«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԿԱՑՈՒԹՅԱՆ ԱԿՏԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» 2004 թվականի դեկտեմբերի 8-ի ՀՕ-9-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 4-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 4. Քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցում իրականացնող մարմինները
1. Հայաստանի Հանրապետությունում սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցումները, դրանցում փոփոխություններ, լրացումներ եւ ուղղումներ կատարելը, այդ գրանցումները չեղյալ հայտարարելը, կորած գրանցումները վերականգնելը, քաղաքացիական կացության ակտերի մատյանները վարելը կամ պահպանելը եւ վկայականների կրկնօրինակներ ու քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցումը հաստատող այլ փաստաթղթեր տալը, ինչպես նաեւ դրանցից բխող, սույն օրենքով նախատեսված այլ գործառույթները իրականացնում են համայնքային ենթակայության քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման տարածքային մարմինները (այսուհետ՝ ՔԿԱԳ տարածքային մարմին):
2. Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը կառավարության սահմանած կարգով իրականացնում է ՔԿԱԳ տարածքային մարմինների մասնագիտական գործունեության համակարգումը, դրանց վերահսկումը, ինչպես նաեւ սույն օրենքով նախատեսված այլ գործառույթներ:
3. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված գործառույթներն իրականացնում են նաեւ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության համակարգում ընդգրկված համապատասխան ստորաբաժանումները: Երեւան քաղաքում մահվան պետական գրանցումն իրականացնում է միայն Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության համակարգում ընդգրկված համապատասխան ստորաբաժանումը:
4. Օտարերկրյա պետություններում սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված գործառույթներն իրականացնում են այդ պետություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության հյուպատոսական հիմնարկները՝ սույն օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցումն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունում գործող քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման միասնական էլեկտրոնային կառավարման համակարգում՝ քաղաքացիական կացության ակտային գրանցում կատարելու եւ դրա հիման վրա քաղաքացուն պետական գրանցման վկայական տրամադրելու միջոցով:»:
1) 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Քաղաքացիական կացության ակտի գրանցման վերաբերյալ յուրաքանչյուր գրառում ստորագրվում է կատարող ՔԿԱԳ մարմնի աշխատողի ու ՔԿԱԳ մարմնի ղեկավարի կողմից եւ հաստատվում է ՔԿԱԳ մարմնի կնիքով:
Քաղաքացիական կացության ակտի գրանցման վերաբերյալ գրառումը ենթակա չէ տրամադրման, բացառությամբ սույն օրենքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերի:».
2) 8-րդ մասի «կառավարությունը» բառը փոխարինել «արդարադատության նախարարը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 8-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 8. Քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման վկայականը կամ քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման մասին տեղեկանքը
1. Քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման վկայականը եւ քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման մասին տեղեկանքը քաղաքացիական կացության ակտային գրանցման հիման վրա եւ դրա վերաբերյալ տեղեկություններ պարունակող, Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունում գործող քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման միասնական էլեկտրոնային կառավարման համակարգում ինքնաշխատ պատրաստվող էլեկտրոնային փաստաթղթեր են, որոնք տրամադրվում են նաեւ փաստաթղթային կրիչով:
2. Քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման վկայականը եւ քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման մասին տեղեկանքը տրամադրող մարմնի ղեկավարի ստորագրությամբ եւ այդ մարմնի կնիքով հաստատված ուղարկվում են քաղաքացիական կացության ակտային գրանցման մեջ նշված անձանց՝ www.e-citizen.am կայքի պաշտոնական, ինչպես նաեւ դիմողի տրամադրած էլեկտրոնային փոստի հասցեներին: Դիմողի պահանջով տրվում է էլեկտրոնային փաստաթղթի արտատպումը (պատճենը):
3. Քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման վկայականը եւ քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման մասին տեղեկանքը ստորագրվում են քաղաքացիական կացության ակտը գրանցող կամ դրա մեջ ուղղում, փոփոխություն կամ լրացում կատարող, ինչպես նաեւ վկայական կամ տեղեկանք տրամադրող համապատասխան ՔԿԱԳ մարմնի ղեկավարի կողմից եւ հաստատվում ՔԿԱԳ մարմնի կնիքով:
4. Քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցման վկայականի եւ քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման մասին տեղեկանքի վրա զետեղվում են Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունում գործող քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման միասնական էլեկտրոնային կառավարման համակարգի միջոցով գեներացվող համարանիշը եւ արագ արձագանքման ծածկագիրը:
5. Քաղաքացական կացության ակտի պետական գրանցման վկայականի եւ քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման մասին տեղեկանքի իսկության ստուգումը կատարվում է սույն հոդվածի 4-րդ մասով ամրագրված համարանիշը մուտքագրելով Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունում գործող պաշտոնական փաստաթղթերի իսկության ստուգման պաշտոնական կայքում կամ օգտագործելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցները՝ արագ արձագանքման ծածկագրի միջոցով:
6. Քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցումների վկայականների ձեւանմուշները, դրանց լրացման կարգը, քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցման փաստը հաստատող այլ փաստաթղթերի ձեւաթղթերի նմուշները, ինչպես նաեւ դրանց ոչնչացման կարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը:
7. Քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման վկայականի, վկայականի կրկնօրինակի եւ քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման մասին տեղեկանքի տրամադրման կարգը եւ ժամկետները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 9-րդ հոդվածում՝
«1. Քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման վկայականի կրկնօրինակը տրվում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունում գործող քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման միասնական էլեկտրոնային կառավարման համակարգի միասնական էլեկտրոնային գրանցամատյանում գրառված ակտային գրանցումների հիման վրա այն մարմնի կնիքով եւ ղեկավարի ստորագրությամբ, որին վկայականի կրկնօրինակ ստանալու դիմում է ներկայացվել:».
«1.1. Քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման վկայականի կրկնօրինակի տրամադրման դիմում կարող է ներկայացվել սույն օրենքի 4-րդ հոդվածով սահմանված մարմիններ՝ անկախ քաղաքացիական կացության ակտի գրանցման կամ դիմողի մշտական բնակության վայրից:».
«4. Քաղաքացիական կացության ակտի պետական գրանցման վկայականի կրկնօրինակի տրամադրման կարգը եւ ժամկետները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը:»:
Հոդված 6. Օրենքի 9.1-ին հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Միասնական գրանցամատյանում ձեւավորվող բոլոր փաստաթղթերը ստորագրվում եւ կնքվում են էլեկտրոնային եղանակով:»:
Հոդված 7. Օրենքի 9.2-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ եւ 3-րդ մասերով.
«2. Եթե դիմողը տեսողական խանգարում ունեցող անձ է, ապա ՔԿԱԳ մարմնի աշխատակիցը բարձրաձայն ընթերցում է դիմումի բովանդակությունն ամբողջությամբ՝ առնվազն մեկ վկայի ներկայությամբ: Վկան դիմումի վրա ստորագրություն դնելու միջոցով հաստատում է իր ներկայությամբ դիմումի բովանդակությունը ՔԿԱԳ աշխատակցի կողմից ընթերցված եւ դիմողի համար պարզաբանված լինելու փաստը:
3. Սույն օրենքով նախատեսված դիմումները կարող են ներկայացվել սույն օրենքի 4-րդ հոդվածով սահմանված մարմիններ՝ ըստ դիմողի նախընտրության:»:
Հոդված 8. Օրենքի 15-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 9. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «պայմանագրի» բառից հետո լրացնել «եւ ԴՆԹ-ի (դեզօքսիռիբոնուկլեինաթթու) որոշման» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «պայմանագրի» բառից հետո լրացնել «եւ ԴՆԹ-ի (դեզօքսիռիբոնուկլեինաթթու) որոշման» բառերով:
Հոդված 11. Օրենքի 22-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-6-րդ մասերով.
