«ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 1-ին հոդվածում՝
1) 4-րդ մասի «Պետական կառավարչական հիմնարկների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ նախադասությամբ եւ 3-րդ մասի առաջին նախադասությամբ սահմանված պահանջները» բառերը փոխարինել «Կառավարչական իրավահարաբերությունների կարգավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածի             3-րդ եւ 9-րդ մասերով սահմանված պահանջները» բառերով.
2) 6-րդ մասի «լիազորված պետական կառավարման հանրապետական մարմինը» բառերը փոխարինել «սույն օրենքում նշված պետական կառավարման մարմինը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 2-րդ հոդվածում «լիազորված պետական մարմինների» բառերը փոխարինել «սույն օրենքում նշված պետական կառավարման մարմնի» բառերով:
1) «վերահսկիչ պալատին» բառերը փոխարինել «հաշվեքննիչ պալատին» բառերով, իսկ «Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով ստեղծված մշտապես գործող մարմիններին» բառերը` «ինքնավար մարմիններին եւ անկախ պետական մարմիններին» բառերով.
2) 6-րդ մասը «Նախագահի աշխատակազմին,» բառերից հետո լրացնել «վարչապետի աշխատակազմին,» բառերով։
Հոդված 4. Օրենքի 19-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված անշարժ գույքի պետական միասնական կադաստր վարող պետական կառավարման հանրապետական մարմինը» բառերը փոխարինել «Անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեն» բառերով.
Հոդված 5. Օրենքի 20-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Անշարժ գույքի պետական ռեգիստրը մասնակցում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անշարժ գույքի շուկայի բնագավառում ընդհանուր քաղաքականության մշակմանը եւ ապահովում է  դրա իրականացումը, իրականացնում է գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցումը, գույքի նկատմամբ իրավունքների, սահմանափակումների ճանաչման ու երաշխավորման նպատակով գույքի նկատմամբ գույքային իրավունքի վերաբերյալ նախնական նշումը, գույքի վերաբերյալ տեղեկատվական համակարգի ստեղծումը, տեղեկատվության տրամադրումը եւ համակարգի գործունեության կառավարումն ու վերահսկումը, ինչպես նաեւ օրենքով նախատեսված այլ լիազորություններ:
2. Անշարժ գույքի պետական ռեգիստրը՝
1) իրականացնում է գույքի (անկախ սեփականության ձեւից) նկատմամբ իրավունքների, սահմանափակումների եւ օգտագործման նկատմամբ սահմանափակումների պետական գրանցում.
2) կազմում է Հայաստանի Հանրապետության հողային ֆոնդի հողային հաշվեկշիռը.
3) ստեղծում է անշարժ գույքի կադաստրային եւ տեղագրական քարտեզներ,  կազմում է թվային կադաստրային եւ տեղագրական քարտեզներ.
4) իրականացնում է անշարժ գույքի կադաստրային գնահատում, հողի հարկի, գույքահարկի բազայի ստեղծում, մասնակցում է բազմաբնույթ կադաստրների վարման նպատակով անշարժ գույքի` հողերի, շենքերի, շինությունների գնահատման մեթոդիկայի մշակմանը.
5) մշակում եւ ներդնում է անշարժ գույքի ծածկագրման (կոդավորման) համակարգը, պետական գրանցման ծածկագրերը.
6) կազմակերպում եւ իրականացում է անշարժ գույքի պետական համակարգված դիտարկումներ (մոնիտորինգ), հրապարակում է անշարժ գույքի շուկայի վերլուծությունը եւ տեղեկատվությունը.
7) ստեղծում եւ կառավարում  է անշարժ գույքի եւ դրա նկատմամբ իրավունքների, սահմանափակումների մասին տեղեկատվական բանկը, պահպանում է կադաստրային գործերի եւ պետական գրանցման փաստաթղթերը.
8) իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Անշարժ գույքի գնահատում» որակավորման ենթակա գործունեության տեսակի հայտատու ֆիզիկական անձանց մասնագիտական որակավորման ստուգում, քարտեզագրության, գեոդեզիայի, չափագրման (հաշվառման) եւ հողաշինարարության գործունեության բնագավառում հայտատուների որակավորման անցկացում, որակավորման վկայականների տրամադրում, դրանց գործողության կասեցում կամ դադարեցում.
9) իրականացնում է համակարգում ավտոմատացված կադաստրի ներդնում.
