«ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՄԱՍԻՆ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Սահմանադրական դատարանի մասին» 2018 թվականի հունվարի 17-ի ՀՕ-42-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 88-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-4.3-րդ մասերով.
«4.1. Սահմանադրության 213-րդ հոդվածով նախատեսված՝ մինչեւ Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի անդամները, որոնք սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո շարունակում են պաշտոնավարել, սույն մասի ուժի մեջ մտնելու պահից սկսած՝ երկամսյա ժամկետում, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքով սահմանված կարգով հրաժարական ներկայացնելու դեպքում հրաժարականն ընդունված համարվելու արդյունքում լիազորությունները դադարելուց հետո մինչեւ Սահմանադրությամբ սահմանված պաշտոնավարման տարիքը լրանալը ստանում են կենսաթոշակ՝ հրաժարական ներկայացնելու օրվա դրությամբ հաշվարկված աշխատավարձի (պաշտոնային դրույքաչափի ու հավելավճարի հանրագումարի) եւ այդ գումարից հաշվարկված եկամտային հարկի տարբերության չափով, եթե պահպանվել է սույն օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ նախադասությամբ նախատեսված պահանջը:
4.2. Սահմանադրության 213-րդ հոդվածով նախատեսված՝ մինչեւ Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի անդամները, որոնք սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո շարունակում են պաշտոնավարել, միաժամանակ սույն հոդվածի 4-րդ եւ 4.1-ին մասերով սահմանված կենսաթոշակ ստանալու իրավունք ունենալու դեպքում հրաժարական ներկայացնելու դիմումում նշում են, թե որ մասով սահմանված կենսաթոշակ ստանալու իրավունքից են օգտվում: Այդ նշումը չկատարվելու դեպքում օգտվում են սույն հոդվածի 4.1-ին մասով նախատեսված իրավունքից:
4.3. Սահմանադրության 213-րդ հոդվածով նախատեսված՝ մինչեւ Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը նշանակված Սահմանադրական դատարանի անդամների համար, որոնք սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո շարունակում են պաշտոնավարել, սույն հոդվածի 4.1-ին մասով սահմանված հիմքով նշանակված կենսաթոշակը վերահաշվարկվում (հաշվարկվում) է՝ Սահմանադրությամբ նախատեսված պաշտոնավարման տարիքը լրանալու ամսվան հաջորդող ամսվա 1-ից՝ «Պաշտոնատար անձանց գործունեության ապահովման, սպասարկման եւ սոցիալական երաշխիքների մասին» օրենքով սահմանված չափով՝ առանց կենսաթոշակի իրավունքը վերանայելու, եթե պահպանվել է սույն օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ նախադասությամբ նախատեսված պահանջը:»:
Հոդված 2. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
2. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածով նախատեսված՝ Օրենքի 88-րդ հոդվածում լրացվող 4.1-ին մասի իրավակարգավորումը Սահմանադրական դատարանի դատավորի կողմից սահմանված ժամկետում հրաժարական ներկայացվելու մասով գործում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից՝ երկամսյա ժամկետում:
3. Եթե Օրենքի 88-րդ հոդվածի 4.1-ին մասով նախատեսված ժամկետում վաղ կենսաթոշակի անցնելու նպատակով հրաժարական է ներկայացրել Սահմանադրական դատարանի ավելի քան երեք դատավոր, ապա
Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղի համար ընտրությունն անցկացվում է Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղի համար թեկնածուների առաջադրումներ կատարելու՝ Օրենքով սահմանված ժամկետը լրանալուց հետո՝ 15-օրյա ժամկետում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ ”
Статья 1. Статью 88 Конституционного закона Республики Армения “О Конституционном Суде” от 17 января 2018 года ЗР–42–Н (далее – Закон) дополнить частями 4.1-4.3 следующего содержания:
“4.1. Предусмотренные статьей 213 Конституции члены Конституционного Суда, назначенные до вступления в силу главы 7 Конституции, которые продолжают пребывать в должности после вступления в силу настоящего Закона, в случае подачи ими в установленном Конституционным законом Республики Армения “Регламент Национального Собрания” порядке прошения об отставке в двухмесячный срок с момента вступления настоящей части в силу получают после прекращения своих полномочий в результате признания отставки принятой пенсию до достижения ими установленного Конституцией возраста пребывания в должности в размере их заработной платы, исчисленной по состоянию на день представления прошения об отставке (совокупной суммы ставки должностного оклада и надбавок), и разницы исчисленного от этой суммы подоходного налога, если соблюдено требование, предусмотренное вторым предложением части 2 статьи 10 настоящего Закона.
4.2. Предусмотренные статьей 213 Конституции члены Конституционного Суда, назначенные до вступления в силу главы 7 Конституции, которые продолжают пребывать в должности после вступления в силу настоящего Закона, в случае обладания правом на получение пенсии, установленным одновременно частями 4 и 4.1 настоящей статьи, указывают в прошении об отставке установленным какой частью правом на получение пенсии они пользуются. При отсутствии такого указания они пользуются правом, предусмотренным частью 4.1 настоящей статьи.
4.3. Назначенная по установленному частью 4.1 настоящей статьи основанию пенсия предусмотренным статьей 213 Конституции членам Конституционного Суда, назначенным до вступления в силу главы 7 Конституции, которые продолжают пребывать в должности после вступления в силу настоящего Закона, перерасчитывается (исчисляется) с 1-го числа месяца, следующего за месяцем достижения предусмотренного Конституцией возраста пребывания в должности, в размере, установленном Законом “Об обеспечении, обслуживании деятельности и о социальных гарантиях должностных лиц”, – без пересмотра права на пенсию, если соблюдены требования, предусмотренные вторым предложением части 2 статьи 10 настоящего Закона.”.
2. Предусмотренное статьей 1 настоящего Закона правовое регулирование части 4.1, вносимое в статью 88 Закона, в части представления членом Конституционного Суда прошения об отставке в установленный срок действует в двухмесячный срок с момента вступления настоящего Закона в силу.
3. Если прошение об отставке в целях досрочного выхода на пенсию в предусмотренный частью 4.1 статьи 88 Закона срок представляется более чем тремя судьями Конституционного Суда, то выборы на вакантное место судьи Конституционного Суда проводятся в 15-дневный срок после истечения установленного Законом срока для выдвижения кандидатур на вакантное место судьи Конституционного Суда.