«ԿՈՌՈՒՊՑԻԱՅԻ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2017 թվականի հունիսի 9-ի ՀՕ-96 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) ամբողջ տեքստում «էթիկայի կանոններ» բառերը եւ դրանց համապատասխան հոլովաձեւերը փոխարինել «վարքագծի կանոններ» բառերով եւ դրանց համապատասխան հոլովաձեւերով:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Յուրաքանչյուր տարվա առաջին եռամսյակի ավարտից հետո` երկու ամսվա ընթացքում, Հանձնաժողովը նախորդ տարվա բարեվարքության համակարգի վիճակի վերաբերյալ հաղորդումը տեղադրում է Հանձնաժողովի պաշտոնական կայքէջում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 5-րդ մասում «քաղաքացիական» բառը փոխարինել «ինքնավար» բառով:
Հոդված 4. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի եւ հանրային ծառայողի» բառերը փոխարինել «հանրային պաշտոն եւ հանրային ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձանց» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 19-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրի «աշխատակազմը» բառը փոխարինել «կառուցվածքային ստորաբաժանումները» բառերով.
2) 1-ին մասի «ապահովում է նրա աշխատակազմը» բառերը փոխարինել «ապահովում են նրա կառուցվածքային ստորաբաժանումները» բառերով.
3) 2-րդ մասի «Աշխատակազմի» բառը փոխարինել «Հանձնաժողովի կառուցվածքային ստորաբաժանումների» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 20-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրի, 1-ին եւ 2-րդ մասերի «աշխատակազմում» բառը փոխարինել «կառուցվածքային ստորաբաժանումներում» բառերով.
2) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.
«Հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղարը քաղաքացիական ծառայող է:»:
Հոդված 7. Օրենքի 21-րդ հոդվածի 12-րդ մասում «մարմիններում ստեղծված էթիկայի հանձնաժողովների (այսուհետ՝ համապատասխան մարմինների էթիկայի հանձնաժողովներ)» բառերը փոխարինել «հանրային ծառայողների էթիկայի հանձնաժողովների (այսուհետ՝ էթիկայի հանձնաժողովներ)» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 23-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց, 15000 եւ ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ղեկավարների, նրանց տեղակալների, Երեւան համայնքի վարչական շրջանների ղեկավարների, նրանց տեղակալների պաշտոն զբաղեցնող անձանց կողմից «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված անհամատեղելիության պահանջների եւ այլ սահմանափակումների պահպանմանը հետեւելը.».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին կետով.
«1.1) պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց (բացառությամբ պատգամավորի, դատավորի, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի, դատախազի, քննիչի), 15 000 եւ ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ղեկավարների, նրանց տեղակալների, Երեւան համայնքի վարչական շրջանների ղեկավարների, նրանց տեղակալների պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարքագծի կանոնների եւ իրավիճակային շահերի բախման կարգավորումների պահպանմանը հետեւելը.».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.2-րդ կետով.
