«ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԱՎԱՆԴՆԵՐԻ ՀԱՏՈՒՑՈՒՄԸ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի նոյեմբերի 24-ի ՀՕ-142-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 2-րդ հոդվածի 3-րդ մասի երրորդ պարբերությունից հանել «վերստուգիչ հանձնաժողովի նախագահը,» բառերը:
«Հոդված 6. Երաշխավորված ավանդների հատուցման կազմակերպումը
1. Կենտրոնական բանկը հատուցման դեպքն առաջանալու մասին նույն օրը տեղեկացնում է Հիմնադրամին:
2. Կենտրոնական բանկը Հիմնադրամի հետ կնքած համագործակցության հուշագրով սահմանված ժամկետում, սակայն ոչ ուշ, քան մինչեւ սույն օրենքով սահմանված լրացուցիչ հայտարարություն հրապարակելը, ապահովում է հատուցման դեպքի օրվա դրությամբ անվճարունակ բանկի՝ ավանդների եւ ավանդատուների ցուցակների, ինչպես նաեւ ավանդատուի՝ անվճարունակ բանկի նկատմամբ ունեցած խնդրահարույց պարտավորությունների, դրանց չափի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունների տրամադրումը Հիմնադրամին: Հիմնադրամն իրավունք ունի անվճարունակ բանկից պահանջելու ավանդների եւ ավանդատուների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ: Անվճարունակ բանկը պարտավոր է երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում Հիմնադրամին տրամադրել պահանջվող լրացուցիչ տեղեկությունները:
Ավանդների եւ ավանդատուների ցուցակները պետք է ներառեն ավանդատուի անունը, ազգանունը, անձնագրային տվյալները, անվճարունակ բանկում ներդրված բոլոր ավանդների գումարների չափերը, հատուցման դեպքի oրվա դրությամբ հավելագրված տոկոսները, հատուցման ենթակա երաշխավորված ավանդի չափը, ինչպես նաեւ Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով սահմանված այլ տեղեկություններ: Անվճարունակ բանկը պատասխանատու է ավանդների եւ ավանդատուների ցուցակներում ներառված տեղեկությունների ճշտության համար:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված տեղեկությունների պահպանման եւ տրամադրման նպատակով բանկերը պարտավոր են ունենալ ավանդների եւ ավանդատուների վերաբերյալ տեղեկատվական էլեկտրոնային համակարգ: Ավանդների եւ ավանդատուների վերաբերյալ տեղեկատվական էլեկտրոնային համակարգի վարման, տվյալների պահպանման եւ դրանց տրամադրման պայմանները սահմանվում են Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով:
4. Հիմնադրամը հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային http://www.azdarar.am կայքում եւ առնվազն հանրային մեկ լրատվամիջոցով հայտարարություն է հրապարակում հատուցման դեպքի մասին՝ նշելով երաշխավորված ավանդն ստանալու կարգը, ներառյալ` ավանդատուի գրավոր կամ էլեկտրոնային եղանակով պահանջի ներկայացման կարգը, անհրաժեշտ փաստաթղթերի ու տեղեկությունների ցանկը, պայմանները, եղանակները, ժամկետները: Հիմնադրամն այդ հայտարարությունը կարող է միաժամանակ հրապարակել նաեւ զանգվածային լրատվության այլ միջոցներում կամ oգտագործել ավանդատուներին տեղեկացնելու այլ եղանակ:
5. Հիմնադրամը երաշխավորված ավանդների հատուցումն իրականացնում է սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված ավանդների եւ ավանդատուների ցուցակների, ավանդատուի ներկայացրած՝ իր երաշխավորված ավանդի հատուցումն ստանալու վերաբերյալ գրավոր կամ էլեկտրոնային եղանակով ներկայացված պահանջի, իսկ ավանդատուի գրավոր կամ էլեկտրոնային եղանակով ներկայացված պահանջի եւ Հիմնադրամի տրամադրած ավանդատուների ցուցակի միջեւ տեղեկությունների անհամապատասխանության դեպքում՝ նաեւ այդ պահանջը հիմնավորող փաստաթղթերի հիման վրա:
