Ընդունվել է 11.11.2015
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 905-րդ հոդվածի 1-ին եւ2-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 905. Ավանդների տեսակներ
1. Բանկային ավանդի պայմանագիրը կնքվում է ավանդն առաջին իսկ պահանջով վերադարձնելու (ցպահանջ ավանդ) կամ ավանդը պայմանագրով սահմանված որոշակի ժամկետի ավարտից հետո վերադարձնելու (ժամկետային ավանդ) պայմաններով: Ժամկետային ավանդի տարատեսակ են հանդիսանում կուտակային կենսաթոշակային ավանդը եւ ուսումնական ավանդը.
1) կուտակային կենսաթոշակային ավանդ է համարվում այն ավանդը, որը ներդրվում է ֆիզիկական անձի համար իր կամ այլ անձի կողմից միանվագ կամ պարբերաբար, եւ որը, ինչպես նաեւ նրա վրա հաշվեգրված տոկոսները ֆիզիկական անձը կարող է ստանալ միայն օրենքով սահմանված կենսաթոշակային տարիքը լրանալուց հետո կամ օրենքով նախատեսված այլ դեպքերում.
2) ուսումնական ավանդ է համարվում այն ավանդը, որն ավանդատուն ներդնում է երրորդ անձի համար միանվագ կամ պարբերաբար, եւ որը, ինչպես նաեւ նրա վրա հաշվեգրված տոկոսները անկանխիկ վճարումներ կատարելու միջոցով երրորդ անձը կարող է օգտագործել միայն ուսումնական նպատակներով: Ուսումնական նպատակ է համարվում Հայաստանի Հանրապետությունում կամ օտարերկրյապետություններումսահմանված կարգով լիցենզավորված ուսումնական հաստատությունում ուսումնառության ընթացքում ուսման վարձի (նախադպրոցականուսումնական հաստատության վարձավճարի) վճարում իրականացնելը:
Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված նպատակներից բացի, այլ նպատակներով ուսումնական ավանդը երրորդ անձը կարող է օգտագործել միայն ավանդատուի համաձայնությամբ:
Պայմանագրով կարող են նախատեսվել ավանդները վերադարձնելու` օրենքին չհակասող այլ պայմաններ:
2. Ցանկացած տեսակի բանկային ավանդի պայմանագրով բանկը պարտավոր է ավանդի գումարը կամ դրա մասը վերադարձնել ավանդատուի առաջին իսկ պահանջով, բացառությամբ կուտակային կենսաթոշակային ավանդների, ուսումնական ավանդների եւ պայմանագրով նախատեսված` վերադարձման այլ պայմաններով իրավաբանական անձանց ներդրած ավանդների:
Առաջին իսկ պահանջով ավանդը հետ ստանալու քաղաքացու իրավունքը բացառող պայմանագրի պայմանն առոչինչ է, բացառությամբ կուտակային կենսաթոշակային ավանդների:»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքըլրացնելհետեւյալբովանդակությամբ 905.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 905.1.Ուսումնական ավանդի տնօրինման եւ ժառանգմանառանձնահատկությունները
1. Ուսումնական ավանդները չեն կարող գրավադրվել արգելադրվել (դրվել արգելանքի), բռնագանձվել ավանդատուի կամ երրորդ անձի պարտավորությունների դիմաց կամ նրանց սնանկության դեպքում դառնալ պարտավորությունների կատարման համար լուծարային միջոց:
2. Ուսումնական ավանդը կարող է գրավադրվել, արգելադրվել (դրվել արգելանքի տակ), բռնագանձվել միայն այն դեպքերում, երբ երրորդ անձի պարտավորությունները կապված են սույն օրենսգրքի 905 հոդվածի 1-ին մասի2-րդ կետով նախատեսված ուղղություններից, դեպքերից, պայմաններից կամ գործառնություններից բխող պարտավորությունների հետ:
3. Սույն օրենսգրքի 905 հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված դեպքերում ավանդատուն կամ երրորդ անձը դիմում է բանկ՝ ներկայացնելով համապատասխան ուսումնական հաստատության ուսման վարձի վճարմանն առնչվող՝ ուսումնական ավանդի պայմանագրով նախատեսված փաստաթղթերը: Բանկի՝ ուսումնական հաստատությանն անկանխիկ վճարում կատարելու կարգը սահմանվում է ուսումնական ավանդի պայմանագրով:
4. Ավանդատուի մահվան դեպքում ուսումնական ավանդը հաշվեգրված տոկոսներով ներառվում է ժառանգության զանգվածի մեջ, սակայն չի ժառանգվում սույն օրենսգրքով սահմանված ընդհանուր հիմունքներով:
5. Ուսումնական ավանդը ժառանգում է այն երրորդ անձը, հօգուտ որի ուսումնական ավանդը ներդրվել է: Ընդ որում, երրորդ անձը կարող է ուսումնական ավանդն օգտագործել միայն սույն օրենսգրքի 905 հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված ուսումնական նպատակներով:
6. Այն դեպքում, երբ երրորդ անձը, հօգուտ որի ուսումնական ավանդը ներդրվել է, հրաժարվում է ուսումնական ավանդն ուսումնական նպատակներով օգտագործելուց կամ չի ներկայացնում ուսումնական ավանդն ուսումնական նպատակներով օգտագործելու իր մտադրության մասին բավարար ապացույցներ, ապա ուսումնական ավանդըժառանգվում է սույն օրենսգրքով սահմանված ընդհանուր հիմունքներով:
7. Այն դեպքերում, երբ ժառանգված ուսումնական ավանդը մասամբ օգտագործվել է ուսումնական նպատակներով, եւ առկա է ավանդի, ներառյալ հաշվեգրված տոկոսների մնացորդ, ապա այդ մնացորդը ժառանգվում է սույն օրենսգրքով սահմանված ընդհանուր հիմունքներով:
8. Եթե ուսումնական ավանդի ավանդատուն բացել է մանկական ավանդ եւ միեւնույն բանկի հետ կնքում է ուսումնական ավանդի պայմանագիր՝ հօգուտ միեւնույն երրորդ անձի, ապա ավանդատուի ցանկությամբ մանկական ավանդը կարող է փոփոխվել եւ վերակնքվել որպես ուսումնական ավանդի պայմանագիր՝ առանց պայմանագրի վաղաժամկետ լուծման համար նախատեսված բացասական հետեւանքների: Սույն մասի իմաստով մանկական ավանդ է համարվում այն ավանդը, որի պայմանագիրն ավանդատուն կնքում է հօգուտ անչափահաս ֆիզիկական անձի, եւ որի պայմանները սահմանվում են համապատասխան պայմանագրով:»:
Հոդված 3. Օրենսգիրքը 928-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 50.1-ին գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 50.1 ՀԱՏՈՒԿ ԲԱՆԿԱՅԻՆ ՀԱՇԻՎՆԵՐ
Հոդված 928.1. Հատուկ բանկային հաշվի պայմանագրի առանձնահատկությունները
1. Հատուկ բանկային հաշիվներ են սույն գլխով նախատեսված էսքրոու հաշիվը, սոցիալական փաթեթի հաշիվը, անվանատիրոջ հաշիվը, նոտարի դեպոզիտ հաշիվը, կառուցապատողի հատուկ հաշիվը, պետական աջակցության հաշիվը, ինչպես նաեւ օրենքով կամ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կամ կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով որպես հատուկ բանկային հաշիվ նախատեսված այլ բանկային հաշիվները:
2. Հատուկ բանկային հաշիվներն այն հաշիվներն են, որոնցում ներդրված միջոցները՝
1) սույն գլխով սահմանված դրույթների կամ սույն հոդվածի 1-ին կետով նախատեսված նորմատիվ իրավական ակտերի համաձայն՝ կարող են օգտագործվել միայն սույն գլխի դրույթների հիման վրա պայմանագրերով կամ նորմատիվ իրավական ակտերով սահմանված ուղղություններով, դեպքերում, պայմաններով կամ գործառնություններով, եւ (կամ)
2) չեն կարող գրավադրվել, արգելադրվել (դրվել արգելանքի տակ), բռնագանձվել հաճախորդի պարտավորությունների դիմաց կամ հաճախորդի սնանկության դեպքում հանդիսանալ պարտավորությունների կատարման համար լուծարային միջոց, բացառությամբ սույն գլխով նախատեսված դեպքերի:
3. Հատուկ բանկային հաշվում ներդրված միջոցները կարող են գրավադրվել, արգելադրվել (դրվել արգելանքի տակ), բռնագանձվել միայն այն դեպքերում, երբ՝
1) հատուկ բանկային հաշվի պայմանագրով հաճախորդ հանդիսացող անձի պարտավորությունները կապված են սույն հոդվածի 2-րդ կետի 1-ին ենթակետով նախատեսված ուղղություններից, դեպքերից, պայմաններից կամ գործառնություններից բխող պարտավորությունների հետ, կամ
2) այդ միջոցները հատուկ բանկային հաշվում եղած դրամական միջոցներն օգտագործելու համար բանկի կողմիցհաճախորդին վճարված տոկոսներիցձեւավորված միջոցներ են, բացառությամբ նոտարի կամ նորմատիվ իրավական ակտերով նախատեսված այլ դեպքերի, կամ
3) սոցիալական փաթեթի հաշվի դեպքում՝ այդ միջոցները տվյալ հաշվում առկա ոչ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին մուտքագրված միջոցներ են, կամ
4) էսքրոու հաշվի դեպքում՝ այդ միջոցները Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 190 հոդվածի 5-րդ կետով նախատեսված գույք են, կամ
5) էսքրոու հաշվի դեպքում՝ էսքրոու հաշվի պայմանագրի կնքման օրվանից անցել է 30 եւ ավելի օր, եթե այլ բան նախատեսված չէ պայմանագրով:
4. Հատուկ բանկային հաշվի պայմանագրի լուծման դեպքում տվյալ հատուկ բանկային հաշվում եղած դրամական միջոցների մնացորդը ենթակա է փոխանցման տվյալ հաճախորդի համապատասխան այլ հատուկ բանկային հաշվին կամ վերադարձման՝ համապատասխան դրամական միջոցները մուտք արած անձին, բացառությամբ պայմանագրով, այլ իրավական ակտերով եւ (կամ) սույն հոդվածով սահմանված դեպքերի: Հատուկ բանկային հաշվի պայմանագրով նման վերադարձ կարող է նախատեսվել նաեւ պայմանագրով նախատեսված այլ դեպքերում:
5. Անվանատիրոջ հաշվի պայմանագրի լուծման դեպքում անվանատիրոջ հաշվում եղած դրամական միջոցների մնացորդը կարող է վերադարձվել տվյալ անվանատիրոջը, փոխանցվել տվյալ անվանատիրոջ համապատասխան այլ հատուկ բանկային հաշվին եւ (կամ) փոխանցվել տվյալ անվանատիրոջ մատնանշած այլ անձի, եթե այլ բան նախատեսված չէ անվանատիրոջ հաշվի պայմանագրով:
6. Նոտարի դեպոզիտ հաշվի պայմանագրի լուծման դեպքում նոտարի դեպոզիտ հաշվում եղած դրամական միջոցների մնացորդը կարող է վերադարձվել տվյալ նոտարին, փոխանցվել տվյալ նոտարի համապատասխան այլ հատուկ բանկային հաշվին եւ (կամ) փոխանցվել տվյալ նոտարի մատնանշած այլ անձի, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով կամ նոտարի դեպոզիտ հաշվի պայմանագրով:
7. Պայմանագրով նախատեսված դեպքերում հաճախորդը բանկի ծառայությունների դիմաց վճարում է իր հատուկ բանկային հաշվով կատարվող գործառնությունների համար: Ընդ որում, բանկի ծառայությունների համար վճարը բանկը չի կարող վերցնել հաճախորդի հատուկ բանկային հաշվում եղած միջոցներից, բացառությամբ սույն հոդվածի 9-րդ կետով նախատեսված տոկոսների: Սույն կետով նախատեսված բացառությունը չի տարածվում նոտարի դեպոզիտ հաշիվների վրա:
8. Հաճախորդի հատուկ բանկային հաշվում եղած դրամական միջոցներն օգտագործելու համար բանկը տոկոսները վճարում է հաճախորդին, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով կամ պայմանագրով: Սույն կետով նախատեսված տոկոսների գումարը մուտքագրվում է հատուկ բանկային հաշվում, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով կամ պայմանագրով:
9. Սույն հոդվածի 8-րդ կետում նշված տոկոսները բանկը վճարում է հատուկ բանկային հաշվի պայմանագրով սահմանված չափով, իսկ պայմանագրում համապատասխան պայմանի բացակայության դեպքում` տվյալ բանկի կողմից ցպահանջ ավանդների համար սահմանված չափով (սույն օրենսգրքի 906-րդ հոդված):
10. Տոկոսների գումարը հաշվում մուտքագրվում է պայմանագրով նախատեսված ժամկետներում, իսկ պայմանագրում նման ժամկետների բացակայության դեպքում` յուրաքանչյուր եռամսյակի ավարտից հետո, բայց ոչ ուշ, քան պայմանագրի դադարմանը հաջորդող օրը:
11. Հատուկ բանկային հաշվի միջոցների հաշվին հատուկ բանկային հաշվի տիրոջ եւ բանկի՝ հատուկ բանկային հաշվի տիրոջ նկատմամբ ունեցած ցանկացած հանդիպական պահանջների հաշվանց չի կարող իրականացվել, անգամ եթե հատուկ հաշիվը տվյալ բանկում հաշվի տիրոջ միակ հաշիվն է: Սույն կետով նախատեսված սահմանափակումը չի վերաբերում սույն հոդվածի 9-րդ կետով նախատեսված տոկոսներից ձեւավորված միջոցների չափով հաշվանց կատարելուն, իսկ սոցիալական փաթեթի հաշվի դեպքում՝ նաեւ տվյալ հաշվում առկա ոչ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին հաշվանց կատարելուն:
12. Պետական աջակցության հաշիվների կարգավորման առանձնահատկությունները սահմանվում են կառավարության որոշմամբ:
13. Սույն օրենսգրքի 50-րդ գլխով սահմանված պահանջները տարածվում են հատուկ բանկային հաշիվների վրա այնքանով, որքանով չեն հակասում սույն գլխի դրույթներին:
Հոդված 928.2. Էսքրոու հաշվի պայմանագիրը
1. Էսքրոու հաշվի պայմանագիր է համարվում այն պայմանագիրը, որով բանկը, որպես էսքրոու գործակալ, պարտավորվում է ընդունել եւ որոշակի գործարքի կատարման նպատակով բացված հատուկ բանկային հաշվի վրա մուտքագրել տվյալ գործարքի իրականացման հետ կապված մուտքագրվող միջոցները եւ այդ միջոցների հետ կապված հաշվից փոխանցումներ կատարելու, համապատասխան գումարներ տալու եւ հաշվով այլ գործառնություններ իրականացնելու վերաբերյալ կարգադրություններն իրականացնել միայն էսքրոու հաշվին միջոցներ մուտքագրած անձի եւ այդ միջոցների հասցեատիրոջ միջեւ կնքված պայմանագրում կամ էսքրոու հաշվի պայմանագրում նշված դեպքերում, պայմաններով եւ ժամկետներում:
2. Սույն հոդվածի 1-ին կետով նախատեսված պայմանագրերով սահմանված ժամկետներում Էսքրոու հաշվին միջոցներ մուտքագրած անձի եւ այդ միջոցների հասցեատիրոջ կողմից միմյանց նկատմամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարումը հավաստող փաստաթուղթ չներկայացվելու դեպքում Էսքրոու հաշվի միջոցները վերադարձվում են այդ միջոցները մուտքագրած անձին, իսկ վերադարձման անհնարինության դեպքում էսքրոու հաշիվը ձեւակերպվում է որպես սույն օրենսգրքի 50-րդ գլխով նախատեսված բանկային հաշիվ՝ այդ հաշվին միջոցներ մուտքագրած անձի անունով:
3. Էսքրոու հաշվի պայմանագիրը կարող է հաճախորդի պահանջով վաղաժամկետ լուծվել, միայն եթե առկա է էսքրոու հաշվին միջոցներ մուտքագրած անձի եւ այդ միջոցների հասցեատիրոջ գրավոր համաձայնությունը, կամ եթե լուծվել է էսքրոու հաշվին միջոցներ մուտքագրած անձի եւ այդ միջոցների հասցեատիրոջ միջեւ կնքված համապատասխան պայմանագիրը, եւ այդ պայմանագրի լուծումից հետո անցել է ոչ պակաս, քան 10 օր, բայց ոչ ավելի, քան էսքրոու հաշվում առկա ամբողջ միջոցների դուրսգրման ժամկետը:
4. Էսքրոու հաշվում առկա միջոցները չեն կարող գրավադրվել, արգելադրվել (դրվել արգելանքի տակ), բռնագանձվել հաճախորդի պարտավորությունների դիմաց, բացառությամբ սույն օրենսգրքի 928.1 հոդվածի 3-րդ կետով նախատեսված դեպքերի:
Հոդված 928.3. Սոցիալական փաթեթի հաշվի պայմանագիրը
1. Սոցիալական փաթեթի հաշվի պայմանագիր է համարվում այն պայմանագիրը, որով բանկը պարտավորվում է ընդունել եւ հաճախորդի (հաշվի տիրոջ) բացած հաշվին մուտքագրել պետական մարմինների (հիմնարկների), պետական կազմակերպությունների աշխատողների եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված այլ անձանց համար որպես սոցիալական երաշխիք Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցների հաշվին մուտքագրվող միջոցները եւ հաշվից փոխանցումներ կատարելու, համապատասխան գումարներ տալու եւ հաշվով այլ գործառնություններ իրականացնելու վերաբերյալ հաճախորդի կարգադրություններն իրականացնել միայն օրենքով սահմանված ուղղություններով, դեպքերում, պայմաններով եւ գործառնությունների համար:
2. Սոցիալական փաթեթի հաշվում առկա միջոցները չեն կարող գրավադրվել, արգելադրվել (դրվել արգելանքի), բռնագանձվել հաճախորդի պարտավորությունների դիմաց, բացառությամբ սույն օրենսգրքի 928.1 հոդվածի 3-րդ կետով նախատեսված դեպքերի:
Հոդված 928.4. Անվանատիրոջ հաշվի պայմանագիրը
1. Անվանատիրոջ հաշվի պայմանագիր է համարվում այն պայմանագիրը, որով բանկը պարտավորվում է ընդունել եւ հաճախորդի (անվանատիրոջ) բացած հաշվին մուտքագրել միայն ներդրումային ծառայությունների մատուցման կամ ներդրումային ֆոնդերի կառավարման հետ կապված անվանատիրոջ ծառայությունից օգտվողի (ֆոնդի) միջոցները, կատարել հաշվից փոխանցումներ կատարելու, համապատասխան գումարներ տալու եւ հաշվով այլ գործառնություններ իրականացնելու վերաբերյալ անվանատիրոջ կարգադրությունները: Ընդ որում, անվանատիրոջ հաշիվ է այն հաշիվը, որտեղ ներդրված միջոցները սեփականության իրավունքով չեն պատկանում հաշվետիրոջը, այլ դրանք փոխանցվել են նրան սույն կետում նշված ծառայությունների մատուցման կամ կառավարման արդյունքում:
2. Անվանատիրոջ հաշիվը կարող է օգտագործվել միայն ներդրումային ծառայություններ մատուցող անձի եւ ներդրումային ֆոնդի կառավարչի (պահառուի) կողմից ներդրումային ծառայությունների մատուցման կամ ներդրումային ֆոնդերի կառավարման (պահառության) հետ կապված գործառնությունների իրականացման համար:
3. Անվանատիրոջ հաշվում առկա միջոցները չեն կարող գրավադրվել, արգելադրվել (դրվել արգելանքի տակ), բռնագանձվել անվանատիրոջ պարտավորությունների դիմաց կամ անվանատիրոջ սնանկության դեպքում հանդիսանալ պարտավորությունների կատարման համար լուծարային միջոց: Ընդ որում, անվանատիրոջ հաշվում առկա միջոցները սույն օրենսգրքի 928.1 հոդվածի3-րդ կետի 1-ին ենթակետի հիմքով կարող են գրավադրվել, արգելադրվել (դրվել արգելանքի տակ), բռնագանձվել միայն անվանատիրոջ հաշվում առկա տվյալ ծառայությունից օգտվողին պատկանող միջոցների չափով:
Հոդված 928.5. Նոտարի դեպոզիտ հաշվի պայմանագիրը
1. Նոտարի դեպոզիտ հաշվի պայմանագիր է համարվում այն պայմանագիրը, որով բանկը պարտավորվում է ընդունել եւ հաճախորդի (նոտարի) բացած հաշվին մուտքագրել մուտքագրվող դրամական միջոցները, կատարել հաշվից փոխանցումներ կատարելու, համապատասխան գումարներ տալու եւ հաշվով այլ գործառնություններ իրականացնելու վերաբերյալ նոտարի կարգադրությունները:
2. Նոտարի դեպոզիտ հաշիվը կարող է օգտագործվել միայն օրենքով նախատեսված՝ նոտարի դեպոզիտ մուտքագրման ենթակա դրամական միջոցներով գործառնություններ իրականացնելու համար:
3. Նոտարի դեպոզիտ հաշվում առկա միջոցները չեն կարող գրավադրվել, արգելադրվել (դրվել արգելանքի տակ), բռնագանձվել նոտարի պարտավորությունների դիմաց: Ընդ որում, նոտարի դեպոզիտ հաշվում առկա միջոցները սույն օրենսգրքի 928.1 հոդվածի 3-րդ կետի 1-ին ենթակետի հիմքով կարող են գրավադրվել, արգելադրվել (դրվել արգելանքի տակ), բռնագանձվել միայն նոտարի դեպոզիտ հաշվում առկա տվյալ ծառայությունից օգտվողին պատկանող միջոցների չափով:
Հոդված 928.6. Կառուցապատողի հատուկ հաշիվը
1. Կառուցապատողի հատուկ հաշիվն այն բանկային հաշիվն է, որի վրա կատարվում են կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրով գնորդի՝ կառուցապատողին կանխավճարային վճարումները:
2. Կառուցապատողի հատուկ հաշիվները կարող են բացվել՝
1) գանձապետարանում.
2) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող առեւտրային բանկում.
3) նոտարի՝ գանձապետարանում կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող առեւտրային բանկում բացված դեպոզիտային հաշվում՝ որպես ենթահաշիվ:
3. Կառուցապատողի եւ գնորդի միջեւ դրամական միջոցների գրավի պայմանագիր կնքվելու դեպքում կառուցապատողի հատուկ հաշվին գնորդի կողմից կատարվող կանխավճարային վճարումները կառուցապատողի հատուկ հաշվին մուտք լինելու պահից համարվում են գնորդի օգտին գրավադրված` ի ապահովումն կառուցման ավարտից հետո շենքից անշարժ գույքը գնորդին հանձնելու՝ կառուցապատողի պարտավորությանեւ կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրի լուծման դեպքում կանխավճարի վերադարձման՝ կառուցապատողի պարտավորության պատշաճ կատարման: Կառուցապատողի հատուկ հաշվին գնորդի կատարած կանխավճարային վճարումները հաջորդող գրավի կանոններով կարող են գրավադրվել գնորդի վարկատուի օգտին:
4. Կառուցապատողի եւ գնորդի միջեւ դրամական միջոցների գրավի պայմանագրով կամ դրա փոփոխություններով կարող է նախատեսվել մինչեւ կառուցվող շենքի շինարարության ավարտը կամ մինչեւ սեփականության իրավունքի փոխանցման ակտի կնքումը կամ մինչեւ շենքի շահագործման թույլտվության ստացումը կառուցապատողի հատուկ հաշվի միջոցների մի մասի գրավի իրավունքի դադարեցում, որի կիրառմանդեպքերում գրավից ազատվող միջոցները փոխանցվում են կառուցապատողի այլ բանկային հաշիվներին, եւ կարող է տնօրինել կառուցապատողը:
5. Կառուցապատողի հատուկ հաշվի մնացորդի դիմաց հաշվեգրվող տոկոսները դրանց ստացման ժամկետը լրանալիս փոխանցվում են կառուցապատողի այլ բանկային հաշիվներին, եւ կարող է տնօրինել կառուցապատողը:
6. Կառուցապատողի հատուկ հաշվում առկա գրավադրված դրամական միջոցները չեն կարող արգելադրվել (կալանքի տակ վերցվել) կամ բռնագանձվել կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու իրավունքի պայմանագրից չբխող` կառուցապատողի որեւէ պարտավորության, այդ թվում՝ պետական կամ համայնքային բյուջեի նկատմամբ կառուցապատողի ունեցած որեւէ պարտավորության դիմաց:
7. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում իրավահաջորդության կարգով կառուցապատողի իրավունքները եւ պարտավորություններն այլ անձանց անցնելու դեպքում (իրավաբանական անձ հանդիսացող կառուցապատողի վերակազմակերպում, ֆիզիկական անձ հանդիսացող կառուցապատողի մահ) կառուցապատողի հատուկ հաշվին գնորդի օգտին գրավադրված դրամական միջոցները կարող են անցնել միայն կառուցապատողի այն իրավահաջորդին, որին անցել են կառուցվող շենքից անշարժ գույք գնելու պայմանագրով կառուցապատողի պարտավորությունները:
Հոդված 928.7. Պետական աջակցության հաշվի պայմանագիրը
1. Պետական աջակցության հաշվի պայմանագիր է համարվում սոցիալական աջակցության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի եւ բանկի միջեւ կնքված պայմանագիրը, որով բանկը պարտավորվում է ընդունել եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի բացած հաշվին մուտքագրել մուտքագրվող ընտանեկան դրամագլխի դրամական միջոցները, կատարել հաշվից փոխանցումներ կատարելու, համապատասխան գումարներ տալու եւ հաշվով այլ գործառնություններ՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
2. Պետական աջակցության հաշվում առկա միջոցները տնօրինելու հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են«Պետական նպաստների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:

Статья 1. Части 1 и 2 статьи 905 Гражданского кодекса Республики Армения от 5 мая 1998 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
Статья 905. Виды вкладов
1. Договор банковского вклада заключается на условиях возврата вклада по первому требованию (вклад до востребования) или на условиях возврата вклада по истечении определенного договором срока (срочный вклад). Разновидностями срочного вклада являются накопительный пенсионный вклад и учебный вклад:
1) накопительным пенсионным вкладом считается вклад, который вносится для физического лица им или иным лицом единовременно или периодически, и который, а также начисленные на него проценты физическое лицо может получить только по наступлении установленного законом пенсионного возраста или в иных случаях, установленных законом.
