«ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 17.06.2016
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 33.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 33.1. Գրավի առարկայի բռնագանձման գործընթացն սկսելու, դադարեցնելու կամ ավարտելու վերաբերյալ անշարժ գույքի պետական ռեգիստրին ներկայացված տեղեկությունները եւ դրանց տրամադրումը
1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի համաձայն՝ գրավի առարկայի բռնագանձման գործընթացն սկսելու, դադարեցնելու կամ ավարտելու վերաբերյալ գրավառուի կողմից անշարժ գույքի պետական ռեգիստրին ներկայացված տեղեկություններն արտացոլվում են անշարժ գույքի իրավական կադաստրի տեղեկատվության կազմում:
2. Անշարժ գույքի պետական ռեգիստրը սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված տեղեկություններն արտացոլում է իրավական կադաստրի տեղեկատվության կազմում, ինչպես նաեւ տրամադրում է առանձին տեղեկանքով՝ սույն օրենքի 32-րդ եւ 33-րդ հոդվածներով սահմանված ընթացակարգով՝ սույն օրենքով սահմանված համապատասխան վճարի մուծման դեպքում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 41-րդ հոդվածի 1-ին կետի 3-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) հիփոթեք դրված գույքը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 15-րդ գլխով սահմանված կարգով բռնագանձման արդյունքում իրացնելու, այդ թվում՝ հրապարակային սակարկություններով վաճառվելու կամ գրավառուին սեփականության իրավունքով անցնելու դեպքում.»:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 41.1-ին հոդվածով.
« Հոդված 41.1.Ազդագրի հիման վրա հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի թողարկման գործընթացում պետական գրանցման առանձնահատկությունները
1. Ազդագրի հիման վրա հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի թողարկման դեպքում պետական գրանցման վարույթի հարուցման հիմք է հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի թողարկողի (կամ թողարկողի անունից հանդես գալու իրավասություն ունեցող անձի)՝սույն օրենքով սահմանված կարգով ներկայացված դիմումը:
2. Ազդագրի հիման վրա հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի թողարկման դեպքում հիփոթեքի պայմանագրով գրավի իրավունքի պետական գրանցումն իրականացվում է ազդագրի բաղկացուցիչ մաս, այդ թվում՝ առանձին հավելված հանդիսացող հիփոթեքի պայմանագրի հիման վրա:
3. Ազդագրի հիման վրա հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի թողարկման դեպքում, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի համաձայն, գրավի իրավունքը գրանցելիս գրանցման մատյանում եւ գրանցման վկայականում գրավի իրավունքի սուբյեկտի անվան (անվանման) համար նախատեսված դաշտում լրացվում է «արժեթղթերի նկատմամբ իրավունքների գրառում կատարող անձի կողմից վարվող գրանցամատյանում (ռեեստրում) որպես արժեթղթի սեփականատեր գրանցված անձ» արտահայտությունը:
4. Ազդագրի հիման վրա հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի տեղաբաշխման ավարտից հետո՝ հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում, թողարկողը (կամ թողարկողի անունից հանդես գալու իրավասություն ունեցող անձը) անշարժ գույքի պետական ռեգիստր է ներկայացնում տեղաբաշխման կայացման կամ չկայացման մասին տեղեկանք` տրված արժեթղթերի նկատմամբ իրավունքների գրառում կատարող անձի կողմից: Այն դեպքում, երբ՝
1) տեղաբաշխումը կայացել է, թողարկողը (կամ թողարկողի անունից հանդես գալու իրավասություն ունեցող անձը) անշարժ գույքի պետական ռեգիստր է ներկայացնում նաեւ տեղաբաշխման վերջնական ծավալների վերաբերյալ տեղեկատվություն, որի հիման վրա վերջնական ծավալների փոփոխության դեպքում իրականացվում է գրավի իրավունքի փոփոխման պետական գրանցում.
2) տեղաբաշխումը չի կայացել, թողարկողը (կամ թողարկողի անունից հանդես գալու իրավասություն ունեցող անձը) անշարժ գույքի պետական ռեգիստր է ներկայացնում նաեւ հիփոթեքի պետական գրանցումը չեղարկելու դիմում:
5. Ազդագրի հիման վրա թողարկված հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի սեփականատերերի փոփոխության յուրաքանչյուր դեպքում նոր գրավառուի իրավունքները համարվում են պետական գրանցում ստացած՝ արժեթղթերի նկատմամբ իրավունքների գրառում կատարող անձի կողմից վարվող գրանցամատյանում (ռեեստրում) արժեթղթերի նկատմամբ սեփականության իրավունքը գրանցելու պահից:
6. Ազդագրի հիման վրա հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի թողարկման դեպքում՝ հիփոթեքի դադարման պետական գրանցումը պայմանագրի կողմերից որեւէ մեկի, իսկ դատական կարգով հիփոթեքը դադարելու դեպքում շահագրգիռ անձի դիմումով իրականացվում է՝
1) հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերից բխող պարտավորությունների դադարման դեպքում.
