Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2013 թվականի դեկտեմբերի 5-ի վարչական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 34-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «օրենսգրքի 101-րդ հոդվածով» բառերը փոխարինել «օրենսգրքով» բառով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 101-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 101. Դատական սանկցիաները եւ դրանց կիրառման ընդհանուր կարգը
1. «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքով նախատեսված հիմքերով դատարանն իրավունք ունի վարչական դատավարությանը մասնակցող անձանց, ներկայացուցիչների եւ դատական նիստին ներկա այլ անձանց նկատմամբ կիրառելու հետեւյալ սանկցիաները.
1) նկատողություն.
2) դատական նիստերի դահլիճից հեռացում.
3) դատական տուգանք:
2. Դատավորն անհրաժեշտության դեպքում հասկանալի ձեւով նախազգուշացնում է դատական սանկցիա կիրառելու դատարանի իրավասության մասին, պարզաբանում դատական սանկցիա կիրառելու հիմքերը եւ հետեւանքները:
3. Դատական նիստերի դահլիճում ներկա գտնվող անձի նկատմամբ սանկցիա կիրառելիս դատարանն անհրաժեշտության դեպքում նրան տալիս է արտահայտվելու հնարավորություն: Տուգանք կիրառելիս կամ վարչական դատավարությանը մասնակցող անձին դատական նիստերի դահլիճից հեռացնելիս արտահայտվելու իրավունք չտրամադրելը պետք է հիմնավորվի դատարանի կողմից:
4. Եթե անձն ընդունում է իր արարքի հակաիրավականությունը եւ հայցում դատարանի ներողամտությունը, ապա նշված անձի նկատմամբ դատական սանկցիա կարող է չկիրառվել:
5. Եթե դատական սանկցիայի ենթակա անձը չարաշահում է սույն հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերով նախատեսված իրավունքը եւ արտահայտվելու իրավունքն օգտագործում է դատական սանկցիայի կիրառման հիմք հանդիսացող արարքը շարունակելու կամ նոր արարք կատարելու համար, ապա դատավորն իրավասու է այդ անձի նկատմամբ կիրառելու առավել խիստ դատական սանկցիա:
6. Եթե դատարանը գտնում է, որ դատավարության մասնակիցը կամ դատական նիստին ներկա այլ անձը դատարանի նկատմամբ դրսեւորել է այնպիսի վարքագիծ կամ կատարել է այնպիսի արարք, որն առաջացնում է քրեական պատասխանատվություն, ապա նրա նկատմամբ դատարանը կիրառում է դատական սանկցիա եւ դիմում է դատախազին քրեական գործ հարուցելու միջնորդությամբ:»:
Հոդված 3. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 101.1-ին եւ 101.2-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 101.1. Նկատողություն եւ դատական նիստերի դահլիճից հեռացում կիրառելու առանձնահատկությունները
1. Վարչական դատավարությանը մասնակցող անձանց նկատմամբ դատական նիստերի դահլիճից հեռացումը կարող է կիրառվել ոչ ավելի, քան մինչեւ տվյալ դատական նիստի ավարտը, իսկ դատական նիստին ներկա գտնվող այլ անձանց նկատմամբ` որոշակի ժամանակահատվածով կամ որոշակի դատավարական գործողությունն ավարտելու ժամկետով կամ մինչեւ դատաքննության ավարտը:
2. Դատական նիստերի դահլիճից հեռացումը չի կիրառվում դատավարության մասնակից դատախազի, որպես ներկայացուցիչ մասնակցող փաստաբանի, տվյալ պահին ցուցմունք տվող վկայի, փորձագետի եւ թարգմանչի նկատմամբ:
3. Դատական նիստերի դահլիճից հեռացված վարչական դատավարությանը մասնակցող անձի, նրա ներկայացուցչի միջնորդությամբ դատարանն իրավունք ունի մինչեւ սանկցիայի կիրառման ժամկետի լրանալը վերականգնելու հեռացված անձի մասնակցությունը դատական նիստին:
4. Նկատողությունը եւ դատական նիստերի դահլիճից հեռացնելը կիրառվում են նույն դատական նիստում կայացվող դատարանի արձանագրային որոշմամբ, որն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:
5. Դատական նիստերի դահլիճից հեռացնելու մասին որոշումն անհապաղ կամովին չկատարվելու դեպքում այն կատարվում է հարկադիր կարգով՝ դատական կարգադրիչների միջոցով:
Հոդված 101.2 Դատական տուգանք կիրառելու առանձնահատկությունները
1. Դատական տուգանքը կիրառվում է առավելագույնը 100.000 Հայաստանի Հանրապետության դրամի չափով:
2. Դատական տուգանք կիրառելու մասին դատարանի որոշումն ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից, եւ դրա հիման վրա կազմված կատարողական թերթը ուղարկվում է հարկադիր կատարման, եթե ուժի մեջ մտնելու օրվանից հետո` մեկ ամսվա ընթացքում, կամովին չի կատարվում: Որոշումը կատարվում է «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
3. Դատական տուգանք կիրառելու մասին առաջին ատյանի դատարանի կամ վերաքննիչ դատարանի որոշումը կարող է բողոքարկվել համապատասխանաբար վերաքննիչ կամ Վճռաբեկ դատարան այն ստանալու պահից յոթնօրյա ժամկետում: Բողոքարկումը կասեցնում է դատարանի որոշման կատարումը:»:
Հոդված 4. Գործի քննությանը որպես կողմի ներկայացուցիչ մասնակցող փաստաբանի նկատմամբ դատական տուգանքը որպես դատական սանկցիա կիրառելու վերաբերյալ դրույթները գործում են 2019 թվականի հունվարի 1-ից:

Статья 1. В части 2 статьи 34 Кодекса административного судопроизводства Республики Армения от 5 декабря 2013 года (далее - Кодекс) слова и цифры «статьей 101 настоящего Кодекса» заменить словами «настоящим Кодексом».
