«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԿԱՑՈՒԹՅԱՆ ԱԿՏԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Քաղաքացիական կացության ակտերի մասին» 2004 թվականի դեկտեմբերի 8-ի ՀՕ-9-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 13-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 13. Քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցումների համար նախատեսված պետական տուրքը եւ լրացուցիչ ծառայությունների վճարները
1. Քաղաքացիական կացության ակտերի պետական գրանցումների եւ դրանց հետ կապված այլ գործառույթների համար գանձվում է պետական տուրք՝ օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով:
2. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սահմանում է քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման հետ կապված լրացուցիչ ծառայությունների ցանկը, որոնց դիմաց գանձվող վճարներն ուղղվում են պետական բյուջե՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած չափերով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 84-րդ հոդվածի 4-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին գանձապետարանում Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության համար բացված արտաբյուջետային հաշվին առկա ՔԿԱԳ մարմինների կողմից մատուցվող ծառայությունների դիմաց գանձված վճարներից գոյացած արտաբյուջետային միջոցները մուտքագրվում են պետական բյուջե՝ որպես ազատ մնացորդ:
Հոդված 4. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը: Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելն օրենքով սահմանված կարգով բացված արտաբյուջետային միջոցների հաշվին իրականացվող եւ Հայաստանի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված արտաբյուջետային ծրագրերը, միջոցառումները, դրանց հետ կապված եկամուտները եւ ծախսերը համարել Հայաստանի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեի համապատասխան ծրագրեր, միջոցառումներ, եկամուտներ եւ ծախսեր: Ընդ որում, սույն հոդվածով նախատեսված միջոցների հաշվին ծախսերը ֆինանսավորվում են բացառապես համապատասխան մուտքերի սահմաններում եւ դրանց հաշվին:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երկու ամսվա ընթացքում, Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններն ընդունում են սույն օրենքից բխող այն ենթաօրենսդրական նորմատիվ ակտերը, որոնց ընդունումը սույն օրենքով վերապահված է այդ մարմիններին:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН ''ОБ АКТАХ ГАЖДАНСКОГО СОСТОЯНИЯ''
Статья 1. Статью 13 Закона ''Об актах гражданского состояния'' от 8 декабря 2004 года ЗР-9-Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
''Статья 13. Государственная пошлина и платежи за дополнительные услуги, предусмотренные для государственных регистраций актов гражданского состояния
За государственные регистрации актов гражданского состояния и связанные с ними иные функции взимается государственная пошлина в порядке и размере, которые установлены законом. Правительство Республики Армения устанавливает перечень дополнительных услуг, связанных с регистрацией актов гражданского состояния, взимаемые платежи за которые направляются в государственный бюджет в размерах, установленных Правительством Республики Армения.''.
Статья 2. Часть 4 статьи 84 Закона признать утратившей силу.
Статья 3. На момент вступления в силу настоящего Закона имеющиеся на внебюджетном счете, открытом в Казначействе для Министерства юстиции Республики Армения, внебюджетные средства, образованные за счет платежей, взысканных органами ЗАГСа за оказываемые услуги, поступают в государственный бюджет в качестве свободного остатка.
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования. До вступления в силу настоящего Закона осуществляемые за счет открытых в установленном законом порядке внебюджетных средств и предусмотренные государственным бюджетом Республики Армения на 2019 год внебюджетные программы, мероприятия, связанные с ними доходы и расходы фамилия считать соответствующими программами, мероприятиями, доходами и расходами государственного бюджета Республики Армения за 2019 год. При этом расходы за счет предусмотренных настоящей статьей средств финансируются исключительно в рамках соответствующих поступлений и за их счет.
Статья 5. Органы государственного управления Республики Армения в течение двух месяцев после вступления в силу настоящего Закона принимают вытекающие из настоящего Закона подзаконные нормативные акты, принятие которых настоящим Законом отнесено к ведению этих органов.