«1.2) հանրային պաշտոն եւ հանրային ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարքագծի սկզբունքների մեկնաբանման, ինչպես նաեւ հանրային ծառայողի վարքագծի տիպային կանոնների պահպանման միասնականությունն ապահովելը.»:
Հոդված 9. Օրենքի 24-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասում՝
ա. 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) քննում եւ լուծում է պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց, 15 000 եւ ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ղեկավարների, նրանց տեղակալների, Երեւան համայնքի վարչական շրջանների ղեկավարների, նրանց տեղակալների պաշտոն զբաղեցնող անձանց կողմից «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված անհամատեղելիության պահանջների եւ այլ սահմանափակումների, ինչպես նաեւ պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց (բացառությամբ պատգամավորի, դատավորի, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի, դատախազի, քննիչի), 15 000 եւ ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ղեկավարների, նրանց տեղակալների, Երեւան համայնքի վարչական շրջանների ղեկավարների, նրանց տեղակալների պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարքագծի կանոնների խախտումների եւ իրավիճակային շահերի բախման դեպքերի վերաբերյալ դիմումներ.»,
բ. 2-րդ կետի «բարձրաստիճան պաշտոնատար» բառերը փոխարինել «պաշտոն զբաղեցնող» բառերով,
գ. 3-րդ կետի «բարձրաստիճան» բառը փոխարինել «հայտարարատու» բառով,
դ. 4-րդ կետի «սահմանում է» բառերից հետո հանել «հայտարարագրի ձեւանմուշը,» բառերը,
ե. 7-րդ կետը «հանձնաժողովներին» բառից հետո լրացնել «, բարեվարքության հարցերով կազմակերպիչներին» բառերով, իսկ «սահմանափակումների» բառից հետո` «, ինչպես նաեւ վարքագծի սկզբունքների եւ դրանցից բխող վարքագծի տիպային կանոնների» բառերով,
զ. 8-րդ կետի «բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց (բացառությամբ պատգամավորների, դատավորների եւ դատախազների) էթիկայի» բառերը փոխարինել «պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց (բացառությամբ պատգամավորի, դատավորի, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի, դատախազի, քննիչի), 15 000 եւ ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ղեկավարների, նրանց տեղակալների, Երեւան համայնքի վարչական շրջանների ղեկավարների, նրանց տեղակալների պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարքագծի» բառերով,
է. 9-րդ կետից հանել «սույն» բառը, իսկ «սահմանափակումներ» բառից հետո լրացնել «, վարքագծի սկզբունքները, ինչպես նաեւ հանրային ծառայողի վարքագծի տիպային կանոնները» բառերով,
ը. 11-րդ կետը «սահմանափակումների» բառից հետո լրացնել «, վարքագծի կանոնների» բառերով.
2) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 19-22-րդ կետերով.
«19) ընդունում է պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց (բացառությամբ պատգամավորի, դատավորի, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի, դատախազի, քննիչի), 15 000 եւ ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ղեկավարների, նրանց տեղակալների, Երեւան համայնքի վարչական շրջանների ղեկավարների, նրանց տեղակալների պաշտոն զբաղեցնող անձանց վարքագծի կանոնները (կանոնագիրքը).
20) ընդունում է հանրային ծառայողի վարքագծի տիպային կանոնագիրքը.
21) մշակում է հանրային ծառայողների վարքագծի ոլորտային կանոնագրքերի նախագծերի մշակման եւ կիրարկման վերաբերյալ ուղեցույցը.
22) ամփոփում է անհամատեղելիության պահանջների, այլ սահմանափակումների, վարքագծի սկզբունքների եւ դրանցից բխող վարքագծի կանոնների, ինչպես նաեւ իրավիճակային շահերի բախման վերաբերյալ դրույթների իրացման պրակտիկան, ներկայացնում դրա միասնականության ապահովմանն ուղղված առաջարկություններ:».
3) 2-րդ մասի «եւ 15-րդ» բառերը փոխարինել «, 15-րդ եւ 22-րդ» բառերով.
«3. Հանձնաժողովն իրավասու է պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, դրանց պաշտոնատար անձանցից պահանջելու բարեվարքության համակարգին առնչվող տեղեկություններ, փաստաթղթեր, որոնք ենթակա են տրամադրման Հանձնաժողովի սահմանած ժամկետում:»:
Հոդված 10. Օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ եւ 10-րդ կետերից հանել «համապատասխան մարմինների» բառերը, իսկ 35-րդ հոդվածի 1-ին մասից, 36-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետից, 37-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետից, 2-րդ մասից, 38-րդ հոդվածի 1-ին մասից, 39-րդ հոդվածի 1-ին եւ 4-րդ մասերից, 40-րդ հոդվածից՝ «համապատասխան մարմնի» բառերը:
Հոդված 11. Օրենքի 27-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի երկրորդ պարբերության «բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի» բառերը փոխարինել «պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց (բացառությամբ պատգամավորի, դատավորի, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի, դատախազի, քննիչի), 15 000 եւ ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ղեկավարների, նրանց տեղակալների, Երեւան համայնքի վարչական շրջանների ղեկավարների, նրանց տեղակալների պաշտոն զբաղեցնող անձանց» բառերով.
