«ՕՏԱՐԵՐԿՐԱՑԻՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Օտարերկրացիների մասին» 2006 թվականի դեկտեմբերի 25-ի ՀՕ-47-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 3-րդ հոդվածի 1-ին մասի իններորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«արտաքսում՝ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում իրավասու պետական մարմնի կողմից օտարերկրացու հարկադիր հեռացումը Հայաստանի Հանրապետությունից.»:
Հոդված 2. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Օտարերկրացուն մուտքի վիզայի տրամադրումը (ժամկետի երկարաձգումը) մերժվում է, տրամադրված մուտքի վիզան ուժը կորցրած է ճանաչվում, կամ մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվում է, եթե նա օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով դատապարտվել է ազատազրկման Հայաստանի Հանրապետությունում հանցագործություն կատարելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության բնագավառում լիազորված պետական մարմինը օտարերկրացու ազատազրկման դատապարտման մասին Հայաստանի Հանրապետության դատարանի դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելու մասին անհապաղ տեղեկացնում է Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության բնագավառում լիազորված պետական մարմնին՝ սույն օրենքի 31-րդ հոդվածով սահմանված կարգով արտաքսման վերաբերյալ գործ հարուցելու համար:
Օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով օտարերկրացու ազատազրկման դատապարտվելու պատճառով արտաքսման մասին որոշում կայացվելու դեպքում օտարերկրացու մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվում է, եթե օրինական ուժի մեջ մտած արտաքսման մասին որոշումն ի կատար ածելուց հետո ոչ մեծ կամ միջին ծանրության հանցագործություն կատարելու դեպքում չի անցել երեք տարի, ծանր հանցագործություն կատարելու դեպքում՝ հինգ տարի, իսկ առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարելու դեպքում՝ ութ տարի:
Սույն մասի դրույթները չեն տարածվում Հայաստանի Հանրապետությունում օրինական հիմքերով բնակվող մերձավոր ազգականներ (ամուսին, զավակ, հայր, մայր, քույր, եղբայր, տատ, պապ) ունեցող անձանց, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում հանցագործություն կատարելու համար հետախուզվող անձանց վրա:»:
Հոդված 3. Օրենքի 30-րդ հոդվածի «բ» կետում «մուտքի վիզան ուժը կորցրած է ճանաչվել» բառերը փոխարինել «առկա են» բառերով, «, 2-րդ» թիվը հանել, իսկ «հիմքերով.» բառը փոխարինել «հիմքերը.» բառով:
Հոդված 4. Օրենքի 31-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 31. Օտարերկրացու արտաքսման վերաբերյալ գործի հարուցումը
1. Եթե սույն օրենքի 30-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում օտարերկրացին կամավոր չի հեռացել Հայաստանի Հանրապետության տարածքից, կամ եթե Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության բնագավառում լիազորված պետական մարմինը սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերում տեղեկացրել է համապատասխան դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելու մասին, ապա Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության բնագավառում լիազորված պետական կառավարման մարմինը արտաքսման վերաբերյալ գործ է հարուցում եւ ներկայացնում դատարան:»:
Հոդված 5. Օրենքի 36-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-2.3-րդ մասերով.
«2.1. Սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հիմքով կայացված արտաքսման որոշումն ի կատար է ածվում օտարերկրացու կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում դատավճռով սահմանված ազատազրկման ձեւով պատիժը կրելուց հետո: Այն դեպքում, երբ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության բնագավառում լիազորված պետական մարմինը Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված կարգով համաձայնություն է ձեռք բերում դատապարտյալին պատժի մնացած մասը կրելու նպատակով իր քաղաքացիության երկիր փոխանցելու վերաբերյալ, ապա արտաքսման որոշումը համարվում է ի կատար ածված դատապարտյալի փոխանցումն իրականացնելու մասին Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության բնագավառում լիազորված պետական մարմնի ծանուցումն ստանալուց հետո:
2.2. Սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հիմքով կայացված արտաքսման որոշումն ի կատար ածելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության բնագավառում լիազորված պետական մարմինը օտարերկրացու՝ ազատազրկման ձեւով պատժի կրման ժամկետն ավարտվելուց առնվազն մեկ ամիս առաջ տեղեկացնում է Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության բնագավառում լիազորված պետական մարմնին:
2.3. Այն դեպքերում, երբ օտարերկրացին սահմանված կարգով ապաստանի հայց է ներկայացնում լիազոր մարմին, ապա սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հիմքով կայացված արտաքսման որոշումն ի կատար է ածվում նրա հայցի վերաբերյալ վերջնական մերժման որոշումն ընդունվելուց հետո՝ ներառյալ դատական կարգով բողոքարկումը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “ОБ ИНОСТРАННЫХ ЛИЦАХ”
Статья 1.  Девятый абзац части 1 статьи 3 Закона “Об иностранных лицах” от 25 декабря 2006 года ЗР-47-Н изложить в следующей редакции:
депортация  -  принудительная высылка компетентным государственным органом иностранного гражданина из Республики Армения  в предусмотренных настоящим Законом случаях;”.
