«ՕԶՈՆԱՅԻՆ ՇԵՐՏԸ ՔԱՅՔԱՅՈՂ ՆՅՈՒԹԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» 2006 թվականի նոյեմբերի 27-ի ՀՕ-218-Ն օրենքը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ՕԶՈՆԱՅԻՆ ՇԵՐՏԻ ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքով կարգավորվում են օզոնային շերտը քայքայող նյութերի եւ այդ նյութերին այլընտրանք հանդիսացող ջերմոցային գազերի` հիդրոֆտորածխածինների` Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրության, ներմուծման, արտահանման եւ տարանցիկ տեղափոխման նկատմամբ սահմանափակումները եւ դրանց հետ կապված հարաբերությունները` «Օզոնային շերտի պահպանության մասին» Վիեննայի կոնվենցիայի եւ «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրության շրջանակներում կնքված միջազգային համապատասխան պայմանագրերը վավերացրած երկրների հետ:
Հոդված 2. Կարգավորվող նյութերի մասին օրենսդրությունը
1. Կարգավորվող նյութերի` Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրության, ներմուծման, արտահանման եւ տարանցիկ տեղափոխման նկատմամբ սահմանափակումներն ու դրանց հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքով, «Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» օրենքով, միջազգային պայմանագրերով, սույն օրենքով եւ նորմատիվ իրավական այլ ակտերով:
1) օզոնային շերտ` մոլորակի սահմանամերձ շերտից վերեւ գտնվող մթնոլորտային օզոնի շերտը.
2) օզոնային շերտը քայքայող նյութեր` քիմիական նյութեր, որոնք ցուցաբերում են կամ ունակ են ցուցաբերելու ոչ բարենպաստ ազդեցություն օզոնային շերտի վրա` մաքուր վիճակում կամ խառնուրդներում, որոնց միավոր զանգվածում օզոն քայքայող մաքուր նյութերի քանակը մեկ տոկոսից ավելի է.
3) ՀՖԱ (հիդրոֆտորածխածիններ)` ջերմոցային գազեր, որոնք չեն հանդիսանում օզոնային շերտը քայքայող նյութեր, չունեն օզոնաքայքայիչ ներուժ.
4) կարգավորվող նյութեր` օզոնային շերտը քայքայող նյութերը եւ ՀՖԱ-ները.
5) կողմ հանդիսացող երկիր` երկիր, որը վավերացրել է «Օզոնային շերտի պահպանության մասին» Վիեննայի կոնվենցիան եւ «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրությունը եւ դրանց շրջանակներում կնքված միջազգային այլ պայմանագրեր.
6) կողմ չհանդիսացող երկիր` երկիր, որը չի վավերացրել «Օզոնային շերտի պահպանության մասին» Վիեննայի կոնվենցիան եւ «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրությունը եւ դրանց շրջանակներում կնքված միջազգային այլ պայմանագրեր.
7) ընդհանուր չափաքանակ (քվոտա)` կարգավորվող նյութերի` Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծման թույլատրելի ընդհանուր քանակությունը` ըստ տարիների.
8) անհատական չափաքանակ (քվոտա)` յուրաքանչյուր ներմուծողին կարգավորվող նյութերի (նյութի) ներմուծման թույլատրվող քանակություն տվյալ տարվա համար.
9) առաքման թույլտվություն` կարգավորվող նյութերի ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ տեղափոխման համար ներմուծող կամ արտահանող կամ տարանցիկ տեղափոխում իրականացնող հայտատուին տրամադրվող փաստաթուղթ (լիցենզիա, եզրակացություն (թույլատրող փաստաթուղթ)), որով թույլատրվում է այդ նյութերի ներմուծումը կամ արտահանումը կամ տարանցիկ տեղափոխումը, եթե նման գործարքը համապատասխանում է սույն օրենքի պահանջներին.
10) հայտատու` կարգավորվող նյութերի ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ տեղափոխման գործարք կատարելու նպատակով լիազոր պետական մարմին հայտ ներկայացրած իրավաբանական անձինք ու անհատ ձեռնարկատերերը .
