«ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ եւ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ եւ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 04.06.2019
Հոդված 1. «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2017 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 5-րդ հոդվածի 8-րդ մասի երկրորդ նախադասության «երեք» բառը փոխարինել «երկու կամ երեք կամ չորս» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 21-րդ հոդվածի 5-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն մասի համաձայն ներկայացված` քաղաքացուն պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու դիմումը կարող է մերժել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմինը` սույն մասի համաձայն Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով նախատեսված դեպքերում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 22-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետը «կրթական» բառից առաջ լրացնել «կամ միջին մասնագիտական» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 26-րդ հոդվածի 4-րդ մասում`
1) առաջին նախադասությունը «զորամասում» բառից հետո լրացնել «, որի դեպքում սույն հոդվածի 1-ին մասի համաձայն իրականացվող վիճակահանությանը մասնակցում է միայն մեկ եղբայրը» բառերով.
2) երկրորդ նախադասությունը «ամիսը» բառից հետո լրացնել «կամ եղբայրը պարտադիր զինվորական ծառայություն է անցնում այնպիսի զորամասում, որտեղ ծառայություն անցնելու համար անհրաժեշտ պայմանները չեն բավարարվում զորակոչվող եղբոր կողմից» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 30-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետում «36 տարեկան» բառերը փոխարինել  «40 տարեկան» բառերով, իսկ նույն կետը «հանգամանքից» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ պահեստազորի շարքային կամ կրտսեր ենթասպայական կազմերում հաշվառված մինչեւ 45 տարեկան քաղաքացիները` զորամասային օղակում ծառայության նշանակվելու դեպքում» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 4-րդ կետում «3-5 տարի» բառերը փոխարինել  «2-5 տարի» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 33-րդ հոդվածի 4-րդ մասում «հոդվածով» բառը փոխարինել  «հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերով ու 4-րդ մասով» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 41-րդ հոդվածում`
ա. 1-ին կետի «մեկ» բառը փոխարինել  «երկու» բառով,
բ. 2-րդ կետի «մինչեւ տվյալ գործով վերջնական որոշման կայացվելը» բառերը փոխարինել «մինչեւ ընտրված խափանման միջոցը փոխելու կամ պաշտոնավարության ժամանակավոր դադարեցման որոշումը վերացնելու օրվան հաջորդող 30-րդ օրը» բառերով.
«1.1. Սույն օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված դեպքում պայմանագրային զինծառայողը պետական լիազոր մարմնի կադրերի (կադրային ստորաբաժանման) տրամադրության տակ թողնվում է երկու ամսից ոչ ավելի ժամկետով:»:
Հոդված 9. Օրենքի 42-րդ հոդվածի 6-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված դեպքերում պայմանագրային զինծառայողին ծառայության նոր վայր տեղափոխելու հրամանի բողոքարկումը, ներառյալ` դատական կարգով, չի կասեցնում դրա կատարումը:»:
Հոդված 10. Օրենքի 54-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ եւ 6-րդ կետերը «զինծառայողը» բառից առաջ լրացնել  «առկա չէ թափուր այլ զինվորական պաշտոն կամ» բառերով:
Հոդված 11. Օրենքի 58-րդ հոդվածի 4-րդ մասի առաջին նախադասությունում «երեք ամիս» բառերը փոխարինել «մեկ տարի» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 61-րդ հոդվածի 14-րդ մասը «սովորելու հրամանագրված» բառերից առաջ լրացնել «կամ պետական լիազոր մարմնի պատվերով ինտերնատուրայի կրթական ծրագրով» բառերով:
Հոդված 13. Օրենքի 65-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «կազմի» բառը փոխարինել  «եւ ավագ ենթասպայական կազմերի» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 72-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի 4-րդ կետը «64-րդ,» բառից հետո լրացնել «65-րդ հոդվածի 1-ին մասի,» բառերով.
2) 3-րդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության մասնակցած անձանց մարտական գործողությունների մասնակցի կարգավիճակ տրվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով եւ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի հրամանով` հաշվի առնելով միջգերատեսչական հանձնաժողովի եզրակացությունը:»:
Հոդված 15. Օրենքի 73-րդ հոդվածում`
1) 6-րդ մասի առաջին նախադասության «սեփականության իրավունքով անհատույց բնակարան» բառերը փոխարինել «բնակարանային պայմանների բարելավում» բառերով.
