Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի 5-րդ բաժինը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31.2-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 31.2.
ԿՈՌՈՒՊՑԻԱՅԻ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՓԱՍՏԻ ՀԻՄՔՈՎ ՎԻՃԱՐԿԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 222.2. Կոռուպցիայիկանխարգելմանհանձնաժողովի եզրակացությունները փաստի հիմքով վիճարկելու վերաբերյալ գործերի վարույթը
1. Վարչական դատարանին ընդդատյա են Կոռուպցիայի կանխարգելման  հանձնաժողովի կողմից (այսուհետ՝ Հանձնաժողով) «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ ընդունված եզրակացությունները (բացառությամբ պատգամավորների, դատավորների, Բարձրագույն դատական խորհրդի ոչ դատավոր անդամների կողմից անհամատեղելիության պահանջների եւ այլ սահմանափակումների խախտումների մասին Հանձնաժողովի եզրակացությունների), ինչպես նաեւ «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված մարմիններում ստեղծված էթիկայի հանձնաժողովների եզրակացությունների վերանայման վարույթի արդյունքում ընդունված եզրակացությունները փաստի հիմքով վիճարկելու վերաբերյալ գործերը։
Հոդված 222.3. Վարչական դատարան դիմելու իրավունքը
1. Սույն օրենսգրքի 222.2 -րդ հոդվածով նախատեսված գործերով վարչական դատարան կարող է դիմել համապատասխան բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը կամ հանրային ծառայողը, որի վերաբերյալ ընդունվել է համապատասխան եզրակացությունը, եթե վիճարկում է Հանձնաժողովի կողմից հաստատվածփաստերը։
Հոդված 222.4. Վարչական դատարան դիմելու ժամկետը
1.  Սույն օրենսգրքի 222.2 -րդ հոդվածում նշված գործերով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը կամ հանրային ծառայողը վարչական դատարան կարող է դիմել Հանձնաժողովի եզրակացությունն ստանալու պահից հնգօրյա ժամկետում։
Հոդված 222.5. Դիմումին ներկայացվող պահանջները
1. Հանձնաժողովի եզրակացությունները փաստի հիմքով վիճարկելու վերաբերյալ գործերով դիմումը պետք է բովանդակի՝
1) նշում այն մասին, որ դիմումը ներկայացվում է վարչական դատարան.
2) դիմողի անունը, ազգանունը, բնակության վայրը, ծանուցման հասցեն (եթե այն տարբերվում է բնակության վայրից), այն պետական մարմնի վերաբերյալ տվյալներ, որտեղ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը կամ հանրային ծառայողը զբաղեցնում է պաշտոն, ներկայացուցիչ ունենալու դեպքում՝ ներկայացուցչի անունը, ազգանունը, հասցեն.
3) Հանձնաժողովի անվանումը, գտնվելու վայրը.
4) դիմումի էության հակիրճ նկարագրությունը.
5) Հանձնաժողովի եզրակացությամբ հաստատված համարված փաստերը, որոնք վիճարկվում են.
6) այն փաստերը, որոնց վրա հիմնվում է դիմողի պահանջը.
7) հիմնավորումներ առ այն, որ Հանձնաժողովի՝ վիճարկվող եզրակացությամբ հաստատված (այդ թվում՝ վերանայման վարույթի արդյունքում) փաստերի վերաբերյալ Հանձնաժողովի եզրակացությունը սխալ է.
8) դիմողի պահանջը.
9) սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված՝ դիմումին կցվող փաստաթղթերի ցանկը.
10) դիմումը ներկայացնելու տարին, ամիսը, ամսաթիվը.