6. Ավանդատուների գրավոր կամ էլեկտրոնային եղանակով ներկայացված պահանջների ընդունումն իրականացնում է անվճարունակ բանկը, քանի դեռ Հիմնադրամը սույն հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված լրացուցիչ հայտարարությամբ այլ բան չի հայտարարել: Գրավոր կամ էլեկտրոնային եղանակով ներկայացված պահանջն ստանալու օրվանից հետո` առավելագույնը մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում, անվճարունակ բանկը պարտավոր է այդ պահանջը փոխանցել Հիմնադրամին:
7. Ավանդատուն կարող է գրավոր կամ էլեկտրոնային եղանակով պահանջ ներկայացնել ոչ ուշ, քան հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող երեք տարվա ժամկետում: Սույն մասում նշված ժամկետում ավանդատուի կողմից գրավոր կամ էլեկտրոնային եղանակով պահանջը չներկայացնելու դեպքում Հիմնադրամը տվյալ ավանդատուի երաշխավորված ավանդների հատուցում չի իրականացնում: Ավանդները վերադարձնում է անվճարունակ բանկը՝ պարտավորությունների մարման Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգի համաձայն:
8. Հիմնադրամն օրենքի 29-րդ հոդվածի 9-րդ մասով սահմանված20-րդ աշխատանքային օրվանից, 10-րդ մասով սահմանված 15-րդ աշխատանքային օրվանից, 11-րդ մասով սահմանված 10-րդ աշխատանքային օրվանից եւ 12-րդ մասով սահմանված 7-րդ աշխատանքային օրվանից առնվազն մեկ օր առաջ Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային http://www.azdarar.am կայքում հրապարակում է լրացուցիչ հայտարարություն, որտեղ նշվում են`
ա) երաշխավորված ավանդների վճարումն իրականացնող բանկի եւ դրա մասնաճյուղերի անվանումները եւ հասցեները.
բ) ավանդատուի գրավոր կամ էլեկտրոնային եղանակով ներկայացված պահանջի եւ Հիմնադրամի տրամադրած ավանդատուների ցուցակի միջեւ տեղեկությունների անհամապատասխանության դեպքում` երաշխավորված ավանդի հատուցումն ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը: Կենտրոնական բանկի եւ Հիմնադրամի միջեւ կնքված համագործակցության հուշագրով կարող է սահմանվել լրացուցիչ հայտարարության հրապարակման այլ ժամկետ:
9. Ավանդատուներն անվճարունակ բանկում իրենց ավանդների վերաբերյալ փաստաթղթերին ծանոթանալու եւ սխալ հայտնաբերելու դեպքում պարզաբանումներ ստանալու համար կարող են դիմել անվճարունակ բանկ: Անվճարունակ բանկը պարտավոր է 3 աշխատանքային oրվա ընթացքում գրավոր պատասխանել ավանդատուին:»:
Հոդված 3. Օրենքի 8-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 3-րդ մասը «գրավոր» բառից հետո լրացնել «կամ էլեկտրոնային եղանակով ներկայացվող» բառերով.
«5. Երաշխավորված ավանդի հատուցումը կարող է իրականացվել ինչպես կանխիկ, այնպես էլ անկանխիկ՝ ավանդատուի նշած հաշվին փոխանցման միջոցով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 9-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 3-րդ մասը «պարտավորություն» եւ «պարտավորության» բառերից առաջ լրացնել «խնդրահարույց» բառով.
3) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ պարբերությունով.
«Խնդրահարույց պարտավորությունների տեսակները, հատուցման ենթակա ավանդի հաշվարկման կարգը սահմանում է Կենտրոնական բանկի խորհուրդը:».
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ մասով.
