«ՓԱԽՍՏԱԿԱՆՆԵՐԻ ԵՎ ԱՊԱՍՏԱՆԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2008 թվականի նոյեմբերի 27-ի ՀՕ-211-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 10-րդ հոդվածի 4-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 4-րդ մասում՝
1) «կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ» բառերը փոխարինել «փախստականի նույնականացման քարտ» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ նախադասությունով. «Անձին նույնականացման քարտ տրամադրելուց հետո Ոստիկանությունը անձը հաստատող վկայականը վերադարձնում է լիազոր մարմին:»:
Հոդված 3. Օրենքի 30-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 30. Փախստականի նույնականացման քարտը
1. Փախստականի նույնականացման քարտը փախստականի անձը եւ Հայաստանի Հանրապետությունում օրինական բնակությունը հաստատող փաստաթուղթ է, որը նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում օգտագործելու համար:
2. Ոստիկանությունը փախստականներին, սույն օրենքի 58-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն, տրամադրում է փախստականի նույնականացման քարտ: Մինչեւ 16 տարեկան փախստականին փախստականի նույնականացման քարտը տրամադրվում է երեք տարի, իսկ 16 տարին լրացած փախստականին` 10 տարի վավերականության ժամկետով:
3. Փախստականի նույնականացման քարտը պարունակում է տվյալների էլեկտրոնային պահոց` փաստաթղթի տեխնիկական կառուցվածքային մաս, որը ներառում է տվյալների պաշտպանվածությունն ապահովող` քարտին հատուկ անհատական կրիպտոգրաֆիկ բանալի, էլեկտրոնային թվային ստորագրության համար հավաստագիր եւ էլեկտրոնային փոստ: Փախստականի նույնականացման քարտի հետ մեկտեղ տրվող էլեկտրոնային փոստը հասանելի է ակտիվացման պահից: Նույնականացման քարտի հետ մեկտեղ էլեկտրոնային փոստի տրամադրման կարգը, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային փոստի հասցեի վերաբերյալ տեղեկատվության տրամադրման դեպքերն ու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
4. Փախստականի նույնականացման քարտ ստանալու համար անձը ներկայացնում է`
2) անձը հաստատող լուսանկարով որեւէ փաստաթուղթ (առկայության դեպքում).
3) լիազոր մարմնի կողմից տրված՝ ապաստան հայցողի անձը հաստատող վկայականը.
4) լիազոր մարմնի որոշումը տվյալ անձին փախստական ճանաչելու մասին.
5) պետական տուրքի վճարման անդորրագիր:
5. Փախստականի նույնականացման քարտը փոխանակելու համար անձը ներկայացնում է`
2) փոխանակման ենթակա փախստականի նույնականացման քարտը.
3) պետական տուրքի վճարման անդորրագիր:
6. Փախստականի նույնականացման քարտ ստանալու (փոխանակելու) համար անձը լուսանկարվում է Ոստիկանությունում: Անհատական տվյալների տեղեկատվական բազաներում անձի նույնականացումն ապահովելու նպատակով փախստականի նույնականացման քարտ ստանալիս անձը Ոստիկանությունում հանձնում է աջ եւ ձախ ձեռքերի ցուցամատների մատնադրոշմները: Աջ եւ ձախ ձեռքերի ցուցամատների մատնադրոշմները ստանալը ֆիզիոլոգիապես անհնարին լինելու դեպքում վերցվում են աջ եւ ձախ ձեռքերի որեւէ մատի մատնադրոշմները, իսկ դրանք ստանալու անհնարինության դեպքում կատարվում է համապատասխան նշում Ոստիկանության կողմից վարվող անհատական տվյալների էլեկտրոնային բազայում: Երեխաների մատնադրոշմները վերցվում են 6 տարեկանից, իսկ լուսանկարը` փախստականի նույնակականացման քարտ տալու յուրաքանչյուր դեպքում` անկախ տարիքից:
7. Եթե փախստականի նույնականացման քարտի վրա անձի ստորագրության բացակայությունը պայմանավորված է անձի ֆիզիոլոգիական առանձնահատկություններով, ապա այդ մասին փախստականի նույնականացման քարտի էլեկտրոնային պահոցում կատարվում է համապատասխան նշում:
8. Փախստականի նույնականացման քարտ ստանալու համար անհրաժեշտ կենսաչափական տվյալները Ոստիկանությունում հանձնելն անհնարին լինելու դեպքում դրանք անձի գտնվելու վայրում վերցնելու դեպքերը եւ կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
9. Փախստականի նույնականացման քարտի նկարագիրը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
