«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆՏՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳԻՐՔ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 44-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. Հանրաքվեների ժամանակ տեղամասային ընտրական հանձնաժողովները կազմավորվում են` հաշվի առնելով համապատասխանաբար «Հանրաքվեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի եւ «Տեղական հանրաքվեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի պահանջները:»:
Հոդված 2. Օրենքի 51-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 24.1-24.7-րդ կետերով.
«24.1) գրանցում Է հանրաքվեներ անցկացնելու նախաձեռնող խմբին եւ դադարեցնում գրանցումը.
24.2) սահմանում է հանրաքվեներ անցկացնելու նպատակով ստորագրությունների հավաքման ձեւաթերթիկների ձեւերը եւ լրացման կարգը.
24.3) սահմանում է տեղում ստորագրությունների հավաքմանը միանալու նոտարական կարգով տրված հայտարարության ձեւը.
24.4) սահմանում է հանրաքվեներ անցկացնելու նպատակով ստորագրությունների վավերականության հաստատման կարգը.
24.5) սահմանում է հանրաքվեների քարոզչության կողմերին դահլիճներ եւ այլ շինություններ տրամադրելու կարգը.
24.6) սահմանում է հանրաքվեների քարոզչության կողմերին զանգվածային լրատվության միջոցներով անվճար եւ վճարովի եթերաժամ տրամադրելու կարգը, ժամերի քանակը եւ ժամանակացույցը.
24.7) իրականացնում է հանրաքվեներ անցկացնելու նպատակով հավաքված ստորագրությունների վավերականության հաստատում.»:
Հոդված 3. Օրենքի 52-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12.1-ին եւ 12.2-րդ կետերով.
«12.1) «Տեղական հանրաքվեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով գրանցում է տեղական հանրաքվե անցկացնելու նախաձեռնող խմբին եւ դադարեցնում գրանցումը.
12.2) «Տեղական հանրաքվեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով իրականացնում է տեղական հանրաքվե անցկացնելու նպատակով հավաքված ստորագրությունների վավերականության հաստատում.»:
Հոդված 4. Օրենքի 53-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետը «կազմակերպում է» բառերից հետո լրացնել «ընտրությունների եւ հանրաքվեների» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ИЗБИРАТЕЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ”
Статья 1. Статью 44 Конституционного закона Республики Армения “Избирательный кодекс Республики Армения” (далее - Закон) дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. Во время референдумов участковые избирательные комиссии формируются с учетом требований соответственно Конституционного закона Республики Армения “О референдуме” и Закона Республики Армения “О местном самоуправлении”.”.
Статья 2. Часть 2 статьи 51 Закона дополнить пунктами 24.1-24.7 следующего содержания:
“24.1) регистрирует инициативную группу по проведению референдумов и прекращает ее регистрацию;
24.2) устанавливает форму и порядок заполнения бланков для сбора подписейв целях проведения референдумов;
24.3) устанавливает форму заявления, выданнонго в нотариальном порядке для присоединения на местах к сбору подписей;
24.4) устанавливает порядок удостоверения действительности подписей в целях проведения рефередумов;
24.5) устанавливает порядок предоставления залов и других помещений сторонам агитации на референдумах;
24.6) устанавливает порядок, количество часов и график предоставления бесплатного и платного эфирного времени в средствах массовой информации сторонам агитации на референдумах;
24.7) осуществляет удостоверение достоверности подписей, собранных в целях проведения референдумов;”.
Статья 3. Часть 1 статьи 52 Закона дополнить пунктами 12.1 и 12.2 следующего содержания:
“12.1) регистрирует инициативную группу по проведению местного референдума и прекращает ее регистрацию в случаях и порядке, установлнных Законом Республики Армения “О местном референдуме”;
12.2) осуществляет удостоверение достоверности подписей, собранных в целях проведения местного референдума в случаях и порядке, установлнных Законом Республики Армения “О местном референдуме”;”.
Статья 4. Пункт 1 части 1 статьи 53 Закона после слов “организует голосование” дополнить словами “на выборах и референдумах”.
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу на днсятый день со дня его официального опубликования.Президент Республики Армения А. САРГСЯН