2) учебным вкладом считается вклад, который вкладчик вносит для третьего лица единовременно или периодически, и который, а также начисленные на него проценты посредством осуществления безналичных платежей третье лицо может использовать только в учебных целях. Учебной целью является осуществление платы за учебу в период обучения в учебном заведении, в установленном порядке лицензированном в Республике Армения или иностранных государствах (платы дошкольного учебного заведения).
Кроме целей, предусмотренных частью 2 настоящей статьи, третье лицо может использовать учебный вклад в иных целях лишь с согласия вкладчика.
Договором могут быть предусмотрены иные условия возврата вкладов, не противоречащие закону.
2. По договору банковского вклада любого вида банк обязан возвратить сумму вклада или ее часть по первому требованию вкладчика, за исключением накопительных пенсионных вкладов, учебных вкладов и вкладов, внесенных юридическими лицами на иных условиях возврата, предусмотренных договором.
Условие договора, исключающеe право гражданина на получение вклада обратно по первому требованию, ничтожно, за исключением накопительных пенсионных вкладов.”.
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 905.1 следующего содержания:
Статья 905.1 Особенности владения и наследования учебного вклада
1. Учебные вклады не могут быть заложены, арестованы (на них не может быть наложен арест), взысканы за обязательства вкладчика или третьего лица или в случае их банкротства стать средством ликвидации для выполнения обязательств.
2. Учебный вклад может быть заложен, арестован (на него может быть наложен арест), взыскан лишь в тех случаях, когда обязательства третьего лица связаны с обязательствами, вытекающими из направлений, случаев, условий или операций, предусмотренных пунктом 2 части 1 статьи 905 настоящего Кодекса.
3. В случаях, предусмотренных пунктом 2 части 1 статьи 905 настоящего Кодекса, вкладчик или третье лицо обращается в банк, представляя предусмотренные договором учебного вклада документы, касающиеся платы за обучение в соответствующем учебном заведении. Порядок осуществления банком безналичной оплаты учебному заведению устанавливается договором учебного вклада.
4. В случае смерти вкладчика учебный вклад вместе с начисленными процентами включается в наследственную массу, однако не наследуется на общих основаниях, установленных настоящим Кодексом.
5. Учебный вклад наследует то третье лицо, в пользу которого был вложен учебный вклад. При этом третье лицо может использовать учебный вклад только в учебных целях, предусмотренных пунктом 2 части 1 статьи 905 настоящего Кодекса.
6. В том случае, когда третье лицо, в пользу которого был вложен учебный вклад, отказывается от использования учебного вклада в учебных целях или не представляет достаточных доказательств о своем намерении использовать учебный вклад в учебных целях, то учебный вклад наследуется на общих основаниях, установленных настоящим Кодексом.
7. В тех случаях, когда унаследованный учебный вклад был частично использован в учебных целях, и имеется остаток вклада, включая остаток начисленных процентов, то этот остаток наследуется на общих основаниях, установленных настоящим Кодексом.
8. Если вкладчик учебного вклада открыл детский вклад и заключает с тем же банком договор учебного вклада в пользу того же третьего лица, то с согласия вкладчика детский вклад может быть изменен и перезаключен в качестве договора учебного вклада, без отрицательных последствий, предусмотренных за досрочное расторжение договора. По смыслу настоящей части детским вкладом считается вклад, договор которого вкладчик заключает в пользу несовершеннолетнего физического лица и условия которого устанавливаются соответствующим договором.”
Статья 3. Кодекс после статьи 928 дополнить Главой 50.1 следующего содержания:
ГЛАВА 50.1
СПЕЦИАЛЬНЫЕ БАНКОВСКИЕ СЧЕТА
Статья 928.1. Особенности договора специального банковского счета
1. Специальными банковскими счетами являются предусмотренные настоящей Главой счет эскроу, счет социального пакета, счет номинального держателя, депозитный счет нотариуса, специальный счет застройщика, счет государственного содействия, а также иные банковские счета, предусмотренные законом или нормативными правовыми актами Правительством или Центрального банка Республики Армения в качестве специальных банковских счетов.
2. Специальными банковскими счетами являются счета, внесенные на которые средства:
1) согласно установленным настоящей главой положениям или нормативным правовым актам, предусмотренным пунктом 1 настоящей статьи, могут быть использованы только на направлениях, в случаях, на условиях или по операциям, установленным на основании положений настоящей Главы договорами или нормативными правовыми актами, и (или)
2) не могут быть заложены, арестованы (на них не может быть наложен арест), взысканы за обязательства клиента или в случае банкротства клиента, являться ликвидационным средством для выполнения обязательств, за исключением случаев, установленных настоящей статьей.
3. Средства, внесенные на специальный банковский счет, могут быть заложены, арестованы (на них может быть наложен арест), взысканы лишь в случаях, когда:
1) обязательства лица, являющегося клиентом по договору специального банковского счета, связаны с обязательствами, вытекающими из направлений, случаев, условий или операций, предусмотренных подпунктом 1 пункта 2 настоящей статьи, или
2) эти средства являются средствами, сформированными из процентов, выплаченных банком клиенту за использование денежных средств на специальном банковском счете, за исключением нотариуса или иных случаев, предусмотренных нормативными правовыми актами, или
3) эти средства являются средствами, внесенными за счет средств негосударственного бюджета, имеющихся на счета социального пакета , - в случае счета социального пакета, или
4) эти средства являются имуществом, предусмотренным частью 5 статьи 190 Уголовного кодекса Республики Армения, - в случае счета эскроу, или
5) со дня заключения договора счета эскроу прошло 30 и более дней, - в случае счета эскроу, если иное не предусмотрено договором.
