«ԿՈՌՈՒՊՑԻԱՅԻ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» 2017 թվականի հունիսի 9-ի ՀՕ-96-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 23-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ կետով.
«9) «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով կուսակցությունների ընթացիկ ֆինանսական գործունեության նկատմամբ վերահսկողության իրականացումը, ներառյալ՝ կուսակցությունների ֆինանսական միջոցների աղբյուրների եւ ծախսերի, ինչպես նաեւ գույքի մասին տարեկան հաշվետվությունների (այսուհետ՝ կուսակցությունների տարեկան հաշվետվություններ) ներկայացման պահանջների պահպանման եւ դրանցում առկա տեղեկատվության եւ տվյալների արժանահավատության եւ ամբողջականության ստուգումը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 3-րդ կետը «հայտարարատու պաշտոնատար անձանց» բառերից հետո լրացնել «, այդ թվում՝ «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքով նախատեսված՝ կուսակցությունների ղեկավար մարմինների պաշտոնատար անձանց» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 27-29-րդ կետերով.
«27) ստուգում է կուսակցությունների տարեկան հաշվետվությունների ներկայացման պահանջների պահպանումը եւ դրանցում առկա տեղեկատվության եւ տվյալների արժանահավատությունն ու ամբողջականությունը.
28) քննում եւ լուծում է կուսակցությունների ֆինանսական գործունեությանը եւ կուսակցությունների տարեկան հաշվետվություններին առնչվող խախտումների վերաբերյալ գործերը.
29) իրականացնում է սույն օրենքով եւ «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքով նախատեսված այլ լիազորություններ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 5-րդ գլխի վերնագիրը «ՎԵՐԼՈՒԾՈՒԹՅՈՒՆԸ» բառից հետո լրացնել «, ՍՏՈՒԳՈՒՄԸ» բառով:
Հոդված 4. Օրենքի 25-րդ հոդվածի 7-րդ մասը «հայտարարատու պաշտոնատար անձի» բառերից հետո լրացնել «, այդ թվում՝ «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքով սահմանված՝ կուսակցության ղեկավար մարմնի պաշտոնատար անձի» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 40.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 40.1. Կուսակցությունների տարեկան հաշվետվությունների ստուգումը
1. Հանձնաժողովն ստուգում է կուսակցության ներկայացրած տարեկան հաշվետվության համապատասխանությունը «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքով սահմանված պահանջներին:
2. Եթե կուսակցության հաշվետվության ստուգման արդյունքում Հանձնաժողովը պարզում է, որ հաշվետվության մեջ առկա են սխալ կամ ոչ ամբողջական տվյալներ, ապա կուսակցությանը տրամադրում է նվազագույնը 10-օրյա, առավելագույնը՝ 30-օրյա ժամկետ՝ դրանց վերաբերյալ դիրքորոշում ներկայացնելու եւ տվյալները շտկելու նպատակով:
3. Հաշվետվության հավաստիությունն ստուգելու նպատակով Հանձնաժողովի պահանջի դեպքում կուսակցությունը պարտավոր է հինգ օրվա ընթացքում տրամադրել անհրաժեշտ տեղեկատվություն՝ կուսակցության բանկային մուտքերի եւ ելքերի վերաբերյալ, ներկայացնել հաշվապահական հաշվառման եւ ներկայացրած հաշվետվության հավաստիությունն ստուգելու համար անհրաժեշտ այլ փաստաթղթեր, ներառյալ՝ բանկային ավանդի, վարկային, գույքի առուվաճառքի, վարձակալության պայմանագրերը:
4. Հաշվետվության ստուգման ընթացքում Հանձնաժողովն իրավասու է պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձանցից պահանջելու եւ ստանալու (այդ թվում՝ էլեկտրոնային հարցման եղանակով) կուսակցության հաշվետվության ստուգման համար անհրաժեշտ առնչվող տեղեկություններ, փաստաթղթեր, այդ թվում՝ բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, «Արժեթղթերի շուկայի մասին» օրենքով սահմանված Կենտրոնական դեպոզիտարիայի կողմից արժեթղթերի հետ կապված գործարքների վերաբերյալ ծառայողական տեղեկություններ, ապահովագրական գաղտնիք կազմող տեղեկություններ, ինչպես նաեւ վարկային բյուրոյից վարկային տեղեկատվություն կամ վարկային պատմություն:
