«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԿԱՑՈՒԹՅԱՆ ԱԿՏԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2004 թվականի դեկտեմբերի 8-ի ՀՕ-9-Ն օրենքի 84-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. ՔԿԱԳ  մարմինների  կամ  դրանց  պաշտոնատար  անձանց վարչարարության հետեւանքով պատճառված վնասը (բացառությամբ պետական բյուջե գանձված գումարները պետական բյուջեի մուտքերի համապատասխան հաշիվներից վերադարձնելու դեպքերի) փոխհատուցվում է մատուցվող ծառայությունների դիմաց գանձված վճարներից գոյացած արտաբյուջետային միջոցների հաշվին:
Արտաբյուջետային միջոցների անբավարարության դեպքում ՔԿԱԳ մարմինների կամ դրանց պաշտոնատար անձանց վարչարարության հետեւանքով պատճառված վնասը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պահուստային ֆոնդի կամ Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի այլ միջոցների հաշվին հատուցվելու դեպքում այդ նպատակով տրամադրված միջոցները վերականգնվում են ՔԿԱԳ մարմինների կողմից մատուցվող ծառայությունների դիմաց գանձված վճարներից գոյացած արտաբյուջետային միջոցների հաշվին՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով։ Ընդ որում, օրենքով սահմանված կարգով պաշտոնատար անձանց ներկայացված հետադարձ պահանջների բավարարումից ստացվող գումարներն ուղղվում են արտաբյուջետային միջոցների համալրմանը։ Արտաբյուջետային միջոցների (բացառությամբ համայնքային բյուջեների արտաբյուջետային միջոցների) օգտագործման կարգը եւ առաջնահերթությունները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին ՔԿԱԳ մարմինների կամ դրանց պաշտոնատար անձանց վարչարարության հետեւանքով պատճառված վնասը հատուցելու մասին այն բոլոր ակտերը, որոնք օրինական ուժի մեջ են մտել  2014 թվականի հունիսի 1-ից հետո, ենթակա են կատարման ՔԿԱԳ մարմինների կողմից մատուցվող ծառայությունների դիմաց գանձված վճարներից գոյացած արտաբյուջետային միջոցների հաշվին:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ АКТАХ ГРАЖДАНСКОГО СОСТОЯНИЯ”
Статью 84 Закона Республики Армения “Об актах гражданского состояния” от 8 декабря 2004 года ЗР – 9-Н дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Ущерб, причиненный органами ЗАГСа или их должностными лицами вследствие администрирования (за исключением случаев возврата взысканных в государственный бюджет сумм с соответствующих счетов поступлений государственного бюджета), возмещается за счет внебюджетных средств, образовавшихся от платежей, взыскиваемых за оказываемые услуги.
При недостаточности внебюджетных средств, в случае возмещения ущерба, причиненного органами ЗАГСа или их должностными лицами вследствие администрирования, за счет средств резервного фонда Правительства Республики Армения или иных средств государственного бюджета Республики Армения предоставленные в этих целях средства восстанавливаются за счет внебюджетных средств, образовавшихся от платежей, взысканных за оказываемые органами ЗАГСа услуги, – в порядке, установленном Правительством Республики Армения. При этом суммы, получаемые от удовлетворения регрессных требований, предъявленных в установленном законом порядке должностным лицам, направляются на восстановление внебюджетных средств. Порядок и приоритетность использования внебюджетных средств (за исключением внебюджетных средств муниципальных бюджетов) устанавливаются Правительством Республики Армения.”.
С момента вступления в силу настоящего Закона все вступившие в законную силу после 1-го июня 2014 года акты о возмещении ущерба, причиненного органами ЗАГСа или их должностными лицами вследствие администрирования, подлежат исполнению за счет внебюджетных средств, образовавшихся от платежей, взысканных за услуги, оказываемые органами ЗАГСа.