10. Գործունակ անձը փախստականի նույնականացման քարտ uտանալու (փոխանակելու) մաuին դիմումը եւ անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնում է անձամբ:
11. Անգործունակ ճանաչված անձանց փախստականի նույնականացման քարտը տրամադրվում է խնամակալի դիմումի հիման վրա: Այս դեպքում դիմումին կցվում է նաեւ խնամակալ հանդիսանալու հանգամանքը հիմնավորող փաստաթղթի պատճենը: Uահմանափակ գործունակ ճանաչված անձին փախստականի նույնականացման քարտը տրամադրվում է իր դիմումի հիման վրա: Սահմանափակ գործունակ ճանաչված փախստականին սույն հոդվածի 11-րդ մասով նախատեսված՝ առավել սեղմ ժամկետներում՝ գանձվող վճարի դիմաց, փախստականի նույնականացման քարտը տրամադրվում է հոգաբարձուի գրավոր համաձայնությամբ: Առաջին խմբի հաշմանդամները փախստականի նույնականացման քարտ իրավունք ունեն ստանալու (փոխանակելու) նաեւ ներկայացուցիչների դիմումի հիման վրա: Այu դեպքում դիմումին կցվում է անձի հաշմանդամության վկայականը կամ վկայականի նոտարական կարգով վավերացված պատճենը: Սույն կետով նախատեսված դեպքերում, եթե խնամակալը կամ հոգաբարձուն անձամբ չի կարող ներկայացնել դիմումը, ապա դիմումի վրա վերջինիս uտորագրության իuկությունը վավերացվում է նոտարական կարգով:
12. Մինչեւ 16 տարեկան երեխային փախստականի նույնականացման քարտ տրամադրվում է երեխայի ծնողներից մեկի կամ այլ oրինական ներկայացուցչի դիմումի հիման վրա: Եթե ծնողը կամ oրինական ներկայացուցիչն անձամբ չի կարող ներկայացնել դիմումը, ապա ներկայացվող դիմումի վրա նրա uտորագրության իuկությունը վավերացվում է նոտարական կարգով:
13. Փախստականի նույնականացման քարտը տրամադրվում է դիմում ներկայացնելու oրվան հաջորդող 15-րդ աշխատանքային oրը կամ դիմումը ներկայացնող անձի ցանկությամբ՝ առավել սեղմ ժամկետներում` գանձվող վճարի դիմաց: Գանձվող վճարի չափը եւ դրա դիմաց փախստականի նույնականացման քարտ տրամադրելու (փոխանակելու) ժամկետը սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:
14. Փախստականի նույնականացման քարտը Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունն է:»:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 30.1-30.4-րդհոդվածներով.
«Հոդված 30.1. Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը
1. Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը փախստականի անձը հաստատող փաստաթուղթ է, որը նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գալու եւ Հայաստանի Հանրապետություն վերադառնալու համար:
2. Ոստիկանությունը Հայաստանի Հանրապետությունում ապաստան ստացած փախստականներին տրամադրում է կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ` նույնականացման քարտի հիման վրա: Մինչեւ 16 տարեկան փախստականներին կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը տրամադրվում է երեք տարի վավերականության ժամկետով, իսկ 16 տարին լրացած փախստականներին` 10 տարի վավերականության ժամկետով:
3. Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը պարունակում է տվյալների էլեկտրոնային պահոց` փաստաթղթի տեխնիկական կառուցվածքային մաս, որը ներառում է փաստաթղթում ամրագրված անհատական տվյալները եւ լուսանկարը, ստորագրությունը, աջ եւ ձախ ձեռքերի ցուցամատների մատնադրոշմները, սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում` աջ եւ ձախ ձեռքերի որեւէ մատի մատնադրոշմները: Աջ եւ ձախ ձեռքերի ցուցամատների մատնադրոշմներն ստանալը ֆիզիոլոգիապես անհնարին լինելու դեպքում վերցվում են աջ եւ ձախ ձեռքերի որեւէ մատի մատնադրոշմները: Եթե կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթղթում անձի կենսաչափական տվյալների ոչ լրիվությունը կամ ներկայացվող պահանջներին անհամապատասխանությունը պայմանավորված է նրա ֆիզիոլոգիական առանձնահատկություններով, ապա այդ մասին փաստաթղթում կատարվում է համապատասխան նշում: Երեխաների մատնադրոշմները վերցվում են 6 տարեկանից, իսկ լուսանկարը` կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ տալու յուրաքանչյուր դեպքում` անկախ տարիքից:
4. Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ ստանալու համար անձը ներկայացնում է`
2) փախստականի նույնականացման քարտ.
5. Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը փոխանակելու համար անձը ներկայացնում է`
2) փոխանակման ենթակա կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը.
6. Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ ստանալու (փոխանակելու) համար անձը լուսանկարվում եւ մատնադրոշմները հանձնում է Ոստիկանությունում:
7. Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթղթի նկարագիրը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը: Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթղթի նկարագիրը պետք է համապատասխանի «Փախստականների կարգավիճակի մասին» կոնվենցիայի եւ Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության պահանջներին:
8. Գործունակ անձը կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ uտանալու մաuին դիմումը եւ անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնում է անձամբ:
9. Անգործունակ, սահմանափակ գործունակ ճանաչված անձինք, ինչպես նաեւ առաջին խմբի հաշմանդամները կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ ստանում են սույն օրենքի 30-րդ հոդվածի 11-րդ մասով սահմանված կարգով:
10. Մինչեւ 16 տարեկան երեխային կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ տրամադրվում է սույն օրենքի 30-րդ հոդվածի 12-րդ մասով սահմանված կարգով:
11. Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը տրամադրվում է դիմում ներկայացնելու oրվան հաջորդող 15-րդ աշխատանքային oրը կամ դիմում ներկայացնող անձի ցանկությամբ՝ առավել սեղմ ժամկետներում` գանձվող վճարի դիմաց: Գանձվող վճարի չափը եւ դրա դիմաց կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ տրամադրելու (փոխանակելու) ժամկետը սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:
12. Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը Հայաստանի Հանրապետության սեփականությունն է:
13. Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ ստանալու համար անհրաժեշտ կենսաչափական տվյալները Ոստիկանությունում հանձնելն անհնարին լինելու դեպքում դրանք անձի գտնվելու վայրում վերցնելու դեպքերը եւ կարգը սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:
Հոդված 30.2. Փախստականի նույնականացման քարտը եւ կոնվենցիոն
ճամփորդական փաստաթուղթը փոխանակելու հիմքերը եւ
ժամկետները
1. Փախստականի նույնականացման քարտը եւ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը փոխանակվում են՝
1) փաստաթղթում պարունակվող տեղեկությունները փոխվելու դեպքում.
2) oգտագործման համար ոչ պիտանի լինելու դեպքում.
3) վավերականության ժամկետը լրանալու դեպքում.
4) փաստաթղթում ոչ ճիշտ տվյալների առկայության դեպքում.
5) եթե անձը նման ցանկություն է հայտնել:
2. Կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը փոխանակվում է նաեւ այն դեպքում, երբ լրացել են մուտքի վիզաները փակցնելու համար նախատեսված փաստաթղթի էջերը:
3. Փախստականի նույնականացման քարտը եւ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը փոխանակվում են 15 աշխատանքային oրվա ընթացքում կամ դիմումը ներկայացնող անձի ցանկությամբ՝ առավել սեղմ ժամկետներում` գանձվող վճարի դիմաց: Գանձվող վճարի չափը եւ դրա դիմաց փախստականի նույնականացման քարտ տրամադրելու (փոխանակելու) ժամկետը սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:
Հոդված 30.3. Փախստականի նույնականացման քարտը եւ կոնվենցիոն
ճամփորդական փաստաթուղթն անվավեր ճանաչելու
հիմքերը
1. Փախստականի նույնականացման քարտը եւ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթն անվավեր են ճանաչվում հետեւյալ հիմքերի առկայության դեպքում.
1) լրացել է փաստաթղթի վավերականության ժամկետը.
2) ապաստանի տրամադրման կամ փախստականի ճանաչման վերաբերյալ որոշումը սույն օրենքի 53-րդ հոդվածով սահմանված կարգով չեղյալ է հայտարարվել կամ դադարեցնելու մասին վերջնական որոշում է կայացվել.
3) անձը ստացել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր.
4) փաստաթուղթը կորել է.