2) 2-րդ մասի «բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից անհամատեղելիության պահանջների, այլ սահմանափակումների առերեւույթ խախտումների, ինչպես նաեւ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց կողմից (բացառությամբ պատգամավորների, դատավորների եւ դատախազների) օրենքով սահմանված էթիկայի» բառերը փոխարինել «պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց, 15 000 եւ ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ղեկավարների, նրանց տեղակալների, Երեւան համայնքի վարչական շրջանների ղեկավարների, նրանց տեղակալների պաշտոն զբաղեցնող անձանց կողմից «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված անհամատեղելիության պահանջների, այլ սահմանափակումների առերեւույթ խախտումների, ինչպես նաեւ պետական պաշտոն զբաղեցնող անձանց (բացառությամբ պատգամավորի, դատավորի, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի, դատախազի, քննիչի), 15 000 եւ ավելի բնակչություն ունեցող համայնքների ղեկավարների, նրանց տեղակալների, Երեւան համայնքի վարչական շրջանների ղեկավարների, նրանց տեղակալների պաշտոն զբաղեցնող անձանց կողմից վարքագծի» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված անհամատեղելիության պահանջների կամ այլ սահմանափակումների առերեւույթ խախտում թույլ տված պետական պաշտոն զբաղեցնող անձի կամ 15 000 եւ ավելի բնակչություն ունեցող համայնքի ղեկավարի կամ նրա տեղակալի կամ Երեւան համայնքի վարչական շրջանի ղեկավարի կամ նրա տեղակալի պաշտոն զբաղեցնող անձի կամ վարքագծի կանոնի առերեւույթ խախտում թույլ տված կամ իրավիճակային շահերի բախման վիճակում առերեւույթ հայտնված պետական պաշտոն զբաղեցնող անձի (բացառությամբ պատգամավորի, դատավորի, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի, դատախազի, քննիչի) կամ 15 000 եւ ավելի բնակչություն ունեցող համայնքի ղեկավարի կամ նրա տեղակալի կամ Երեւան համայնքի վարչական շրջանի ղեկավարի կամ նրա տեղակալի` պաշտոն զբաղեցնող անձի անունը, ազգանունը, որին վերաբերում է դիմումը, նրա զբաղեցրած պաշտոնը, եւ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինը, որտեղ անձը պաշտոն է զբաղեցնում.»:
Հոդված 13. Օրենքի 31-րդ հոդվածի 2-րդ, 3-րդ եւ 5-րդ մասերում, ինչպես նաեւ 33-րդ հոդվածի 2-4-րդ եւ 6-րդ մասերում «բարձրաստիճան պաշտոնատար» բառերը փոխարինել «պաշտոն զբաղեցնող» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 33-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասի «վերադասին» բառը փոխարինել «վերադաս անձին կամ անմիջական ղեկավարին» բառերով.
2) 4-րդ մասի «վերադաս անձին» բառերը փոխարինել «պաշտոնատար անձին» բառերով.
3) 6-րդ մասի «վերադաս չունեցող» բառերը փոխարինել «վերադաս կամ անմիջական ղեկավար չունեցող» բառերով:
Հոդված 15. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 41.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 41.1. Ծանուցումները
1. Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն իրականացվող վերլուծության եւ վարույթների շրջանակում անձին ծանուցում է թղթային կամ էլեկտրոնային եղանակով կամ ծանուցվող անձի մասնակցությամբ` այդ մասին փաստաթուղթ կազմելով, կամ ծանուցվողի համաձայնությամբ` այլ եղանակով:
2. Թղթային ծանուցումը հանձնվում է անմիջականորեն կամ փոստով` ծանուցվող անձի կողմից հայտարարագրում կամ դիմումում նշված հասցեով: Էլեկտրոնային ծանուցումն ուղարկվում է ծանուցվող անձի նշած էլեկտրոնային փոստի հասցեով կամ հեռախոսահամարին:
Էլեկտրոնային ծանուցումը պատշաճ է, եթե առկա է էլեկտրոնային ծանուցումն ստանալու մասին էլեկտրոնային հավաստում:»:
Հոդված 16. Օրենքի 42-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-9-րդ մասերով.