10) ապահովում է անշարժ գույքի եւ դրա նկատմամբ իրավունքների ու սահմանափակումների մասին տեղեկատվության հավաստիության, ամբողջականության, մատչելիության, արդիականության եւ հրապարակայնության ապահովում.
11) իր իրավասության սահմաններում մասնակցում է հողային հարաբերությունների կարգավորման, հողային քաղաքականության, հողային ռեսուրսների կառավարման սկզբունքների մշակմանը` հողի նկատմամբ իրավունքների, հողի շուկայի ձեւավորման մասով.
12) քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերը կազմելու համար տրամադրում է տեղեկատվություն անշարժ գույքի մասին, կազմված նախագծերի եւ դրանց ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքների մասին, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերում տրամադրում է եզրակացություններ.
13) իր իրավասության սահմաններում մասնակցում է հողաշինարարական նպատակային ծրագրերի, հողերի միավորման նախագծերի մշակմանը.
14) մշակում է բնագավառի գործունեությունը կարգավորող օրենսդրական եւ այլ իրավական ակտերի նախագծեր, նորմատիվ փաստաթղթեր (պետական ստանդարտներ, հրահանգներ, մեթոդական ցուցումներ եւ այլն).
15) հրապարակում է անշարժ գույքի պետական միասնական կադաստրի տեղեկագրի հրապարակում.
16) Հայաստանի Հանրապետության երկրատեղեկատվական համակարգի, տեղագրական քարտեզների, հանութային նյութերի եւ հատակագծերի հիման վրա ստեղծում եւ կառավարում է պետական քարտեզագրական ֆոնդը.
17) իրականացնում է պետական գեոդեզիական ցանցի ստեղծման եւ պարբերաբար թարմացման աշխատանքներ,  ապահովում է կոորդինատային, բարձունքային, գրավիմետրական չափումների միասնական համակարգի ձեւավորումը.
18) գեոդեզիական եւ քարտեզագրական աշխատանքների իրականացման համար սահմանված կարգով տրամադրում է թույլտվություններ եւ այդ աշխատանքների նկատմամբ իրականացնում է վերահսկողություն.
19) ղեկավարում է աշխարհագրական անվանումների ազգային տեղեկատվական բանկի եւ Հայաստանի Հանրապետության աշխարհագրական անվանումների պետական քարտադարանի ստեղծման ու վարման աշխատանքները.
20) իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքի 41-րդ հոդվածով նախատեսված պետական վերահսկողություն:»:
Հոդված 6. Օրենքի 21-րդ հոդվածի 1-ին մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 7. Օրենքի 75-րդ հոդվածում`
1) «վերահսկիչ պալատին» բառերը փոխարինել «հաշվեքննիչ պալատին» բառերով, իսկ Հայաստանի Հանրապետության օրենքով ստեղծված մշտապես գործող մարմիններին» բառերը` «ինքնավար մարմիններին եւ անկախ պետական մարմիններին» բառերով.
2) 4-րդ մասը «Նախագահի աշխատակազմին,» բառերից հետո լրացնել «վարչապետի աշխատակազմին,» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարություն» եւ «Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «Կառավարություն» եւ «Հանրապետության նախագահ» բառերով։
Հոդված  9. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում նորընտիր Հանրապետության նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման օրը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ПРАВ НА ИМУЩЕСТВО”
Статья 1. В статье 1 Закона Республики Армения “О государственной регистрации прав на имущество” от 14 апреля 1999 года ЗР-295-Н (далее – Закон):
1) в части 4 слова “требования, установленные вторым предложением части 2 статьи 5 и первым предложением части 3 Закона Республики Армения “О государственных управленческих учреждениях”” заменить словами “требования, установленные частями 3 и 9 статьи 5 Закона Республики Армения “О регулировании управленческих правоотношений””;
2) в части 6 слова “Республиканский уполномоченный орган государственного управления” заменить словами “Орган государственного управления, указанный в настоящем Законе,”.
Статья 2. В статье 2 Закона слова “учет уполномоченными государственными органами движимого имущества по видам и ведение ими журналов учета, а также государственная регистрация” заменить словами “учет движимого имущества по видам и ведение журналов учета органом государственного управления, указанным в настоящем Законе, а также государственная регистрация ими”.
1) слова “Контрольной палате” заменить словами “Аудиторской палате”, а слова “постоянно действующим органам, созданным в соответствии с законом Республики Армения” – словами “автономным органам и независимым государственным органам”;
2) часть 6 после слов “Аппарату Президента” дополнить словами “, Аппарату Премьер-министра”.
