«ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԿԱՆՈՆԱԿԱՐԳ» ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» 2016 թվականի դեկտեմբերի  16-ի ՀՕ-9-Ն սահմանադրական օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) 13-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«13) նշանակում եւ ազատում է զբաղեցրած պաշտոններից՝ Ազգային ժողովի աշխատակազմի (այսուհետ՝ Աշխատակազմ) ղեկավարին, աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալներին.».
2)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 13.1-ին կետով.
«13.1) հաստատում է Աշխատակազմում քաղաքացիական ծառայության պաշտոնների անձնագրերը, ինչպես նաեւ նշանակում եւ ազատում է զբաղեցրած պաշտոններից Աշխատակազմում քաղաքացիական ծառայության ղեկավար պաշտոնների 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ ենթախմբի պաշտոն զբաղեցնող քաղաքացիական ծառայողներին.»:
«14) հաստատում է Աշխատակազմի հաստիքացուցակը եւ աշխատողների պաշտոնային դրույքաչափերը.».
4) 16-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենքի 66-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «, ինչպես նաեւ նրանց տեղակալները» բառերը փոխարինել «եւ նրանց տեղակալները, ինչպես նաեւ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը,  Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը, վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության եւ  տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակների ղեկավարները» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 160-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 160. Աշխատակազմը
1. Աշխատակազմն ապահովում է Ազգային ժողովի եւ նրա մարմինների լիազորությունների եւ գործառույթների իրականացմանն ուղղված աջակցությունը, այդ թվում՝ Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացվող նախագծերի կամ այլ փաստաթղթերի ձեւակերպմանն ուղղված մասնագիտական աջակցությունը, ինչպես նաեւ իրականացնում է նրանց քաղաքացիական իրավահարաբերությունների մասնակցությունը, կազմակերպական հարցերի կարգավորումը եւ անձնակազմի կառավարումը:
2. Աշխատակազմում կառավարչական իրավահարաբերությունների, քաղաքացիական  ծառայության, ինչպես նաեւ Աշխատակազմի կազմակերպման եւ գործունեության այլ առանձնահատկությունները սահմանվում են օրենքով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 162-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի «՝ Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության մասին օրենսդրությանը համապատասխան» բառերը փոխարինել «քաղաքացիական ծառայողներ են» բառերով.
2) 4-րդ մասի «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության» բառերը փոխարինել «Քաղաքացիական ծառայության մասին» բառերով.
3) 6-րդ մասի «աշխատանքի է ընդունվում եւ ազատվում աշխատանքից Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության վերաբերյալ օրենսդրությանը համապատասխան» բառերը փոխարինել «քաղաքացիական ծառայող է» բառերով:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ 1-ին հոդվածի 2-րդ եւ 4-րդ մասերի, 3-րդ եւ 4-րդ հոդվածների, որոնք ուժի մեջ են մտնում 2020 թվականի հուլիսի 31-ից:
2. Աշխատակազմում կառավարչական իրավահարաբերությունների, քաղաքացիական  ծառայության, ինչպես նաեւ Աշխատակազմի կազմակերպման եւ գործունեության այլ առանձնահատկությունները սահմանող օրենքն ընդունվում է մինչեւ 2020 թվականի հուլիսի 31-ը:

ON MAKING AMENDMENTS AND SUPPLEMENT TO THE CONSTITUTIONAL LAW “RULES OF PROCEDURE OF THE NATIONAL ASSEMBLY”
Adopted 21.01.2020
Article 1. In part 2 of Article 5 of the Constitutional Law “Rules of Procedure of the National Assembly” (hereinafter - Law) of December 16, 2016, LA - 9 - N:
1) Paragraph 13 shall be amended as follows:
“13) shall appoint and dismiss the chief of the Staff of the National Assembly (hereinafter Staff), deputy chiefs of the Staff;”;
2)  shall be supplemented with paragraph 13.1 with the following content:
“13.1) shall approve passports of offices of civil service in the Staff, as well as shall appoint and dismiss civil servants holding offices of 1st , 2nd  and 3rd subgroups of leading offices of civil service in the Staff;”;
3) paragraph 14 shall be amended as follows:
“14) shall approve the list of offices of the staff and the official rate of remuneration of the staff members;”;
4) Paragraph 16 shall be recognized as invalid.
Article 2. In part 2 of Article 66 of the Law, the words “, as well as their deputies” shall be replaced by the words “and their deputies, as well as the secretary of the Security Council, the Representative of the Republic of Armenia to the European Court of Human Rights, High Commissioner for Diaspora Affairs, heads of Offices for coordination of work of the Civil Service and of Inspection bodies of the Staff of the Prime Minister."
Article 3. Article 160 of the Law shall be amended as follows:
“Article 160. The Staff
1. The Staff shall provide assistance regarding implementation of the powers and functions of the National Assembly and its bodies, including professional assistance regarding formulation of drafts or documents submitted to the National Assembly for consideration, as well as shall implement their participation in civil legal relations and regulation of organizational issues and personal Management.
2. Peculiarities of managerial legal relations and civil service in the Staff, as well as other peculiarities of the organization and activities of the Staff, shall be established by law.”.
Article 4. In Article 162 of the Law:
1) the words in part 3  “ : in accordance with the legislation on state service in the Staff of the National Assembly,” shall be replaced with the words “are civil servants;”
2) in part 4, the words ‘ of the Republic of Armenia “On State Service in the Staff of the National Assembly of the Republic of Armenia” ’ shall be replaced with the words ՙ “On Civil Service” ՚;
3) in part 6, the words “shall be accepted to work and dismissed from work in accordance with the legislation on state service in the Staff of the National Assembly” shall be replaced by the words “is a civil servant.”
Article 5.
1. This Law shall enter into force on the tenth day following the day of its official promulgation, with the exception of parts 2 and 4 of Article 1, Articles 3 and 4, which shall enter into force beginning July 31, 2020.
2. The law establishing the peculiarities of managerial legal relations, and civil service in the Staff, as well as other peculiarities of the organization and activities of the Staff shall be adopted before July 31, 2020.