«6. Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը հանդիսանում է Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի իրավահաջորդը:
7. Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի աշխատակազմը գործում է մինչեւ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կառուցվածքային ստորաբաժանումների ձեւավորումը:
8. Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կառուցվածքային ստորաբաժանումների աշխատողների քանակը եւ հաստիքացուցակը, կառուցվածքն ու կանոնադրությունը հաստատվում են մինչեւ 2018 թվականի հուլիսի 1-ը:
9. Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կառուցվածքային ստորաբաժանումներում համապատասխան նշանակումները կատարվում են Հանձնաժողովի կառուցվածքային ստորաբաժանումների աշխատողների քանակը եւ հաստիքացուցակը, կառուցվածքն ու կանոնադրությունը հաստատվելուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О КОМИССИИ ПО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЮ КОРРУПЦИИ”
Статья 1. Во всем тексте Закона Республики Армения “О Комиссии по предупреждению коррупции” от 9 июня 2017 года ЗР – 96 (далее – Закон) грамматические формы словосочетания “правила этики” заменить словосочетанием “правила поведения” в соответствующих грамматических формах.
Статья 2. Статью 6 Закона дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Комиссия ежегодно в течение двух месяцев после завершения первого квартала размещает на официальном сайте Комиссии сообщение о состоянии системы корректного поведения за предыдущий год.”.
Статья 3. В части 5 статьи 10 Закона слово “гражданскими” заменить словом “автономными”.
Статья 4. В части 3 статьи 16 Закона слова “высшего должностного лица и публичного служащего” заменить словами “лиц, занимающих публичную должность и должность публичной службы”.
Статья 5. В статье 19 Закона:
1) в названии статьи слово “Аппарат” заменить словами “Структурные подразделения”;
2) в части 1 слова “обеспечивает ее Аппарат” заменить словами “обеспечивают ее структурные подразделения”;
3) в части 2 слова “Аппарата” заменить словами “структурных подразделений Комиссии”.
Статья 6. В статье 20 Закона:
1) в названии, частях 1 и 2 статьи слова “в Аппарате” заменить словами “в структурных подразделениях”;
2) часть 1 дополнить новым предложением следующего содержания: “Генеральный секретарь Комиссии является гражданским служащим.”.
Статья 7. В части 12 статьи 21 Закона слова ?комиссий по этике, созданных в органах, предусмотренных Законом Республики Армения "О публичной службе" (далее - комиссии по этике соответствующих органов)? заменить словами ?комиссий по этике публичных служащих, предусмотренных Законом Республики Армения "О публичной службе" (далее - комиссии по этике)? .
Статья 8. В статье 23 Закона:
1) пункт 1 части 1 изложить в следующей редакции:
“1) слежение за соблюдением лицами, занимающими государственную должность, лицами, занимающими должность руководителей муниципалитетов с населением 15 000 человек и более, и их заместителей, руководителей административных районов Ереванского муниципалитата, и их заместителей, требований несовместимости и других ограничений, установленных Законом Республики Армения “О публичной службе”;
2) статью дополнить пунктом 1.1 следующего содержания:
“1.1) слежение за соблюдением требований правил поведения лицами, занимающими государственную должность ( за исключением депутатов, судей, членов Высшего Судебного Совета, прокуроров, следователей), лицами, занимающими должность руководителя муниципалитетов с населением 15 000 человек и более, их заместителей, руководителей административных районов Ереванского муниципалитата, их заместителей, и разрешением конфликта ситуационных интересов;”;
3) статью дополнить пунктом 1.2 следующего содержания:
“1.2) обеспечение единообразия при толковании принципов поведения лиц, занимающих публичную должность и должность публичной службы, а также соблюдения типовых правил поведения публичного служащего;”.
