Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2011թ. նոյեմբերի 28-ի Ընդերքի մասին օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 46-րդ կետով.
«46) նախնական պայմանագիր՝ լիազոր մարմնի եւ ընդերքօգտագործման իրավունքի տրամադրման համար հայտարարված մրցույթում հաղթող ճանաչված անձի միջեւ կնքված գրավոր համաձայնություն, որով սահմանվում են ռադիոակտիվ հումքի երկրաբանական ուսումնասիրության նպատակով ընդերքօգտագործման իրավունքի ձեռքբերման համար ներկայացվող դիմումը, շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտը եւ երկրաբանական ուսումնասիրության նյութերը փորձաքննության ներկայացնելու ժամկետները:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 15-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 14.1-ին եւ 14.2-րդ կետերով.
«14.1) ընդերքօգտագործման իրավունքի տրամադրման մրցութային հանձնաժողովի գործունեության կարգի սահմանումը.
14.2) լիազոր մարմնի եւ ընդերքօգտագործման իրավունքի տրամադրման համար հայտարարված մրցույթում հաղթող ճանաչված անձի միջեւ կնքվող նախնական պայմանագրի օրինակելի ձեւի սահմանումը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 17-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 20-րդ եւ 21-րդ կետերով.
«20) ընդերքօգտագործման իրավունքի տրամադրման մրցութային փաթեթի կազմումը.
21) մրցույթի արդյունքում հաղթող ճանաչված իրավաբանական անձի հետ նախնական պայմանագրի կնքումը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 20-րդ հոդվածի 1-ին մասը «սահմանված» բառից հետո լրացնել «ընդհանուր հիմունքներով կամ մրցութային» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 20.1-ին եւ 20.2-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 20.1. Ընդերքօգտագործման իրավունքի տրամադրումը մրցութային կարգով
1.Ընդերքօգտագործման իրավունքը մրցութային կարգով տրամադրվում է բացառապես ռադիոակտիվ հումքի երկրաբանական ուսումնասիրության դեպքում:
2. Մրցույթի մասնակցության հայտերին, մրցույթի մասնակիցների որակավորմանը, ֆինանսական եւ տեխնիկական կարողություններին ներկայացվող չափորոշիչները, ինչպես նաեւ մրցութային փաթեթների պատրաստման կարգը սահմանում է կառավարությունը:
3. Ընդերքօգտագործման իրավունք ձեռք բերելու համար մրցույթի մասնակցության հայտը ներկայացվում է լիազոր մարմին՝ էլեկտրոնային կամ թղթային տարբերակով:
4. Մինչեւ մրցույթի կազմակերպումը լիազոր մարմնի եւ ընդերքօգտագործման համար անհրաժեշտ հողատարածքների սեփականատիրոջ միջեւ կնքվում է հողօգտագործման նախնական պայմանագիր, որով սահմանվում է ընդերքօգտագործողի կողմից՝ հողամասի օգտագործման վճարի եւ ընդերքօգտագործման հետեւանքով հողամասի սեփականատիրոջը պատճառվելիք վնասի եւ բաց թողնված օգուտի չափի փոխհատուցում՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
5. Մրցույթը կազմակերպվում, անցկացվում եւ բողոքարկվում է Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիական oրենuգրքի, uույն oրենսգրքի եւ «Հրապարակային uակարկությունների մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության oրենքի պահանջների համաձայն:
Հոդված 20.2. Մրցույթի արդյունքների ամփոփումը
1. Մրցույթների կազմակերպման եւ անցկացման նպատակով լիազոր մարմինը ստեղծում է մրցութային հանձնաժողով:
2. Մրցույթում հաղթող անձը որոշվում է մրցութային առաջարկությունների քննարկման արդյունքով` հետեւյալ չափանիշների հիման վրա.
1) ընդերքօգտագործման ոլորտում հայտատուի նմանատիպ աշխատանքների փորձը, ընդերքօգտագործման առաջարկվող ծրագիրը, նորագույն մեթոդների եւ տեխնոլոգիաների կիրառումը, միջազգային փորձը, նախատեսվող ներդրումների ծավալը, իրականացվելիք աշխատանքների ժամկետները, ստեղծվելիք աշխատատեղերի քանակը.
2) մրցույթի մասնակիցների կողմից առաջարկվող՝ աշխատանքների կատարման ընթացքում շրջակա միջավայրի պահպանության, բնակչության առողջության անվտանգության եւ տեխնիկական անվտանգության ապահովման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք միջոցառումները.
3) մրցույթի մասնակիցների որակավորումը, ֆինանսական եւ տեխնիկական կարողությունները.
4) մրցույթին չեն կարող մասնակցել սույն օրենսգրքի 40-րդ հոդվածի 7-րդ մասի 7-րդ կետում նշված անձինք:
3. Մրցույթի արդյունքների ամփոփման կարգը սահմանում է մրցույթի կազմակերպիչը:
4. Մրցույթի մյուս մասնակիցների պահանջով 10-օրյա ժամկետում տրամադրվում է արձանագրության կրկնօրինակը:
5. Մրցութային հանձնաժողովի կողմից հաղթող ճանաչված անձի հետ մրցույթի արդյունքների ամփոփումից հետո՝ 15-օրյա ժամկետում, լիազոր մարմինը կնքում է նախնական պայմանագիր, որով սահմանվում են շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտը եւ երկրաբանական ուսումնասիրության նյութերը փորձաքննության ներկայացնելու ժամկետները:
6. Մրցույթում հաղթող ճանաչված անձը նախնական պայմանագրով սահմանված ժամկետում դիմում է լիազոր մարմին՝ ընդերքօգտագործման իրավունք ստանալու համար՝ դիմումին կից ներկայացնելով շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտը: Լիազոր մարմինը ընդերքօգտագործման իրավունքը տրամադրում է սույն օրենսգրքի 40-րդ հոդվածի 1-4-րդ մասերով եւ 41-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
7. Եթե շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննական եզրակացությունը բացասական է, ապա լիազոր մարմինն այդ հիմքով մերժում է մրցույթում հաղթող ճանաչված անձին ընդերքօգտագործման իրավունքի տրամադրումը:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 40-րդ հոդվածի 7-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ կետով.
