«ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 12.07.2018
Հոդված 1. «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2017 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 21-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3) ընտանիքի միակ արու զավակն է եւ ունի Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության մարտական գործողությունների կամ զինված ուժերում կամ այլ զորքերում կամ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով Հայաստանի Հանրապետությունում տեղակայված օտարերկրյա պետությունների զինվորական ստորաբաժանումներում զինվորական ծառայության ընթացքում զոհված (մահացած) ծնող կամ եղբայր կամ քույր:»:
Հոդված 2. Օրենքի 22-րդ հոդվածի 5-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի համաձայն տրված տարկետման ժամկետի ավարտի օրվա դրությամբ հանրակրթական կամ նախնական (արհեստագործական) կրթական ծրագրով ուսումնառությունը չավարտած եւ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա քաղաքացուն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ մեկ անգամ տրվում է տարկետում՝ մինչեւ ուսումնառության ավարտի օրը ներառյալ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 25-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի 3-րդ կետի «ա» ենթակետի՝
ա. «2-րդ կետով» բառերը փոխարինել «2-րդ եւ 3-րդ կետերով» բառերով,
բ. «4-րդ մասի համաձայն՝ քաղաքացու՝» բառերը փոխարինել «3-րդ եւ 4-րդ մասերի համաձայն՝ քաղաքացու՝ համապատասխանաբար ուսումնառության եւ (կամ)» բառերով.
2) 3-րդ մասի 1-ին կետի «ա» ենթակետի՝
բ. «4-րդ մասի համաձայն՝» բառերը փոխարինել «3-րդ եւ 4-րդ մասերի համաձայն՝ համապատասխանաբար ուսումնառության եւ (կամ)» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ВОЕННОЙ СЛУЖБЕ И СТАТУСЕ ВОЕННОСЛУЖАЩЕГО”
Принят 12.07.2018
Статья 1. Часть 1 статьи 21 Закона Республики Армения “О военной службе и статусе военнослужащего” от 15 ноября 2017 года ЗР – 195 – Н (далее – Закон) дополнить пунктом 3 следующего содержания:
“3) являющийся единственным ребенком мужского пола в семье и имеющий родителя либо брата, либо сестру, погибших (умерших) в ходе боевых действий по обороне Республики Армения либо во время военной службы в Вооруженных Силах или других войсках, либо в военных подразделениях иностранных государств, расположенных в Республике Армения согласно международным договорам Республики Армения.”.
Статья 2. Часть 5 статьи 22 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “Постановлением Правительства Республики Армения гражданину, подлежащему призыву на обязательную военную службу, не окончившему по состоянию на день окончания срока предоставленной согласно пункту 2 части 3 настоящей статьи отсрочки обучение по общеобразовательной либо начальной (ремесленной) образовательной программе, однократно предоставляется отсрочка - до дня окончания обучения включительно.”
Статья 3. В статье 25 Закона:
1) в подпункте “а” пункта 3 части 2:
а. слова “ пунктом 2 ” заменить словами “пунктами 2 и 3”,
б. слова “а также относительно наличия у гражданина научной степени и осуществления им профессиональной, научной или педагогической деятельности - согласно части 4 статьи 73 настоящего Закона ” заменить словами “а также относительно обучения и (или) наличия у гражданина научной степени и осуществления им профессиональной, научной или педагогической деятельности - согласно частям 3 и 4 статьи 73 настоящего Закона соответственно ”;
2) в подпункте “а” пункта 1 части 3:
а. слова “пунктом 2 ” заменить словами “пунктами 2 и 3”,
б. слова “ а также по основанию наличия у гражданина научной степени и осуществления им профессиональной, научной или педагогической деятельности - согласно части 4 статьи 73 настоящего Закона ” заменить словами “а также относительно обучения и (или) наличия у него научной степени и осуществления им профессиональной, научной или педагогической деятельности - согласно частям 3 и 4 статьи 73 настоящего Закона соответственно ”.