4. В случае расторжения договора специального банковского счета остаток денежных средств на данном специальном банковском счете подлежит перечислению на другой соответствующий специальный банковский счет данного клиента или возврату лицу, внесшему соответствующие денежные средства, за исключением случаев, установленных иными правовыми актами и (или) настоящей статьей. Такой возврат может быть предусмотрен договором специального банковского счета также в других случаях, предусмотренных договором.
5. В случае расторжения договора счета номинального держателя остаток денежных средств на счете номинального держателя может быть возвращен данному номинальному держателю, переведен на соответствующий иной специальный банковский счет данного номинального держателя и (или) переведен иному лицу, указанному данным номинальным держателем, если договором счета номинального держателя не предусмотрено иное.
6. В случае расторжения договора депозитного счета нотариуса остаток денежных средств на депозитном счете нотариуса может быть возвращен данному нотариусу, переведен на другой соответствующий специальный банковский счет данного нотариуса и (или) переведен иному лицу, указанному данным нотариусом, если договором депозитного счета нотариуса не предусмотрено иное.
7. В случаях, предусмотренных договором, клиент оплачивает услуги банка за совершение операций по его специальному банковскому счету. При этом плата за услуги банка не может быть принята банком из средств на специальном банковском счете клиента, за исключением процентов, предусмотренных пунктом 9 настоящей статьи. Исключение, предусмотренное настоящим пунктом, не распространяется на депозитные счета нотариуса.
8. За использование денежных средств на специальном банковском счете клиента банк выплачивает клиенту проценты, если законом или договором не предусмотрено иное. Сумма процентов, предусмотренных настоящим пунктом, зачисляется на специальный банковский счет, если законом или договором не предусмотрено иное.
9. Проценты, указанные в пункте 8 настоящей статьи, выплачиваются банком в размере, установленном договором специального банковского счета, а при отсутствии в договоре соответствующего условия - в размере, установленном этим банком по вкладам до востребования (статья 906 настоящего Кодекса).
10. Сумма процентов зачисляется на счет в сроки, предусмотренные договором, а при отсутствии таких сроков в договоре - по истечении каждого квартала, но не позднее чем на следующий день после прекращения договора.
11. Зачет любых встречных требований владельца специального банковского счета и банка по отношению к владельцу специального банковского счета за счет средств специального банковского счета не может быть осуществлен, даже если специальный счет является единственным счетом владельца счета в данном банке. Ограничение, предусмотренное настоящим пунктом, не относится к осуществлению зачета в размере средств, сформированных из процентов, предусмотренных пунктом 9 настоящей статьи, а в случае счета социального пакета - также к осуществлению зачета за счет средств негосударственного бюджета, имеющихся на данном счете.
12. Особенности регулирования счетов государственного содействия устанавливаются постановлением Правительства.
13. Требования, установленные Главой 50 настоящего Кодекса, распространяются на специальные банковские счета постольку, поскольку не противоречат положениям настоящей Главы.
Статья 928.2. Договор счета эскроу
1. Договором счета эскроу считается договор, которым банк в качестве эскроу агента обязуется принять и внести на открытый с целью осуществления определенной сделки специальный банковский счет средства, вносимые в связи с осуществлением данной сделки, и осуществлять распоряжения, связанные с осуществлением перечислений со счета в связи с этими средствами, дачей соответствующих сумм и осуществлением других операций со счетом только в случаях, на условиях и в сроки, указанные в договоре, заключенном между внесшим средства на счет эскроу лицом и адресатом этих средств, или в договоре счета эскроу.
2. В случае непредставления в сроки, установленные предусмотренными пунктом 1 настоящей статьи договорами, документа, удостоверяющего выполнение взятых на себя внесшим средства на счет эскроу лицом и адресатом этих средств обязательств по отношению друг к другу, средства счета эскроу возвращаются лицу, внесшему эти средства, а в случае невозможности возврата счет эскроу оформляется в качестве предусмотренного Главой 50 настоящего Кодекса банковского счета на имя лица, внесшего средства на этот счет.
3. Договор счета эскроу может быть досрочно расторгнут по требованию клиента, только если имеется письменное согласие между лицом, внесшим средства на счет эскроу, и адресатом этих средств или если был расторгнут соответствующий договор, заключенный между лицом, внесшим средства на счет эскроу, и адресатом этих средств и после расторжения этого договора прошло не менее 10 дней, но не более срока списания всех средств на счете эскроу.
4. Средства на счете эскроу не могут быть заложены, арестованы (на них не может быть наложен арест), взысканы за обязательства клиента, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 статьи 928.1 настоящего Кодекса.
Статья 928.3. Договор счета социального пакета
1. Договором счета социального пакета считается договор, которым банк обязуется принять и внести на открытый клиентом (владельцем счета) счет средства, вносимые за счет средств государственного бюджета Республики Армения в качестве социальной гарантии для работников государственных органов (учреждений), государственных организаций и других лиц, установленных постановлением Правительства Республики Армения, и выполнять распоряжения клиента относительно осуществления перечислений со счета, предоставления соответствующих сумм и осуществления прочих операций по счету только по направлениям, в случаях, на условиях и для операций, установленных законом.