«4. Ծննդի ակտային գրանցման մեջ որպես երեխայի ծննդյան վայր նշվում է երեխայի փաստացի ծննդյան վայրը կամ այն վայրը, որտեղ գտնվել է երեխան (մարզի, քաղաքային կամ գյուղական համայնքի անվանումը):
5. Եթե երեխան ծնվել է տրանսպորտային միջոցում՝ ուղերթի ընթացքում, ապա որպես երեխայի ծննդյան վայր նշվում է այն վայրը, որտեղով ծննդյան պահին տեղաշարժվում է այդ տրանսպորտային միջոցը, բացառությամբ օդային եւ ջրային տրանսպորտի համար օրենսդրությամբ սահմանված դեպքերի:
6. Անձի ծննդյան ակտային գրանցման մեջ լրացվում են կյանքի ընթացքում այդ անձի վերաբերյալ կատարված բոլոր քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցումների վերաբերյալ տեղեկությունները:»:
Հոդված 12. Օրենքի 23-րդ հոդվածի «ե» կետը «ժամանակը» բառից հետո լրացնել «եւ տրամադրող ՔԿԱԳ մարմնի անվանումը» բառերով:
Հոդված 13. Օրենքի 25-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 14. Օրենքի 30-րդ հոդվածի 1-ին մասի «դ» կետը «ժամանակը» բառից հետո լրացնել «եւ տրամադրող ՔԿԱԳ մարմնի անվանումը» բառերով:
Հոդված 15. Օրենքի 32-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 16. Օրենքի 38-րդ հոդվածի 1-ին մասի «զ» կետը «ժամանակը» բառից հետո լրացնել «եւ տրամադրող ՔԿԱԳ մարմնի անվանումը» բառերով:
Հոդված 17. Օրենքի 40-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 18. Օրենքի 43-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ե» կետը «ժամանակը» բառից հետո լրացնել «եւ տրամադրող ՔԿԱԳ մարմնի անվանումը» բառերով:
Հոդված 19. Օրենքի 49-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 20. Օրենքի 56-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «զ» կետը «ժամանակը» բառից հետո լրացնել «եւ տրամադրող ՔԿԱԳ մարմնի անվանումը» բառերով:
Հոդված 21. Օրենքի 58-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Անվան փոխման պետական գրանցումը կատարվում է ՔԿԱԳ մարմնում՝ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության համաձայնությամբ:»:
Հոդված 22. Օրենքի 62-րդ հոդվածի «դ» կետը «ժամանակը» բառից հետո լրացնել «եւ տրամադրող ՔԿԱԳ մարմնի անվանումը» բառերով:
Հոդված 23. Օրենքի 64-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում մահացած օտարերկրյա քաղաքացիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց մահը:»:
Հոդված 24. Օրենքի 65-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 25. Օրենքի 67-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին մասով.
«2.1. ՔԿԱԳ մարմինը մահացած անձանց անձը հաստատող փաստաթղթերը մեկամսյա պարբերականությամբ փոխանցում է Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության լիազոր մարմին, իսկ մահացած զինծառայողների զինվորական գրքույկները՝ 15-օրյա պարբերականությամբ համապատասխան տարածքային զինվորական կոմիսարիատներ:»:
Հոդված 26. Օրենքի 68-րդ հոդվածի 1-ին մասի «դ» կետը «ժամանակը» բառից հետո լրացնել «եւ տրամադրող ՔԿԱԳ մարմնի անվանումը» բառերով:
Հոդված 27. Օրենքի 71-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Քաղաքացիական կացության ակտային գրանցման մեջ ուղղում, լրացում կամ փոփոխություն կատարվում են այն անձի դիմումի հիման վրա, որի վերաբերյալ կատարված է գրանցումը կամ նրա լիազորած անձի դիմումի հիման վրա:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “ОБ АКТАХ ГРАЖДАНСКОГО СОСТОЯНИЯ”
Статья 1. Статью 4 Закона “Об актах гражданского состояния” от 8 декабря  2004 года ЗР – 9-Н  (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
Статья 4. Органы, осуществляющие государственную регистрацию актов гражданского состояния
1. В Республике Армения государственные регистрации актов гражданского состояния, установленных частью 2 статьи 3 настоящего Закона,  внесение в них изменений, дополнений и исправлений, аннулирование этих регистраций, восстановление утерянных регистраций, ведение или хранение книги регистрации актов гражданского состояния и выдача дубликатов свидетельств и иных документов, подтверждающих государственную регистрацию актов гражданского состояния, а также другие вытекающие из них функции, предусмотренные настоящим Законом, осуществляются территориальными органами государственной регистрации актов гражданского состояния муниципального подчинения (далее – территориальный орган ЗАГСа).
2. Министерство юстиции Республики Армения в установленном Правительством порядке осуществляет координацию специализированной деятельности  территориальных органов ЗАГСа, контроль за ними, а также другие предусмотренные настоящим Законом функции.
3. Функции, предусмотренные частью 1 настоящей статьи, осуществляют также соответствующие подразделения, включенные в систему Министерства юстиции Республики Армения. В городе Ереване государственная регистрация смерти  производится только  соответствующим подразделением, включенным в систему Министерства юстиции Республики Армения.