11) հայտ` կարգավորվող նյութերի ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ տեղափոխման գործարք կատարելու մասին դիմում, որը ներառում է ներմուծման, արտահանման կամ տարանցիկ տեղափոխման երկրների անվանումները եւ տվյալներ հայտատուի եւ նրա կողմից ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ տեղափոխման ենթակա կարգավորվող նյութերի անվանումների, քանակների, գործարքի իրականացման ժամկետների մասին:
ԿԱՐԳԱՎՈՐՎՈՂ ՆՅՈՒԹԵՐԻ ԳՈՐԾԱԾՄԱՆ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՒՄԸ
Հոդված 4. Կառավարության իրավասությունները
1. Կարգավորվող նյութերի գործածման բնագավառում Կառավարության իրավասություններն են`
1) կարգավորվող նյութերի ցանկի հաստատումը.
2) կարգավորվող նյութերի ներմուծման ընդհանուր չափաքանակների (քվոտաների) սահմանումը.
3) կարգավորվող նյութերի ներմուծման անհատական չափաքանակների սահմանման կարգի հաստատումը.
4) առաքման թույլտվության տրամադրման կարգի ու ձեւի հաստատումը.
5) կարգավորվող նյութերի ներմուծմանը, արտահանմանը եւ տարանցիկ տեղափոխմանը վերաբերող ենթաօրենսդրական ակտերի ընդունումը.
6) կարգավորվող նյութերի գործածման բնագավառում քաղաքականության իրականացման ապահովումը.
7) կարգավորվող նյութերի ներմուծման անհատական չափաքանակի օգտագործման մասին հաշվետվության հաշվառման կարգի հաստատումը:
Հոդված 5. Լիազոր պետական մարմնի իրավասությունները
1. Կարգավորվող նյութերի գործածման բնագավառում լիազոր պետական մարմնի իրավասություններն են`
1) կարգավորվող նյութերի ներմուծման, արտահանման եւ տարանցիկ տեղափոխման վերաբերյալ իրավական ակտերի մշակումը.
2) կարգավորվող նյութերի քանակությունների եւ փաստաթղթերի հաշվառումը.
3) կարգավորվող նյութերի անհատական չափաքանակների սահմանումը.
4) կարգավորվող նյութերի առաքման թույլտվությունների տրամադրումը` ներկայացված հայտերի հիման վրա.
5) կարգավորվող նյութերի գործածման բնագավառում քաղաքականության մշակումը.
6) կարգավորվող նյութերի ներմուծման անհատական չափաքանակի օգտագործման մասին հաշվետվության ձեւի հաստատումը:
Գ Լ ՈՒ Խ 3
ԿԱՐԳԱՎՈՐՎՈՂ ՆՅՈՒԹԵՐԻ ԳՈՐԾԱԾՄԱՆ ՍԿԶԲՈՒՆՔՆԵՐՆ ՈՒ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 6. Կարգավորվող նյութերի գործածման նկատմամբ արգելքները
1. Հայաստանի Հանրապետությունում արգելվում են`
1) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի արտադրությունը.
2) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծումը կողմ չհանդիսացող երկրներից եւ արտահանումն այդ երկրներ, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով օզոնային շերտը քայքայող նյութերի տարանցիկ տեղափոխումը, եթե այդ նյութերն առաքվել են կողմ չհանդիսացող երկրից կամ առաքվում են կողմ չհանդիսացող երկիր.