2. Средства, имеющиеся на счете социального пакета, не могут быть заложены, арестованы (на них не может быть наложен арест), взысканы за обязательства клиента, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 статьи 928.1 настоящего Кодекса.
Статья 928.4. Договор счета номинального держателя
1. Договором счета номинального держателя считается договор, которым банк обязуется принять и внести на открытый клиентом (номинальным держателем) счет только средства пользователя услугами номинального держателя (фонда), связанные с предоставлением инвестиционных услуг или управлением инвестиционными фондами, выполнять распоряжения номинального держателя относительно осуществления перечислений со счета, предоставления соответствующих сумм и осуществления прочих операций по счету. При этом счетом номинального держателя является счет, средства на котором не принадлежат владельцу счета на праве собственности, а переведены ему в результате предоставления или управления указанными в настоящем пункте услугами.
2. Счет номинального держателя может быть использован только для осуществления операций, связанных с предоставлением инвестиционных услуг лицом, предоставляющим инвестиционные услуги и управляющим инвестиционным фондом (депозитарием) или управлением инвестиционными фондами (хранением).
3. Средства на счете номинального держателя не могут быть заложены, арестованы (на них не может быть наложен арест), взысканы за обязательства номинального держателя или в случае банкротства номинального держателя являться средством ликвидации для выполнения обязательств. При этом средства на счете номинального держателя на основании подпункта 1 пункта 3 статьи 928.1 могут быть заложены, арестованы (на них может быть наложен арест), взысканы лишь в размере средств на счете номинального держателя, принадлежащих пользователю данной услуги.
Статья 928.5. Договор депозитного счета нотариуса
1. Договором депозитного счета нотариуса считается договор, которым банк обязуется принимать и зачислять на счет, открытый клиентом (нотариусом), поступающие денежные средства, выполнять распоряжения нотариуса об осуществлении перечислений со счета, выдаче соответствующих сумм и осуществлении других операций по счету.
2. Депозитный счет нотариуса может использоваться только для осуществления предусмотренных законом операций с денежными средствами, подлежащими зачислению на депозит нотариуса.
3. Средства, имеющиеся на депозитном счете нотариуса, не могут быть заложены, арестованы (на них не может быть наложен арест), взысканы за обязательства нотариуса. При этом средства на депозитном счете нотариуса на основании подпункта 1 пункта 3 статьи 928.1 могут быть заложены, арестованы (на них может быть наложен арест), взысканы лишь в размере средств на депозитном счете нотариуса, принадлежащих пользователю данной услуги.
Статья 928.6. Специальный счет застройщика
1. Специальный счет застройщика — банковский счет, на который вносятся авансовые платежи застройщику от покупателя по договору права покупки строящегося недвижимого имущества.
2. Специальные счета застройщика могут открываться:
1) в казначействе;
2) в коммерческих банках, действующих на территории Республики Армения;
3) на открытом в казначействе или действующем на территории Республики Армения коммерческом банке депозитном счете нотариуса - в качестве субсчета.
3. В случае заключения договора залога денежных средств между застройщиком и покупателем авансовые платежи, вносимые покупателем на специальный счет застройщика, с момента поступления на специальный счет застройщика считаются заложенными в пользу покупателя — в обеспечение обязательства застройщика по передаче покупателю недвижимого имущества из здания по завершении строительства и надлежащего выполнения обязательства застройщика по возврату предоплаты в случае расторжения договора о праве покупки недвижимого имущества из строящегося здания. Авансовые платежи, внесенные покупателем на специальный счет застройщика, по правилам последующего залога могут быть заложены в пользу кредитора покупателя.
4. По договору залога денежных средств между застройщиком и покупателем или по его изменениям может быть предусмотрено прекращение права на залог части средств на специальном счете застройщика до завершения строительства здания или до заключения акта перехода права собственности, либо до получения разрешения на эксплуатацию здания, в случаях применения которого освобождаемые от залога средства перечисляются на другие банковские счета застройщика, и застройщик может распоряжаться им.
5. Проценты, начисляемые в счет остатка на специальном счете застройщика, по истечении срока их получения перечисляются на прочие банковские счета застройщика, и застройщик может распоряжаться ими.
6. Заложенные денежные средства на специальном счете застройщика не могут быть заложены (взяты под арест) или взысканы за какое-либо обязательство застройщика, не вытекающее из договора права на покупку недвижимого имущества в строящемся здании, в том числе за какое-либо обязательство застройщика в отношении государственного или муниципального бюджета.
7. В случае перехода в порядке правопреемства прав и обязательств застройщика к иным лицам в случаях, установленных законодательством Республики Армения (реорганизация застройщика, являющегося юридическим лицом, смерть застройщика, являющегося физическим лицом) денежные средства, заложенные в пользу покупателя на специальном счете застройщика, могут перейти только к тому правопреемнику застройщика, к которому перешли обязательства застройщика по договору покупки недвижимого имущества изстроящегося здания.
Статья 928.7. Договор счета государственного содействия
1. Договором счета государственного содействия считается договор, заключенный между уполномоченным Правительством Республики Армения органом государственного управления в сфере социального содействия и банком, которым банк обязуется принимать и вносить на открытый уполномоченным Правительством Республики Армения органом государственного управления счет вносимые денежные средства семейного капитала, производить операции по перечислению со счета, выдаче соответствующих сумм и иные операции по счету в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
2. Отношения, связанные с распоряжением средствами на счете государственного содействия, регулируются Законом Республики Армения "О государственных пособиях" и в порядке, установленном Правительством Республики Армения.”.