«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի  16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) 13-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«13) նշանակում եւ ազատում է զբաղեցրած պաշտոններից՝ Ազգային ժողովի աշխատակազմի (այսուհետ՝ Աշխատակազմ) ղեկավարին, աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալներին.».
2)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 13.1-ին կետով.
«13.1) հաստատում է Աշխատակազմում քաղաքացիական ծառայության պաշտոնների անձնագրերը, ինչպես նաեւ նշանակում եւ ազատում է զբաղեցրած պաշտոններից Աշխատակազմում քաղաքացիական ծառայության ղեկավար պաշտոնների 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ ենթախմբի պաշտոն զբաղեցնող քաղաքացիական ծառայողներին.»:
«14) հաստատում է Աշխատակազմի հաստիքացուցակը եւ աշխատողների պաշտոնային դրույքաչափերը.».
4) 16-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենքի 66-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «, ինչպես նաեւ նրանց տեղակալները» բառերը փոխարինել «եւ նրանց տեղակալները, ինչպես նաեւ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը,  Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը, վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության եւ  տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակների ղեկավարները» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 160-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 160. Աշխատակազմը
1. Աշխատակազմն ապահովում է Ազգային ժողովի եւ նրա մարմինների լիազորությունների եւ գործառույթների իրականացմանն ուղղված աջակցությունը, այդ թվում՝ Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացվող նախագծերի կամ այլ փաստաթղթերի ձեւակերպմանն ուղղված մասնագիտական աջակցությունը, ինչպես նաեւ իրականացնում է նրանց քաղաքացիական իրավահարաբերությունների մասնակցությունը, կազմակերպական հարցերի կարգավորումը եւ անձնակազմի կառավարումը:
2. Աշխատակազմում կառավարչական իրավահարաբերությունների, քաղաքացիական  ծառայության, ինչպես նաեւ Աշխատակազմի կազմակերպման եւ գործունեության այլ առանձնահատկությունները սահմանվում են օրենքով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 162-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի «՝ Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության մասին օրենսդրությանը համապատասխան» բառերը փոխարինել «քաղաքացիական ծառայողներ են» բառերով.
2) 4-րդ մասի «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության» բառերը փոխարինել «Քաղաքացիական ծառայության մասին» բառերով.
3) 6-րդ մասի «աշխատանքի է ընդունվում եւ ազատվում աշխատանքից Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության վերաբերյալ օրենսդրությանը համապատասխան» բառերը փոխարինել «քաղաքացիական ծառայող է» բառերով:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ 1-ին հոդվածի 2-րդ եւ 4-րդ մասերի, 3-րդ եւ 4-րդ հոդվածների, որոնք ուժի մեջ են մտնում 2020 թվականի հուլիսի 31-ից:
2. Աշխատակազմում կառավարչական իրավահարաբերությունների, քաղաքացիական  ծառայության, ինչպես նաեւ Աշխատակազմի կազմակերպման եւ գործունեության այլ առանձնահատկությունները սահմանող օրենքն ընդունվում է մինչեւ 2020 թվականի հուլիսի 31-ը:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ ЗАКОН "РЕГЛАМЕНТ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ"
Статья 1. В части 2 статьи 5 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания” от 16 декабря 2016 года ЗР – 9 – Н (далее – Закон):
1) пункт 13 изложить в следующей редакции:
“13) назначает на должность и освобождает от занимаемой должности руководителя Аппарата Национального Собрания (далее – Аппарат), заместителей руководителя Аппарата;”;
2) часть дополнить пунктом 13.1 следующего содержания:
“13.1) утверждает паспорта должностей гражданской службы в Аппарате, а также назначает на должность и освобождает от занимаемой должности гражданских служащих, занимающих должности 1, 2 и 3 подгруппы руководящих должностей гражданской службы в Аппарате;”;
3) пункт 14 изложить в следующей редакции:
“14) утверждает штатное расписание и ставки должностных окладов сотрудников Аппарата;”;
4) пункт 16 признать утратившим силу.
Статья 2. В части 2 статьи 66 Закона слова “ может быть назначен член Правительства или руководитель другого государственного органа, а также их заместители ” заменить словами “ могут быть назначены член Правительства или руководитель другого государственного органа и их заместители, а также секретарь Совета безопасности, представитель Республики Армения в Европейском суде по правам человека, Верховный комиссар по делам диаспоры, руководители Бюро гражданской службы и Бюро по координированию работ инспекционных органов Аппарата Премьр-министра ”.
Статья 3. Статью 160 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 160. Аппарат
1. Аппарат обеспечивает содействие, направленное на осуществление полномочий и функций Национального Собрания и его органов, в том числе профессиональное содействие, направленное на оформление проектов или документов, представляемых на рассмотрение Национального Собрания, а также осуществляет их участие в гражданских правоотношениях, регулирование организационных вопросов и управление персоналом.
2. Особенности управленческих правоотношений, гражданской службы в Аппарате, а также другие особенности организации и деятельности Аппарата устанавливаются законом.”.
Статья 4. В статье 162 Закона:
1)в части 3 слова “- в соответствии с законодательством о государственной службе в Аппарате Национального Собрания” заменить словами “являются гражданскими служащими”;
2) в части 4 слова ՙ Республики Армения “О государственной службе в Аппарате Национального Собрания Республики Армения” ՚ заменить словами ՙ “О гражданской службе” ՚ ;
3) в части 6 слова “ на работу принимается и с работы  освобождается в соответствии с законодательством о государственной службе в Аппарате Национального Собрания ” заменить словами “является гражданским служащим”.
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением частей 2 и 4 статьи 1, статей 3 и 4, которые вступают в силу с 31 июля 2020года.
2. Закон, устанавливающий особенности управленческих правоотношений, гражданской службы в Аппарате, а также другие особенности организации и деятельности Аппарата, принимается до 31 июля 2020 года.