Ընդունվել է 29.06.2016
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հունիսի 4-ի ջրային օրենսգրքի 78-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 78. Ջրօգտագործման եւ ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվությունների ձեռքբերման վճարները
Ջրօգտագործման եւ ջրային համակարգի օգտագործման թույլտվությունների ձեռքբերման համար վճարվում է պետական տուրք՝ «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով:
Լիազոր մարմինը թույլտվության տրման, թույլտվության գործողության ժամկետի երկարաձգման, թույլտվության վերաձեւակերպման մասին որոշման ընդունումից հետո` մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում, պատշաճ ձեւով այդ մասին տեղեկացնում է հայտատուին: Տեղեկացմամբ հայտատուն պետք է նախազգուշացվի սույն հոդվածով նախատեսված հետեւանքների մասին:
Հայտատուն սույն հոդվածով սահմանված ծառայության մատուցման համար օրենքով սահմանված պետական տուրքը պարտավոր է վճարել ոչ ուշ, քան թույլտվության տրման, թույլտվության գործողության ժամկետի երկարաձգման, թույլտվության վերաձեւակերպման հայտը բավարարելու մասին պատշաճ ձեւով տեղեկացումից հետո՝ 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Հայտատուն լիազոր մարմին պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ կարող է չներկայացնել: Հայտատուի կողմից պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ չներկայացվելու դեպքում լիազոր մարմինը թույլտվության տրման, թույլտվության գործողության ժամկետի երկարաձգման, թույլտվության վերաձեւակերպման հայտը բավարարելու մասին որոշումն ընդունելուց հետո գանձապետական առցանց կառավարման համակարգի կամ պետական վճարումների էլեկտրոնային համակարգի միջոցով հավաստիանում է պետական տուրքի՝ սույն հոդվածում նշված ժամկետում վճարված լինելու մասին եւ հայտատուին պատշաճ ձեւով հանձնում կամ ուղարկում է թույլտվությունը, ժամկետը երկարաձգված թույլտվությունը, վերաձեւակերպված թույլտվությունը, ինչպես նաեւ դրանց վերաբերյալ համապատասխան որոշումները:
Թույլտվությունը, ժամկետը երկարաձգված թույլտվությունը, վերաձեւակերպված թույլտվությունն ուժի մեջ է մտնում թույլտվության, ժամկետը երկարաձգված թույլտվության, վերաձեւակերպված թույլտվության տրամադրման որոշման մասին պատշաճ ձեւով տեղեկացումից հետո, իսկ հայտատուի կողմից պետական տուրքը թույլտվության, ժամկետը երկարաձգված թույլտվության, վերաձեւակերպված թույլտվության տրամադրման որոշման մասին պատշաճ ձեւով տեղեկացումից հետո վճարման դեպքում՝ հայտատուի կողմից պետական տուրքը վճարվելու օրվանից: Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված ժամկետում հայտատուի կողմից պետական տուրքը չվճարվելու դեպքում լիազոր մարմնի կայացրած համապատասխան որոշումը չեղյալ է ճանաչվում:»:

Статья 1. Статью 78 Водного кодекса Республики Армения от 4 июня 2002 года изложить в следующей редакции:
Статья 78. Платежи за получение разрешений на водопользование и на использование водной системы
Для получения разрешений на водопользование и на использование водной системы уплачивается государственная пошлина в порядке и размере, которые установлены Законом Республики Армения “О государственной пошлине”.
Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня после принятия решения о выдаче разрешения, продлении срока действия разрешения, переоформлении разрешения уведомляет надлежащим образом об этом заявителя. Уведомлением заявитель должен быть предупрежден о последствиях, предусмотренных настоящей статьей.
Заявитель обязан уплатить установленную законом государственную пошлину за оказание установленной настоящей статьей услуги не позднее чем в течение 5 рабочих дней после надлежащего уведомления об удовлетворении заявки о выдаче разрешения, продлении срока действия разрешения, переоформлении разрешения.
Заявитель может не представлять в уполномоченный орган документ, подтверждающий уплату государственной пошлины. В случае непредставления заявителем документа, подтверждающего уплату государственной пошлины, уполномоченный орган после принятия решения об удовлетворении заявки о выдаче разрешения, продлении срока действия разрешения, переоформлении разрешения удостоверяется об уплате государственной пошлины в указанный в настоящей статье срок через казначейскую систему управления онлайн или электронную систему государственных платежей и выдает или направляет надлежащим образом заявителю разрешение, разрешение с продленным сроком, переоформленное разрешение, а также соответствующие решения по ним.
Разрешение, разрешение с продленным сроком, переоформленное разрешение вступают в силу после надлежащего уведомления о решении о предоставлении разрешения, разрешения с продленным сроком, переоформленного разрешения, а в случае уплаты заявителем государственной пошлины после его надлежащего уведомления о решении о предоставлении разрешения, разрешения с продленным сроком, переоформленного разрешения – со дня уплаты заявителем государственной пошлины. В случае неуплаты заявителем государственной пошлины в предусмотренный частью 2 настоящей статьи срок соответствующее решение, вынесенное уполномоченным органом, признается недействительным.”.