4. В иностранных государствах функции, установленные частью 1  настоящей статьи, осуществляются находящимися в этих государствах  консульскими учреждениями Республики Армения -  в порядке, установленном настоящим Законом.”.
Статья 2.    Часть 2 статьи 6 Закона изложить в следующей редакции:
“2. Государственная регистрация актов гражданского состояния осуществляется в Единой системе электронного управления регистрацией актов гражданского состояния, действующей в Министерстве юстиции Республики Армения, путем произведения актовой регистрации гражданского состояния и выдачи на этом основании гражданину свидетельства о государственной регистрации.”.
1) часть 6 изложить в следующей редакции:
“6.  Каждая запись о регистрации акта гражданского состояния подписывается совершившим ее работником органа ЗАГСа и руководителем органа ЗАГСа и скрепляется печатью органа ЗАГСа.
Запись о регистрации акта гражданского состояния  не подлежит выдаче, за исключением случаев, предусмотренных частью 2 статьи 11 настоящего Закона.";
2) в части 8 слово “Правительством” заменить словами “министром юстиции”.
Статья 8. Свидетельство о государственной  регистрации акта гражданского состояния или справка о государственной  регистрации акта гражданского состояния
1. Свидетельство о государственной регистрации акта гражданского состояния и справка о государственной  регистрации акта гражданского состояния являются автоматически изготавливаемыми на основании актовой регистрации гражданского состояния и содержащими сведения об этом в действующей в Министерстве юстиции Республики Армения Единой электронной системе управления регистрацией актов гражданского состояния электронными документами, которые предоставляются также на бумажном носителе.
2. Свидетельство о государственной регистрации акта гражданского состояния и справка о государственной  регистрации акта гражданского состояния, подписанные руководителем предоставляющего их органа и заверенные печатью этого органа, направляются лицам, указанным в актовой регистрации гражданского состояния: на адрес официального сайта www.e-citizen.am, а также адрес электронной почты, предоставленный заявителем.  По требованию заявителя предоставляется распечатка (копия) электронного документа.
3. Свидетельство о государственной регистрации акта гражданского состояния и справка о государственной  регистрации акта гражданского состояния подписываются руководителем органа соответствующего ЗАГСа, регистрирующего акт гражданского состояния либо внесение в него исправлений, изменений или дополнений, а также предоставляющего свидетельство или справку, и заверяется печатью органа ЗАГСа.
4. На свидетельстве о государственной регистрации акта гражданского состояния и справке о государственной  регистрации акта гражданского состояния проставлются номера, генерируемые посредством Единой электронной системы управления регистрацией актов гражданского состояния, действующей в Министерстве юстиции Республики Армения, и код быстрого реагирования.
5. Проверка достоверности свидетельства государственной регистрации акта гражданского состояния и справки о государственной  регистрации акта гражданского состояния  производится путем ввода номера, зафиксированного в части 4 настоящей статьи, на официальный  сайт проверки достоверности официальных документов, действующий в Министерстве юстиции Республики Армения,  или с использованием методов информационных технологий - посредством кода быстрого реагирования.
6. Примерные формы свидетельств  государственной регистрации акта гражданского состояния, порядок их заполнения, образцы бланков других документов, удостоверяющих факт государственной регистрации актов гражданского состояния, а также порядок их уничтожения  утверждается министром юстиции Республики Армения.
7. Порядок и сроки предоставления свидетельства государственной регистрации акта гражданского состояния, дубликата свидетельства  и справки о государственной  регистрации акта гражданского состояния устанавливается министром юстиции Республики Армения.”.
“1. Дубликат свидетельства государственной регистрации акта гражданского состояния выдается на основании актовой регистрации, внесенной  в единый электронный  журнал регистрации Единой электронной  системы управления регистрацией актов гражданского состояния, действующей в Министерстве юстиции Республики Армения, с печатью органа и за подписью руководителя органа, в который было подано заявление о получении дубликата свидетельства.”;
“1.1. Заявление о предоставлении дубликата свидетельства государственной регистрации акта гражданского состояния может подаваться  в установленные статьей 4 настоящего Закона органы независимо от места регистрации акта гражданского состояния или постоянного проживания заявителя.”;
“4. Порядок и сроки предоставления дубликата свидетельства государственной регистрации акта гражданского состояния  устанавливаются министром юстиции Республики Армения.”.