Статья 4. В статье 19 Закона:
1) в части 1 слова “уполномоченным Правительством Республики Армения республиканским органом государственного управления, ведущим Единый государственный кадастр недвижимого имущества (далее - Государственный регистр недвижимого имущества),” заменить словами “Комитетом кадастра недвижимого имущества (далее - Государственный регистр недвижимого имущества)”;
Статья 5. Текст статьи 20 Закона изложить в следующей редакции:
“1. Государственный регистр недвижимого имущества участвует в разработке общей политики в области рынка недвижимого имущества на территории Республики Армения и обеспечивает ее реализацию, осуществляет государственную регистрацию прав на имущество, предварительную запись об имущественном праве в отношении имущества в целях признания и гарантии прав, ограничений в отношении имущества, создание информационной системы об имуществе, предоставление информации и управление деятельностью системы и контроль за ней, а также другие полномочия, предусмотренные Законом.
2. Государственный регистр недвижимого имущества:
1) осуществляет государственную регистрацию прав, ограничений в отношении имущества (независимо от формы собственности) и ограничений на его использование;
2) составляет земельный баланс земельного фонда Республики Армения;
3) создает кадастровые и топографические карты недвижимого имущества, составляет цифровые кадастровые и топографические карты;
4) осуществляет кадастровую оценку недвижимого имущества, создание налоговой базы по земельному налогу, налогу на имущество, участвует в разработке методики оценки недвижимого имущества - земель, зданий, строений в целях ведения различных кадастров;
5) разрабатывает и внедряет систему шифрования (кодирования) недвижимого имущества, коды государственной регистрации;
6) организует и проводит систематизированное государственное наблюдение (мониторинг) недвижимого имущества, публикует анализ и информацию по рынку недвижимого имущества;
7) создает и управляет информационным банком недвижимого имущества и прав, ограничений в отношении него, хранит документы кадастровых дел и государственной регистрации;
8) осуществляет проверку профессиональной квалификации физических лиц-заявителей по виду деятельности “оценка недвижимого имущества”, подлежащему квалификации, на территории Республики Армения, проведение квалификации заявителей в области картографической, геодезической, обмерной (учетной) и землеустроительной деятельности, выдачу квалификационных свидетельств, приостановление или прекращение их действия;
9) осуществляет внедрение автоматизированного кадастра в систему;
10) обеспечивает достоверность, полноту, доступность, актуальность и публичность информации о недвижимом имуществе и правах и ограничениях в отношении него;
11) в пределах своей компетенции участвует в разработке принципов регулирования земельных отношений, земельной политики, управления земельными ресурсами в части прав на землю, формирования рынка земли;
12) предоставляет информацию о недвижимом имуществе, составленных проектах и их архитектурно-планировочных заданиях для составления градостроительной программной документации, предоставляет заключения в случаях, установленных законодательством Республики Армения;
13) в пределах своей компетенции участвует в разработке целевых землеустроительных программ, проектов объединения земель;
14) разрабатывает проекты законодательных и иных правовых актов, регулирующих деятельность сферы, нормативные документы (государственные стандарты, инструкции, методические указания и прочее);
15) публикует бюллетень Единого государственного кадастра недвижимого имущества;
16) создает и управляет государственным картографическим фондом на основании геоинформационной системы Республики Армения, топографических карт, съемочных материалов и планов;
17) осуществляет работы по созданию и периодическому обновлению государственной геодезической сети, обеспечивает формирование единой системы координатных, высотных, гравиметрических измерений;
18) выдает в установленном порядке разрешения на осуществление геодезических и картографических работ и осуществляет контроль за этими работами;
19) руководит работами по созданию и ведению Национального информационного банка географических названий и Государственной картотеки географических названий Республики Армения;
20) осуществляет государственный контроль, предусмотренный статьей 41 Земельного кодекса Республики Армения.”.
Статья 6. Часть 1 статьи 21 Закона признать утратившей силу.
Статья 7. В статье 75 Закона:
2) часть 4 после слов “Аппарату Президента” дополнить словами “, Аппарату Премьер-министра”.
Статья 8. В Законе слова “Правительство Республики Армения” и “Президент Республики Армения” заменить словами “Правительство” и “Президент Республики” в соответствующих падежных формах.
Статья 9. Настоящий Закон вступает в силу в день вступления новоизбранного Президента Республики в должность.