Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին
«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 16.09.2019
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին» 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ի  ՀՕ-20-Ն օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) տասնօրյա ժամկետում քննարկել պատգամավորի գրավոր հարցումը կամ առաջարկը եւ գրավոր պատասխանել նրան: Բացառիկ դեպքերում, եթե գրավոր հարցման մեջ նշված տեղեկությունը տրամադրելու կամ առաջարկը քննարկելու համար անհրաժեշտ է կատարել լրացուցիչ աշխատանք, ապա այդ տեղեկությունը պատգամավորին է տրվում դիմումն ստանալուց հետո՝ երեսնօրյա ժամկետում, հարցումը կամ առաջարկն ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում՝ պատգամավորին գրավոր տեղյակ պահելով հետաձգման պատճառների մասին.»:

Гарантии деятельности депутата Национального Собрания Республики Армения
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН "О ГАРАНТИЯХ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ДЕПУТАТА НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ"
Принят 16.09.2019
Статья 1. Пункт 1 части 2 статьи 6 Закона "О гарантиях деятельности депутата Национального Собрания Республики Армения" от 16 декабря 2016 года ЗР – 20- Н изложить в следующей редакции:
"1) рассматривать в десятидневный срок письменный запрос или письменное предложение депутата и отвечать ему в письменной форме. В исключительных случаях, когда для предоставления указанного в запросе сведения или рассмотрения предложения необходимо проведение дополнительной работы, это сведение предоставляется депутату в тридцатидневный срок после получения заявления, в десятидневный срок после получения запроса или предложения с письменным уведомлением депутата о причинах задержки;".