5) փաստաթուղթը փոխանակվել է սույն օրենքով սահմանված կարգով.
6) փաստաթուղթը կեղծվել է.
7) փաստաթուղթը ձեռք է բերվել Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության խախտմամբ.
8) անձը փաստաթուղթը չի վերցրել այն ստանալու մասին դիմում տալու օրվանից հետո` երկու տարվա ընթացքում.
9) անձը մահացել է:
2. Փախստականի նույնականացման քարտը կամ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը կորցրած անձն այդ մասին հայտնում է Ոստիկանություն՝ փախստականի նույնականացման նոր քարտ կամ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ ստանալու համար: Նույնականացման քարտի կորստյան դեպքում, ինչպես նաեւ վավերականության ժամկետը լրացած՝ փախստականի նույնականացման քարտը փոխանակման ներկայացնելիս Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող անձին, իր ցանկությամբ, մինչեւ փախստականի նոր նույնականացման քարտի տրամադրումը տրվում է ժամանակավոր վկայական, որի ձեւը եւ տրամադրման կարգը սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:
3. Եթե օտարերկրյա պետությունում գտնվող անձը կորցրել է իր կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը, կամ այն դարձել է օգտագործման համար ոչ պիտանի, ապա օտարերկրյա պետությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունը կամ հյուպատոսական հիմնարկը անձին տրամադրում է Հայաստանի Հանրապետություն վերադառնալու իրավունք վերապահող փաստաթուղթ` վերադարձի վկայական:
4. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-ին, 3-րդ, 5-րդ եւ 9-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում փախստականի նույնականացման քարտը եւ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը համարվում են անվավեր, իսկ 2-րդ, 4-րդ, 6-րդ, 7-րդ եւ 8-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում անվավեր են ճանաչվում Ոստիկանության որոշմամբ:
5. Մահացած փախստականի նույնականացման քարտը եւ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը հանձնվում են մահվան պետական գրանցումն իրականացնող մարմին:
Հոդված 30.4. Փախստականի նույնականացման քարտը կամ կոնվենցիոն
ճամփորդական փաստաթուղթը վերցնելը
1. Հայաuտանի Հանրապետության պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն իրենց վերապահված լիազորություններն իրականացնելիu պարտավոր են վերցնել փախստականի նույնականացման քարտը կամ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը, եթե առկա են դրանք անվավեր ճանաչելու` uույն oրենքի 30.3-րդ հոդվածի 1-ին մաuի 1-2-րդ եւ 6-7-րդ կետերով նախատեuված հիմքերը, կամ անձն oգտագործում է այլ անձի պատկանող փախստականի նույնականացման քարտ կամ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ: Փախստականի նույնականացման քարտը կամ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը վերցնելուց հետո անմիջապեu անձին տրվում է վերցնելու փաuտը հավաuտող տեղեկանք: Տեղեկանքի ձեւը սահմանվում է Հայաuտանի Հանրապետության ոuտիկանության պետի հրամանով:
2. Uույն հոդվածի 1-ին մաuով նախատեuված դեպքերում oտարերկրյա պետությունում գտնվող անձանց կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը վերցնում է Հայաuտանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցչությունը կամ հյուպատոuական հիմնարկը:
3. Փախստականի վերցված նույնականացման քարտը կամ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը փոխանցվում է Ոստիկանություն, բացի uույն հոդվածի 4-րդ մաuով նախատեuված դեպքերից:
4. Կաuկածյալի կամ մեղադրյալի կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը ժամանակավորապեu վերցնում է հետաքննության կամ նախաքննության մարմինը: Կաuկածյալի կամ մեղադրյալի կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը պահվում է վարույթ իրականացնող պաշտոնատար անձանց մոտ եւ վերադարձվում է հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցվելուց հետո` անմիջապեu: Ազատազրկման դատապարտված անձի կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը պահվում է պատիժը կատարող մարմնում եւ անձին վերադարձվում է պատիժը կրելուց հետո՝ անմիջապեu:
5. Արգելվում է փախստականի նույնականացման քարտը կամ կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը վերցնելը (բացառությամբ uույն հոդվածում նշված դեպքերի) կամ գրավ ընդունելը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 36-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետը «կոնվենցիոն» բառից առաջ լրացնել «փախստականի նույնականացման քարտ եւ» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 53-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «կոնվենցիոն» բառից առաջ լրացնել «փախստականի նույնականացման քարտ եւ» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 54-րդ հոդվածի 4-րդ մասում՝
1) երկրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Հայաստանի Հանրապետություն ժամանելուց հետո օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետներում Ոստիկանությունն այս անձանց տրամադրում է «փախստականի նույնականացման քարտ».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.