«8. Բանկի կամ մի քանի բանկերի՝ մեկ այլ բանկի միանալու դեպքում միացման պայմանագիրը օրենքով սահմանված կարգով Կենտրոնական բանկի կողմից հաստատվելու եւ գրանցվելու պահից միացող յուրաքանչյուր բանկում առկա միեւնույն ավանդատուին պատկանող ժամկետային ավանդները երաշխավորվում են որպես առանձին բանկային ավանդներ մինչեւ ավանդի պայմանագրով սահմանված ժամկետի ավարտը: Բանկի կամ մի քանի բանկերի՝ մեկ այլ բանկի միանալու դեպքում միացման պայմանագիրը օրենքով սահմանված կարգով Կենտրոնական բանկի կողմից հաստատվելու եւ գրանցվելու պահից մեկ տարվա ընթացքում, միացող յուրաքանչյուր բանկում առկա միեւնույն ավանդատուին պատկանող ցպահանջ կամ սույն մասով սահմանված ժամկետային ավանդից բացի, ավանդի ժամկետի վերաբերյալ այլ պայմանով ավանդները երաշխավորվում են որպես առանձին բանկային ավանդներ: Սույն մասով սահմանված մեկ տարին կամ ավանդի պայմանագրով սահմանված ժամկետը լրանալու պահից այդ ավանդները երաշխավորվում են որպես մեկ ավանդ:»:
Հոդված 5. Օրենքի 12-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.
«Կենտրոնական բանկը կարող է առանձին բանկերի համար սահմանել պարբերական երաշխիքային վճարների գումարի այլ չափ (արտահայտված տոկոսով կամ բացարձակ մեծությամբ)` կախված առանձին բանկի ռիսկայնության մակարդակից եւ (կամ) առանձին ավանդատեսակների տոկոսադրույքների մեծությունից` ըստ Կենտրոնական բանկի խորհրդի սահմանած չափանիշների, ընդ որում` տվյալ եռամսյակի համար բանկի կողմից վճարման ենթակա պարբերական երաշխիքային վճարների ընդհանուր չափը չի կարող գերազանցել հաշվետու եռամսյակի` տվյալ բանկի ֆիզիկական անձանց, այդ թվում` անհատ ձեռնարկատերերին պատկանող բանկային ավանդների միջին օրական ցուցանիշի 0.15 տոկոսը:»:
2) 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը «հինգերորդ» բառից հետո լրացնել «աշխատանքային» բառով:
Հոդված 6. Օրենքի 29-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ9-13-րդ մասերով.
«9. 2016 թվականի մարտի 1-ից մինչեւ 2017 թվականի դեկտեմբերի 31-ը Հիմնադրամը պարտավոր է իրականացնել ավանդատուների պահանջով հատուցումները հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող 20-րդ աշխատանքային օրվանից սկսած՝ ավանդատուի պահանջը ներկայացնելուց հետո՝ առավելագույնը երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, բացառությամբ սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերով նախատեսված դեպքերի: Հիմնադրամի միջնորդության հիման վրա Կենտրոնական բանկի խորհուրդը սույն մասում նշված աշխատանքային 20-օրյա ժամկետը կարող է երկարաձգել եւս 10 աշխատանքային օրով: Ավանդատուն կարող է պահանջը ներկայացնել ոչ շուտ, քան հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող20-րդ աշխատանքային օրվանից սկսած:
10. 2018 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ը Հիմնադրամը պարտավոր է իրականացնել ավանդատուների պահանջով հատուցումները հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող 15-րդ աշխատանքային օրվանից սկսած՝ ավանդատուի պահանջը ներկայացնելուց հետո՝ առավելագույնը երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, բացառությամբ սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերով նախատեսված դեպքերի: Հիմնադրամի միջնորդության հիման վրա Կենտրոնական բանկի խորհուրդը սույն մասում նշված աշխատանքային 15-օրյա ժամկետը կարող է երկարաձգել եւս 7 աշխատանքային օրով: Ավանդատուն կարող է պահանջը ներկայացնել ոչ շուտ, քան հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող15-րդ աշխատանքային օրվանից սկսած:
11. 2021 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ը Հիմնադրամը պարտավոր է իրականացնել ավանդատուների պահանջով հատուցումները հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող 10-րդ աշխատանքային օրվանից սկսած՝ ավանդատուի պահանջը ներկայացնելուց հետո առավելագույնը երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, բացառությամբ սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերով նախատեսված դեպքերի: Հիմնադրամի միջնորդության հիման վրա Կենտրոնական բանկի խորհուրդը սույն մասում նշվածաշխատանքային10-օրյա ժամկետը կարող է երկարաձգել եւս 5 աշխատանքային օրով: Ավանդատուն կարող է պահանջը ներկայացնել ոչ շուտ, քան հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող 10-րդ աշխատանքային օրվանից սկսած:
12. 2023 թվականի հունվարի 1-ից Հիմնադրամը պարտավոր է իրականացնել ավանդատուների պահանջով հատուցումները հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող 7-րդ աշխատանքային օրվանից սկսած՝ ավանդատուի պահանջը ներկայացնելուց հետո՝ առավելագույնը երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, բացառությամբ սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերով նախատեսված դեպքերի: Հիմնադրամի միջնորդության հիման վրա Կենտրոնական բանկի խորհուրդը սույն մասում նշվածաշխատանքային 7-օրյա ժամկետը կարող է երկարաձգել եւս 3 աշխատանքային օրով: Ավանդատուն կարող է պահանջը ներկայացնել ոչ շուտ, քան հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող 7-րդ աշխատանքային օրվանից սկսած:
13. Մինչեւ 2016 թվականի մարտի 1-ը Կենտրոնական բանկը եւ Հիմնադրամը կնքում են սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 8-րդ մասերով սահմանված համագործակցության հուշագիրը:»:

Гарантирование возмещения по банковским вкладам физических лиц
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГАРАНТИРОВАНИИ ВОЗМЕЩЕНИЯ ПО БАНКОВСКИМ ВКЛАДАМ ФИЗИЧЕСКИХ ЛИЦ”
В абзаце третьем части 3 статьи 2 Закона Республики Армения “О гарантировании возмещения по банковским вкладам физических лиц” от 24 ноября 2004 года, ЗР-142-Н (далее – Закон) исключить слова “председатель ревизионной комиссии,”.
Статья 6. Организация возмещения по гарантированным вкладам
1. Центральный банк уведомляет Фонд о наступлении случая возмещения в тот же день.
2. Центральный банк в срок, установленный заключенным с Фондом меморандумом о сотрудничестве, но не позднее чем до публикации установленного настоящим Законом дополнительного объявления, обеспечивает представление в Фонд списков вкладов и вкладчиков   неплатежеспособного банка, а также подробных сведений о проблемных обязательствах вкладчика перед неплатежеспособным банком, об их размере по состоянию на день случая возмещения. Фонд вправе истребовать от неплатежеспособного банка дополнительные сведения о вкладах и вкладчиках. Неплатежеспособный банк обязан предоставить Фонду истребуемые дополнительные сведения в течение трех рабочих дней.
Списки вкладов и вкладчиков должны включать имя, фамилию, паспортные данные вкладчика, размеры сумм всех размещенных в неплатежеспособном банке вкладов, начисленные проценты, размер подлежащего возмещению гарантированного вклада по состоянию на день случая возмещения, а также другие сведения, установленные нормативными правовыми актами Центрального банка. Наплатежеспособный банк несет ответственность за точность сведений, включенных в списки вкладов и вкладчиков.
3. Банки в целях хранения и предоставления сведений, предусмотренных частью 2 настоящей статьи, обязаны иметь электронную информационную систему по вкладам и вкладчикам. Условия ведения электронной информационной системы по вкладам и вкладчикам, хранения данных и их предоставления устанавливаются нормативными правовыми актами Центрального банка.
