«ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ, ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԱՌԱՆՁՆԱՑՎԱԾ ՍՏՈՐԱԲԱԺԱՆՈՒՄՆԵՐԻ, ՀԻՄՆԱՐԿՆԵՐԻ ԵՎ ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԵՐԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՇՎԱՌՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2001 թվականի ապրիլի 3-ի ՀՕ-169 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 26-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 22-րդ կետով.
«22) տեղեկություններ իրավաբանական անձի ռեդոմիցիլացման մասին:»:
Հոդված 2. Օրենքի 35-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ11-րդ մասով.
«11. Օտարերկրյա իրավաբանական անձի ռեդոմիցիլացման արդյունքում իրավաբանական անձի նախնական գրանցման համար սույն օրենքով սահմանված փաստաթղթերը ներկայացվելու դեպքում, եթե առկա չեն 36-րդ հոդվածով նախատեսված մերժման հիմքերը, ապա պետական գրանցումն իրականացնող մարմինը եռօրյա, իսկ ոչ առեւտրային կազմակերպությունների դեպքում՝ տասնհինգօրյա ժամկետում իրականացնում է իրավաբանական անձի նախնական գրանցում, տեղեկատվական համակարգը գրանցվող իրավաբանական անձին օրենքով նախատեսված կարգով ինքնաշխատ կերպով շնորհում է գրանցման համարը, հարկային մարմնի տրամադրած` հարկ վճարողի հաշվառման համարը եւ սոցիալական վճարների պարտավորությունների անձնական հաշվի քարտի համարը, ինչպես նաեւ տրամադրում է նախնական գրանցման վերաբերյալ քաղվածք: Ռեդոմիցիլացման նախնական գրանցման հետ միաժամանակ կամ դրանից հետո ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի դիմումի հիման վրա նրան տրամադրվում է շարունակականության նախնական փաստաթուղթ։ Օտարերկրյա պետությունում օտարերկրյա իրավաբանական անձի գրանցումը դադարելու կամ ռեդոմիցիլացված լինելու վերաբերյալ տեղեկությունները գրանցելու վերաբերյալ փաստաթուղթը ներկայացնելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, իրականացվում է օտարերկրյա իրավաբանական անձի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացման պետական գրանցում՝ որպես ռեդոմիցիլացման պահ նշելով՝
1) իրավաբանական անձի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացման գրանցման պահը կամ
2) իրավաբանական անձի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացման նախնական գրանցման պահը, եթե իրավաբանական անձի լիազոր մարմնի կողմից ներկայացված է ստորագրված հայտարարություն Հայաստանի Հանրապետությունում նախնական գրանցումից սկսած մինչեւ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացման գրանցման պահը գործարքներ չկնքելու վերաբերյալ։»:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8.1-ին գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 8.1
ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԻ ՌԵԴՈՄԻՑԻԼԱՑՈՒՄԸ
Հոդված 36.1. Օտարերկրյա իրավաբանական անձի ռեդոմիցիլացումը Հայաստանի Հանրապետությունում
1. Օտարերկրյա իրավաբանական անձի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացման համար կառավարության լիազոր անձին կամ լիազոր մարմին օտարերկրյա իրավաբանական անձը ներկայացնում է՝
1) նախնական գրանցման դիմում, որը պետք է ներառի՝
ա. իրավաբանական անձի առկա անվանումը եւ նշում նախընտրելի ֆիրմային անվանման վերաբերյալ (նոր անվանման նշումը համարվում է անվանման հայտի ներկայացում),
բ. հիմնական գործունեության տեսակը՝ ըստ գրանցումն իրականացնող մարմնի ներկայացրած դասակարգման,
գ. այն իրավազորությունը, որի ներքո օտարերկրյա իրավաբանական անձը գրանցված է,
դ. այն կազմակերպաիրավական ձեւը, որը ռեդոմիցիլացման արդյունքում համապատասխանում է իրավաբանական անձի կազմակերպաիրավական ձեւին իր նախկին գրանցման իրավազորությունում.
