Ընդունվել է 16.07.2020
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 24-րդ հոդվածի 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների ծագմանը, փոփոխմանը, փոխանցմանն ուղղված գործարքներից (բացառությամբ միակողմ գործարքների) ծագող իրավունքները պետք է պետական գրանցման ներկայացվեն ոչ ուշ, քան այդ գործարքների նոտարական վավերացման օրվանից սկսած` 30 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
Սույն մասի պահանջը չպահպանելը հանգեցնում է գործարքի անվավերության, բացառությամբ եթե առկա են եղել սույն հոդվածի 6.1-ին մասով սահմանված հիմքերը: Նման գործարքն առ ոչինչ է:
Գործարքից ծագող իրավունքների պետական գրանցման դիմում կարող է ներկայացնել այդ գործարքի կողմերից յուրաքանչյուրը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 24-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին մասով.
«6.1. Սույն հոդվածի 6-րդ մասում նշված ժամկետը բաց թողնելը հարգելի Է համարվում, եթե դիմողը հիմնավորում է իրենից անկախ պատճառներով (նրա մեղքի բացակայությամբ) ժամկետը բաց թողնելու հանգամանքը:
Պետական գրանցումն իրականացնող լիազոր մարմինը դիմումի հիման վրա հարգելի է համարում ժամկետը բաց թողնելը, եթե՝
1) պետական գրանցման դիմումը նշված ժամկետում ներկայացնելու համար արգելք է հանդիսացել արտակարգ եւ տվյալ պայմաններում անկանխելի հանգամանք (անհաղթահարելի ուժ).
2) պետական գրանցման դիմումը նշված ժամկետում ներկայացնելու համար արգելք է հանդիսացել դիմողի այնպիսի հիվանդությունը, որը խոչընդոտել է նրա իրավունքի իրացմանը.
3) պետական գրանցման դիմումը նշված ժամկետում ներկայացնելու համար արգելք է հանդիսացել դիմողի՝ զինված ուժերի կազմում ռազմական գործողություններին կամ մարտական առաջադրանքների կամ այլ ծառայողական պարտականությունների կատարմանը ներգրավված լինելու հանգամանքը.
4) գործարքի կողմը գործարքը կնքելուց հետո ճանաչվել է անգործունակ, եւ ժամկետի վերականգնման համար դիմել է օրենքով սահմանված կարգով նշանակված խնամակալը.
5) գործարքի կողմը մահացել է, եւ ժամկետի վերականգնման համար դիմել է իրավահաջորդը.
6) պետական գրանցման դիմումը նշված ժամկետում ներկայացնելու համար արգելք է հանդիսացել գործարքի կողմին անհայտ բացակայող ճանաչելու հիմքի ի հայտ գալը, եւ անհայտ բացակայող ճանաչվելուց հետո ժամկետի վերականգնման համար դիմել է նրա գույքի հավատարմագրային կառավարիչը.
7) մահացել են անչափահաս քաղաքացու օրինական ներկայացուցիչները, եւ նա չի ունեցել օրենքով սահմանված կարգով նշանակված խնամակալ կամ հոգաբարձու:
Պետական գրանցումն իրականացնող լիազոր մարմինը որոշում է ընդունում ժամկետը բաց թողնելը հարգելի համարելու վերաբերյալ, եթե նշված հիմքերը ծագել կամ առկա են եղել սույն հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված 30-օրյա ժամկետում:
Պետական գրանցման եւ գրանցման համար դիմելու ժամկետը բաց թողնելը հարգելի համարելու վերաբերյալ դիմումը ներկայացնելու վերջնաժամկետ է ժամկետը բաց թողնելու պատճառը վերանալու օրվանից սկսած՝ 15 աշխատանքային օրը, իսկ գործարքի կողմ չհանդիսացող անձանց դեպքում՝ այն օրվանից սկսած 15 աշխատանքային օրը, երբ իմացել էին կամ պարտավոր էին իմանալ այդ գործարքի մասին:
Պետական գրանցումն իրականացնող լիազոր մարմինը պետական գրանցման եւ գրանցման համար դիմելու ժամկետը բաց թողնելը հարգելի համարելու դիմումը քննարկում եւ լուծում է «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 30-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
«4) նոտարական վավերացում ստացած գործարքի հիման վրա պետական գրանցման դիմումը ներկայացվել է սույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված 30-օրյա ժամկետի խախտմամբ, եթե պետական գրանցումն իրականացնող լիազոր մարմինն այդ ժամկետի բացթողումը հարգելի չի համարել սույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 6.1-ին մասով սահմանված հիմքերով, կամ պետական գրանցման եւ գրանցման համար դիմելու ժամկետը բաց թողնելը հարգելի համարելու վերաբերյալ դիմումը ներկայացվել է սույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 6.1-ին մասով սահմանված 15-օրյա ժամկետի խախտմամբ.».
2) 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5) այն անհատական իրավական ակտը, որով տրամադրվում է իրավունքը, կամ կիրառվում է իրավունքի սահմանափակումը, ընդունել է ոչ իրավասու վարչական մարմինը.»:
Հոդված 4. Օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «ժամկետը» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ եթե ներկայացվել է պարտապանի եւ գրավատուի՝ օրենքով սահմանված կարգով տրված գրավոր համաձայնությունը մինչեւ երկամսյա ժամկետի լրանալը գրավի առարկան բռնագանձելու վերաբերյալ» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 74-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «պետական գրանցումը» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենքի 24-րդ հոդվածի 6.1-ին մասով նախատեսված պետական գրանցման եւ գրանցման համար դիմելու ժամկետը բաց թողնելը հարգելի համարելու վերաբերյալ դիմումը ներկայացնելու դեպքի,» բառերով:
Հոդված 6. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
2. 2019 թվականի հունիսի 1-ից հետո կնքված եւ նոտարական վավերացում ստացած, ինչպես նաեւ 2019 թվականի հունիսի 1-ի դրությամբ իրավունքները պետական գրանցման ներկայացնելու՝ «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքի 24-րդ հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված 30-օրյա ժամկետը չլրացած անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների ծագմանը, փոփոխմանը, փոխանցմանն ուղղված գործարքներից (բացառությամբ միակողմ գործարքների) ծագող իրավունքները պետք է պետական գրանցման ներկայացվեն սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ 30-օրյա ժամկետում:
3. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների ծագմանը, փոփոխմանը, փոխանցմանն ուղղված գործարքներից (բացառությամբ միակողմ գործարքների) ծագող իրավունքները պետական գրանցման ներկայացնելու՝ սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված 30-օրյա ժամկետը բաց թողնելը կարող է հարգելի համարվել սույն օրենքով սահմանված կարգով, եթե «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքի 24-րդ հոդվածի 6.1-ին մասում նշված հիմքերը ծագել կամ առկա են եղել նշված 30-օրյա ժամկետում:

“6. Права, возникающие из сделок (за исключением односторонних сделок), направленных на возникновение, изменение, передачу прав на недвижимое имущество, должны быть представлены на государственную регистрацию не позднее чем в течение 30 рабочих дней со дня нотариального заверения этих сделок.
Несоблюдение требования настоящей части влечет недействительность сделки, за исключением случаев, если имелись основания, установленные частью 6.1 настоящей статьи. Такая сделка ничтожна.
Заявление о государственной регистрации прав, вытекающих из сделки, может быть подано каждой из сторон такой сделки.”.
Статья 2. Статью 24 Закона дополнить частью 6.1 следующего содержания:
“6.1. Пропуск срока, указанного в части 6 настоящей статьи, считается уважительным, если заявитель обосновывает обстоятельство пропуска срока по причинам, не зависящим от него (отсутствием его вины).
Уполномоченный орган, осуществляющий государственную регистрацию, на основании заявления считает пропуск срока уважительным, если:
1) препятствием для подачи заявления о государственной регистрации в указанный срок послужило чрезвычайное и в данных условиях непредвиденное обстоятельство (непреодолимая сила);
2) препятствием для подачи заявления о государственной регистрации в указанный срок послужило заболевание заявителя, которое препятствовало реализации его права;
3) препятствием для подачи заявления о государственной регистрации в указанный срок послужило обстоятельство участия заявителя в военных действиях или выполнения им боевых задач или других служебных обязанностей в составе вооруженных сил;
4) сторона сделки после заключения сделки признана недееспособной, и за восстановлением срока обратился опекун, назначенный в установленном законом порядке;
5) сторона сделки умерла, и за восстановлением срока обратился правопреемник;
6) препятствием для подачи заявления о государственной регистрации в указанный срок послужило возникновение основания для признания стороны сделки безвестно отсутствующей, и после признания безвестно отсутствующей за восстановлением срока обратился доверительный управляющий ее имуществом;
7) законные представители несовершеннолетнего гражданина умерли, и у него не было опекуна или попечителя, назначенного в установленном законом порядке.
Уполномоченный орган, осуществляющий государственную регистрацию, принимает решение о признании пропуска срока уважительным, если указанные основания возникли или имелись в течение 30-дневного срока, установленного частью 6 настоящей статьи.
Окончательным сроком подачи заявления о признании уважительным пропуска срока государственной регистрации и обращения для регистрации является 15 рабочих дней со дня устранения причины пропуска срока, а в случае лиц, не являющихся стороной сделки, - 15 рабочих дней со дня, когда они узнали или были обязаны знать об этой сделке.
Уполномоченный орган, осуществляющий государственную регистрацию, рассматривает и разрешает заявление о признании уважительным пропуска срока государственной регистрации и обращения для регистрации в порядке, установленном Законом Республики Армения "Об основах администрирования и административном производстве”.”.
Статья 3. В части 1 статьи 30 Закона:
“4) заявление о государственной регистрации на основании сделки, получившей нотариальное заверение, подано с нарушением 30-дневного срока, установленного частью 6 статьи 24 настоящего Закона, если уполномоченный орган, осуществляющий государственную регистрацию, не признал пропуск этого срока уважительным по основаниям, установленным частью 6.1 статьи 24 настоящего Закона, или заявление о признании уважительным пропуска срока государственной регистрации и обращения для регистрации было подано с нарушением 15-дневного срока, установленного частью 6.1 статьи 24 настоящего Закона;
2) пункт 5 изложить в следующей редакции:
“5) индивидуальный правовой акт, которым предоставляется право или применяется ограничение права, принят некомпетентным административным органом;
Статья 4. Часть 3 статьи 40 Закона после слова “взыскании” дополнить словами “, за исключением случаев, когда представлено выданное в установленном законом порядке письменное согласие должника и залогодателя на взыскание предмета залога до истечения двухмесячного срока”.
Статья 5. Часть 2 статьи 74 Закона после слов “прав на недвижимое имущество” дополнить словами “, за исключением случая подачи предусмотренного частью 6.1 статьи 24 настоящего Закона заявления о признании уважительным пропуска срока государственной регистрации и обращения для регистрации,”.
Статья 6. Заключительная часть и переходные положения
2. Права, возникающие из сделок (за исключением односторонних сделок), направленных на возникновение, изменение, передачу прав на недвижимое имущество, которые заключены и нотариально заверены после 1 июня 2019 года, а также из сделок, у которых не истек установленный частью 6 статьи 24 Закона “О государственной регистрации прав на имущество” 30-дневный срок представления на государственную регистрацию прав по состоянию на 1 июня 2019 года, должны быть представлены на государственную регистрацию в 30-дневный срок после вступления в силу настоящего Закона.
3. Пропуск установленного частью 2 настоящей статьи 30-дневного срока представления на государственную регистрацию прав, возникающих из сделок (за исключением односторонних сделок), направленных на возникновение, изменение, передачу прав на недвижимое имущество, после вступления в силу настоящего Закона может считаться уважительным в порядке, установленном настоящим Законом, если основания, указанные в части 6.1 статьи 24 Закона “О государственной регистрации прав на имущество”, возникли или имелись в течение указанного 30-дневного срока.