Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» 2016 թվականի մայիսի 25-ի ՀՕ-54-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ` Oրենսգիրք) 23-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 1-ին կետի «ծառայողներին» բառը փոխարինել «ծառայության մեջ գտնվողներին» բառերով, իսկ 3-րդ մասի «ծառայող հանդիսացող» բառերը՝ «ծառայության մեջ գտնվող» բառերով.
2) 3-րդ կետից հանել «քննչական մարմիններում,» բառերը, իսկ նույն մասը «զինծառայողներին» բառից հետո լրացնել «քննչական մարմիններում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձանց (քննչական մարմինների ղեկավարներ եւ ղեկավարների տեղակալներ, քննիչներ).» բառերով.
3) 8-րդ կետը «բանկի» բառից հետո լրացնել «նախագահին եւ» բառերով.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12-րդ կետով.
«12) Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներին:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 24-րդ հոդվածի 3-րդ մասում՝
1) առաջին նախադասության ««Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկին» բառերը փոխարինել «Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով պետական մարմնին» բառերով.
2) երկրորդ նախադասության  ««Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկը» բառերը փոխարինել «Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով պետական մարմինը» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 29-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) առաջին նախադասության «քաղաքացիական պաշտոն է» բառերը փոխարինել «ինքնավար պաշտոն է» բառերով.
2) երրորդ նախադասության «Պետական պաշտոններ» բառերից հետո լրացնել «եւ պետական ծառայության պաշտոններ» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 33-րդ հոդվածի 3-րդ մասում, 41-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «քննչական մարմիններում ծառայողները» բառերը փոխարինել «քննչական մարմիններում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձինք» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 40-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերը «Պետական պաշտոններ» բառերից հետո լրացնել «եւ պետական ծառայության պաշտոններ» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 42-րդ եւ 43-րդ հոդվածների 3-րդ մասերի 4-րդ կետերում «հանձնաժողովի աշխատակազմում» բառերը փոխարինել «Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կառուցվածքում» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 46-րդ հոդվածի 4-րդ մասի վերջին պարբերությունում «աշխատակազմի ղեկավարը» բառերը փոխարինել «գլխավոր քարտուղարը» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 82-րդ հոդվածից հանել «քննչական կոմիտեի, հատուկ քննչական ծառայության ծառայողները,» բառերը, իսկ նույն հոդվածը «ընտրական հանձնաժողովների անդամները» բառերից հետո լրացնել «, քննչական կոմիտեում, հատուկ քննչական ծառայությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձինք» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 91-րդ հոդվածի 2-րդ մասի առաջին պարբերությունում «ծառայող հանդիսացող» եւ երկրորդ պարբերությունում «ծառայողներ հանդիսացող» բառերը փոխարինել «ծառայության մեջ գտնվող» բառերով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 107-րդ եւ 126-րդ հոդվածների 2-րդ մասերից հանել «քննչական կոմիտեի, հատուկ քննչական,» բառերը, իսկ նույն մասերը «ընտրական հանձնաժողովների անդամները» բառերից հետո լրացնել «, քննչական կոմիտեում, հատուկ քննչական ծառայությունում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնող անձինք» բառերով:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 137-րդ հոդվածի 1-ին մասի առաջին նախադասությունը «բացառությամբ քաղաքական» բառերից հետո լրացնել «, վարչական» բառով:

Статья 1. В части 1 статьи 23 Конституционного закона Республики Армения “Избирательный кодекс Республики Армения” ЗР-54-Н от 25 мая 2016 года (далее - Кодекс):
1) в пункте 1 слова “публичным служащим” заменить словами “лицам, состоящим на публичной службе,” , а в части 3 слова “ являющиеся публичными служащими” – словами “состоящими на публичной службе”;
2) в пункте 3 исключить слова “следственных органов”, а ту же часть после слов “военнослужащим” дополнить словами “,лицам, занимающим автономные должности в следственных органах (руководителии заместители руководителей, следователи следственных органов);”;
3) пункт 8 перед словом “членам” дополнить словами “председателю и”;
4) часть дополнить пунктом 12 следующего содержания:
“12) членам Высшего судебного совета.”.
Статья 2. В части 3 статьи 24 Кодекса:
1) в первом предложении слова “ государственному управленческому учреждению “Аппарат Центральной избирательной комиссии” заменить словами “государственному органу Центральная избирательная комиссия”;
2) во втором предложении слова “Государственное управленческое учреждение “Аппарат Центральной избирательной комиссии” заменить словами “ государственный орган Центральная избирательная комиссия ”.
Статья 3. в части 2 статьи 29 Кодекса:
1) в певом предложении слова “ является гражданской должностью” заменть словами “является автономной должностью”;
2) третье предложение после слов “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности” дополнить словами “и должности государственной службы”.
Статья 4. В части 3 статьи 33, части 2 статьи 41 Кодекса слова “служащим следственных органов” заменить словами “лицам, занимающим автономные должности в следственных органах”.
Статья 5. Части 1 и 2 статьи 40 Кодекса после слов “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности” дополнить словами “и должности государственной службы”.
Статья 6. В пунктах 4 частей 3 статей 42 и 43 Кодекса слова “в аппарате комиссии” заменить словами “в структуре Центральной избирательной комиссии”.
Статья 7. В последнем абзаце части 4 статьи 46 Кодекса “руководитель Аппарата” заменить словами “генеральный секретарь”.
Статья 8. В статьей 82 Кодекса исключить слова “Следственного комитета, Специальной следственной службы,”, а ту же статью после слов “ члены избирательных комиссий” дополнить словами “, лица, занимающие автономные должности в Следственном комитете, Специальной следственной службе ”.
Статья 9. В абзаце певом и втором части 2 статьи 91 Кодекса слова “являющиеся публичными служащими ” заменть словами “состоящие на публичной службе”.
Статья 10. В частях 2 статьи 107 и 126 Кодексаисключить слова “Следственного комитета, Специальной следственной службы,”, а те же части после слов “ члены избирательных комиссий” дополнить словами “, лица, занимающие автономные должности в Следственном комитете, Специальной следственной службе ”.
Статья 11. Первое предложение части 1 статьи 137 Кодекса после слов “ занимающих политические ” дополнить словом “, административные”.