2) իրավաբանական անձի՝ օրենքով սահմանված իրավասու մարմնի՝ իրավաբանական անձի ռեդոմիցիլացման մասին որոշումը կամ արձանագրությունը կամ դրա քաղվածքը, որը, ի լրումն սույն օրենքի 17-րդ հոդվածով սահմանված պահանջների, պետք է պարունակի տեղեկություններ հետեւյալի մասին.
ա. դրույթներ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացման վերաբերյալ,
բ. դրույթներ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված՝ իրավաբանական անձի կազմակերպական-իրավական ձեւի ընտրության վերաբերյալ,
գ. դրույթներ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի անվանման վերաբերյալ,
դ. դրույթներ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի կանոնադրությունը հաստատելու վերաբերյալ.
3) քաղվածք տվյալ երկրի առեւտրային գրանցամատյանից կամ օտարերկրյա իրավաբանական անձի իրավական կարգավիճակը հաստատող այլ համազոր փաստաթուղթ եւ նրա հիմնադիր փաստաթղթերը կամ դրանց համապատասխան քաղվածքները.
4) տեղեկություններ իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի կամ նրա ժամանակավոր պաշտոնակատարի վերաբերյալ՝ անձնագրային տվյալները, ինչպես նաեւ հեռախոսահամարը եւ էլեկտրոնային փոստի հասցեն (առկայության դեպքում).
5)պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ.
6) ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի՝ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության պահանջներին համապատասխան ընդունված կանոնադրությունը՝ առնվազն երկու օրինակից.
7) եթե ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի մասնակիցների կազմում առկա է Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական անձ, ապա անհրաժեշտ է ներկայացնել տեղեկատվություն մասնակից իրավաբանական անձի վերաբերյալ՝ իրավաբանական անձի անվանումը եւ պետական գրանցման համարը.
8) եթե ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի մասնակիցը օտարերկրյա իրավաբանական անձ է, ապա ներկայացնում է նաեւ քաղվածք տվյալ երկրի առեւտրային գրանցամատյանից կամ մասնակից օտարերկրյա իրավաբանական անձի իրավական կարգավիճակը հաստատող այլ համազոր փաստաթուղթ եւ նրա հիմնադիր փաստաթղթերը (կամ համապատասխան քաղվածքները), եթե ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի մասնակիցը ֆիզիկական անձ է, ապա ներկայացնում է տվյալ անձի անձնագրի կամ անձը հաստատող այլ փաստաթղթի պատճենը (սույն կետը չի տարածվում այն ռեդոմիցիլացվող օտարերկրյա իրավաբանական անձանց վրա, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացվելուց հետո ունենալու են այնպիսի կազմակերպական-իրավական ձեւ, որի մասնակիցների կամ հիմնադիրների ցուցակը չի վարվում գրանցում իրականացնող մարմնի կողմից).
9) մինչեւ ռեդոմիցիլացումը ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի գործող կանոնադրության օրինակը:
2. Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացվող օտարերկրյա իրավաբանական անձի ռեդոմիցիլացման գրանցման նպատակով վերը նշված տվյալները, տեղեկությունները, պատշաճ վավերացված եւ հայերեն թարգմանված փաստաթղթերը գրանցումն իրականացնող մարմին ներկայացնելուց հետո, եթե բացակայում են օտարերկրյա իրավաբանական անձի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացումը բացառող հիմքեր, ապա գրանցումն իրականացնող մարմինն իրականացնում է ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի նախնական գրանցում եւ տրամադրում է համապատասխան քաղվածք գրանցամատյանից:
Նախնական գրանցման դիմումի հետ միաժամանակ կամ դրանից հետո ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի ռեդոմիցիլացման դիմումի հիման վրա գրանցում իրականացնող մարմինն իրավաբանական անձին տրամադրում է շարունակականության նախնական փաստաթուղթ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացվելու վերաբերյալ։
3. Օտարերկրյա իրավաբանական անձի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացման գրանցման համար օտարերկրյա իրավաբանական անձը դիմումին կից ներկայացնում է`
1) օտարերկրյա պետությունում օտարերկրյա իրավաբանական անձի գրանցումը դադարելու կամ ռեդոմիցիլացված լինելու վերաբերյալ տեղեկությունները գրանցելու վերաբերյալ փաստաթուղթ.
2) ըստ անհրաժեշտության` օտարերկրյա իրավաբանական անձի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացումը նախնական գրանցման պահից գրանցելու համար ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի լիազոր մարմնի հայտարարությունն առ այն, որ իրավաբանական անձը ռեդոմիցիլացման նախնական գրանցման վերաբերյալ փաստաթուղթն ստանալուց հետո չի իրականացրել եւ չի իրականացնի որեւէ գործարք մինչեւ օտարերկրյա իրավաբանական անձի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացման գրանցումը։
4. Օտարերկրյա իրավաբանական անձի՝ օտարերկրյա պետությունում գրանցումը դադարելու կամ այդ երկրից ռեդոմիցիլացման վերաբերյալ փաստաթղթի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության գրանցում իրականացնող մարմինը գրանցամատյանում իրականացնում է օտարերկրյա իրավաբանական անձի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացման գրանցում եւ տրամադրում է շարունակականության փաստաթուղթ:
Հոդված 36.2. Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական անձի՝ օտարերկրյա պետությունում ռեդոմիցիլացումը
1. Հայաստանի Հանրապետության՝ օտարերկրյա պետությունում ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձը մինչեւ ռեդոմիցիլացումը կառավարության լիազոր անձին կամ լիազոր մարմին է ներկայացնում՝
1) դիմում ռեդոմիցիլացման մտադրության մասին.
2) ռեդոմիցիլացման վերաբերյալ իրավաբանական անձի իրավասու մարմնի որոշումը կամ արձանագրությունը, որը պետք է դրույթներ պարունակի այն օտարերկրյա պետության մասին, որտեղ իրավաբանական անձը պատրաստվում է ռեդոմիցիլացվել, ինչպես նաեւ ռեդոմիցիլացման կապակցությամբ իրավաբանական անձի պարտատերերին ծանուցելու ժամկետի վերաբերյալ, եթե այդ ժամկետը գերազանցում է երեք ամիսը.
3) օրենքով սահմանված կարգով պարտատերերին (բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության) ծանուցումն իրականացնելու վերաբերյալ ապացույցները.
4) պետական տուրքի վճարման ապացույցը.
5) օտարերկրյա օրենսդրությանը համապատասխան՝ տվյալ երկրում ռեդոմիցիլացման հնարավորության վերաբերյալ փաստաթուղթ։
2. Հայաստանի Հանրապետության՝ օտարերկրյա պետությունում ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձը ռեդոմիցիլացման գրանցման նպատակով գրանցում իրականացնող մարմին է ներկայացնում`
1) դիմում ռեդոմիցիլացման մասին, որը պետք է ներառի`
ա. իրավաբանական անձի անվանումը եւ գրանցման համարը,
բ. տեղեկություններ այն պետության մասին, որտեղ ռեդոմիցիլացվում է իրավաբանական անձը,
գ. տեղեկություններ ռեդոմիցիլացման արդյունքում ձեռք բերվող կազմակերպական-իրավական ձեւի եւ իրավաբանական անձի անվանման մասին,
դ. ռեդոմիցիլացված կազմակերպության՝ օտարերկրյա պետությունում գործունեության կամ գրանցման հասցեն, ինչպես նաեւ էլեկտրոնային փոստը եւ հեռախոսահամարը՝ առկայության դեպքում,
ե. օտարերկրյա պետության գրանցումն իրականացնող մարմնի անվանումը, հասցեն.
2) պատշաճ վավերացրած եւ հայերեն թարգմանված պաշտոնական փաստաթուղթ օտարերկրյա պետության համապատասխան իրավասու մարմնից՝ տվյալ երկրում իրավաբանական անձի ռեդոմիցիլացման հնարավորության մասին.
3) քաղվածք օտարերկրյա պետության առեւտրային գրանցամատյանից կամ շարունակականության փաստաթուղթ կամ օտարերկրյա պետությունում իրավաբանական անձի իրավական կարգավիճակը հավաստող այլ համազոր փաստաթուղթ.
4) պարտավորությունները վաղաժամկետ կատարելու պահանջ ներկայացրած պարտատերերից տեղեկանք, պայմանագիր կամ այլ փաստաթուղթ՝ պարտավորությունները ամբողջությամբ կատարած լինելու վերաբերյալ, կամ համապատասխան դատական ակտ.
5) տեղեկանք Հայաստանի Հանրապետության դատական դեպարտամենտից սնանկության վարույթում չգտնվելու եւ սնանկ ճանաչված չլինելու վերաբերյալ.
6) տեղեկանք Հայաստանի Հանրապետության հարկային մարմիններից՝ հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների գծով պարտավորություններ չունենալու վերաբերյալ.
7) տեղեկանք Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովից, որ կազմակերպությունը չի հանդիսանում մենաշնորհ կամ գերիշխող դիրք ունեցող կազմակերպություն, կամ առկա չէ տվյալ իրավաբանական անձի մենաշնորհ կամ գերիշխող դիրք ունենալու վերաբերյալ վարչական վարույթ.
8) տեղեկանք Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովից այն մասին, որ կազմակերպությունը չի հանդիսանում կարգավորվող հանրային ծառայությունների ոլորտի մասնակից կազմակերպություն, կամ առկա չէ այդ հարցի վերաբերյալ հարուցված եւ չավարտված վարչական վարույթ.
9) օրենքով սահմանված այլ փաստաթղթեր։
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասի 5-9-րդ կետերում նշված փաստաթղթերը դիմող իրավաբանական անձի կողմից չներկայացվելու դեպքում գրանցում իրականացնող մարմինը դիմում ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում, նշված փաստաթղթերով հավաստվող հանգամանքների վերաբերյալ հարցում է իրականացնում համապատասխան մարմիններին։ Հարցումն ուղարկվում է ստացումը հաստատելու հնարավորություն տվող էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառությունն ապահովող համակարգի միջոցով։ Նշված մարմինների կողմից համապատասխան հարցումների վերաբերյալ պատասխան է տրվում տասնօրյա ժամկետում։ Սույն մասով նախատեսված հարցմանը սահմանված ժամկետում չպատասխանելը դիտվում է որպես տվյալ մարմնի կողմից տվյալ իրավաբանական անձի նկատմամբ հարուցված եւ չավարտված վարչական վարույթի, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ համապատասխան պարտավորությունների բացակայության հավաստում։
Հոդված 36.3. Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացման վերաբերյալ տեղեկանքը
1. Գրանցումն իրականացնող մարմինը պարտավոր է անձի դիմումի հիման վրա տրամադրել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնի հաստատած նմուշային ձեւի տեղեկանք՝ իրավաբանական անձանց ռեդոմիցիլացման՝ օրենսդրությամբ սահմանված հնարավորության վերաբերյալ։
2. Նշված տեղեկանքը տրամադրվում է դիմումը ներկայացնելուց հետո՝ մեկ օրվա ընթացքում։
Հոդված 36.4. Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս ռեդոմիցիլացման գրանցումը
1. Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական անձի ռեդոմիցիլացման համար սույն օրենքով սահմանված փաստաթղթերն ստանալուց հետո, եթե առկա չեն սույն օրենքի 36-րդ հոդվածով սահմանված մերժման հիմքերը, ապա գրանցումն իրականացնող մարմինն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական անձի՝ ռեդոմիցիլացման ընթացքում գտնվելու վերաբերյալ տեղեկությունների գրանցում, իսկ օտարերկրյա պետությունում տվյալ պետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրավաբանական անձի ռեդոմիցիլացման վերաբերյալ ապացույցի ներկայացման դեպքում եռօրյա (իսկ ոչ առեւտրային կազմակերպությունների դեպքում՝ տասնհինգօրյա) ժամկետում իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական անձի ռեդոմիցիլացման վերաբերյալ տեղեկությունների պետական գրանցում։ Ռեդոմիցիլացման վերաբերյալ հանրամատչելի տեղեկություններն են Հայաստանի Հանրապետության իրավաբանական անձի անվանումը, գրանցման համարը, հարկ վճարողի հաշվառման համարը, ռեդոմիցիլացման արդյունքում օտարերկրյա իրավաբանական անձի անվանումը, գրանցման համարը, գտնվելու վայրը, ռեդոմիցիլացման երկիրը, կոնտակտային տվյալները։»:
Հոդված 4. Օրենքի 36-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետով.
«6) ռեդոմիցիլացման նպատակով դիմել է այն պետության իրավաբանական անձ, որը նշված է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած պետությունների ցանկում, որոնց իրավաբանական անձինք չեն կարող ռեդոմիցիլացվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։»:
Հոդված 5. Օրենքի 66-րդ հոդվածի 1-ին մասը «ձեւավորման կամ փոփոխության դեպքում առեւտրային կազմակերպության» բառերից հետո լրացնել«(այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացված)» բառերով։

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ, ГОСУДАРСТВЕННОМ УЧЕТЕ ВЫДЕЛЕННЫХ ПОДРАЗДЕЛЕНИЙ, УЧРЕЖДЕНИЙ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ И ИНДИВИДУАЛЬНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ”
Статья 1. Часть 1 статьи 26 Закона Республики Армения “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей” от 3 апреля 2001 года ЗР – 169 – Н (далее – Закон) дополнить пунктом 22 следующего содержания:
“22) сведения о редомициляции юридического лица.”.
Статья 2. Статью 35 Закона дополнить частью 11 следующего содержания:
“11. В случае представления при редомициляции иностранного юридического лица установленных настоящим Законом документов для предварительной регистрации юридического лица осуществляющий государственную регистрацию орган при отсутствии предусмотренных статьей 36 оснований для отказа в трехдневный срок, а в случае некоммерческих организаций - в течение пятнадцати дней, производит предварительную регистрацию юридического лица; информационная система в предусмотренном законом порядке автоматически присваивает регистрируемому лицу регистрационный номер, предоставленный налоговым органом учетный номер налогоплательщика и номер карты лицевого счета обязательств по социальным выплатам, а также предоставляет выписку о предварительной регистрации. На основании заявления редомицилируемого юридического лица ему одновременно с предварительной регистрацией редомициляции или после нее предоставляется предварительный документ о непрерывности. В трехдневный срок после представления документа о прекращении регистрации иностранного юридического лица в иностранном государстве или регистрации сведений о редомициляции иностранного юридического лица в иностранное государство производится государственная регистрация редомициляции иностранного юридического лица в Республику Армения с указанием в качестве момента редомициляции:
1) момент регистрации редомициляции юридического лица в Республику Армения или
2) момент предварительной регистрации редомициляции юридического лица в Республику Армения, если уполномоченный орган юридического лицапредставил подписанное объявление об отсутствии заключенных сделок с момента предварительной регистрации в Республике Армения и до момента регистрации редомициляции в Республику Армения.”.
Статья 3. Закон дополнить главой 8.1 следующего содержания:
“ГЛАВА 8.1
РЕДОМИЦИЛЯЦИ Я ЮРИДИЧЕСКОГО ЛИЦА
Статья 36.1. Редомициляция иностранного юридического лица в Республику
1. Для редомициляции иностранного юридического лица в Республику Армения иностранное юридическое лицо представляетуполномоченному лицу Правительства или в его уполномоченный орган:
1) заявление о предварительной регистрации, которое должно содержать:
а. существующее наименование юридического лица и отметку о предпочтаемом фирменном наименовании (указание нового наименования считается представлением заявки на наименование),
б. вид основной деятельности - согласноклассификации, представленной осуществляющим регистрацию органом,
в. правомочие, в пределах которого зарегистрировано иностранное юридического лицо,
г. организационно-правовую форму, которая в результате редомициляции соответствует организационно-правовой форме юридического лица в пределах правомочия его прежней регистрации;
2) решение или протокол установленного законом правомочного органа юридического лицалибо выписка из них о редомициляции юридического лица, которые в дополнение к установленным статьей 17 настоящего Закона требованиям должны содержать следующие сведения:
а. положения о редомициляции в Республику Армения,
б. положения о выборе установленной законодательством Республики Армения организационно-правовой формы юридического лица,
в. положения о наименовании юридического лица, редомицилируемого в Республику Армения,
г. положения об утверждении устава юридического лица, редомицилируемого в Республику Армения;
3) выписку из торгового реестра данной страны или другой приравненный к ней документ, удостоверяющий правовой статус иностранного юридического лица, и его учредительные документы или соответствующие им выписки;
4) сведения о руководителе исполнительного органа юридического лица или о лице, временно исполяющем его должностные обязанности, – паспортные данные, а также номер телефона и адрес электронной почты (при наличии);
5) документ, удостоверяющий уплату государственной пошлины;
6) устав редомицилируемого юридического лица, принятый в соответствии с требованиями законодательства Республики Армения, - не менее чем в двух экземплярах;
7) если в составе участников редомицилируемого юридического лица имеется юридическое лицо Республики Армения, то необходимо представить информацию об участнике-юридическом лице – наименование и государственный регистрационный номер юридического лица;
8) если участник редомицилируемого юридического лица является иностранным юридическим лицом, то представляется также выписка из торгового реестра данной страны или другой приравненный к ней документ, удостоверяющий правовой статус иностранного участника - юридического лица, и его учредительные документы (или соответствующие им выписки); если участник редомицилируемого юридического лица является физическим лицом, то он представляет копии паспорта или другого удостоверяющего личность документа данного лица (настоящий пункт не распространяется на тех редомицилируемых иностранных юридических лиц, которые после редомициляции в Республику Армения будут иметь организационно-правовую форму, перечень участников или учредителей которой не ведется осуществляющим регистрацию органом);
9) экземпляр действующего до редомициляции устава редомицилируемого юридического лица.
2. После представления в осуществляющий регистрацию орган вышеуказанных данных, сведений, надлежаще заверенных и переведенных наармянский язык документов в целях регистрации редомициляции редомицилируемого иностранного юридического лица в Республику Армения, при отсутствии оснований, исключающих редомициляцию иностранного юридического лица в Республику Армения,осуществляющий регистрацию орган производит предварительную регистрацию редомилицируемого юридического лица и выдает соответствующую выписку из Реестра.
Наряду с предварительной регистрацией заявления или после нее осуществляющий регистрацию орган на основании заявления о редомициляции редомицилируемого юридического лица предоставляет юридическому лицу предварительный документ о непрерывности в связи с его редомициляцией в Республику Армения.
3. Для регистрации редомициляции иностранного юридического лица в Республику Армения иностранное юридическое лицо в приложении к заявлению представляет:
1) документ о прекращении регистрации иностранного юридического лица в иностранном государстве или о регистрации сведений о наличии редомициляции;
2) при необходимости - для регистрацииредомициляции иностранного юридического лица в Республику Армения с момента его предварительной регистрации - заявление редомицилируемого юридического лица в уполномоченный орган о том, что юридическое лицо после получения документа о предварительной регистрации редомициляции не осуществило и до регистрации редомициляции иностранного юридического лица в Республику Армения не осуществит какой-либо сделки.
4. Осуществляющий регистрацию орган Республики Армения производит в Реестре регистрациюредомициляции иностранного юридического лица в Республику Армения на основании документа о прекращении регистрации иностранного юридического лица в иностранном государстве или документа оредомициляции из этой страны и выдает документ о непрерывности.
Статья 36.2.
Редомициляция юридического лица Республики Армения в
иностранное государство
1. Редомицилируемое в иностранное государство юридическое лицо Республики Армениядо начала редомициляции представляет уполномоченному лицу или в уполномоченный орган Правительства:
1) заявление о намерении редомициляции:
2)решение или протокол правомочного органа юридического лицао редомициляции, которые должны содержать положения об иностранном государстве, в которое юридическое лицо готовится редомицилироваться, а также о сроке уведомления кредиторов юридического лица в связи с его редомициляей, если этот срок превышает три месяца;
3) доказательства уведомления кредиторов (за исключением Республики Армения) в установленном законом порядке;
4) доказательство уплаты государственной пошлины;
5) документ о возможности редомициляции в данную страну в соответствии с иностранным законодательством.