11) դիմողի ստորագրությունը։
2. Դիմումին կցվում են Հանձնաժողովի, «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված համապատասխան մարմնում ստեղծված էթիկայի հանձնաժողովի եզրակացության պատճենը, ինչպես նաեւ առկայության դեպքում՝ սույն հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետում նշված հիմնավորումները հաստատող փաստերը։
3. Հանձնաժողով չներկայացված ապացույցները չեն կարող ներկայացվել վարչական դատարան, բացառությամբ այն դեպքի, երբ դիմողն ապացուցում է, որը ինքն օբյեկտիվ պատճառներով չէր կարող դրանք ներկայացնել Հանձնաժողովի քննարկմանը:
Հոդված 222.6. Դիմումը վարույթ ընդունելը, վերադարձնելը, դիմումի ընդունումը մերժելը
1. Հանձնաժողովի եզրակացությունը փաստի հիմքով վիճարկելու վերաբերյալ գործով դիմումը վարույթ ընդունելու կամ այն վերադարձնելու կամ դիմումի ընդունումը մերժելու հարցը որոշվում է սույն օրենսգրքի 78-80-րդ հոդվածների ընդհանուր կանոններով՝ հաշվի առնելով սույն գլխի առանձնահատկությունները։
Հոդված 222.7. Դիմումի ապահովումը վարչական դատարանի կողմից
1. Գործը վարույթ ընդունելուց հետո վարչական դատարանը դիմողի միջնորդությամբ կամ իր նախաձեռնությամբ մինչեւ գործի դատաքննության ավարտը կարող է կասեցնել վիճարկվող եզրակացության գործողությունը, եթե կասեցման մասին որոշում չընդունելը կարող է հանգեցնել անդառնալի կամ ծանր հետեւանքների դիմողի կամ հանրության համար:
2. Վիճարկվող եզրակացության գործողության կասեցման մասին որոշումն ուժի մեջ է մտնում հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում (www. azdarar.am) հրապարակման պահից:
Հոդված 222.8. Հանձնաժողովի եզրակացությունը փաստի հիմքովվիճարկելու վերաբերյալ գործերով վարչական դատարանի կազմը
1. Սույն գլխով նախատեսված գործերը վարչական դատարանը քննում եւ լուծում է կոլեգիալ` 3 դատավորի կազմով։
Հոդված 222.9. Հանձնաժողովի եզրակացությունը փաստի հիմքով վիճարկելու վերաբերյալ գործերի քննության ընթացակարգը
1. Սույն գլխով նախատեսված գործերը վարչական դատարանը քննում է գրավոր ընթացակարգով, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ տվյալ գործը վարչական դատարանի գնահատմամբ ձեռք է բերել հասարակական մեծ հնչեղություն, կամ դրա բանավոր դատաքննությունը կնպաստի գործի հանգամանքների առավել արագ բացահայտմանը:
2. Սույն գլխով նախատեսված գործերը վարչական դատարանը քննում եւ դատական ակտ է կայացնում դիմումը վարույթ ընդունելու մասին որոշում կայացնելուց հետո՝ 15-օրյա ժամկետում։
Հոդված 222.10. Հանձնաժողովի եզրակացությունները փաստի հիմքով վիճարկելու վերաբերյալ գործերով վարչական դատարանի դատական ակտերը
1. Սույն գլխով նախատեսված գործերով վարչական դատարանը կայացնում է հետեւյալ դատական ակտերից մեկը.
1) Հանձնաժողովիհաստատած փաստերն անփոփոխ թողնելու մասին.
2) Հանձնաժողովի հաստատած փաստերի փոխարեն նոր փաստեր հաստատելու մասին:
2. Սույն գլխով նախատեսված գործերով վարչական դատարանի դատական ակտերըվերջնական են, վերանայման ենթակա չեն եւ ուժի մեջ են մտնումհրապարակման պահից։
3. Սույն գլխով նախատեսված գործերով վարչական դատարանի կայացրած դատական ակտերի օրինակները ոչ ուշ, քան հաջորդ օրն ուղարկվում են դիմողին, Հանձնաժողով, իսկ «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված մարմիններում ստեղծված էթիկայի հանձնաժողովների եզրակացությունների վերանայման վարույթի արդյունքում ընդունված եզրակացությունները փաստի հիմքով վիճարկելու վերաբերյալ գործերով՝ նաեւ համապատասխան մարմինների էթիկայի հանձնաժողովներ։
4. Վարչական դատարանի կողմից սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով  նախատեսված որոշումը հիմք է Հանձնաժողովի կողմից իր եզրակացությունը  վերանայելու համար։»:

Статья 1.Раздел 5 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года дополнить главой 31.2 следующего содержания:
«РАЗДЕЛ 31.2.
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ ОБ ОСПАРИВАНИИ ЗАКЛЮЧЕНИЯ КОМИССИИ ПО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЮ КОРРУПЦИИ НА ОСНОВАНИИ ФАКТА
Статья 222.2. Производство по делам об оспаривании заключения Комиссии по предупреждению коррупции на основании факта
1. Административному суду подсудны дела об оспаривании на основании факта заключений, принятых Комиссией по предупреждению коррупции (далее - Комиссия) в отношении высокопоставленных должностных лиц (за исключением заключений Комиссии о нарушении требований к несовместимости и других ограничений депутатами, судьями, членами Высшего судебного совета, не являющимися судьями, ) в порядке, установленном Законом Республики Армения «О Комиссии по предупреждению коррупции», а также заключений, принятых в результате производства по пересмотру заключений комиссий по этике, созданных в органах, предусмотренных Законом Республики Армения «О публичной службе».
