«ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ԵՎ ԱՐԺՈՒԹԱՅԻՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
«Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» 2004 թվականի նոյեմբերի 24-ի ՀՕ-135-Ն օրենքի 7-րդ հոդվածում՝
1) 5.1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5.1. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում փոխառությունները կարող են տրամադրվել նաեւ արտարժույթով, բացառությամբ սպառողական փոխառությունների, որոնք տրամադրվում են բացառապես Հայաստանի Հանրապետության դրամով:
Մինչեւ 5.000.000 դրամի չափով (ներառյալ՝ 5.000.000 Հայաստանի Հանրապետության դրամը) տրամադրվող գյուղատնտեսական նշանակության եւ «Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության պետական աջակցության մասին» օրենքով սահմանված՝ գերփոքր առեւտրային կազմակերպություններին եւ անհատ ձեռնարկատերերին մինչեւ 5.000.000 դրամի չափով (ներառյալ՝ 5.000.000 Հայաստանի Հանրապետության դրամը) տրամադրված կրեդիտները կարող են տրամադրվել ինչպես Հայաստանի Հանրապետության դրամով, այնպես էլ արտարժույթով:».
2) 8.1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«8.1. Բանկերը եւ վարկային կազմակերպություններն սպառողական փոխառություններն ու վարկերը տրամադրում են միայն Հայաստանի Հանրապետության դրամով:
Մինչեւ 5.000.000 դրամի չափով (ներառյալ՝ 5.000.000 Հայաստանի Հանրապետության դրամը) տրամադրվող գյուղատնտեսական նշանակության եւ «Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության պետական աջակցության մասին» օրենքով սահմանված՝ գերփոքր առեւտրային կազմակերպություններին եւ անհատ ձեռնարկատերերին տրամադրված մինչեւ 5.000.000 դրամի չափով (ներառյալ՝ 5.000.000 Հայաստանի Հանրապետության դրամը) կրեդիտները կարող են տրամադրվել ինչպես Հայաստանի Հանրապետության դրամով, այնպես էլ արտարժույթով:»:
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվանից մեկ ամիս հետո: Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրը եւ դրանից հետո կնքված պայմանագրերի եւ դրանցից ծագած հարաբերությունների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ВАЛЮТНОМ РЕГУЛИРОВАНИИ И ВАЛЮТНОМ КОНТРОЛЕ”
Статья 1. В статье 7 Закона Республики Армения “ О валютном регулировании и валютном контроле” от 24 ноября 2004 года ЗР-135 – Н:
1) часть 5.1 изложить в следующей редакции:
“5.1 На территории Республики Армения займы могут предоставляться также в иностранной валюте, за исключением потребительских займов, которые предоставляются исключительно в драмах Республики Армения.
Предоставляемые в размере до 5 000 000 драмов (включая 5 000 000 драмов Республики Армения) кредиты сельскохозяйственного назначения и предоставленные сверхмалым коммерческим организациям и индивидуальным предпринимателям, установленным Законом «О государственной поддержке малого и среднего предпринимательства » кредиты в размере до 5 000 000 драмов (включительно 5 000 000 драмов Республики Армения), могут предоставляться как в армянских драмах, так и в иностранной валюте.”;
2) часть 8.1 изложить в следующей редакции:
“8.1. Банки и кредитные организации предоставляют потребительские займы и кредиты только в драмах Республики Армения.
Предоставляемые в размере до 5 000 000 драмов (включая 5 000 000 драмов Республики Армения) кредиты сельскохозяйственного назначения и предоставленные сверхмалым коммерческим организациям и индивидуальным предпринимателям, установленным Законом «О государственной поддержке малого и среднего предпринимательства », кредиты в размере до 5 000 000 драмов (включительно 5 000 000 драмов Республики Армения), могут предоставляться как в армянских драмах, так и в иностранной валюте.”.
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу через месяц после дня его официального опубликования. Действие настоящего Закона распространяется на договоры, заключенные в день и после дня вступления настоящего Закона в силу, и вытекающие из них отношения.