«9) ընդերքի այն տեղամասը, որի համար դիմումատուն դիմել է, հանդիսանում է ռադիոակտիվ հումքի երեւակման տեղամաս:»:

Статья 1. Часть 1 статьи 3 Кодекса о недрах Республики Армения от 28 ноября 2011 года (далее – Кодекс) дополнить пунктом 46 следующего содержания:
“46) предварительный договор – письменное соглашение, заключенное между уполномоченным органом и лицом, признанным победителем в объявленном для предоставления права пользования недрами конкурсе, по которому устанавливаются заявление, представляемое для получения права пользования недрами в целях геологического изучения радиоактивного сырья, заявка на предварительную оценку воздействия на окружающую среду и сроки представления материалов геологического изучения на экспертизу.”.
Статья 2. Часть 2 статьи 15 Кодекса дополнить пунктами 14.1 и 14.2 следующего содержания:
“14.1) установление порядка деятельности конкурсной комиссии по предоставлению права пользования недрами;
14.2) установление примерной формы предварительного договора, заключаемого между уполномоченным органом и лицом, признанным победителем в объявленном для предоставления права пользования недрами конкурсе.”.
Статья 3. В статье 17 Кодекса:
1) часть 1 дополнить пунктами 20 и 21 следующего содержания:
“20) составление конкурсного пакета по предоставлению права пользования недрами;
21) заключение предварительного соглашения с юридическим лицом, признанным победителем в результате конкурса.”.
Статья 4. В части 1 статьи 20 Кодекса слова “в порядке, установленном” заменить словами “на общих основаниях или в конкурсном порядке, установленных ”.
Статья 5. Кодекс дополнить статьями 20.1 и 20.2 следующего содержания:
Статья 20.1. Предоставление права пользования недрами в конкурсном порядке
1. Право пользования недрами предоставляется в конкурсном порядке исключительно в случае геологического изучения радиоактивного сырья.
2. Критерии, предъявляемые к заякам на участие в конкурсе, квалификации, финансовым и техническим возможностям участников конкурса, а также порядок подготовки конкурсного пакета устанавливаются Правительством.
3. Заявка на участие в конкурсе для получения права пользования недрами представляется в уполномоченный орган в электронном или бумажном варианте.
4. До организации конкурса между уполномоченным органом и владельцем земельных территорий, необходимых для пользования недрами, заключается предварительный договор о пользовании недрами, по которому определяется возмещение пользователем недр размера платы за пользование земельным участком, вреда, причиняемого владельцу земельного участка вследствие пользования недрами, и упущенной выгоды, - в порядке, установленном законодательством.
5. Конкурс организуется, проводится и обжалуется согласно требованиям Гражданского кодекса Республики Армения, настоящего Кодекса и Закона Республики Армения “О публичных торгах”.
Статья 20.2. Подведение итогов конкурса
1. Уполномоченный орган в целях организации и проведения конкурсов создает конкурсную комиссию.
2. Лицо, победившее в конкурсе, определяется по результатам рассмотрения конкурсных предложений - на основании следующих критериев:
1) опыта заявителя по аналогичным работам в сфере пользования недрами, предлагаемой программы пользования недрами, применения новейших методов и технологий, международного опыта, объема предусматриваемых инвестиций, сроков выполняемых работ, количества создаваемых рабочих мест;
2) предлагаемых участниками конкурса предпринимаемых мер по обеспечению охраны окружающей среды, безопасности здоровья населения и технической безопасности в ходе выполнения работ;
3) квалификации, финансовых и технических возможностей участников конкурса;
4) в конкурсе не могут участвовать лица, указанные в пункте 7 части 7 статьи 40 настоящего Кодекса.
3. Порядок подведения итогов конкурса устанавливает организатор конкурса.
4. Дубликат протокола по требованию других участников конкурса предоставляется в 10-дневный срок.
5. Уполномоченный орган в 15-дневный срок после подведения итогов конкурса заключает с лицом, признанным конкурсной комиссией победителем, предварительный договор, по которому устанавливаются заявка на предварительную оценку воздействия на окружающую среду и сроки представления материалов геологического изучения на экспертизу.
6. Лицо, признанное победителем в конкурсе, в установленный предварительным договором срок обращается в уполномоченный орган за получением права пользования недрами - с приложением к заявлению заявки на предварительную оценку воздействия на окружающую среду. Уполномоченный орган предоставляет право пользования недрами в порядке, установленном частями 1-4 статьи 40 и статьей 41 настоящего Кодекса.
7. Если экспертное заключение о воздействии на окружающую среду является отрицательным, то уполномоченный орган отказывает признанному победителем в конкурсе лицу в предоставлении права пользования недрами по этому основанию.”.
Статья 6. Часть 7 статьи 40 Кодекса дополнить пунктом 9 следующего содержания:
“9) участок недр, для которого обратился заявитель, является участком проявления радиоактивного сырья.”.
Статья 7. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования.