«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆՏՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳԻՐՔ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի մայիսի 25-ի ընտրական օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի (այuուհետ` Oրենuգիրք) 19-րդ հոդվածի 5-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 23-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 23. Նախընտրական քարոզչության սահմանափակումները
1. Արգելվում է նախընտրական քարոզչություն կատարելը, ցանկացած բնույթի քարոզչական նյութ տարածելը, նախընտրական քարոզչության նպատակով ծառայողական պարտականությունների իրականացման համար տրամադրված ֆինանսական, տեղեկատվական միջոցները, տարածքները, տրանսպորտային եւ կապի միջոցները, նյութական ու մարդկային ռեսուրսները, բացառությամբ «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով պետական պահպանության ենթակա բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց նկատմամբ կիրառվող անվտանգության միջոցառումների, օգտագործելը`
1) հանրային ծառայողներին, առողջապահական կամ բժշկական կազմակերպությունների, ուսումնական հաստատությունների, նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների աշխատողներին իրենց լիազորություններն իրականացնելիս կամ  ի պաշտոնե հանդես գալիս.
2) պետական հիմնարկների կամ կազմակերպությունների, համայնքային հիմնարկների կամ կազմակերպությունների, կանոնադրական կապիտալում պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինների 20 եւ ավելի տոկոս մասնակցությամբ կազմակերպությունների աշխատակիցներին իրենց աշխատանքային պարտականությունները կատարելիս  կամ ի պաշտոնե հանդես գալիս.
3) դատավորներին, դատախազներին, քննչական մարմիններում, ոստիկանությունում, ազգային անվտանգության ծառայությունում, քրեակատարողական հիմնարկներում, դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունում, պրոբացիոն ծառայությունում, փրկարար ծառայությունում ծառայողներին, զինծառայողներին.
4) ընտրական հանձնաժողովների անդամներին.
5) բարեգործական եւ կրոնական կազմակերպություններին, միջազգային կազմակերպություններին.
6) օտարերկրյա քաղաքացիներին եւ կազմակերպություններին, քաղաքացիություն չունեցող անձանց, բացառությամբ սույն օրենսգրքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով նախատեսված անձանց.
7) Մարդու իրավունքների պաշտպանին.
8) Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամներին.
9) Հաշվեքննիչ պալատի անդամներին.
10) Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի անդամներին.
11) ինքնավար մարմինների անդամներին:
2. Ազգային ժողովի պատգամավորին եւ անմիջականորեն ընտրողների կողմից ընտրված համայնքների ղեկավարներին եւ ավագանու անդամներին չի արգելվում քարոզչություն կատարելը կամ քարոզչական նյութ տարածելը` բացառելով սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված վարչական ռեսուրսների օգտագործումը:
3. Հանրային ծառայող հանդիսացող թեկնածուները, ընտրություններին մասնակցող կուսակցության ընտրական ցուցակում ընդգրկված թեկնածուները նախընտրական քարոզչությունն իրականացնում են հետեւյալ սահմանափակումների հաշվառմամբ.
1) արգելվում է թեկնածուին, ընտրություններին մասնակցող կուսակցությանը, կողմ կամ դեմ քվեարկելուն ուղղված ուղղակի կամ անուղղակի կոչերը պաշտոնեական լիազորություններն իրականացնելիս կամ պաշտոնեական դիրքի ցանկացած չարաշահումը՝ ընտրությունների ժամանակ առավելություն ստանալու համար.
2) արգելվում է նախընտրական քարոզչության նպատակով ծառայողական պարտականությունների իրականացման համար տրամադրված ֆինանսական, տեղեկատվական միջոցների, տարածքների, տրանսպորտային եւ կապի միջոցների, նյութական ու մարդկային ռեսուրսների օգտագործումը, բացառությամբ «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով պետական պահպանության ենթակա բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց նկատմամբ կիրառվող անվտանգության միջոցառումների:
4. Եթե իրականացվում է ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների ընտրական ցուցակում ընդգրկված՝ սույն հոդվածի 3-րդ մասում նշված թեկնածուի այլ գործունեության լուսաբանում, ապա վերգետնյա եթերային հեռարձակում իրականացնող զանգվածային լրատվության միջոցն այն հաշվի է առնում մյուս թեկնածուների, ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների գործունեությունը լուսաբանելիս` սույն օրենսգրքի 20-րդ հոդվածով սահմանված լուսաբանման հավասարության ոչ խտրական սկզբունքը պահպանելու համար:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 31-րդ հոդվածի 8-րդ մասի երկրորդ պարբերության երկրորդ նախադասությունն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 33-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «կոմիտեի, հատուկ քննչական ծառայության» բառերը փոխարինել «մարմիններում» բառով, իսկ նույն մասը «քրեակատարողական ծառայությունում» բառերից հետո լրացնել «, պրոբացիայի ծառայությունում, փրկարար ծառայությունում» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 41-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «կոմիտեի, հատուկ քննչական ծառայության» բառերը փոխարինել «մարմիններում» բառով, իսկ նույն մասը «քրեակատարողական» բառից հետո լրացնել «, պրոբացիայի, փրկարար» բառերով:
Հոդված 6. Oրենuգրքի 51-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ եւ 6-րդ մասերով.