«Փախստականի նույնականացման քարտ ստացած փախստականի ընտանիքի անդամների դիմումի հիման վրա Ոստիկանությունը 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում տրամադրում է կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ:»:
Հոդված 8. Օրենքի 58-րդ հոդվածում`
«1. Ոստիկանությունըլիազորմարմնիորոշմանհիմանվրա15 աշխատանքային օրվա ընթացքում փախստականին տրամադրում է փախստականի նույնականացման քարտ` սույն օրենքի 30-րդ հոդվածի համաձայն: Փախստականի նույնականացման քարտ ստացած փախստականի դիմումի հիմա վրա կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը տրամադրվում է 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում:».
2) 2-րդ մասի «կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթ» բառերը փոխարինել «փախստականի նույնականացման քարտ» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 62-րդ հոդվածի 7-րդ մասում «կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթղթով» բառերը փոխարինել «փախստականի նույնականացման քարտով» բառերով:
Հոդված 10. Անցումային դրույթներ
1. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը Ոստիկանության կողմից փախստականին տրված կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը համարվում է վավերական Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ու Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս եւ շարունակում է գործել մինչեւ դրանում նշված ժամկետի ավարտը:
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը Ոստիկանության կողմից փախստականներին տրված կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կարող է փոխանակվել փախստականի նույնականացման քարտով «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 30.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասում նշված ժամկետում: Սույն մասում նշված կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը փախստականի նույնականացման քարտով փոխանակելու համար անձը Ոստիկանություն է ներկայացնում դիմում, փոխանակման ենթակա կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթուղթը եւ փախստականի նույնականացման քարտի փոխանակման համար օրենքով նախատեսված պետական տուրքի վճարման անդորրագիր:
3. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո մինչեւ 16 տարեկան փախստականներն իրավունք ունեն ստանալու կամ փոխանակելու Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2009 թվականի դեկտեմբերի 3-ի թիվ 1417-Ն որոշմամբ նախատեսված կոնվենցիոն ճամփորդական փաստաթղթերը:
4. Սույն օրենքի կիրարկումն ապահովող իրավական ակտերն ընդունվում են սույն օրենքի ընդունումից հետո` վեցամսյա ժամկետում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О БЕЖЕНЦАХ И УБЕЖИЩЕ”
Статья 1. Часть 4 статьи 10 Закона Республики Армения “О беженцах и убежище” от 27 ноября 2008 года, ЗР-211-Н (далее – Закон) признать утратившей силу.
Статья 2. В части 4 статьи 29 Закона:
1) слова “конвенционного дорожного документа” заменить словами “идентификационной карты беженца”;
2) часть дополнить вторым предложением следующего содержания: “После
предоставления лицу идентификационной карты Полиция возвращает удостоверяющее личность свидетельство в уполномоченный орган.”.
Статья 3. Статью 30 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 30. Идентификационная карта беженца
1. Идентификационная карта беженца – это документ, удостоверяющий личность беженца и его законное проживание в Республике Армения, предусмотренный для пользования на территории Республики Армения.
2. Полиция предоставляет беженцам идентификационную карту беженца согласно части 1 статьи 58 настоящего Закона. Идентификационная карта беженца предоставляетсябеженцу до 16 лет сроком достоверности на три года, а беженцу, достигшему возраста 16 лет, - на 10 лет.
3. Идентификационная карта беженца содержит электронный банк данных – техническую структурную часть документа, которая включает уникальный для карты персональный криптографический ключ, обеспечивающий защиту данных, сертификат электронной цифровой подписи и электронную почту. Электронная почта, предоставляемая наряду с идентификационной картой беженца, доступна с момента активации. Порядок предоставления электронной почты наряду с идентификационной картой, а также случаи и порядок предоставления информации об электронном почтовом адресеустанавливаются Правительством Республики Армения.