Статья 9. В статье 24 Закона:
а. пункт 1 изложить в следующей редакции:
“1) рассматривает и разрешает заявления о случаях нарушения требований несовместимости и других ограничений, установленных Законом Республики Армения “О публичной службе”, лицами, занимающими государственную должность, лицами, занимающими должность руководителей муниципалитетов с населением 15 000 человек и более, и их заместителей, руководителей административных районов Ереванского муниципалитата, и их заместителей, а также о случаях нарушения правил поведения лицами, занимающими государственную должность (за исключением депутатов, судей, членов Высшего Судебного Совета, прокуроров, следователей), занимающими должность руководителей муниципалитетов с населением 15 000 человек и более, их заместителей, руководителя административных районов Ереванского муниципалитата, его заместителя, и  конфликта ситуационных интересов;”,
б. в пункте 2 слова “высокопоставленного должностного” заменить словами “занимающего должность”,
в. в части 2 слова “высокопоставленных должностных лиц” заменить словами “должностных лиц-декларантов”,
г. в пункте 4 исключить словосочетание “образец декларации,”,
д. пункт 7 после слов “комиссиям по этике соответствующих органов” дополнить словами “, организаторам по вопросам корректного поведения”, а после слова “несовместимости” – словами “, а также по принципам поведения и следующим из них типовым правилам поведения”,
е. в пункте 8 слова “этики высокопоставленных должностных лиц (за исключением депутатов, судей и прокуроров”  заменить словами “поведения лиц, занимающих государственную должность (за исключением депутата, судьи, члена Высшего Судебного Совета, прокурора, следователя), лиц, занимающих должность руководителей муниципалитетов с населением 15 000 человек и более, их заместителей, руководителей административных районов Ереванского муниципалитата, их заместителей;”,
ж. в пункте 9 исключить слово “настоящим”, а после слова “ограничения” пункт дополнить словами “: принципы поведения, а также типовые правила поведения публичного служащего”,
з. пункт 11 после слова “ограничений” дополнить словами “, правил поведения”;
2) часть 1 дополнить пунктами 19-22 следующего содержания:
“19) принимает правила (свод правил) поведения для лиц, занимающих государственную должность (за исключением депутата, судьи, члена Высшего Судебного Совета, прокурора, следователя), лиц, занимающих должность руководителей муниципалитетов с населением 15 000 человек и более, их заместителей, руководителей административных районов Ереванского муниципалитата, их заместителей;
20) принимает свод типовых правил поведения публичного служащего;
21) разрабатывает инструкции по разработке проектов и применению ведомственного свода типовых  правил поведения публичных служащих;
22) обобщает практику реализации положений о требованиях несовместимости, иных ограничениях, принципах поведения и вытекающих из них правилах поведения, а также о конфликте ситуативных интересов, представляет предложения, направленные на обеспечение их единообразия.”;
3) в части 2 слова “и 15” заменить словами “, 15 и 22”;
“3. Комиссия вправе запрашивать от государственных органов и органов местного самоуправления, их должностных лиц сведения, документы, связанные с системой корректного поведения, которые подлежат предоставлению в установленный Комиссией срок.”.
Статья 10. В пунктах 7 и 10 части 1 статьи 24 Закона исключить слова “соответствующих органов”, а в части 1 статьи 35, пункте 1 части 1 статьи 36, пункте 3 части 1, части 2 статьи 37, в части 1 статьи 38, в частях 1 и 4 статьи 39, в статье 40 Закона исключить слова “соответствующего органа”.