«5. Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կարող է որոշում կայացնել առանձին համայնքներում տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների քվեարկությունը՝ որպես փորձարարական ծրագիր, տեխնիկական սարքավորումներով կազմակերպելու եւ անցկացնելու մասին: Փորձարարական ծրագիր իրականացնելիս, պայմանավորված տեխնիկական սարքավորման կամ տեխնոլոգիական առանձնահատկություններով, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն իրավասու է սահմանելու տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների քվեարկության կազմակերպման եւ անցկացման եւ արդյունքների ամփոփման նոր կարգ:
6. Սույն հոդվածի 5-րդ մասով նախատեսված փորձարարական ծրագիրը կարող է իրականացվել ոչ ավելի, քան 2000 ընտրող ունեցող համայնքներում, եւ տարեկան ոչ ավելի, քան տասը համայնքում:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 80-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «լիազոր մարմնին» բառերը փոխարինել «բնակչության պետական ռեգիստրը վարող Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմին» բառերով, իսկ «գործուղվելու» բառը՝ «արտերկրում գտնվելու» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի  82-րդ,  107-րդ  եւ  126-րդ  հոդվածները «քրեակատարողական ծառայությունում» բառերից հետո լրացնել «, պրոբացիայի ծառայությունում, փրկարար ծառայությունում» բառերով:

Статья 1. Часть 5 статьи 19 Конституционного закона Республики Армения “Избирательный кодекс Республики Армения” от 25 мая 2016 года (далее - Кодекс) признать утратившей силу.
Статья 2. Статью 23 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 23. Ограничения предвыборной агитации
1. Запрещается проведение предвыборной агитации, распространение агитационных материалов любого характера, использование в целях предвыборной агитации финансовых средств, средств информации, территорий, транспортных средств и средств связи, материальных и людских ресурсов, предоставленных для выполнения служебных обязанностей, за исключением мер безопасности, применяемых к высшим должностным лицам, подлежащим государственной охране по Закону Республики Армения “Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих особой государственной охране”:
1) публичным служащим, работникам здравоохранительных или медицинских организаций, учебных заведений, дошкольных учебных заведений при осуществлении своих полномочий или выступлении по должности;
2) сотрудникам государственных учреждений или организаций, муниципальных учреждений или организаций, организаций с участием в их уставном капитале в размере 20 и более процентов государственных органов или органов местного самоуправления при осуществлении своих полномочий или выступлении по должности;
3) судьям, прокурорам, служашим следственных органов, Полиции, Службы национальной безопасности, уголовно-исполнительных учреждений, Службы принудительного исполнения судебных актов, Пробационной службы, Спасательной службы, военнослужащим;
4) членам избирательных комиссий;
5) благотворительным и религиозным организациям, международным организациям;
6) иностранным гражданам и организациям, лицам без гражданства, за исключением лиц, предусмотренных пунктом 3 части 2 статьи 2 насмтоящего Кодекса;
7) Защитнику прав человека;
8) членам Совета Центрального банка;
9) членам Аудиторской параты;
10) членам Комиссии по телевидению и радио;
11) членам автономных органов.
2. Депутатам Национального Собрания и избранным непосредственно избирателями главам муниципалитетов и членам муниципальных советов не запрещается проведение агитации или распространение агитационных материалов - с исключением использования административных ресурсов, указанных в в части 1 настоящей статьи.
3. Кандидаты, являющиеся публичными служащими, кандидаты, включенные в избирательные списки участвующей в выборах партии, осуществляют предвыборную агитацию с учетом следующих ограничений:
1) запрещаются прямые или косвенные призывы, направленные на голосование в пользу или против кандидата, участвующей в выборах партии при осуществлении должностных полномочий или любое злоупотребление должностным положением для получения преимущества во время выборов;
2) запрещается использование в целях предвыборной агитации финансовых средств, средств информации, территорий, транспортных средств и средств связи, материальных и людских ресурсов, предоставленных для выполнения служебных обязанностей, за исключением мер безопасности, применяемых к высшим должностным лицам, подлежащим государственной охране по Закону Республики Армения “Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих особой государственной охране”.
4. Если осуществляется освещение иной деятельности указанного в части 3 настоящей статьи кандидата, включенного в избирательные списки участвующих в выборах партий, то средство массовой информации, осуществляющее наземное эфирное вещание, учитывает это при освещении деятельности других кандидатов, участвующих в выборах партий для соблюдения равенства освещения по принципу недискриминации, установленного статьей 20 настоящего Кодекса.”.
Статья 3. Второе предложение второго абзаца части 8 статьи 31 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 4. В части 3 статьи 33 Кодекса слова “Следственного комитета, Специальной следственной службы” заменить словами “Следственных органов”, а ту же часть после слов “уголовно-исполнительных учреждений” дополнить словами “, службы пробации, спасательной службы”.
Статья 5. В части 2 статьи 41 Кодекса “Следственного комитета, Специальной следственной службы” заменить словами “Следственных органов”, а ту же часть после слов “уголовно-исполнительных учреждений” дополнить словами “, службы пробации, спасательной службы”.
Статья 6. Статью 51 Кодекса допольнить частями 5 и 6 следующего содержания:
“5. Центральная избирательная комиссия может вынести решение об организации и о проведении в отдельных муниципалитетах голосования на выборах органов местного самоуправления посредством технического оборудования - в качестве экспериментальной программы. Центральная избирательная комиссия при осуществлении экспериментальной программы, обусловленной особенностями технического оборудования или технологии, вправе устанавливать новый порядок организации и проведения в отдельных муниципалитетах голосования на выборах органов местного самоуправленияи подведения его итогов.
6. Предусмотренная частью 5 настоящей статьи экспериметальная программа может быть осуществленая в муниципалитетах, имеющих не более чем 2000 избирателей, и не более чем в десяти муниципалитетах в течение года.”.
Статья 7. В части 2 статьи 80 Кодекса слова “уполномоченный орган” заменить словами “уполномоченный Правительством Республики Армения орган государственного управления, ведущий Государственный регистр населения”, в слово “командированием” – словами “нахождением за рубежом”.
Статья 8. Статьи 82, 107 и 126 Кодекса после слов “уголовно-исполнительной службы”, “уголовно-исполнительных учреждений” дополнить словами “, службы пробации, спасательной службы”.