2) 7-րդ մասի «սեփականության իրավունքով անհատույց բնակարան» բառերը փոխարինել «բնակարանային պայմանների բարելավում» բառերով, իսկ նույն մասը «իրավունքը» բառից հետո լրացնել «` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О ВОЕННОЙ СЛУЖБЕ И СТАТУСЕ ВОЕННОСЛУЖАЩЕГО”
Статья 1. Во втором предложении части 8 статьи 5 Закона Республики Армения “О военной службе и статусе военнослужащего”от 15 ноября 2017 года ЗР – 195 - Н (далее – Закон) слово “три” заменить словами “два или три либо четыре”.
Статья 2. Часть 5 статьи 21 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “Поданное в соответствии с настоящей частью заявление об освобождении гражданина от обязательной военной службы может быть отклонено уполномоченным государственным органом Правительства Республики Армения в случаях, предусмотренных порядком, установленным в соответствии с настоящей частью Правительством Республики Армения.”.
Статья 3. Пункт 2 части 3 статьи 22 Закона после слова «(ремесленным)” дополнить словами “или средним специальным”.
Статья 4. В части 4 статьи 26 Закона:
1) первое предложение после слова “ желанию” дополнить словами “, в этом случае в жеребьевке, проводимой в соответствии с частью 1 настоящей статьи, участвует только один из братьев”;
2) второе предложение после слова “месяцев ” дополнить словами “, либо призываемый на службу брат не соответствует условиям, необходимым для прохождения службы в воинской части, гдепроходит обязательную военную службу его брат ”.
Статья 5. В пункте 3 части 1 статьи 30 Закона слова “ 36 лет ” заменить словами “ 40 лет ”, тот же пункт после слова “зачисления в запас” дополнить словами “ , а также граждане до 45 лет, состоящие на учете рядового состава или состава младших прапорщиков запаса – в случае их назначения на службу в звено воинской части .”.
Статья 6. В пункте 4 части 3 статьи 32 Закона слова “3-5 лет ” заменить словами “2-5 лет ”.
Статья 7. В части 4 статьи 33 Закона слово “статьей” заменить словами “пунктами 2 и 3 части 2 и частью 4 статьи”.
Статья 8. В статье 41 Закона:
а. слова “ одного месяца” заменить словами “двух месяцев”,
б. в пункте 2 слова “ до вынесения окончательного решения по данному делу, ” заменить словами “до 30-го дня, следующего за днем аннулирования решения об изменении избранной меры пресечения или о временном прекращении пребывания в должности,”;
“1.1. В установленном частью 3 статьи 40 настоящего Закона случае военнослужащий по контракту оставляется в распоряжении кадров уполномоченного государственного органа (кадрового подразделения) сроком не более двух месяцев.”.
Статья 9. Часть 6 статьи 42 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “Обжалование, в том числе в судебном порядке приказа о переводе военнослужащего по контракту на новое место службы в случаях, указанных в части 1 настоящей статьи, не приостанавливает его исполнение.”.
Статья 10. Пункты 5 и 6 части 1 статьи 54 Закона после слова “если” дополнить словами “отсутствует иная вакантная воинская должность и”.
Статья 11. В первом предложении части 4 статьи 58 Закона слова “три месяца” заменить словами “один год”.
Статья 12. Часть 14 статьи 61 Закона после слова “ординатуру” дополнить словами “либо по заказу уполномоченного государственного органа по образовательной программе интернатуры”.
Статья 13. В части 2 статьи 65 Закона слова “офицерского состава” дополнить словами “и состава старших прапорщиков”.
Статья 14 . В статье 72 Закона:
1) пункт 4 части 2 после слов “статьи 64,” дополнить словавми “части 1 статьи 65,”;
2) первое предложение части 3 изложить в следующей редакции:
“Лицам, принимавшим участие в обороне Республики Армения, статус участника боевых действий присваивается в порядке, установленном Правительством Республики Армения, и приказом министра обороны Республики Армения – с учетом заключения межведомственной комиссии.”.
Статья 15. В статье 73 Закона:
1) в первом предложении части 6 слова“ безвозмездно квартиру на праве собственности” и “на безвозмездное получение квартиры на праве собственности” заменить соответственно словами “улучшения жилищных условий” и“на получение улучшения жилищных условий”;
2) в части 7 слова “ безвозмездно квартиру на праве собственности” и “ безвозмездно квартиры на праве собственности” заменить словами “ улучшения жилищных условий” , эту же часть после слов “ бюджета Республики Армения” дополнить словами “в порядке, установленном Правительством Республики Армения”.