ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑՉԻ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքով սահմանվում են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (այսուհետ՝ Եվրոպական դատարան) Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչի (այսուհետ՝ Ներկայացուցիչ) կարգավիճակը, լիազորությունների շրջանակը, նշանակման կարգը, Ներկայացուցչի գրասենյակի (այսուհետ՝ Գրասենյակ) կարգավիճակը, ինչպես նաեւ դրանց հետ կապված այլ հարաբերություններ:
Հոդված  2.  Ներկայացուցչի գործունեությունը կանոնակարգող օրենսդրությունը
1. Ներկայացուցչի գործունեությունը կանոնակարգող օրենսդրությունը ներառում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը, «Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» 1950 թվականի նոյեմբերի 4-ի կոնվենցիան (այսուհետ՝ Եվրոպական կոնվենցիա), սույն օրենքը, Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած այլ միջազգային պայմանագրեր, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության այլ իրավական ակտեր:
2. Սույն օրենքով սահմանված լիազորություններն իրականացնելիս Ներկայացուցիչն առաջնորդվում է նաեւ Եվրոպական դատարանի կանոնակարգով եւ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի (այսուհետ՝ Նախարարների կոմիտե) վճիռների եւ բարեկամական կարգավորումների պայմանների կատարման վերահսկողության վերաբերյալ կանոնակարգով:
ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑՉԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԸ ԵՎ ՆՇԱՆԱԿՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
Հոդված  3. Ներկայացուցչի կարգավիճակը
1. Ներկայացուցչի պաշտոնը վարչապետի աշխատակազմի կառուցվածքում ընդգրկված պետական վարչական պաշտոն է:
2. Ներկայացուցիչը ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության շահերը Եվրոպական դատարանում, կազմակերպում Եվրոպական դատարանի՝ Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ վճիռների եւ որոշումների կատարումը, ինչպես նաեւ նպաստում Հայաստանի Հանրապետության իրավական համակարգում մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշների ներդրմանը:
3. Ներկայացուցիչը համակարգում եւ վերահսկում է Գրասենյակի գործունեությունը: Գրասենյակի գործառույթների իրականացմամբ ստեղծված փաստաթղթերն ստորագրում եւ սահմանված դեպքերում կնքում է Ներկայացուցիչը: Այս լիազորությունները Ներկայացուցչի որոշմամբ կարող են պատվիրակվել Գրասենյակի ղեկավարին, ինչպես նաեւ Գրասենյակի ղեկավարի տեղակալին՝ նրա համակարգմանը վերապահված բնագավառում:
4. Ներկայացուցիչն իր լիազորություններն իրականացնելիս պարտավոր է ցուցաբերել քաղաքական չեզոքություն:
5. Ներկայացուցիչն իր պաշտոնավարումից հետո չի կարող ներկայացնել կամ խորհրդատվություն տրամադրել որեւէ անձի՝ Եվրոպական դատարանում քննության փուլում գտնվող այն գործերի առնչությամբ, որոնք Եվրոպական դատարանից ստացվել են իր պաշտոնավարման ժամանակահատվածում կամ որոնցով Եվրոպական դատարանում ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության շահերը:
6. Ներկայացուցիչը չի կարող Եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության շահերը ներկայացնել այն գործով, որում ունի անձնական շահ կամ Եվրոպական դատարանում եղել է իբրեւ այդ գործով կողմի ներկայացուցիչ կամ փաստաբան կամ տրամադրել խորհրդատվություն կամ հանդես եկել որեւէ այլ կարգավիճակով:
Հոդված 4. Ներկայացուցչին ներկայացվող պահանջները եւ նշանակման կարգը
1. Ներկայացուցիչ կարող է նշանակվել 30 տարին լրացած, բարձրագույն իրավաբանական կրթություն եւ առնվազն 5 տարվա իրավաբանի մասնագիտական աշխատանքային փորձ ունեցող, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը, միջազգային ակտերին, հայերենին եւ անգլերենին կամ ֆրանսերենին տիրապետող  միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին:
2. Ներկայացուցչին նշանակում եւ ազատում է վարչապետը: Ներկայացուցչի պաշտոնը թափուր մնալու դեպքում վարչապետը երկամսյա ժամկետում նշանակում է նոր Ներկայացուցիչ:
Հոդված  5.  Ներկայացուցչի տեղակալը եւ Ներկայացուցչին փոխարինելը
1. Գրասենյակի ղեկավարն ի պաշտոնե Ներկայացուցչի տեղակալն է:
2. Ներկայացուցչի պաշտոնը թափուր մնալու, ինչպես նաեւ Ներկայացուցչի բացակայության կամ որոշակի գործով շահերի բախման դեպքերում նրան փոխարինում է Գրասենյակի ղեկավարը:
Հոդված  6.  Ներկայացուցչի Գրասենյակը
1. Սույն օրենքով Ներկայացուցչին վերապահված լիազորությունների արդյունավետ իրականացումն ապահովելու նպատակով վարչապետի աշխատակազմի կառուցվածքում ստեղծվում է Գրասենյակ:
2. Գրասենյակի ղեկավարը հաշվետու է վարչապետին եւ Ներկայացուցչին:
3. Գրասենյակը՝
1) օժանդակում է Եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության շահերի ներկայացմանը.
2) օժանդակում է Եվրոպական դատարանի՝ Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ վճիռների եւ որոշումների կատարման գործընթացի կազմակերպմանը.
3) աջակցում է Հայաստանի Հանրապետության իրավական համակարգում մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշների ներդրմանը:
4. Գրասենյակն աջակցում է Ներկայացուցչին Հայաստանի Հանրապետության շահերը Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությամբ միջազգային այլ ատյաններում ներկայացնելիս:
5. Գրասենյակի ղեկավարի տեղակալը եւ կառուցվածքային ստորաբաժանումների աշխատողները քաղաքացիական ծառայողներ են, որոնք պաշտոնի նշանակվում եւ պաշտոնից ազատվում են «Քաղաքացիական ծառայության մասին» օրենքով սահմանված կարգով:
6. Գրասենյակը գործում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության, օրենքների, այլ իրավական ակտերի եւ իր կանոնադրության հիման վրա:
ՆԵՐԿԱՅԱՑՈՒՑՉԻ ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված  7.  Ներկայացուցչի լիազորությունները Հայաստանի Հանրապետության շահերը Եվրոպական դատարանում ներկայացնելիս
1. Ներկայացուցիչը՝
1) Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը ներկայացնում է Եվրոպական դատարան.
2) գանգատ ներկայացրած կողմի հետ վարում է բանակցություններ՝ բարեկամական կարգավորման ձեւով խնդրի լուծման նպատակով կամ հանդես գալիս միակողմանի հայտարարությամբ.
3) սեփական նախաձեռնությամբ կամ իրավասու մարմնի միջնորդության հիման վրա անհրաժեշտության դեպքում վարչապետի կամ իրավասու մարմինների հետ խորհրդակցելուց հետո Եվրոպական դատարանում գործի քննությանը ներգրավվում է որպես երրորդ կողմ.
4) կազմակերպում է Եվրոպական դատարանի կողմից առանձին գանգատի առնչությամբ կիրառված միջանկյալ միջոցի պայմանների կատարման ընթացքը.
5) Եվրոպական դատարանի Պալատի վճիռը Եվրոպական դատարանի Մեծ պալատի քննությանը հանձնելու միջնորդություն է ներկայացնում:
2. Ներկայացուցիչն իրավասու է Հայաստանի Հանրապետության անունից ներկայացնելու միջպետական գանգատ միայն Կառավարության որոշման հիման վրա:
Հոդված 8. Ներկայացուցչի լիազորությունները Եվրոպական դատարանի վճռի կամ որոշման կատարման փուլում
1) կազմակերպում է Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ վճռի կամ որոշման կատարման գործընթացը.
2) առաջարկում է Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ վճռի կամ որոշման կատարմանն ուղղված միջոցառումներ.
3) Նախարարների կոմիտեի քննարկմանն է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ վճռի կամ որոշման կատարման առնչությամբ տեղեկատվություն.
4) կազմակերպում է Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ վճռի կամ որոշման կատարման շրջանակներում Նախարարների կոմիտեից ստացված հարցումներին պատասխանելու գործընթացը.
5) մասնակցում է Նախարարների կոմիտեի նիստերին:
Հոդված 9. Ներկայացուցչի լիազորությունները Հայաստանի Հանրապետության իրավական համակարգում մարդու իրավունքների եվրոպական չափանիշների ներդրման ոլորտում
1. Ներկայացուցիչը կարող է՝
1) իրավասու մարմիններին ներկայացնել մարդու իրավունքների միջազգային եւ եվրոպական իրավական չափանիշներին համապատասխանեցման վերաբերյալ օրենսդրական առաջարկություններ.
2) մինչեւ մարդու իրավունքներին եւ ազատություններին վերաբերող նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերի ընդունումը դրանց վերաբերյալ իրավասու մարմին ներկայացնել գրավոր կարծիք.
3) ուսումնասիրել համապատասխան ոլորտների պրակտիկան եւ անհրաժեշտության դեպքում հանդես գալ բարելավման եւ մարդու իրավունքների միջազգային եւ եվրոպական իրավական չափանիշներին համապատասխանեցման վերաբերյալ առաջարկություններով:
Հոդված 10. Ներկայացուցչի այլ լիազորությունները
1. Ներկայացուցիչն իրավասու է նաեւ՝
1) իր լիազորություններն իրականացնելիս ներգրավելու փորձագետների եւ մասնագետների, այդ թվում՝ գիտական կամ այլ հաստատություններից.
2) իր լիազորությունների շրջանակներում համագործակցելու միջազգային եւ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների, ինչպես նաեւ այլ կառույցների հետ.
3) Եվրոպական դատարանին առաջարկելու այն անձանց թեկնածությունները, որոնք, Եվրոպական դատարանի կանոնակարգի համաձայն, կարող են հանդես գալ կոնկրետ գործով (ad hoc) դատավորի կարգավիճակով.
4) վարչապետի հանձնարարությամբ Հայաստանի Հանրապետության շահերը ներկայացնելու Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությամբ միջազգային այլ ատյաններում.
5) իրականացնելու Եվրոպական դատարանի կանոնակարգով կողմին վերապահված, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության վերաբերյալ վճռի կամ որոշման կատարումից բխող այլ լիազորություններ:
Հոդված 11. Ներկայացուցչի լիազորությունների իրականացման կարգը
1. Ներկայացուցչի լիազորությունների իրականացման կարգը սահմանվում է Կառավարության որոշմամբ:
Հոդված 12. Հաշվետվողականությունը
1. Յուրաքանչյուր տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում Ներկայացուցիչը վարչապետին է ներկայացնում հաշվետվություն՝ նախորդ տարվա իր գործունեության մասին:
Հոդված 13. Ներկայացուցչի հարաբերությունները պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ կազմակերպությունների հետ իր լիազորությունների իրականացման ընթացքում
1. Սույն օրենքով սահմանված լիազորություններն իրականացնելիս Ներկայացուցիչն իրավասու է պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, դրանց պաշտոնատար անձանցից կամ ներկայացուցիչներից պահանջելու եւ ստանալու անհրաժեշտ նյութեր, փաստաթղթեր, տեղեկություններ եւ պարզաբանումներ, ինչպես նաեւ այլ անհրաժեշտ աջակցություն:
2. Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, դրանց պաշտոնատար անձինք կամ ներկայացուցիչները պարտավոր են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հնարավորինս սեղմ ժամկետում, իսկ Եվրոպական դատարանի, Նախարարների կոմիտեի կամ միջազգային այլ ատյանների սահմանած ժամկետներով պայմանավորված՝ Ներկայացուցչի մատնանշած ժամկետում Ներկայացուցչին տրամադրել անհրաժեշտ նյութեր, փաստաթղթեր, տեղեկություններ եւ պարզաբանումներ, ինչպես նաեւ ցուցաբերել այլ անհրաժեշտ աջակցություն:
ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ԵՎ ԱՆՑՈՒՄԱՅԻՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
Հոդված 14. Եզրափակիչ մաս
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ սույն օրենքի 12-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում 2021 թվականի հունվարի 1-ից:
Հոդված 15. Անցումային դրույթներ
1. Ներկայացուցիչը նշանակվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում:
2. Ներկայացուցչի լիազորությունների իրականացման կարգը սահմանող Կառավարության որոշումն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում:
3. Գրասենյակն ստեղծվում եւ Գրասենյակի կանոնադրությունը հաստատվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երկու ամսվա ընթացքում:
ՀՕ-141-Ն
16.12.2021 «Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
13.04.2023 «Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին

О ПРЕДСТАВИТЕЛЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ В ЕВРОПЕЙСКОМ СУДЕ ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА
Настоящий Закон устанавливает статус, пределы полномочий, порядок назначения представителя Республики Армения (далее – Представитель) в Европейском Суде по правам человека (далее – Европейский Суд), статус Канцелярии Представителя (далее – Канцелярия), а также иные связанные с ними отношения.
Статья 2. Законодательство, регулирующее деятельность Представителя
1. Законодательство, регулирующее деятельность Представителя, включает Конституцию Республики Армения, Конвенцию “О защите прав человека и основных свобод” от 4 ноября 1950 года (далее – Европейская Конвенция), настоящий Закон, другие ратифицированные международные договоры Республики Армения, а также иные правовые акты Республики Армения.
2. При осуществлении установленных настоящим Законом полномочий Представитель руководствуется также Регламентом Европейского Суда и Регламентом по контролю за исполнением постановлений и условий мирового соглашения Комитета министров Совета Европы (далее – Комитет министров).
Статья 3. Статус представителя
1. Должность Представителя является государственной административной должностью, включенной в структуру Аппарата Премьер-министра.
2. Представитель представляет интересы Республики Армения в Европейском Суде, организовывает выполнение постановлений и решений Европейского Суда в отношении Республики Армения, а также содействует внедрению европейских стандартов прав человека в правовую систему Республики Армения.
3. Представитель координирует и контролирует деятельность Канцелярии. Представитель подписывает и в установленных случаях скрепляет печатью документы, созданные при осуществлении функций Канцелярии. По решению Представителя эти полномочия могут быть делегированы руководителю Канцелярии, а также заместителю руководителя Канцелярии - в сфере, отнесенной к его компетенции.
4. Представитель при осуществлении своих полномочий обязан соблюдать политический нейтралитет.
5. По окончании пребывания в должности Представитель не может представлять лицо или предоставлять консультацию лицу по тем находящимся на этапе рассмотрения в Европейском Суде делам, которые были получены из Европейского Суда в период его пребывания в должности либо по которым он представлял в Европейском Суде интересы Республики Армения.
6. Представитель не может представлять в Европейском Суде интересы Республики Армения по делу, в котором он имеет личный интерес либо по которому он являлся в Европейском Суде стороной или адвокатом, или предоставлял консультацию, или выступал по этому делу в другом статусе.
Статья 4. Требования, предъявляемые к Представителю, и порядок его назначения
1. Представителем может быть назначен достигший 30 лет гражданин только Республики Армения, имеющий высшее юридическое образование и не менее 5 лет профессионального трудового опыта юриста, а также владеющий законодательством Республики Армения, международными актами относительно прав человека, армянским, английским или французским языками.
2. Представителя назначает и освобождает Премьер-министр. При возникновении вакантной должности Представителя Премьер-министр в двухмесячный срок назначает нового Представителя.
Статья 5. Заместитель Представителя и замещение Представителя
1. Руководитель Канцелярии является заместителем Представителя по должности.
2. При возникновении вакантной должности Представителя, а также в случае отсутствия Представителя либо наличия конфликта интересов по определенному делу его замещает руководитель Канцелярии.
Статья 6. Канцелярия Представителя
1. В целях обеспечения эффективного осуществления полномочий, отведенных Представителю настоящим Законом, в структуре Аппарата Премьер-министра создается Канцелярия.
2. Руководитель Канцелярии подотчетен Премьер-министру и Представителю.
3. Канцелярия:
1) оказывает содействие в представлении в Европейском Суде интересов Республики Армения;
2) оказывает содействие в организации процесса выполнения постановлений и решений Европейского Суда относительно Республики Армения;
3) содействует имплементации европейских стандартов прав человека в правовую систему Республики Армения.
4. Канцелярия оказывает содействие Представителю при представлении интересов Республики Армения в других международных инстанциях с участием Республики Армения.
5. Заместитель руководителя Канцелярии и работники ее структурных подразделений являются гражданскими служащими, которые назначаются на должность и освобождаются от должности в порядке, установленном Законом Республики Армения “О гражданской службе”.
6. Канцелярия действует на основании Конституции Республики Армения, законов, иных правовых актов и своего устава.
Статья 7. Полномочия Представителя при представлении интересов Республики Армения в Европейском Суде
1. Представитель:
1) представляет позицию Республики Армения в Европейском Суде;
2) ведет переговоры с представившей жалобу стороной в целях разрешения проблемы в виде мирового соглашения либо выступает с односторонним заявлением;
3) привлекается в случае необходимости к рассмотрению дела в Европейском Суде в качестве третьей стороны по собственной инициативе либо на основании ходатайства компетентного органа – после консультации с Премьер-министром либо компетентным органом;
4) организует процесс выполнения условий промежуточной меры, примененной Европейским Судом по поводу отдельной жалобы;
5) представляет ходатайство о передаче постановления Палаты Европейского Суда на рассмотрение Большой Палаты Европейского Суда.
2. Представитель имеет право заявлять межгосударственный протест от имени Республики Армения только на основании постановления Правительства.
Статья 8. Полномочия Представителя на этапе выполнения постановления или решения Европейского Суда
1) организует процесс выполнения постановления или решения Европейского Суда в отношении Республики Армения;
2) предлагает мероприятия, направленные на выполнение постановления или решения Европейского Суда в отношении Республики Армения;
3) представляет на рассмотрение Комитета Министров информацию о выполнении постановления или решения в отношении Республики Армения;
4) организует процесс ответа на запросы, полученные из Комитета Министров в рамках выполнения постановления или решения в отношении Республики Армения;
5) участвует в заседаниях Комитета Министров.
Статья 9. Полномочия Представителя в сфере имплементации европейских стандартов прав человека в правовую систему Республики Армения
1. Представитель вправе:
1) представлять компетентным органам законодательные предложения о соответствии международным и европейским правовым стандартам по правам человека;
2) представлять в компетентный орган письменное мнение о проектах нормативных правовых актов о правах человека и свободах - до их принятия;
3) изучать практику соответствующих сфер и в случае необходимости выступать с предложениями об их совершенствовании и соответствии международным и европейским правовым стандартам по правам человека.
Статья 10. Другие полномочия Представителя
1. Представитель вправе также:
1) привлекать при осуществлении своих полномочий экспертов и специалистов, в том числе из научных или иных заведений;
2) сотрудничать в пределах своих полномочий с международными организациями и организациями гражданского общества, а также иными структурами;
3) предлагать Европейскому Суду кандидатуры лиц, которые в соответствии с Регламентом Европейского Суда могут выступать в статусе судьи по конкретным делам (ad hoc);
4) представлять по поручению Премьер-министра интересы Республики Армения в других международных инстанциях с участием Республики Армения;
5) осуществлять полномочия, отведенные стороне Регламентом Европейского Суда, а также другие полномочия, вытекающие из выполнения постановления или решения в отношении Республики Армения.
Статья 11. Порядок осуществления полномочий Представителя
1. Порядок осуществления полномочий Представителя устанавливается постановлением Правительства.
Статья 12. Отчетность
1. Представитель представляет Премьер-министру отчет о своей деятельности за предыдущий год в течение первого квартала каждого года.
Статья 13. Взаимоотношения Представителя с государственными органами, органами местного самоуправления и организациями в ходе осуществления своих полномочий
1. Представитель при осуществлении установленных настоящим Законом полномочий вправе запрашивать и получать от государственных органов и органов местного самоуправления, их должностных лиц или представителей необходимые материалы, документы, справки и объяснения, а также иное необходимое содействие.
2. Государственные органы и органы местного самоуправления, их должностные лица или представители обязаны в установленном законодательством Республики Армения порядке предоставить Представителю в возможно сжатые сроки, а в случае обусловленности сроков, установленных Европейским Судом, Комитетом Министров или другими международными инстанциями, - в указанные Представителем сроки, необходимые материалы, документы, справки и объяснения, а также оказывать иное необходимое содействие.
Статья 14. Заключительная часть
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением статьи 12 настоящего Закона, которая вступает в силу с 1-го января 2021 года.
Статья 15. Переходные положения
1. Представитель назначается в десятидневный срок после вступления в силу настоящего Закона.
2. Постановление Правительства, устанавливающее порядок реализации полномочий Представителя, принимается в течение одного года после вступления настоящего Закона в силу.
3. Канцелярия создается и устав Канцелярии утверждается в течение двух месяцев после вступления настоящего Закона в силу.