банке банковские вклады в драмах и иностранной валюте и сумма его банковского вклада в драмах меньше пяти миллионов армянских драмов, то банковский вклад в драмах гарантируется полностью и банковский вклад в иностранной валюте - в размере разницы пяти миллионов драмов и возмещенного в драмах банковского вклада.”.