«ԼԻՑԵՆԶԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի մայիսի 30-ի ՀՕ-193 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 7-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին մասով.
«6.1. Օտարերկրյա իրավաբանական անձինք Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ կարող են իրականացնել սույն օրենքով նախատեսված լիցենզավորման ենթակա գործունեություն օտարերկրյա պետությունների տված համապատասխան լիցենզիայի առկայության դեպքում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 43-րդհոդվածի 2-րդմասի աղյուսակի «17. Քաղաքաշինության բնագավառ» բաժնի 2-րդ եւ 3-րդ կետերը «աշխատանքների» բառից հետո լրացնել«, համապատասխան նպատակի համար նախատեսված հողամասի տարածքում ոչ ձեռնարկատիրական նպատակով սեփականատիրոջ կողմից կառուցվող` 300 քառ. մ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող մինչեւ երկու վերգետնյա ու մեկ ստորգետնյա հարկ ունեցող անհատական բնակելի տների, հաստատված բազմակի օգտագործման օրինակելի նախագծերով կառուցվող օբյեկտների, 150 քառ. մ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող օժանդակ շինությունների, 50 քառ. մ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող ավտոտնակների, 1000 քառ. մ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող ջերմոցների, 500 քառ. մ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող գյուղատնտեսական արտադրական նշանակության ոչ հիմնական շինությունների եւ 100 քառ. մ ընդհանուր մակերեսը չգերազանցող հասարակական նշանակության ոչ հիմնական շինությունների» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ЛИЦЕНЗИРОВАНИИ”
Статья 1. Статью 7 Закона Республики Армения “О лицензировании” от 30 мая 2001 года ЗР-193 – Н (далее – Закон) дополнить частью 6.1 следующего содержания:
“6.1. Иностранные юридические лица могут осуществлять согласно Постановлению Правительства Республики Армения предусмотренную настоящим Законом подлежащую лицензированию деятельность - при наличии соответствующей лицензии, выданной иностранными государствами.”.
Статья 2. Пункты 2 и 3 раздела “17. Область градостроения” таблицы части 2 статьи 43 Закона после слова “ строительство ” дополнить словами “ , возводимых собственником в некоммерческих целях индивидуальных жилых домов на земельном участке, предусмотренном для соответствующих целей, с двумя наземными этажами и одним подземным этажом общей площадью земельного участка не более 300 кв.м; объектов застройки по утвержденным типовым проектам многократного использования ;вспомогательных строений, не превышающих общую площадьв 150 кв. м; гаражей, не превышающих общую площадь в 50 кв.м; теплиц, не превышающих общую площадь в 1000 кв. м; неосновных строений сельскохозяйственного производственного назначения, не превышающих общую площадь в 500 кв. м, и неосновных строений общественного назначения, не превышающих общую площадь в 100 кв м ”.