«ՀԻՄՆԱԴՐԱՄՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հիմնադրամների մասին» 2002 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-516-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 38-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասից հանել առաջին նախադասությունը եւ «, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեին այդ մասին չծանուցելու» ու «եւ ծանուցման» բառերը.
2) 3-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը «սահմանված ժամկետում» բառերից հետո լրացնել «սույն օրենքի 39-րդ հոդվածով սահմանված» բառերով.
3) «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտե» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «Պետական եկամուտների կոմիտե» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 39-րդ հոդվածում`
1) առաջին պարբերության «հիմնադրամն http://www.azdarar.am հասցեում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում» բառերը փոխարինել «հիմնադրամը` հիմնադրամների կողմից հրապարակվող հաշվետվությունների համար նախատեսված համակարգում» բառերով.
2) առաջին պարբերության 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1) հաշվետվություն իր գործունեության մասին, որը պետք է պարունակի տեղեկություններ իրականացված ծրագրերի, ֆինանսավորման աղբյուրների, ֆինանսական տարում օգտագործված դրամական միջոցների ընդհանուր չափի եւ դրանցում կանոնադրական նպատակների իրականացմանն ուղղված ծախսերի չափի, հիմնադրի, հոգաբարձուների խորհրդի անդամների, կառավարչի անուններն ու ազգանունները, եթե նրանք օգտվել են հիմնադրամի միջոցներից եւ ծառայություններից հաշվետու տարվա ընթացքում, ինչպես նաեւ հիմնադրամի աշխատակազմում ընդգրկված անձանց քանակը:».
3) երկրորդ պարբերությունից հանել «եւ ներկայացման» բառերը.
4) «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն» բառերը փոխարինել «Պետական եկամուտների կոմիտեն» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 39.3-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում (http://www.azdarar.am/)» բառերը փոխարինել «հիմնադրամների կողմից հրապարակվող հաշվետվությունների համար նախատեսված համակարգում» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 40-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Մինչեւ սույն օրենքով նախատեսված` հիմնադրամների կողմից հրապարակվող հաշվետվությունների համար նախատեսված համակարգի շահագործումը հիմնադրամները հաշվետվությունները հրապարակում են Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում (http://www.azdarar.am/):»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ФОНДАХ”
Статья 1. В статье 38 Закона  Республики Армения “О фондах” от 26 декабря 2002 года ЗР-516-Н (далее – Закон):
1) в части 3 исключить первое предложение и слова “, неуведомления об этом Комитет государственных доходов при Правительстве Республики Армения” и “и уведомлении”;
2) второе предложение части 3 после слова “неопубликования” дополнить словами “установленного статьей 39 настоящего Закона”;
3) слова “Комитетом государственных доходов при Правительстве Республики Армения” и “Комитет государственных доходов при Правительстве Республики Армения” заменить соответственно словами “Комитетом государственных доходов” и “Комитет государственных доходов”.
Статья 2.  В статье 39 Закона:
1) в абзаце первом слова “на Официальном интернет-сайте публичных уведомлений Республики Армения по адресу http://www.azdarar.am/” заменить словами “в системе, предусмотренной для публикуемых фондами отчетов”;
2) пункт 1 абзаца первого изложить в следующей редакции:
“1) отчет о своей деятельности, который должен содержать сведения о реализованных программах, источниках финансирования, об общем размере использованных в финансовом году денежных средств и размере имеющихся в них расходов, направленных на осуществление уставных целей, именах и фамилиях учредителя, членов попечительского совета, управляющего, если они пользовались средствами и услугами фонда в течение отчетного года, а также о количестве лиц, включенных в штат фонда;”;
3) в абзаце втором исключить слова “ и представления”;
4)  слова “Комитетом государственных доходов при Правительстве Республики Армения” заменить словами “Комитетом государственных доходов”.
Статья 3. В части 3 статьи 39.3 Закона слова “на Официальном интернет-сайте публичных уведомлений Республики Армения (http://www.azdarar.am/) заменить словами “в системе, предусмотренной для публикуемых фондами отчетов”.
Статья 4. Статью 40 Закона дополнить частью 6 следующего содержания:
“6. До введения в действие предусмотренной настоящим Законом системы, предусмотренной для публикуемых фондами отчетов, фонды публикуют отчеты на Официальном интернет-сайте публичных уведомлений Республики Армения (http://www.azdarar.am/).”.