Статья 2. Статью 101 Кодекса изложить в следующей редакции:
«Статья 101. Судебные санкции и общие правила их применения
1. Суд по основаниям, предусмотренным Конституционным законом «Судебный кодекс Республики Армения», вправе применять к участвующим в административном судопроизводстве лицам, представителям и другим лицам, присутствующим в судебном заседании, следующие санкции:
1) замечание*
2) удаление из зала судебных заседаний*
3) судебный штраф.
2. Судья при необходимости в доступной форме предупреждает о правомочии суда на применение судебной санкции, разъясняет основания и последствия применения судебной санкции.
3. Суд в случае применения санкции к лицу присутствующему зале судебных заседаний, при необходимости предоставляет ему возможность высказаться. Непредоставление права выражения при применении штрафа или удалении лица, участвующего в административном судопроизводстве, из зала судебных заседаний должно быть обосновано судом.
4. Если лицо признает неправомерность своего деяния и испрашивает снисхождение суда, то к указанному лицу санкция может не применяться.
5. Если подлежащее судебной санкции лицо злоупотребляет правом, предусмотренным частями 3 и 4 настоящей статьи, и использует право выражения для продолжения деяния, являющегося основанием применения судебной санкции, или совершения нового деяния, то судья вправе применить к этому лицу более строгую судебную санкцию.
6. Если суд сочтет, что участник судопроизводства или другое присутствующее в судебном заседании лицо проявили к суду такое поведение или совершили такое деяние, которое влечет уголовную ответственность, то суд применяет к ним судебную санкцию и обращается к прокурору с ходатайством о возбуждении уголовного дела.».
Статья 3. Кодекс дополнить статьями 101.1 и 101.2 следующего содержания:
«Статья 101.1. Особенности применения замечания и удаления из зала судебных заседаний
1. Удаление из зала судебных заседаний может применяться к лицам, участвующим в административном судопроизводстве, не более, чем до завершения данного судебного заседания, а к другим лицам, присутствующим в судебного заседании, - на определенный период или на срок завершения определенного процессуального действия либо до окончания судебного разбирательства.
2. Удаление из зала судебных заседаний не применяется к участвующему в судопроизводстве прокурору, участвующему в качестве представителя адвокату, дающему в данный момент показания свидетелю, эксперту и переводчику.
3. Суд по ходатайству удаленного из зала судебных заседаний лица, участвующего в административном судопроизводстве, его представителя вправе восстановить участие удаленного лица в судебном заседании до истечения срока применения санкции.
4. Замечание и удаление из зала судебных заседаний применяются по вынесенному на том же судебном заседании протокольному определению, которое вступает в силу с момента его оглашения.
5. В случае незамедлительного добровольного неисполнения определения об удалении из зала заседаний оно осуществляется в принудительном порядке – при посредстве судебных распорядителей.
Статья 101.2. Особенности применения судебного штрафа
1. Судебный штраф применяется в размере не более чем 100000 драмов Республики Армения.
2. Определение суда о применении судебного штрафа вступает в силу с момента его вынесения и составленный на его основании исполнительный лист направляется на принудительное исполнение, если не исполняется добровольно в течение месяца со дня его вступления в силу. Определение исполняется в порядке, установленном Законом Республики Армения «О принудительном исполнении судебных актов».
3. Определение суда первой инстанции или Апелляционного суда о примене6нии судебного штрафа может быть обжаловано соответственно в Апелляционный или Кассационный суд в семидневный срок с момента его получения. Обжалование приостанавливает исполнение определения суда.».
Статья 4. Положения о применении штрафа в качестве судебной санкции к адвокату, участвующему в рассмотрении дела в качестве представителя , действуют с 1 января 2019 года.