3) ՀՖԱ-ների ներմուծումը «2016 թվականի հոկտեմբերի 15-ին Կիգալիում ստորագրված` «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրության Կիգալիի փոփոխություն» համաձայնագրի կողմ չհանդիսացող երկրներից եւ արտահանումն այդ երկրներ, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով ՀՖԱ-ների տարանցիկ տեղափոխումը, եթե դրանք առաքվել են սույն կետում նշված համաձայնագրի կողմ չհանդիսացող երկրից կամ առաքվում են սույն կետում նշված համաձայնագրի կողմ չհանդիսացող երկիր:
Հոդված 7. Կարգավորվող նյութերի ներմուծման ընդհանուր չափաքանակների սահմանման սկզբունքներն ու կարգը
1. Հայաստանի Հանրապետության տարածք կարգավորվող նյութերի ներմուծման ընդհանուր չափաքանակները սահմանվում են յուրաքանչյուր տարվա համար ոչ ավելի, քան միջազգային պայմանագրերի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության համար նախատեսված չափաքանակների:
2. Կարգավորվող նյութերի ներմուծման ընդհանուր չափաքանակները սահմանվում են մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության համար նախատեսված չափաքանակների սպառվելը` համաձայն միջազգային պայմանագրերի:
3. Կառավարությունը կարգավորվող նյութերի` ըստ տարիների ներմուծման ընդհանուր չափաքանակները սահմանում է լիազոր պետական մարմնի ներկայացմամբ:
Հոդված 8. Կարգավորվող նյութերի ներմուծման անհատական չափաքանակների սահմանման կարգը
1. Մեկից ավելի կարգավորվող նյութերի ներմուծման համար ներկայացված հայտի դեպքում դրանց թույլատրելի քանակները սահմանվում են մեկ անհատական չափաքանակով` ըստ առանձին նյութերի:
2. Կարգավորվող նյութերի ներմուծման համար սահմանված անհատական չափաքանակների հիման վրա լիազոր պետական մարմինը հայտատուին տրամադրում է առաքման թույլտվություն:
3. Հայտատուն իրավունք ունի լիազոր պետական մարմնի սահմանած անհատական չափաքանակից ոչ ավելի քանակության կարգավորվող նյութեր ներմուծելու Հայաստանի Հանրապետության տարածք տվյալ տարվա ընթացքում` միանվագ կամ մաս-մաս` ներմուծման յուրաքանչյուր ժամանակահատվածի եւ ներմուծվող կարգավորվող նյութերի քանակության մասին տեղեկացնելով լիազոր պետական մարմնին: Չտեղեկացնելու դեպքում ներմուծողը պատասխանատվություն է կրում օրենքով սահմանված կարգով:
4. Կարգավորվող նյութերի ներմուծման անհատական չափաքանակ ստացած իրավաբանական անձինք ու որպես անհատ ձեռնարկատեր հաշվառված ֆիզիկական անձինք մինչեւ հաջորդ տարվա փետրվարի 25-ը պետական լիազոր մարմին են ներկայացնում կարգավորվող նյութերի ներմուծման անհատական չափաքանակի օգտագործման մասին տարեկան հաշվետվություն:
5. Կարգավորվող նյութերի առաքման թույլտվության համար գանձվում (վճարվում) է պետական տուրք` «Պետական տուրքի մասին» օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով:
6. Լիազոր մարմինը առաքման թույլտվության տրամադրման մասին որոշման ընդունումից հետո` մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում, պատշաճ ձեւով այդ մասին տեղեկացնում է հայտատուին: Տեղեկացմամբ հայտատուն պետք է նախազգուշացվի սույն հոդվածի 9-րդ մասով նախատեսված հետեւանքների մասին:
7. Հայտատուն օրենքով սահմանված պետական տուրքը պարտավոր է վճարել ոչ ուշ, քան առաքման թույլտվության տրման հայտը բավարարելու մասին պատշաճ ձեւով տեղեկացումից հետո` հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում:
8. Հայտատուն լիազոր մարմին պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ կարող է չներկայացնել: Հայտատուի կողմից պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ չներկայացվելու դեպքում լիազոր մարմինը թույլտվության տրման հայտը բավարարելու մասին որոշումն ընդունելուց հետո գանձապետական առցանց կառավարման համակարգի կամ պետական վճարումների էլեկտրոնային համակարգի միջոցով հավաստիանում է պետական տուրքի` սույն հոդվածի 7-րդ մասում նշված ժամկետում վճարված լինելու մասին եւ հայտատուին պատշաճ ձեւով հանձնում կամ ուղարկում է առաքման թույլտվությունը, ինչպես նաեւ դրա վերաբերյալ համապատասխան որոշումը:
9. Առաքման թույլտվությունն ուժի մեջ է մտնում առաքման թույլտվության տրամադրման որոշման մասին պատշաճ ձեւով տեղեկացումից հետո, իսկ հայտատուի կողմից պետական տուրքը թույլտվության տրամադրման որոշման մասին պատշաճ ձեւով տեղեկացումից հետո վճարման դեպքում` հայտատուի կողմից պետական տուրքը վճարվելու օրվանից: Սույն հոդվածի 7-րդ մասով նախատեսված ժամկետում հայտատուի կողմից պետական տուրքը չվճարվելու դեպքում լիազոր մարմնի կայացրած համապատասխան որոշումը չեղյալ է ճանաչվում:
10. Առաքման թույլտվության տրամադրման գործընթացն իրականացվում է նաեւ էլեկտրոնային եղանակով` Կառավարության սահմանած կարգով:
Հոդված 9. Կարգավորվող նյութերի ներմուծումը, արտահանումը եւ տարանցիկ տեղափոխումը
1. Մաքսային մարմինները կարգավորվող նյութերի ներմուծումը, արտահանումը եւ տարանցիկ տեղափոխումը թույլատրում են Կառավարության հաստատած ձեւի առաքման թույլտվության առկայության դեպքում:
2. Առաքման թույլտվությունը տրամադրվում է Կառավարության սահմանած կարգի համաձայն: Առաքման թույլտվության տրամադրումը մերժվում է`
1) սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերով նախատեսված հիմքերով.