Статья 11. В статье 27 Закона:
1) в абзаце втором части 1 статьи слова “высокопоставленным должностным лицом” заменить словами “лицами, занимающими государственную должность (за исключением депутата, судьи, члена Высшего Судебного Совета, прокурора, следователя), лицами, занимающими должность руководителей муниципалитетов с населением 15 000 человек и более, их заместителей, руководителей административных районов Ереванского муниципалитата, их заместителей”;
2) часть 2 статьи изложить в следующей редакции:
“2. Комиссия возбуждает соответствующее производство при наличии явного нарушения лицами, занимающими государственную должность, лицами, занимающими должность руководителей муниципалитетов с населением 15 000 человек и более, их заместителей, руководителей административных районов Ереванского муниципалитата, их заместителей, требований несовместимости, других ограничений, установленных Законом Республики Армения “О публичной службе”, а также явного нарушения лицами, занимающими государственную должность (за исключением депутата, судьи, члена Высшего Судебного Совета, прокурора, следователя), лицами, занимающими должность руководителей муниципалитетов с населением 15 000 человек и более, их заместителей, руководителей административных районов Ереванского муниципалитата, их заместителей, правил поведения или явных случаев конфликта ситуационных интересов.”.
Статья 12. Пункт 2 части 1 статьи 29 Закона изложить в следующей  редакции:
“2) фамилию, имя лица, занимающего государственную должность, или лица, занимающего должность руководителя муниципалитета с населением 15 000 человек и более, его заместителя, руководителя административного района Ереванского муниципалитата, его заместителя, допустившего явное нарушение требований несовместимости, других ограничений, установленных Законом Республики Армения “О публичной службе”, либо  лица, занимающего государственную должность (за исключением депутата, судьи, члена Высшего Судебного Совета, прокурора, следователя), лица, занимающего должность руководителя муниципалитета с населением 15 000 человек и более, его заместителя, руководителя административного района Ереванского муниципалитата, его заместителя, допустившего явное нарушение правил поведения или явным образом оказавшегося в состоянии конфликта ситуационных интересов, к которому относится заявление, занимаемая им должность и государственный орган или орган местного самоуправления, в котором лицо  занимает должность;”.
Статья 13. В частях 2, 3 и 5 статьи 31, а также частях 2-4 и 6 статьи 33 Закона грамматические формы слов “соответствующее высокопоставленное долностное лицо” заменить словами “соответствующее занимающее должность лицо” в соответствующих грамматических формах.
Статья 14. В статье 33 Закона:
1) в части 3 слова “вышестоящей инстанции (при ее наличии)” заменить словами “вышестоящему лицу или непосредственному руководителю (при его наличии)”;
2) в части 4 слова “вышестоящей инстанции” заменить словами “должностному лицу”;
3) в части 6 грамматические формы слов “вышестоящая инстанция” заменить словами “вышестоящая инстанция или непосредственный руководитель” в соответствующих грамматических формах.
Статья 15. Закон дополнить статьей 41.1 следующего содержания:
Статья 41.1. Уведомления
1. Комиссия по предупреждению коррупции в рамках осуществляемых анализа и производств уведомляет лицо на бумажном носителе либо электронным способом, либо при участии уведомляемого лица – с составлением документа об этом, либо другими методами -  с согласия уведомляемого.
2. Уведомление на бумажном носителе вручается непосредственно либо по почте - по адресу,  указанному уведомляемым лицом в декларации или заявлении.  Электронное уведомление направляется по адресу электронной почты либо на телефонный номер, которые указаны уведомляемым лицом.
Электронное уведомление является надлежащим, если имеется электронное подтверждение о получении электронного уведомления.”.
Статья 16. Статью 42 Закона дополнить частями 6-9 следующего содержания:
“6. Комиссия по предупреждению коррупции является правопреемником Комиссии по этике высокопоставленных лиц.
7. Аппарат Комиссии по этике высокопоставленных лиц действует до формирования структурных подразделений Комиссии по предупреждению коррупции.
8. Количество работников и штатное расписание структурных подразделений Комиссии по предупреждению коррупции, ее структура и устав утверждаются до 1 июля 2018 года.
9. Соответствующие назначения в структурных подразделениях Комиссии по предупреждению коррупции  производятся в месячный срок после утверждения
количества работников и штатного расписания структурных подразделений Комиссии по предупреждению коррупции, ее структуры и устава.”.
Статья 17. Настоящий Закон вступает в силу с момента формирования Комиссии по предупреждению коррупции.