Статья 6. Часть 3 статьи 9.1 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “Все документы, формируемые в едином журнале регистрации, подписываются и закрепляются печатью электронным способом.”.
Статья 7. Статью 9.2 Закона дополнить частями 2 и 3  следующего содержания:
“2. Если заявителем является лицо с нарушением зрения, то работник органа ЗАГСа зачитывает вслух содержание заявления полностью в присутствии как минимум одного свидетеля. Свидетель заверяет факт зачитывания и разъяснения работником ЗАГСа заявителю содержания заявления  в его присутствии путем проставления подписи на заявлении.
3. Предусмотренные настоящим Законом заявления могут подаваться в органы,  установленные статьей 4 Закона,  по предпочтению заявителя.”.
Статья 8. Статью 15 Закона признать утратившей силу.
Статья 9. Часть 4 статьи 16 Закона после слова “договора, заключенного с суррогатной матерью в установленном порядке” дополнить словами “, и теста ДНК (дезоксирибонуклеиновой кислоты)”.
Статья 10. Часть 4 статьи 17 Закона после слова “договора, заключенного с суррогатной матерью” дополнить словами “, и теста ДНК (дезоксирибонуклеиновой кислоты)”.
Статья 11. Статью 22 Закона дополнить частями 4-6 следующего содержания:
“4. В актовой регистрации рождения в качестве места рождения ребенка указывается место фактического рождения ребенка или место, где находился ребенок (название области /марза/, городского или сельского муниципалитета).
5. Если ребенок родился в транспортном средстве во время его перемещения, то в качестве места рождения ребенка указывается место, по которому в момент рождения передвигалось это транспортное средство, за исключением случаев, установленных законодательством для воздушного и водного транспорта.
6. В актовой регистрации рождения лица заполняются сведения обо всех  регистрациях актов гражданского состояния, совершенных лицом в течение жизни.”.
Статья 12. Пункт “д” статьи 23 Закона   после слова “ рождении” дополнить словами “и наименование выдающего его органа ЗАГСа”.
Статья 13. Статью 25 Закона признать утратившей силу.
Статья 14. Пункт “г” части 1 статьи 30 Закона   после слова “ брака” дополнить словами “и наименование выдающего его органа ЗАГСа”.
Статья 15. Статью 32 Закона признать утратившей силу.
Статья 16. Пункт “е” части 1 статьи 38 Закона   после слова “ брака” дополнить словами “и наименование выдающего его органа ЗАГСа”.
Статья 17. Статью 40 Закона признать утратившей силу.
Статья 18. Пункт “д” части 1 статьи 43 Закона   после слова “усыновлении” дополнить словами “и наименование выдающего его органа ЗАГСа”.
Статья 19. Статью 49 Закона признать утратившей силу.
Статья 20. Пункт “е” части 2 статьи 56 Закона   после слова “отцовства” дополнить словами “и наименование выдающего его органа ЗАГСа”.
Статья 21. Часть 2 статьи 58 Закона изложить в следующей редакции:
“2. Государственная регистрация перемены имени производится в органе ЗАГСа с согласия Министерства юстиции Республики Армения.”.
Статья 22. Пункт “г” статьи 62 Закона   после слова “имени” дополнить словами “и наименование выдающего его органа ЗАГСа”.
Статья 23. Статью 64 Закона дополнить частью 2 следующего содержания:
“В Республике Армения регистрируется смерть граждан Республики Армения, иностранных граждан и лиц без гражданства, постоянно проживающих в Республике Армения, а также умерших на территории Республики Армения.”.
Статья 24. Статью 65 Закона признать утратившей силу.
Статья 25. Статью 67 Закона дополнить частью 2.1 следующего содержания:
“2.1. Орган ЗАГСа передает удостоверяющие личность документы умерших лиц в уполномоченый орган Полиции Республики Армения с периодичностью раз в месяц, а военные билеты умерших военнослужащих - в соответствующие территориальные военные комиссариаты с периодичностью в пятнадцать дней.”.
Статья 26.  Пункт “г” части 1 статьи 68 Закона   после слова “смерти” дополнить словами “и наименование выдающего его органа ЗАГСа”.
Статья 27. Часть 1 статьи 71 Закона изложить в следующей редакции:
“1.   Исправление, дополнение или изменение в запись акта гражданского состояния вносится на основании  заявления лица, в связи с которым произведена регистрация, либо на основании заявления уполномоченного им лица.”.