2. В целях регистрации редомициляции редомицилируемое в иностранное государство юридическое лицо Республики Арменияпредставляет в осуществляющий регистрацию орган:
1) заявление о редомициляции, которое должно содержать:
а. наименование и регистрационный номер юридического лица,
б. сведения о государстве, в которое редомицилируется юридическое лицо,
в. сведения об организационно-правовой форме и наименовании юридического лица, получаемых в процессе редомициляции,
г. адрес деятельности или регистрации редомицилированной организации в иностранном государстве, а также адрес электронной почты и номер телефона – при их наличии,
д. наименование, адрес органа иностранного государства, осуществляющего регистрацию;
2) надлежаще заверенный и переведенный на армянский язык официальный документот соответствующегоправомочного органа иностранного государства о возможности редомициляции юридического лица в данную страну;
3) выписку из коммерческого реестра иностранного государстваили документ о непрерывности, или другой равнозначный документ, удостоверяющий правовой статус юридического лица в иностранном государстве;
4) справку, договор или другой документот кредитора, представившего требование о досрочном выполнении обязательств, относительно полного исполнения обязательств, либо соответствующий судебный акт;
5) справку из судебного департамента Республики Армения об отсутствии в его отношении производства по банкротству и о непризнании его банкротом;
6) справку из налоговых органов Республики Арменияоб отсутствии у него обязательств в части доходов, контролируемых налоговым органом;
7) справку из Комиссии по защите экономической конкуренции Республики Армения о том, что организация не является организацией, занимающей монопольное или доминирующее положение, либо о том, что в отношении данного юридического лица не возбуждено административное производство озанятии им монопольного или доминирующегоположения;
8) справку из Комиссии по регулированию общественных услуг о том, что организация не является организацией-участником в сфере регулирования общественных услуг или что по данному вопросу нет возбужденного и незавершеннго административного производства;
9) другие установле нные законом документы.
3. В случае непредставления юридическим лицом–заявителем указанных в пунктах 5-9 части 2 настоящей статьи документов орган, осуществляющий регистрацию, в трехдневный день после получения заявлениянаправляет в соответствующие органы запрос по обстоятельствам, удостоверяемым указанными документами. Запрос направляется через обеспечивающую электронный документооборот систему, дающую возможность удостоверения факта получения запроса. Ответ на соответствующие запросы выдается указанными органамив десятидневный срок. Оставление предусмотренного настоящей частью запроса без ответа в установленный срокрассматривается как удостоверение данным органом факта отсутствия возбужденного и незавершенного административного производства в отношении данного юридического лица, а также отсутствия у него соответствующих обязательств по отношению к Республике Армения.
Статья 36 . 3. Справка о редомициляции в Республику Армения
1. Осуществляющий регистрацию орган обязан на основании заявления юридического лица предоставлять справку установленного уполномоченным органом Правительства Республики Армения образца об установленной законодательством возможности редомициляции юридического лица.
2. Указанная справка выдается в течение одного дня после подачи заявления.
Статья 36.4. Регистрация редомициляции за пределами Республики Армения
1. После получения установленных настоящим Законом документов для редомициляции юридического лица в Республику Армения, при отсутствии установленных статьей 36 настоящего Закона оснований для отказа орган, осуществляющий регистрацию, производит регистрацию сведений о нахождении юридического лица Республики Армения в процессе редомициляции, а в случае представления доказательства редомициляции юридического лица в иностранное государство в порядке, установленном законодательством данного государства, государственная регистрация сведений о редомициляции юридического лица Республики Армения производится в трехдневный (а в случае некоммерческих организаций – в пятнадцатидневный) срок. Общедоступными сведениями о редомициляции являются: в случае юридического лица Республики Армения – его наименование, регистрационный номер, учетный номер налогоплательщика, а в случае иностранного юридического лица – его наименование в результате редомициляции, регистрационный номер, место нахождения, страна редомициляции, контактные данные.”.
Статья 4. Часть 1 статьи 36 Закона дополнить пунктом 6 следующего содержания:
“6) в целях редомициляции обратилось юридическое лицо государства, указанного в установленном Правительством Республики Армения перечне государств, юридические лица которых не могут быть редомицилированы на территории Республики Армения.”.
Статья 5. Часть 1 статьи 66 Закона после слов “ участник коммерческой организации ” дополнить словами “(в том числе редомицилированный в Республику Армения)”.