2) եթե ներկայացված փաստաթղթերը թերի են, կամ դրանցում առկա են ակնհայտ կեղծ կամ խեղաթյուրված տեղեկություններ.
3) եթե առաքման թույլտվության տրամադրման համար հիմք ծառայող մեկ կամ մի քանի փաստաթղթերի գործողությունը դադարեցված է կամ կասեցված.
4) ներմուծման անհատական չափաքանակների սպառման դեպքում:
3. Կարգավորվող նյութերի ներմուծման, արտահանման եւ տարանցիկ տեղափոխման մասին մաքսային մարմինները տեղեկատվություն են ներկայացնում լիազոր պետական մարմին տվյալ գործարքի իրականացման ավարտից հետո` մեկամսյա ժամկետում, որը ներառում է`
1) ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ տեղափոխման մասին տվյալները.
2) ներմուծված կամ արտահանված կամ տարանցիկ տեղափոխման ենթարկված կարգավորվող նյութերը, դրանց քանակները եւ իրականացված գործարքի ժամանակահատվածը.
3) արտահանման եւ ներմուծման երկրների անվանումները.
4) ներմուծում կամ արտահանում կամ տարանցիկ տեղափոխում իրականացրած անձի տվյալները:
Գ Լ ՈՒ Խ 4
ԿԱՐԳԱՎՈՐՎՈՂ ՆՅՈՒԹԵՐԻ ՀԱՇՎԱՌՈՒՄԸ
Հոդված 10. Կարգավորվող նյութերի հաշվառման կարգը
1. Հաշվառման ենթակա են`
1) կարգավորվող նյութերի ներմուծման համար սահմանված ընդհանուր չափաքանակները` ըստ առանձին նյութերի.
2) կարգավորվող նյութերի ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ տեղափոխման գործարք կատարելու մասին հայտերը.
3) կարգավորվող նյութերի ներմուծման սահմանված անհատական չափաքանակները եւ դրանց մնացորդային քանակությունները` ըստ առանձին նյութերի.
4) կարգավորվող նյութերի ներմուծման, արտահանման եւ տարանցիկ տեղափոխման առաքման թույլտվությունները.
5) կարգավորվող նյութերի ներմուծման անհատական չափաքանակի օգտագործման մասին տարեկան հաշվետվությունները:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-5-րդ կետերով սահմանված` օզոնային շերտը քայքայող նյութերի քանակություններն ու փաստաթղթերը հաշվառում է լիազոր պետական մարմինը, իսկ 4-րդ կետով սահմանված փաստաթղթերը հաշվառում են նաեւ մաքսային մարմինները` Կառավարության սահմանած կարգով:
Գ Լ ՈՒ Խ 5
ՍՈՒՅՆ ՕՐԵՆՔՈՎ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ՊԱՀԱՆՋՆԵՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 11. Սույն օրենքի պահանջների նկատմամբ վերահսկողությունը
1. Սույն օրենքով սահմանված պահանջների վերահսկողությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված կարգով:
Հոդված 12. Պատասխանատվությունը սույն օրենքի պահանջները խախտելու համար
1. Սույն օրենքով սահմանված պահանջները խախտողները պատասխանատվություն են կրում Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
Գ Լ ՈՒ Խ 6
ԱՆՑՈՒՄԱՅԻՆ ԵՎ ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
Հոդված 13. Անցումային եւ եզրափակիչ դրույթներ
1. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը սկսված եւ օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին չավարտված առաքման թույլտվությունների հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են տվյալ պահին գործող իրավական ակտերով:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում, օզոնային շերտի պահպանության բնագավառի գործող իրավական ակտերը համապատասխանեցնել սույն օրենքին:
3. Սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 10-րդ մասով սահմանված կարգն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` վեց ամսվա ընթացքում:»:
Հոդված 2. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետի, որն ուժի մեջ է մտնում 2033 թվականի հունվարի 1-ից:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН “О ВЕЩЕСТВАХ, РАЗРУШАЮЩИХ ОЗОНОВЫЙ СЛОЙ”
Статья 1. Закон “О веществах, разрушающих озоновый слой”от 27 ноября 2006 года ЗР – 218-Н изложить в следующей редакции:
“ОБ ОХРАНЕ ОЗОНОВОГО СЛОЯ ”
Настоящий Закон регулирует в Республике Армения ограничения на производство, импорт, экспорт и транзит веществ, разрушающих озоновый слой, и альтернативных этим веществам тепличных газов - гидрофторуглеродов, связанные с ними отношения со странами, ратифицировавшими соответствующие международные договоры, заключенные в рамках Венской конвенции ,,Об охране озонового слоя" и Монреальского протокола ,,О веществах, разрушающих озоновый слой".