4. Фонд в течение трех рабочих дней, следующих за днем случая возмещения, публикует на официальном интернет-сайте публичных уведомлений Республики Армения по адресу: http :// www . azdarar . am и как минимум в одном средстве общественной информации объявление о случае возмещения с указанием порядка получения гарантированного вклада, включая порядок представления требования в письменной форме или электронным способом, перечень необходимых документов и сведений, условия, способы, сроки его получения. Фонд может одновременно опубликовать это объявление также в других средствах массовой информации или использовать другой способ информирования вкладчиков.
5. Возмещение по гарантированным вкладам производится Фондом на основании указанных в части 2 настоящей статьи списков вкладов и вкладчиков, представленного вкладчиком в письменной форме или электронным способом требования о получении возмещения по своему гарантированному вкладу, а в случае несоответствия между сведениями в требовании, представленном вкладчиком в письменной форме или электронным способом, и списке вкладчиков, представленном Фондом, - также документов, обосновывающих это требование.
6. Прием требований вкладчиков, представленных в письменной форме или электронным способом, осуществляется неплатежеспособным банком, пока Фондом не заявлено иное посредством дополнительного объявления, установленного частью 8 настоящей статьи. Неплатежеспособный банк не позднее чем в течение одного рабочего дня после получения требования, представленного в письменной форме или электронным способом, обязан передать это требование в Фонд.
7. Вкладчик может представить требование в письменной форме или электронным способом не позднее чем в течение трехлетнего срока, следующего за днем возмещения. В случае непредставления вкладчиком требования в письменной форме или электронным способом в указанный в настоящей части срок Фонд не производит возмещения по гарантированному вкладу данного вкладчика. Вклады возвращаются неплатежеспособными банками согласно порядку погашения обязательств, установленному законодательством Республики Армения.
8. Фонд не позднее чем за день до 20-го рабочего дня, установленного частью 9, до 15-го рабочего дня, установленного частью 10, до 10-го рабочего дня, установленного частью 11 и до 7-го рабочего дня, установленного частью 12 статьи 29 Закона, публикует на официальном интернет-сайте публичных уведомлений Республики Армения по адресу: http :// www . azdarar . am дополнительное объявление, в котором указываются:
а) наименования и адреса банка и его филиалов, производящих выплаты по гарантированным вкладам;
б) перечень документов, необходимых для получения возмещения по вкладу – в случае несоответствия между сведениями в требовании, представленном вкладчиком в письменной форме или электронным способом, и списке вкладчиков, представленном Фондом. Меморандумом о сотрудничестве, заключенным между Центральным банком и Фондом, может устанавливаться другой срок публикации дополнительного объявления.
9. Вкладчики при ознакомлении в неплатежеспособном   банке с документами по своим вкладам и выявлении в них ошибок могут обратиться в неплатежеспособный банк за получением разъяснений. Неплатежеспособный банк обязан в течение 3-х рабочих дней  ответить вкладчику в письменной форме.”.
2) в части 3 слова “в письменном требовании вкладчика” заменить словами  “ в требовании вкладчика, представленного в письменной форме или электронным способом,”;
3) статьюдополнить частью 5 следующего содержания:
“5. Возмещение по банковскому вкладу может производиться как в наличной, так и в безналичной форме – путем его перечисления на счет, указанный вкладчиком.”.
1) абзац второй части 1 признать утратившим силу;
2)   часть 3 после слова “имеет” дополнить словом “проблемное”  и после слов “вкладом и” - словом “проблемным”;
3) часть 3 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
“Виды проблемных обязательств, порядок расчета вклада, подлежащего возмещению, устанавливаются Советом Центрального банка.”;
4) статью дополнить частью 8 следующего содержания:
“8. В случае присоединения банка или нескольких банков к какому-либо другому банку принадлежащие одному и тому же вкладчику срочные вклады, имеющиеся в каждом присоединяющемся банке, гарантируются в качестве отдельных банковских вкладов с момента утверждения и регистрации Центральным банком  в установленном законом порядке договора о присоединении до окончания срока, установленного договором о присоединении. В случае присоединения банка или нескольких банков к какому-либо другому банку имеющиеся в каждом присоединенном банке вклады, кроме принадлежащего одному и тому же вкладчику вклада до востребования или установленного настоящей частью срочного вклада,  гарантируются в качестве отдельных вкладов на другом условии по сроку вклада в течение одного года с момента утверждения и регистрации Центральным банком в установленном законом порядке договора о присоединении. С момента истечения одного года, установленного настоящей частью, или срока, установленного договором о вкладе, эти вклады гарантируются в качестве одного вклада.”.
1) часть 1 дополнить новым предложением следующего содержания:
“Центральный банк согласно критериям, установленным Советом Центрального банка, может устанавливать для отдельных банков другой размер суммы периодических гарантийных взносов (выраженных в процентах или   абсолютной величине) в зависимости от уровня риска отдельного банка и (или) величины процентных ставок отдельных видов вкладов, при этом общий размер подлежащих уплате банком периодических гарантийных взносов за данный квартал не может превышать 0,15 процента  среднедневного показателя банковских вкладов физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей данного банка, за отчетный квартал.”.
2) абзац второй части 2 после слова “пятого” дополнить словом “рабочего”.
Статья 6. Статью 29 Закона дополнить частями 9-13 следующего содержания:
“9. С 1-го марта 2016 года до 31-го декабря 2017 года Фонд обязан осуществлять выплаты возмещения по требованию вкладчиков начиная с 20-го рабочего дня, следующего за днем случая возмещения, - не позднее чем в течение трех рабочих дней после представления вкладчиком требования, за исключением случаев, предусмотренных частями 3 и 4 статьи 8 настоящего Закона. Совет Центрального банка может продлить указанный в настоящей части 20-дневный срок еще на 10 рабочих дней на основании ходатайства Фонда. Вкладчик может представить требование не ранее чем начиная с 20-го рабочего дня, следующего за днем случая возмещения.
10. С 1-го января 2018 года до 31-го декабря 2020 года Фонд обязан осуществлять выплаты возмещения по требованию вкладчиков начиная с 15-го рабочего дня, следующего за днем случая возмещения, - не позднее чем в течение трех рабочих дней после представления вкладчиком требования, за исключением случаев, предусмотренных частями 3 и 4 статьи 8 настоящего Закона. Совет Центрального банка может продлить указанный в настоящей части 15-дневный срок еще на 7 рабочих дней на основании ходатайства Фонда. Вкладчик может представить требование не ранее чем начиная с  15-го рабочего дня, следующего за днем случая возмещения.
11. С 1-го января 2021 года до 31-го декабря 2022 года Фонд обязан осуществлять выплаты возмещения по требованию вкладчиков начиная с 10-го рабочего дня, следующего за днем случая возмещения, - не позднее чем в течение трех рабочих дней после представления вкладчиком требования, за исключением случаев, предусмотренных частями 3 и 4 статьи 8 настоящего Закона. Совет Центрального банка может продлить указанный в настоящей части 10-дневный срок еще на 5 рабочих дней на основании ходатайства Фонда. Вкладчик может представить требование не ранее чем начиная с  10-го рабочего дня, следующего за днем случая возмещения.
12. С 1-го января 2023 года Фонд обязан осуществлять выплаты возмещения по требованию вкладчиков начиная с 7-го рабочего дня, следующего за днем случая возмещения, - не позднее чем в течение трех рабочих дней после представления вкладчиком требования, за исключением случаев, предусмотренных частями 3 и 4 статьи 8 настоящего Закона. Совет Центрального банка может продлить указанный в настоящей части 7-дневный срок еще на 3 рабочих дня на основании ходатайства Фонда. Вкладчик может представить требование не ранее чем начиная с  7-го рабочего дня, следующего за днем случая возмещения.
13. Центральный банк и Фонд заключают установленный частями 2 и 8 статьи 6 настоящего Закона меморандум о сотрудничестве до 1-го марта 2016 года.”.