«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԵՎՐԱՍԻԱԿԱՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՄԻՈՒԹՅԱՆ ԱՆԴԱՄ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԻՋԵՎ ԱՆՈՒՂՂԱԿԻ ՀԱՐԿԵՐԻ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԵՎ ՎՃԱՐՄԱՆ ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների միջեւ անուղղակի հարկերի հաշվարկման եւ վճարման առանձնահատկությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2014 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀՕ-242-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 5-րդ հոդվածում՝
2) 3-րդ մասի «օրը» բառը փոխարինել «օրվան հաջորդող 181-րդ օրը» բառերով.
3) 4-րդ մասի «հաշվանցումներ (պակասեցումներ)» բառերը փոխարինել «պակասեցումներ» բառով.
4) 6-րդ մասի 2-րդ կետի «հաշվանցման սույն օրենքով սահմանված կարգով առաջացող՝ հարկ վճարողի այլ հարկային պարտավորությունների դիմաց եւ (կամ) վերադարձման» բառերը փոխարինել «մուտքագրման միասնական հաշվին» բառերով եւ հանել վերջին պարբերության «, հաշվանցման» բառը:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 7-րդ հոդվածի 5-րդ մասերն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենքի 4-րդ գլխի վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ԱԱՀ-Ի ԵՎ ԱԿՑԻԶԱՅԻՆ ՀԱՐԿԻ ԳՈՒՄԱՐՆԵՐԻ ՎԵՐԱԴԱՐՁԸ ԵՎ (ԿԱՄ) ԴՐԱՆՑ ՀԱՇՎԻՆ ՊԱՐՏԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՊԱԿԱՍԵՑՈՒՄԸ»:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 5.1. Ապրանքների արտահանման դեպքում ԱԱՀ-ի եւ (կամ) ակցիզային հարկի գումարների գծով առաջացած եւ կատարված հարկային պարտավորության գումարների՝ այլ հարկային պարտավորությունների դիմաց հաշվանցումը կամ վերադարձը
1. Սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 1-ին եւ 4-րդ մասերի համաձայն հաշվարկված եւ վճարված ԱԱՀ-ի եւ (կամ) ակցիզային հարկի գումարները, ինչպես նաեւ արտահանման գործարքների մասով ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի գումարները ենթակա են հաշվանցման այլ հարկային պարտավորությունների դիմաց կամ վերադարձման՝ ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների մասով ԱԱՀ-ի եւ (կամ) ակցիզային հարկով հարկման ենթակա՝ արտահանված ապրանքների օտարման մասով ակցիզային հարկի գումարների՝ այլ հարկային պարտավորությունների դիմաց հաշվանցման կամ վերադարձման համար օրենքով սահմանված ընդհանուր կարգով եւ ժամկետներում:»:
Հոդված 5. Oրենքի 9-րդ հոդվածում՝
«Հոդված 9. Ապրանքների արտահանման գործարքների մասով ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի գումարների վերադարձը եւ (կամ) դրանց հաշվին պարտավորությունների, ինչպես նաեւ ապրանքների ներմուծման գործարքների մասով վճարված ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի գումարների պակասեցումը».
2) 1-ին մասի «հաշվանցումը» բառը փոխարինել «պարտավորությունների պակասեցումը» բառերով.
3) 2-րդ մասում՝
ա. «հաշվանցման (պակասեցման)» բառերը փոխարինել «պակասեցման» բառով,
բ. հանել «այդ թվում՝ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքերում՝ հարկի լրացուցիչ գումարները,» բառերը,
գ. «ԱԱՀ-ի կամ ակցիզային հարկի հաշվարկով» բառերը փոխարինել «ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկով» բառերով:
Հոդված 6. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2018 թվականի հունվարի 1-ից, բացառությամբ 1-ին հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ կետերի, 2-րդ եւ 4-րդ հոդվածների:
Սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ կետերը, 2-րդ եւ 4-րդ հոդվածներն ուժի մեջ են մտնում 2016 թվականի հունվարի 1-ից:
Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի գործողությունը տարածվում է 2015 թվականի հունվարի 2-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:

Об особенностях исчисления и уплаты косвенных налогов между Республикой Армения и государствами-членами Евразийского Экономического Союза
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ОСОБЕННОСТЯХ ИСЧИСЛЕНИЯ И УПЛАТЫ КОСВЕННЫХ НАЛОГОВ МЕЖДУ РЕСПУБЛИКОЙ АРМЕНИЯ И ГОСУДАРСТВАМИ-ЧЛЕНАМИ ЕВРАЗИЙСКОГО ЭКОНОМИЧЕСКОГО СОЮЗА”
Принят 24.11.2015
Статья 1. В статье 5 Закона Республики Армения “Об особенностях исчисления и уплаты косвенных налоговмежду Республикой Армения и государствами-членами Евразийского экономического союза” ЗР-242-Н от 17 декабря 2014 года (далее - Закон):
2) в части 3 слово “день” заменть словами “181-й день, следующий за днем”;
3) в части 4 слова “зачет (вычеты)” заменить словом “вычеты”;
4) в пункте 2 части 6 слова “зачету в счет других налоговых обязателств налогоплательщика, возникающих в установленном настоящим Законом порядке, и (или) возврату” заменть словами “поступлению на единый счет” и в последнем абзаце исключить слово “, зачету”.
Статья 2. Часть 3 статьи 6 и часть 5 статьи 7 Закона считать утратившими силу.
Статья 3. Заглавие Главы 4 Закона изложить в следубщей редакции:
“ВОЗВРАТ СУММ НДС И АКЦИЗНОГО НАЛОГА (ИЛИ) ВЫЧЕТЗА ИХ СЧЕТ ОБЯЗАТЕЛЬСТВ”.
Статья 4. Дополнить Закон статьей 5.1 следующего содержания:
Статья 5.1. Зачет или возврат сумм налогового обязательства, возникшего и выполненного по суммам НДС и (или) акцизного налога, в счет других налоговых обязательств в случае экспорта товаров
1. Суммы НДС и (или) акцизного налога, исчисленные и уплаченные согласно частям 1 и 4 статьи 5 настоящего Закона, а также суммы НДС и акцизного налога в части сделок по экспорту подлежат зачету в счет других налоговых обязательств или возврату в общем порядке и сроки, установленные законом для зачета или возврата сумм акцизного налога в счет других налоговых обязательств в части сделок, облагаемых нулевой ствкой НДС, в части отчуждения экспортированных товаров, подлежащих обложению НДС и (или) акцизным налогом.”.
Статья 9. Возврат сумм НДС и акцизного налога в части сделок по экспорту товаров и (или) вычет за их счет сумм НДС и акцизного налога, уплаченных в части обязательств, а такжесделок по импорту товаров ;
2) в части 1 слово “зачет” заменить словами “вычет обязательств”;
3) в части 2:
а) слова “зачету (вычету)” заменить словом “вычету”.
б) исключить слова “в том числе дополнительные суммы налога – в случаях, предусмотренных частью 3 статьи 6 настоящего Закона,”,
в) слова “с исчислением НДС или акцизного налога” заменить словами “с единым исчислением НДС или акцизного налога”.
Статья 6. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2018 года, за исключением пунктов 1 и 2 статьи 1, статей 2 и 4.
Пункты 1 и 2 статьи 1, статьи 2 и 4 настоящего Закона вступают в силу с 1 января 2016 года.
Действие статьи 4 настоящего Закона распространяется на отношения, возникшие после 2 января 2015 года.