2) հիփոթեք դրված գույքի ոչնչացման դեպքում.
3) հիփոթեք դրված գույքը հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի սեփականատերերի նկատմամբ պարտավորությունների բավարարման նպատակով բռնագանձման արդյունքում գույքն իրացնելու կամ գրավառուներին սեփականության իրավունքով անցնելու դեպքում.
4) հիփոթեքը դադարեցնելու մասին համաձայնագիր կամ հիփոթեքը դադարեցնող՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ ներկայացնելու դեպքում:
7. Ազդագրի հիման վրա հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի թողարկման դեպքում՝
1) հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերից բխող պարտավորությունների դադարման հիմքով հիփոթեքի դադարման պետական գրանցման համար հաստատող փաստաթուղթ է համարվում արժեթղթերի նկատմամբ իրավունքների գրառում կատարող անձի կողմից հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերից բխող պարտավորությունների կատարման մասին տեղեկանքը.
2) հիփոթեք դրված գույքի ոչնչացման հիմքով հիփոթեքի դադարման պետական գրանցման համար հաստատող փաստաթուղթ են համարվում սույն օրենքի 45-րդ հոդվածով սահմանված փաստաթղթերը.
3) հիփոթեք դրված գույքը հիփոթեքով ապահովված արժեթղթերի սեփականատերերի նկատմամբ պարտավորությունների բավարարման նպատակով բռնագանձման արդյունքում գույքն իրացնելու կամ գրավառուներին սեփականության իրավունքով անցնելու հիմքով հիփոթեքի պետական գրանցումը համարվում է դադարեցված հիփոթեքի առարկայի նկատմամբ նոր սեփականատիրոջ սեփականության իրավունքի պետական գրանցման պահից.
4) հիփոթեքը դադարեցնելու մասին համաձայնագիր ներկայացնելու հիմքով հիփոթեքի դադարման պետական գրանցման համար հաստատող փաստաթուղթ է համարվում հիփոթեքը դադարեցնելու մասին համաձայնագիրը.
5) հիփոթեքը դադարեցնող՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ ներկայացնելու հիմքով հիփոթեքի դադարման պետական գրանցման համար հաստատող փաստաթուղթ է համարվում հիփոթեքը դադարեցնող՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 73-րդ հոդվածի 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12.1-ին ենթակետով.
«12.1) գրավի առարկայի բռնագանձման գործընթացն սկսելու, դադարեցնելու կամ ավարտելու վերաբերյալ անշարժ գույքի պետական ռեգիստրին ներկայացված տեղեկություններն իրավական կադաստրի տեղեկատվության կազմում արտացոլելու, գրավի առարկայի բռնագանձման գործընթացն սկսելու, դադարեցնելու կամ ավարտելու վերաբերյալ տեղեկատվությունը տրամադրելու համար՝ 1000 դրամ.»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ПРАВ НА ИМУЩЕСТВО”
“Статья 33.1. Сведения, представленные в Государственный регистр недвижимого имущества о начале, прекращении или завершении процесса взыскания предмета залога, и их предоставление
1. Согласно Гражданскому кодексу Республики Армения сведения, представленные залогодержателем в Государственный регистр недвижимого имущества о начале, прекращении или завершении процесса взыскания предмета залога, отражаются в составе информации правового кадастра недвижимого имущества.
2. Государственный регистр недвижимого имущества отражает указанные в части 1 настоящей статьи сведения в составе информации правового кадастра, а также предоставляет их отдельной справкой по процедуре, установленной статьями 32 и 33 настоящего Закона в случае уплаты соответствующего платежа, установленного настоящим Законом.”.
Статья 2. Подпункт 3 пункта 1 статьи 41 Закона изложить в следующей редакции:
“3) в случае реализации находящегося в ипотеке имущества в результате взыскания в порядке, установленном главой 15 Гражданского кодекса Республики Армения, в том числе продажи с публичных торгов или перехода залогодержателю на праве собственности;”.