4. Для получения идентификационной карты беженца лицо представляет:
2) какой-либо удостоверяющий личность документ с фотографией (при наличии);
3) выданное уполномоченным органом свидетельство, удостоверяющее личность лица, ходатайствующего об убежище;
4) решение уполномоченного органа о признании данного лица беженцем;
5. Для обмена идентификационной карты беженца лицо представляет:
2) идентификационную карту беженца, подлежащую обмену;
3) квитанцию об уплате государственной пошлины.
6. Для получения (обмена) идентификационной карты беженца лицо фотографируется в Полиции. Лицо при получении идентификационной карты сдает в Полиции отпечатки указательных пальцев правой и левой рук в целях обеспечения идентификации лица в информационных базах персональных данных. При физиологической невозможности получения отпечатков указательных пальцев правой и левой рук снимаются отпечатки какого-либо пальца правой и левой рук, а при невозможности их получения производится соответствующая отметка в электронной базе персональных данных, которую ведет Полиция. Отпечатки пальцев детей снимаются с 6-ти лет, а фотография – в каждом случае выдачи идентификационной карты беженца, независимо от возраста.
7. Если отсутствие подписи лица на идентификационной карте беженца обусловлено физиологическими особенностями лица, то в электронной базе идентификационной карты беженца производится соответствующая отметка об этом.
8. В случае невозможности сдачи в Полиции биометрических данных, необходимых для получения идентификационной карты беженца, случаи и порядок их получения по месту пребывания лица устанавливает Правительство Республики Армения.
9. Описание идентификационной карты беженца устанавливает Правительство Республики Армения.
10. Заявление о получении (обмене) идентификационной карты беженцаи необходимые документы представляются дееспособным лицом лично.
11. Идентификационная карта беженца предоставляется лицам, признанным недееспособными, на основании заявления попечителя. В этом случае к заявлению прилагается также копия документа, обосновывающего обстоятельство его попечительства. Идентификационная карта беженца предоставляется лицу, признанному ограниченно дееспособным, на основании его заявления. Предусмотренная частью 11 настоящей статьи идентификационная карта беженца предоставляется беженцу, признанному ограниченно дееспособным,с письменного согласия попечителя в максимально сжатые сроки за взимаемую плату.Инвалиды первой группы имеют право на получение (обмен) идентификационной карты беженцатакже на основании заявления представителей. В этом случае к заявлению прилагается свидетельство об инвалидности лица или копия свидетельства, заверенная в нотариальном порядке. В предусмотренных настоящим пунктом случаях, если опекун или попечитель не может представить заявление лично, то действительность подписи последнего на заявлении заверяется в нотариальном порядке.
12. Идентификационная карта беженца предоставляется ребенку до 16 лет на основании заявления одного из родителей или другого законного представителя ребенка. Если родитель или законный представитель не могут представить заявление лично, то достоверность его подписи на представляемом заявлении заверяется в нотариальном порядке.
13. Идентификационная карта беженца предоставляется на 15 рабочий день, следующий за днем представления заявления, или по желанию представившего заявление лицав максимально сжатые сроки за взимаемую плату. Размер взимаемой платы и срок предоставления (обмена) за счет этого идентификационной карты беженца устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения.
14. Идентификационная карта беженца является собственностью Республики Армения.”.
Статья 4. Закон дополнить статьями 30.1 - 30.4 следующего содержания:
Статья 30. 1. Конвенционный дорожный документ
1. Конвенционный дорожный документ – это документ, удостоверяющий личность лица, предусмотренный для выезда из Республики Армения и возвращения в Республику Армения.
2. Полиция предоставляет конвенционный дорожный документ беженцам, получившим убежище в Республике Армения, на основании идентификационной карты беженца. Конвенционный дорожный документ предоставляетсябеженцам до 16 лет со сроком достоверности на три года, а беженцам, достигшим возраста 16 лет, - сроком достоверности на 10 лет.
3. Конвенционный дорожный документ содержит электронный банк данных – техническую структурную часть документа, которая включает зафиксированные в документах персональные данные и фотографию, подпись, отпечатки указательных пальцев правой и левой рук, в случаях, предусмотренных настоящим Законом,- отпечатки какого-либо пальца правой и левой рук. При физиологической невозможности получения отпечатков указательных пальцев правой и левой рук снимаются отпечатки какого-либо пальца правой и левой рук. Если неполнота биометрических данных лица в конвенционном дорожном документе или их несоответствие предъявляемым требованиям обусловлены его физиологическими особенностями, то в документе производится соответствующая отметка об этом. Отпечатки пальцев детей снимаются с 6-ти лет, а фотография – в каждом случае выдачи конвенционного дорожного документа, независимо от возраста.
