Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2011 թվականի նոյեմբերի 28-ի ընդերքի մասին օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 31-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Լիազոր մարմինը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով ընդերքօգտագործման իրավունքների հաշվառման կենտրոնացված մատյանի տեղեկատվությունը տրամադրում է հարկային մարմնին:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 61-րդ հոդվածում՝
ա. 1-ին կետն առաջին «բնապահպանական» բառից հետո լրացնել «հարկ» բառով,
բ. 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) պետական սեփականություն համարվող բնական պաշարների օգտագործման համար բնօգտագործման վճարներ, այդ թվում՝ արդյունահանված մետաղական օգտակար հանածոների կամ ընդերքօգտագործման թափոնների վերամշակման համար ռոյալթի.»,
գ. 5-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
«3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 4-րդ կետերով նախատեսված վճարները վճարվում են Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով ու չափերով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետում «վճարների» բառը փոխարինել «հարկի» բառով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետում «ընդերքօգտագործման վճարների օբյեկտ համարվող փաստացի ծավալների չափաքանակների, վճարների հաշվարկման» բառերը փոխարինել «բնօգտագործման վճարի (բացառությամբ ռոյալթիի) բազայի փաստացի ծավալների, դրանց չափաքանակների եւ վճարների հաշվարկման կարգի պահպանման» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 77-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Բնօգտագործման վճարի բազայի չափաքանակների (սահմանափակումների) ստուգումների իրականացման համար հիմք է հանդիսանում հարկային մարմնի ստուգումների տարեկան ծրագրում վճարողի ընդգրկված լինելը՝ անկախ բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի ստուգումների տարեկան ծրագրում ընդգրկված լինելու հանգամանքից:».
«2. Բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմինը բնօգտագործման վճարի (բացառությամբ ռոյալթիի) բազայի չափաքանակների (սահմանափակումների) ստուգումների ակտերը, ինչպես նաեւ ստուգմանը վերաբերող նյութերը (այդ թվում՝ ստուգման արդյունքում արձանագրված ելակետային տվյալները համապատասխան կոորդինատային նիշերով եւ ստուգումների ընթացքում ստացված գծապատկերները (գծագրված լինելու դեպքում) ընդերքօգտագործողին հանձնելու օրվան հաջորդող երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում տրամադրում է հարկային մարմնին: Ստուգման ակտերի ձեւերը հաստատում է լիազոր մարմինը: Բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմինը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով հարկային մարմնին է տրամադրում վերջին (նախորդ) ստուգման արդյունքում արձանագրված ելակետային տվյալները (համապատասխան կոորդինատային նիշերով): Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով իրականացված չափագրումների արդյունքներով արձանագրված ելակետային տվյալները (համապատասխան կոորդինատային նիշերով) հարկային մարմինը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով տրամադրում է բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնին` ստուգումների իրականացման ժամանակ կիրառելու նպատակով:
Հարկային մարմնին հսկողության լիազորություններ վերապահող իրավական ակտերով սահմանված պահանջների կատարման նկատմամբ հսկողության ապահովման նպատակով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով հարկային մարմինն ու բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմինը փոխանակում են տեղեկություններ:».
«4. Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով սահմանված կարգով՝
1) բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմինը (պաշտոնատար անձինք) կարող են մասնակցել հարկային մարմնի կողմից անցկացվող համատեղ համալիր հարկային ստուգումներին՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով.
2) բնապահպանության եւ ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի հրամանով կամ հանձնարարագրով տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձը կարող է մասնակցել հարկային մարմնի կողմից իրականացվող չափագրումներին:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 78-րդ հոդվածում ««Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով ապօրինի գործունեության համար» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В КОДЕКС О НЕДРАХ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 3 статьи 31 Кодекса о недрах Республики Армения от 28 ноября 2011 года (далее – Кодекс) дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Уполномоченный органв установленном Правительством Республики Армения порядке предоставляет налоговому органу информацию из централизованного реестра учета прав пользования недрами.”.
Статья 2. В статье 61 Кодекса:
а. в пункте 1 первое слово “природоохранительные” заменить словами “экологический налог”,
б. пункт 4 изложить в следующей редакции:
“4) платежи за природопользование – платежи за пользование природными ресурсами, считающимися государственной собственностью, в том числе роялти – за переработку добытых металлических полезных ископаемых или отходов пользования недрами;”,
в. пункт 5 признать утратившим силу;
“3. Платежи, предусмотренные пунктами 1 и 4 части 2 настоящей статьи, уплачиваются в порядке и размерах, установленных Налоговым кодексом Республики Армения.”.
Статья 3. В пункте 7 части 1 статьи 64 Кодекса слова “природоохранных платежей” заменить словами “экологического налога”.
Статья 4. Текст пункта 7 части 1 статьи 73 Кодекса изложить в следующей редакции: “соблюдение порядка исчисления фактических объемов базы по платежу за природопользование (за исключением роялти), их норм и платежей по ним и обеспечение порядка представления расчетов-отчетов; ”.
Статья 5. В статье 77 Кодекса:
1) часть 1 дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Основанием для осуществления проверок норм (ограничений) базы по платежу за природопользование является включение плательщика в годовую программу проверок налогового органа независимо от обстоятельства его включения в годовую программу проверок инспекционного органа по экологии и недрам.”;
“2. Инспекционный орган по экологии и недрам в течение трех рабочих дней, следующих за днем передачи пользователю недр актов проверок норм (ограничений) базы по платежу за природопользование (за исключением роялти), а также материалов по проверке (в том числе зафиксированных в результате проверки исходных данных с соответствующими координатными отметками и полученных в ходе проверки графических изображений /в случае, если они вычерчены/), предоставляет их налоговому органу. Формы актов проверки утверждаются уполномоченным органом. Инспекционный орган по экологии и недрам в установленном Правительством Республики Армения порядке предоставляет налоговому органу исходные данные (с соответствующими координатными отметками), зафиксированные в результате последней (предыдущей) проверки.Налоговый орган в установленном Правительством Республики Армения порядке предоставляет инспекционному органу по экологии и недрам исходные данные (с соответствующими координатными отметками), зафиксированные по результатам обмеров, проведенных в порядке, установленном Налоговым кодексом Республики Армения, - в целях их применения при проведении проверок.
Налоговый орган и инспекционный орган по экологии и недрам в установленном Правительством Республики Армения порядке обмениваются сведениями в целях обеспечения контроля за исполнением требований, установленных правовыми актами, предоставляющими налоговому органу полномочия по контролю.”;
“4. В порядке, установленном Налоговым кодексом Республики Армения:
1) инспекционный орган по экологии и недрам (его должностные лица) может (могут) участвовать в проводимых налоговым органом совместных комплексных налоговых проверках в порядке, установленном Правительством Республики Армения;
2) должностное лицо инспекционного органа может участвовать в обмерах, проводимых налоговым органом, по приказу или предписанию руководителя инспекционного органа по экологии и недрам.”.
Статья 6. В статье 78 Кодекса слова ՙ за незаконную деятельность, установленную Законом Республики Армения “О налогах” ՚ заменить словами “согласно Налоговому кодексу Республики Армения”.