Статья 3. Закон дополнить статьей 41.1 следующего содержания:
“Статья 41.1. Особенности государственной регистрации в процессе эмиссии обеспеченных ипотекой ценных бумаг на основании проспекта
1. В случае эмиссии обеспеченных ипотекой ценных бумаг на основании проспекта основанием для возбуждения производства по государственной регистрации ценных бумаг, обеспеченных ипотекой, является заявление, поданное в установленном настоящим Законом порядке эмитентом обеспеченных ипотекой ценных бумаг (или лицом, имеющим правомочие выступать от имени эмитента).
2. В случае эмиссии обеспеченных ипотекой ценных бумаг на основании проспекта государственная регистрация права залога по договору об ипотеке осуществляется на основании договора об ипотеке, являющегося составной частью проспекта, в том числе отдельным приложением.
3. В случае эмиссии обеспеченных ипотекой ценных бумаг на основании проспекта при регистрации права залога в соответствии со статьей 264 Гражданского кодекса Республики Армения в реестре и в свидетельстве о регистрации в поле, предусмотренном для имени (наименования) субъекта права залога, заполняется выражение “лицо, зарегистрированное в качестве собственника ценной бумаги в реестре, который ведется лицом, производящим запись прав на ценные бумаги”.
4. Эмитент (или лицо, имеющее правомочное выступать от имени эмитента) в течение пяти рабочих дней после завершения размещения обеспеченных ипотекой ценных бумаг на основании проспекта представляет в Государственный регистр недвижимого имущества справку об осуществлении или неосуществлении размещения, выданную лицом, производящим запись прав на ценные бумаги. В случае, когда:
1) размещение состоялось, эмитент (или лицо, имеющее правомочие выступать от имени эмитента) представляет в Государственный регистр недвижимого имущества также информацию об окончательных объемах размещения, на основании которой при изменении окончательных объемов осуществляется государственная регистрация изменения права залога;
2) размещение не состоялось, эмитент (или лицо, имеющее правомочие выступать от имени эмитента) представляет в Государственный регистр недвижимого имущества также заявление об аннулировании государственной регистрации ипотеки.
5. В каждом случае изменения собственников обеспеченных ипотекой ценных бумаг, выпущенных на основании проспекта, права нового залогодержателя считаются получившими государственную регистрацию с момента регистрации права собственности на ценные бумаги в регистрационном журнале (реестре), который ведется лицом, производящим запись прав на ценные бумаги.
6. В случае эмиссии обеспеченных ипотекой ценных бумаг на основании проспекта государственная регистрация прекращения ипотеки осуществляется по заявлению одной из сторон договора, а в случае прекращения ипотеки в судебном порядке — по заявлению заинтересованного лица:
1) в случае прекращения обязательств, вытекающих из обеспеченных ипотекой ценных бумаг;
2) в случае уничтожения имущества, находящегося в ипотеке;
3) в случае реализации имущества в результате взыскания находящегося в ипотеке имущества в целях удовлетворения обязательств перед собственниками обеспеченных ипотекой ценных бумаг или перехода залогодержателям на праве собственности;
4) в случае представления соглашения о прекращении ипотеки или вступившего в законную силу судебного акта о прекращении ипотеки.
7. В случае эмиссии обеспеченных ипотекой ценных бумаг на основании проспекта:
1) документом, подтверждающим государственную регистрацию прекращения ипотеки на основании прекращения обязательств, вытекающих из обеспеченных ипотекой ценных бумаг, является справка об исполнении обязательств, вытекающих из обеспеченных ипотекой ценных бумаг, выданная лицом, производящим запись прав на ценные бумаги;
2) документами, подтверждающими государственную регистрацию прекращения ипотеки на основании уничтожения находящегося в ипотеке имущества, считаются документы, установленные статьей 45 настоящего Закона;
3) государственная регистрация ипотеки на основании реализации имущества в результате взыскания находящегося в ипотеке имущества в целях удовлетворения обязательств перед собственниками обеспеченных ипотекой ценных бумаг или их перехода залогодержателям на праве собственности считается прекращенной с момента государственной регистрации права собственности нового собственника на предмет ипотеки;
4) документом, подтверждающим государственную регистрацию прекращения ипотеки на основании представления соглашения о прекращении ипотеки, считается соглашение о прекращении ипотеки;
5) документом, подтверждающим государственную регистрацию прекращения ипотеки на основании представления вступившего в законную силу судебного акта о прекращении ипотеки, считается вступивший в законную силу судебный акт о прекращении ипотеки.”.
Статья 4. Пункт 1 статьи 73 Закона дополнить подпунктом 12.1 следующего содержания:
“12.1) за отражение в составе информации правового кадастра сведений, представленных в Государственный регистр недвижимого имущества о начале, прекращении или завершении процесса взыскания предмета залога, за предоставление информации о начале, прекращении или завершении процесса взыскания предмета залога -1000 драмов;”.