4. Для получения конвенционного дорожного документа лицо представляет:
2) идентификационную карту беженца;
5. Для обмена конвенционного дорожного документа лицо представляет:
2) конвенционный дорожный документ, подлежащий обмену;
6. Для получения (обмена) конвенционного дорожного документа лицо фотографируется и сдает отпечатки пальцев в Полиции.
7. Описание конвенционного дорожного документа устанавливается Правительством Республики Армения. Описание конвенционного дорожного документа должно соответствовать требованиям Конвенции “О статусе беженцев” и Международной организации гражданской авиации.
8. Дееспособное лицо лично представляет заявление о получении конвенционного дорожного документаи необходимые документы.
9. Лица, признанные недееспособными, ограниченно дееспособными, а также инвалиды первой группы получают конвенционный дорожный документ в порядке, установленном частью 11 статьи 30 настоящего Закона.
10. Ребенку до 16 лет конвенционный дорожный документ предоставляется в порядке, установленном частью 12 статьи 30 настоящего Закона.
11. Конвенционный дорожный документ предоставляется на 15 рабочий день, следующий за днем представления заявления, или по желанию представившего заявление лицав максимально сжатые сроки за взимаемую плату. Размер взимаемой платы и срок предоставления (обмена) за счет этого конвенционного дорожного документа устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения.
12. Конвенционный дорожный документ является собственностью Республики Армения.
13. При невозможности сдачи в Полиции биометрических данных, необходимых для получения конвенционного дорожного документа, случаи и порядок их получения по месту пребывания лица устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения.
Статья 30.2 . Основания и сроки обмена идентификационной карты беженца
и конвенционного дорожного документа
1.Идентификационная карта беженца и конвенционный дорожный документ обмениваются:
1) в случае изменения сведений, содержащихся в документе;
2) в случае непригодности для использования;
3) в случае истечения срока действительности;
4) в случае наличия в документе неправильных данных;
5) если лицо изъявило подобное желание.
2. Конвенционный дорожный документ обменивается также в случае, когда закончились страницы документа, предусмотренные для проставления визы на въезд.
3. Идентификационная карта беженца и конвенционный дорожный документ обмениваются в течение 15 рабочих дней или по желанию представившего заявление лицав максимально сжатые сроки за взимаемую платыу. Размер взимаемой платы и срок предоставления (обмена) за счет этого идентификационной карты беженца устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения.
Статья 30.3. Основания признания недействительными идентификационной
карты беженца и конвенционного дорожного документа
1. Идентификационная карта беженца и конвенционный дорожный документ признаются недействительными при наличии следующих оснований:
1) истек срок действительности документа;
2) решение о предоставлении убежища или о признании беженцем объявлено недействительным в порядке, установленном статьей 53 настоящего Закона, либо вынесено окончательное решение об их прекращении;
3) лицо получило паспорт гражданина Республики Армения;
4) документ утерян;
5) произведен обмен документа в порядке, установленном настоящим Законом;
6) документ сфальсифицирован;
7) документ приобретен с нарушением законодательства Республики Армения;
8) лицо не забрало документ в течение двух лет со дня подачи заявления на его получение;
9) лицо умерло.
2. Лицо, утерявшее идентификационную карту беженца или конвенционный дорожный документ, заявляет об этом в Полицию для получения новой идентификационной карты или нового конвенционного дорожного документа. В случае утери идентификационной карты, а также при представлении для обмена идентификационной карты беженцас истекшим сроком действительности лицу, находящемуся на территории Республики Армения, до предоставления новой идентификационной карты беженца по его желанию выдается временное свидетельство, форма и порядок предоставления которого устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения.
3. Если лицо, находящееся в иностранном государстве, утеряло свой конвенционный дорожный документ либо он стал непригоден для использования, то дипломатическое представительство или консульское учреждение Республики Армения, находящиеся в иностранном государстве, предоставляют лицу документ, дающий право на возвращение в Республику Армения, -свидетельство на возвращение.
4. В случаях, предусмотренных пунктами 1, 3, 5 и 9 части 1 настоящей статьи, идентификационная карта беженца и конвенционный дорожный документ считаются недействительными, а в случаях, предусмотренных пунктами 2, 4, 6, 7 и 8 – признаются недействительными решением Полиции.