Статья 2. Часть 2 статьи 8 Закона изложить в следующей редакции:
“2. В выдаче (продлении срока) въездной визы иностранному лицу отказывается, выданная ему въездная виза признается утратившей силу или его въезд в Республику Армения запрещается, если он по вступившему в законную силу приговору  суда  осужден к лишению свободы за совершение преступления в Республике Армения.
Уполномоченный государственный орган в области юстиции Республики Армения незамедлительно уведомляет Уполномоченный орган государственного управления в области полиции Республики Армения о вступлении в законную силу приговора суда Республики Армения об осуждении иностранного лица к лишению свободы – для  возбуждения дела о депортации в порядке, установленном  статьей 31 настоящего Закона.
В случае вынесения решения о депортации по вступившему в законную силу приговору суда об осуждении иностранного лица к лишению свободы въезд иностранного лица в Республику Армения запрещается, если с момента приведения приговора в исполнение не прошло трех лет – в случае совершение преступления небольшой тяжести или средней тяжести, пяти лет в случае тяжкого преступления, а в случае совершения особо тяжкого преступления – восьми лет.
Положения настоящей части не распространяются на имеющих близких родственников (супруг, ребенок, отец, мать, сестра, брат, бабушка, дедушка) лиц, проживающих в Республике Армения на законных основаниях, а также на лиц, находящихся в розыске за совершение преступления на территории Республики Армения.”.
Статья 3. Пункт “б” статьи 30 Закона изложить в следующей редакции: “имеются основания, указанные в частях 1 и 3 статьи 8 настоящего Закона;”.
Статья 4. Статью 31 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 31. Возбуждение дела о депортации иностранного лица
1. Если в предусмотренных статьей 30 настоящего Закона случаях иностранное лицо добровольно не убыло с территории Республики Армения или если Уполномоченный государственный орган в области юстиции Республики Армения в предусмотренных частью 2 статьи 8 настоящего Закона случаях уведомил о вступлении соответствующего приговора суда в законную силу, то Уполномоченный орган государственного управления в области полиции Республики Армения возбуждает дело о депортации и представляет его в суд.”.
Статья 5. Статью 36 Закона дополнить частями 2.1 и 2.3 следующего содержания:
“2.1. Решение о депортации, вынесенное по основанию, предусмотренному частью 2 статьи 8 настоящего Закона, приводится в исполнение после отбывания иностранным гражданином установленного приговором Республики Армения наказания в виде лишения свободы. В случае, когда  Уполномоченный государственный орган в области юстиции Республики Армения в установленном
международным договором Республики Армения порядке достигает соглашения о передаче приговоренного лица стране его гражданства в целях отбывания там оставшейся части наказания, то решение о депортации считается приведенным в исполнение после получения уведомления Уполномоченного государственного органа в области юстиции Республики Армения о произведении  передачи приговоренного лица.
2.2. В целях приведения в исполнение решения о депортации, вынесенного по основанию, предусмотренному частью 2 статьи 8 настоящего Закона, Уполномоченный государственный орган в области юстиции Республики Армения уведомляет Уполномоченный орган государственного управления в области полиции Республики Армения как минимум за месяц до истечения срока отбывания иностранным лицом наказания в виде лишения свободы.
2.3. В случаях, когда иностранное лицо в установленном порядке представляет в Уполномоченный орган прошение о предоставлении убежища, решение о депортации, вынесенное по предусмотренному частью 2 статьи 8 настоящего Закона основанию, приводится в исполнение после принятия окончательного отрицательного решения по его прошению, включая обжалование в судебном порядке.”.