Статья 2. Законодательство о регулируемых веществах
1. В Республике Армения ограничения на производство, импорт, экспорт и транзит регулируемых веществ и связанные с ними отношения регулируются Законом “О таможенном регулировании”, Законом “Об охране атмосферного воздуха", международными договорами, настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами.
2. Если международными договорами Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые предусмотренны настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
1) озоновый слой – слой атмосферного озона над пограничным слоем планеты;
2) вещества, разрушающие озоновый слой – химические вещества, которые оказывают или способны оказывать неблагоприятное воздействие на озоновый слой, в чистом состоянии или в смеси, в единице массы которых количество чистых веществ, разрушающих озон, составляет более одного процента;
3) ГФУ (гидрофторуглероды) – тепличные газы, не являющиеся веществами, разрушающими озоновый слой, не имеющие озоноразрушительного потенциала;
4) регулируемые вещества - вещества, разрушающие озоновый слой, и ГФУ-ды;
5) страна, являющаяся стороной , - страна, ратифицировавшая Венскую конвенцию ,,Об охране озонового слоя" и Монреальский протокол ,,О веществах, разрушающих озоновый слой" и заключенные в их рамках соответствующие международные договоры;
6) страна, не являющаяся стороной, - страна, не ратифицировавшая Венскую конвенцию ,,Об охране озонового слоя" и Монреальский протокол ,,О веществах, разрушающих озоновый слой" и заключенные в их рамках соответствующие международные договоры;
7) общая квота – общее количество разрешенных к импорту в Республику Армения регулируемых веществ - по годам;
8) индивидуальная квота - количество разрешенных (разрешенного) к импорту регулируемых веществ (регулируемого вещества) - для каждого импортера, на данный год;
9) разрешение на поставку – документ (лицензия, заключение / разрешающий документ/), предоставляемый заявителю, осуществляющему импорт, экспорт, транзит, для импорта или экспорта либо транзита регулируемых веществ, которым разрешается импорт или экспорт либо транзит этих веществ, если подобная сделка соответствует требованиям настоящего Закона;
10) заявитель – юридические лица и индивидуальные предприниматели, представившие в государственный уполномоченный орган заявку в целях совершения сделки по импорту или экспорту либо транзиту регулируемых веществ;
11) заявка – заявление на совершение сделки по импорту или экспорту либо транзиту регулируемых веществ, которое содержит наименование стран - импортеров, экспортеров или транзита и данные о заявителе и о наименованиях, количестве подлежащих импорту или экспорту либо транзиту регулируемых веществ, сроках осуществления сделок по ним.
ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ В СФЕРЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ РЕГУЛИРУЕМЫХ ВЕЩЕСТВ
Статья 4. Компетенция Правительства
1. Компетенцией Правительства в сфере использования регулируемых веществ является:
1) утверждение перечня регулируемых веществ;
2) установление общих квот на импорт регулируемых веществ;
3) принятие порядка установления индивидуальных квот на импорт регулируемых веществ;
4) утверждение порядка и формы предоставления разрешения на поставку;
5) принятие подзаконных актов, относящихся к импорту, экспорту и транзиту регулируемых веществ;
6) обеспечение реализации политики в сфере использования регулируемых веществ;
7) утверждение порядка учета отчетности об использовании индивидуальных квот на импорт регулируемых веществ.