5. Идентификационная карта и конвенционный дорожный документ умершего беженца сдаются в орган, осуществляющий государственную регистрацию смерти.
Статья 30.4. Изъятие идентификационной карты беженца или
конвенционного дорожного документа
1. Государственные органы и органы местного самоуправления Республики Армения при осуществлении отведенных им полномочий обязаны изымать идентификационную карту беженца или конвенционный дорожный документ, если имеются предусмотренные пунктами 1-2 и 6-7 части 1 статьи 30.3 настоящего Закона основания для признания их недействительными либо лицо использует идентификационную карту беженца или конвенционный дорожный документ, принадлежащие другому лицу. После изъятия идентификационной карты беженца или конвенционного дорожного документа лицу незамедлительно выдается справка, удостоверяющая факт изъятия. Форма справки устанавливается приказом начальника Полиции Республики Армения.
2. В предусмотренных частью 1 настоящей статьи случаях конвенционный дорожный документ лица, находящегося в иностранном государстве, изымается дипломатическим представительством или консульским учреждением Республики Армения.
3. Изъятые идентификационная карта или конвенционный дорожный документ беженца передаются в Полицию, за исключением случаев, предусмотренных частью 4 настоящей статьи.
4. Конвенционный дорожный документ подозреваемого или обвиняемоговременно изымается органом дознания или предварительного следствия. Конвенционный дорожный документ подозреваемого или обвиняемогохранится у осуществляющих производство должностных лиц и возвращается незамедлительно после прекращения возбужденного уголовного преследования. Конвенционный дорожный документ лица, приговоренного к лишению свободы,хранится в исполняющем наказание органе и возвращается лицу незамедлительно после несения наказания.
5. Запрещается изъятие (кроме случаев, установленных настоящей статьей) или принятие в залог идентификационной карты беженца или конвенционного дорожного документа.”.
Статья 5. Пункт 4 части 1 статьи 36 Законаперед словом “конвенционный” дополнить словами “идентификационную карту беженца и”.
Статья 6. Часть 4 статьи 53 Закона перед словом “конвенционным” дополнить словами “идентификационной картой беженца и”.
Статья 7 . В части 4 статьи 54 Закона:
1) второе предлжение изложить в следующей редакции: ՙ Полиция в установленных законом порядке и сроки предоставляет этим лицам “идентификационную карту беженца” после их прибытия в Республику Армения. ՚ ;
2) часть дополнить новым предложением следующего содержания: “Полиция в течение 15 рабочих дней выдает конвенционный дорожный документ на основании заявления членов семьи беженца, получившего идентификационную карту беженца.”.
Статья 8. В статье 58 Закона:
“1. Полиция на основании решения уполномоченного органа согласно статье 30 настоящего Закона предоставляет беженцу идентификационную карту беженца в течение 15 рабочих дней. Конвенционный дорожный документ выдается в течение 15 рабочих дней на основании заявления беженца, получившего идентификационную карту беженца.”;
2) в части 2 слова “конвенционный дорожный документ” заменить словами “идентификационную карту беженца”.
Статья 9. В части 7 статьи 62 Закона слова “конвенционным дорожным документом” заменить словами “идентификационной картой беженца”.
Статья 10. Переходные положения
1. До вступления настоящего Закона в силу выданный Полицией беженцу конвенционный дорожный документ считается действительным на территории Республики Армения и за пределами территории Республики Армения и продолжает действовать до истечения указанного в нем срока.
2. После вступления настоящего Закона в силу конвенционный дорожный документ, выданный Полицией беженцам до вступления настоящего Закона в силу, может обмениваться на идентификационную карту беженца в сроки, указанные в части 3 статьи 30.2 Закона Республики Армения “О беженцах и убежище”. Для обмена указанного в настоящей части конвенционного дорожного документа на идентификационную карту беженца лицо представляет в Полицию заявление, подлежащий обмену конвенционный дорожный документ и квитанцию об уплате государственной пошлины, предусмотренной за обмен идентификационной карты беженца.
3. После вступления настоящего Закона в силу беженцы до 16 лет имеют право получать или обменивать конвенционные дорожные документы, предусмотренные постановлением Правительства Республики Армения от 3 декабря 2009 года, N 1417-Н.
Статья 11. Настоящий Закон вступает в силу через шесть месяцев после дня его официального опубликования.