Статья 222.3. Право обращения в Административный суд
1. В Административный суд по делам, предусмотренным статьей 222.2 настоящего Кодекса, может обращаться соответствующее высокопоставленное должностное лицо или публичный служащий, в отношении которого принято соответствующее заключение, если они оспаривают подтвержденные Комиссией факты.
Статья 222.4. Срок обращения в Административный суд
1. Высокопоставленное должностное лицо или публичный служащий могут обращаться в Административный суд по делам, указанным в статье 222.2 настоящего Кодекса, в пятидневный срок с момента получения заключения Комиссии.
Статья 222.5. Требования, предъявляемые к заявлению
1. Заявление по делам об оспаривании заключений Комиссии на основании факта должно содержать:
1) указание на то, что заявление подается в Административный суд;
2) фамилию, имя, месс то проживания, адрес извещения (если он отличается от места проживания) заявителя, данные о том государственном органе, в котором высокопоставленное должностное лицо или публичный служащий занимает должность, фамилию, имя, адрес представителя – при наличии представителя;
3) наименование, место нахождения Комиссии;
4) краткое описание сути заявления;
5) факты, которые считаются подтвержденными Комиссией, которые оспариваются;
6) факты, на которые основывается требование заявителя;
7) обоснование того, что заключение Комиссии по фактам, подтвержденным оспариваемым заключением Комиссии (в том числе – в результате производства по пересмотру), ошибочно;
8) требование заявителя;
9) перечень прилагаемых к заявлению документов, предусмотренных частью 2 настоящей статьи;
10) число, месяц, год подачи заявления;
11) подпись заявителя.
2. К заявлению прилагается копия заключения Комиссии, комиссии по этике, созданной в соответствующем органе, предусмотренном Законом Республики Армения «О публичной службе», а также факты, подтверждающие мотивировку, указанную в пункте 7 части 1 настоящей статьи, - при наличии.
3. Доказательства, не представленные в Комиссию, не могут представляться в Административный суд, за исключением случаев, когда заявитель доказывает, что он не мог представлять их на рассмотрение Комиссии по объективным причинам.
Статья 222.6. Принятие к производству, возврат заявления, отказ от приема заявления
1. Вопрос о принятии к производству заявления по делу об оспаривании заключения Комиссии на основании факта либо о его возврате или об отказе в приеме заявления решается по общим правилам статей 78-80 настоящего Кодекса – с учетом особенностей настоящей главы.
Статья 222.7. Обеспечение заявления Административным судом
1. Административный суд после принятия заявления к производству по ходатайству заявителя или по своей инициативе может до завершения судебного разбирательства приостановить действие оспариваемого заключения, если непринятие определения о приостановлении может привести к необратимым или тяжелым последствиям для заявителя или общества.
2. Определение о приостановлении действия оспариваемого заключения вступает в силу с момента его опубликования на Официальном интернет-сайте публичный извещений (www.azdarar.am).
Статья 222.8. Состав Административного суда по делам об оспаривании заключения Комиссии на основании факта
1. Административный суд рассматривает и разрешает предусмотренные настоящей главой дела в коллегиально - в составе 3-х судей.
Статья 222.9. Процедура рассмотрения дел об оспаривании заключения Комиссии на основании факта
1. Административный суд рассматривает предусмотренные настоящей главой дела по письменной процедуре, за исключением случаев, когда данное дело по оценке Административного суда получило большое общественное звучание или его устное судебное разбирательство будет способствовать наиболее скорому раскрытию обстоятельств дела.
2. Административный суд рассматривает и выносит судебный акт по предусмотренным настоящей главой делам в 15-дневный срок после вынесения решения о принятии заявления к производству.
Статья 222.10. Судебные акты Административного суда по делам об оспаривании заключения Комиссии на основании факта
1. По предусмотренным настоящей главой делам Административный суд выносит один из следующих судебных актов:
1) об оставлении без изменения факта, подтвержденного Комиссией;
2) об утверждении нового факта вместо факта, подтвержденного Комиссией;
2. Судебные акты Административного суда по предусмотренным настоящей главой делам являются окончательными, не подлежат пересмотру и вступают в силу с момента опубликования.
3. Экземпляры судебных актов, вынесенных Административным судом по предусмотренным настоящей главой делам, не позднее чем на следующий день направляются заявителю, в Комиссию, а по делам об оспаривании на основании факта заключений, принятых в результате производства по пересмотру заключений комиссий по этике, созданных в органах, предусмотренных Законом Республики Армения «О публичной службе», - также в комиссии по этике соответствующих органов.
4. Предусмотренное пунктом 2 части 1 настоящей статьи решение Административного суда является основанием для пересмотра Комиссией своего заключения.».