Статья 5. Компетенция государственного уполномоченного органа
1. Компетенцией государственного уполномоченного органа в сфере использования регулируемых веществ является:
1) разработка правовых актов, относящихся к импорту, экспорту и транзиту регулируемых веществ;
2) учет количества и документов регулируемых веществ;
3) установление индивидуальных квот на регулируемые вещества;
4) предоставление на основе представленных заявок разрешений на поставку регулируемых веществ;
5) разработка политики в сфере использования регулируемых веществ;
6) утверждение формы отчетности об использовании индивидуальных квот на импорт регулируемых веществ.
ПРИНЦИПЫ И ПОРЯДОК ИСПОЛЬЗОВАНИЯ РЕГУЛИРУЕМЫХ ВЕЩЕСТВ
Статья 6. Запреты на использование регулируемых веществ
1. В Республике Армения запрещен ы :
1) производство веществ, разрушающих озоновый слой;
2) импорт из стран, не являющихся сторонами, и экспорт в эти страны веществ, разрушающих озоновый слой, а также транзит по территории Республики Армения веществ, разрушающих озоновый слой, если эти вещества были поставлены из страны, не являющейся стороной, либо поставляются в страну, не являющуюся стороной;
3)
импорт из стран, не являющихся сторонами подписанного в Кигали 15 октября 2016 года договора
ՙ
Кигалийская поправка к Монреальскому протоколу “О веществах, разрушающих озоновый слой”
՚
, и экспорт в эти страны ГФУ, а также транзит по территории Республики Армения ГФУ, если они были поставлены из страны, не являющейся стороной указанного в настоящем пункте договора, либо поставляются в страну, не являющуюся стороной указанного в настоящем пункте договора.
Статья 7. Принципы и порядок установления общих квот на импорт регулируемых веществ
1. Общие квоты на импорт на территорию Республики Армения регулируемых веществ устанавливаются ежегодно, но не свыше квот, предусмотренных для Республики Армения согласно международным договорам.
2. Общие квоты на импорт регулируемых веществ устанавливаются до исчерпания квот, предусмотренных для Республики Армения согласно международным договорам.
3. Правительство по представлению государственного уполномоченного органа устанавливает общие квоты на импорт регулируемых веществ – по годам.
Статья 8. Порядок установления индивидуальных квот на импорт регулируемых веществ
1. При заявке, представленной на импорт более чем одного регулируемого вещества, их допустимые количества устанавливаются одной индивидуальной квотой – по отдельным веществам.
2. Разрешение на поставку предоставляется государственным уполномоченным органом заявителю на основании индивидуальных квот, установленных для импорта регулируемых веществ.
3. Заявитель вправе в течение данного года единовременно либо по частям импортировать на территорию Республики Армения регулируемые вещества в количестве не более установленной государственным уполномоченным органом индивидуальной квоты, с письменным уведомлением государственного уполномоченного органа о каждом периоде импорта и количестве импортируемых регулируемых веществ. В случае неуведомления импортер несет ответственность в установленном законом порядке.
4. Юридические лица и учтенные в качестве индивидуальных предпринимателей физические лица, получившие индивидуальные квоты на импорт регулируемых веществ, до 25 февраля следующего года представляют в государственный уполномоченный орган годовой отчет об использовании индивидуальных квот на импорт регулируемых веществ.
5. За разрешение на поставку регулируемых веществ взимается (уплачивается) государственная пошлина в порядке и размере, установленном Законом Республики Армения “О государственной пошлине".
6. Уполномоченный орган в течение одного рабочего дня после принятия решения о предоставлении разрешения на поставку информирует об этом заявителя надлежащим способом. О последствиях, предусмотренных частью 9 настоящей статьи, заявитель должен быть предупрежден посредством уведомления.
Заявитель обязан уплатить установленную законом государственную пошлину не позднее чем в течение пяти рабочих дней после информирования его надлежащим способом об удовлетворении заявки на выдачу разрешения.
8. Удостоверяющий уплату государственной пошлины документ заявителем в
уполномоченный орган может не представляться.
В случае непредставления заявителем в уполномоченный орган документа, удостоверяющего уплату государственной пошлины,
уполномоченный орган после принятия решения об удовлетворении заявки на выдачу разрешения удостоверяется через автоматическую внутрисетевую систему казначейства или электронную систему государственных платежей об уплате указанной в части 7 настоящей статьи государственной пошлины в срок и передает или отправляет надлежащим способом заявителю разрешение на поставку, а также соответствующее решение об этом.
9. Разрешение на поставку вступает в силу после информирования надлежащим способом о решении о предоставлении разрешения на поставку, а в случае уплаты заявителем государственной пошлины после информирования надлежащим способом о решении о разрешении на поставку, - со дня уплаты заявителем государственной пошлины. В случае неуплаты заявителем государственной пошлины в срок, предусмотренный частью 7 настоящей статьи, вынесенное уполномоченным органом соответствующее решение признается недействительным.
10. Процесс предоставления разрешения на поставку в установленном Правительством порядке осуществляется также электронным способом.
Статья 9. Импорт, экспорт и транзит регулируемых веществ
1. Таможенные органы разрешают импорт, экспорт и транзит регулируемых веществ при наличии разрешения на поставку по утвержденной Правительством форме.
2. Разрешение на поставку выдается согласно установленному Правительством порядку.
Выдача разрешения на поставку отклоняется:
1) по основаниям, предусмотренным пунктами 2 и 3 части 1 статьи 6 настоящего Закона;
2) если представленные документы являются неполными или содержат заведомо ложные или искаженные сведения;
3) если действие одного или нескольких документов, послуживших основанием для выдачи разрешения на поставку, прекращено или приостановлено;
4) в случае исчерпания индивидуальных квот на импорт.
3. Таможенные органы в месячный срок после окончания осуществления данной сделки представляют в государственный уполномоченный орган информацию об импорте, экспорте и транзите регулируемых веществ, которая включает:
1) данные об импорте, экспорте или транзите;
2) данные об уже импортированных, экспортированных, перемещенных транзитом регулируемых веществах, их количество и период осуществленной сделки;
3) наименования стран – экспортеров и импортеров;
4) данные лица, осуществившего импорт или экспорт либо
транзит регулируемых веществ.
УЧЕТ
РЕГУЛИРУЕМЫХ
ВЕЩЕСТВ
Статья 10. Порядок учета регулируемых веществ
1. Учету подлежат:
1) общие квоты, установленные для импорта регулируемых веществ, - по отдельным веществам;
2) заявки на совершение сделки по импорту, экспорту и транзиту регулируемых веществ;
3) индивидуальные квоты, установленные на импорт регулируемых веществ,
и их остаточное количество – по отдельным веществам;
4) разрешения на поставку по импорту, экспорту и транзиту регулируемых веществ;
5) годовые отчеты об использовании индивидуальных квот на импорт регулируемых веществ.
2. Учет количества установленных пунктами 1-5 части 1 настоящей статьи веществ, разрушающих озоновый слой, и документов на них производится государственным уполномоченным органом, а учет установленных пунктом 4 документов производится также таможенными органами в установленном Правительством порядке.
КОНТРОЛЬ ЗА УСТАНОВЛЕННЫМИ НАСТОЯЩИМ ЗАКОНОМ ТРЕБОВАНИЯМИ И ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
Контроль за требованиями настоящего Закона
1. Контроль за установленными настоящим Законом требованиями осуществляется в порядке, установленном законами Республики Армения.
Статья 12. Ответственность за нарушение требований настоящего Закона
1. Нарушители требований, установленных настоящим Законом, несут ответственность в порядке, установленном законом Республики Армения.
ПЕРЕХОДНЫЕ И ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 13. Переходные и заключительные положения
1. До вступления настоящего Закона в силу отношения, связанные с начатыми и незаверенными на момент вступления закона в силу разрешениями на поставку, регулируются действующими в данный момент правовыми актами.
2. Правовые акты, действующие в сфере охраны озонового слоя, приводятся в соответствие с настоящим Законом в течение одного года после вступления настоящего Закона в силу.
3. Порядок, установленный частью 10 статьи 8 настоящего Закона, принимается в течение шести месяцев после
вступления настоящего Закона в силу.”.
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после его официального опубликования, за исключением пункта 3 части 1 статьи 6 настоящего Закона, который вступает в силу с 1-го января 2033 года.