5. Հաշվետվության ստուգման նպատակով Հանձնաժողովն իրավասու է բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններին ծանոթանալու նպատակով Կենտրոնական բանկին ուղղված հարցման միջոցով պահանջելու եւ ստանալու հաշվետվություն ներկայացնելու պարտականություն ունեցող կուսակցության հաշիվների առկայության, հաշվի համախառն մուտքի եւ համախառն ելքի վերաբերյալ ամփոփ տեղեկատվություն, ինչպես նաեւ բանկային պահատուփերի առկայության վերաբերյալ տվյալներ՝ հարցման մեջ նշելով կուսակցության տվյալները, վերաբերելի ժամանակահատվածը կամ ամսաթիվը: Սույն մասում նշված տեղեկությունների փոխանցման կարգը սահմանվում է Կենտրոնական բանկի եւ հանձնաժողովի համատեղ իրավական ակտով:
6. Բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկություններ ստանալուց հետո Հանձնաժողովն իրավասու է կուսակցությունից պահանջելու ներկայացնել լրացուցիչ նյութեր:
7. «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքով նախատեսված պետական նպատակային ֆինանսավորման միջոցների օգտագործումն ստուգելիս Հանձնաժողովը կուսակցության մշտապես գործող ղեկավար մարմնի կազմի եւ տարածքային ստորաբաժանումների վերաբերյալ տեղեկատվությունը ստանում է իրավաբանական անձանց պետական միասնական գրանցամատյանից:
8. Հանձնաժողովը կուսակցությունների տարեկան հաշվետվությունների ստուգման արդյունքում իրականացնում է «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքի 26-րդ հոդվածի 10-13-րդ մասերով նախատեսված լիազորությունները:
9. Կուսակցության կողմից Հանձնաժողովի սահմանած ժամկետում հաշվետվության համապատասխանությունը «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքով սահմանված պահանջներին չհիմնավորվելու եւ հաշվետվության ստուգման արդյունքում «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքի պահանջների խախտումներ հայտնաբերվելու դեպքում Հանձնաժողովը հարուցում է վարչական իրավախախտման վերաբերյալ վարույթ:
10. Առերեւույթ հանցագործության հատկանիշներ հայտնաբերելու դեպքում Հանձնաժողովը գործի նյութերն անհապաղ, բայց ոչ ուշ, քան եռօրյա ժամկետում ուղարկում է գլխավոր դատախազություն:
11. Եթե վարչական իրավախախտման վերաբերյալ վարույթի ընթացքում Հանձնաժողովը հանգում է այն հետեւության, որ կատարված արարքում առկա են առերեւույթ հանցագործության հատկանիշներ, ապա վարույթի նյութերն անհապաղ, բայց ոչ ուշ, քան եռօրյա ժամկետում Հանձնաժողովն ուղարկում է գլխավոր դատախազություն՝ ընդունելով վարույթը կասեցնելու մասին որոշում: Քրեական գործի հարուցումը մերժելու, գործի վարույթը կարճելու, քրեական հետապնդումը դադարեցնելու կամ քրեական հետապնդում չիրականացնելու մասին որոշումն ստանալու պահից Հանձնաժողովը հնգօրյա ժամկետում վերսկսում է կասեցված վարույթը, իսկ օրինական ուժի մեջ մտած մեղադրական դատավճիռն ստանալու դեպքում նույն ժամկետում կարճում է վարույթը:
12. Գլխավոր դատախազությունը նյութերի ուսումնասիրության արդյունքների վերաբերյալ տեղեկացնում է Հանձնաժողովին՝ կցելով համապատասխան որոշման պատճենը:
13. Այն կուսակցությունների տարեկան հաշվետվությունների ստուգումը, որոնց հաշվետվությունները ենթակա են պարտադիր աուդիտի, իրականացվում է սույն օրենքով սահմանված՝ աուդիտորական եզրակացությունն ստանալուց հետո:
14. Պետական ֆինանսավորում ստանալու իրավունք ունեցող կուսակցությունների տարեկան հաշվետվությունների ստուգումն իրականացվում է աուդիտորական եզրակացությունը ստանալուց հետո՝ 15-օրյա ժամկետում, բայց ոչ ուշ, քան մինչեւ հաշվետու տարվան հաջորդող տարվա հունիսի 15-ը:»:
Հոդված 6. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 40.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 40.2. Կուսակցությունների տարեկան հաշվետվությունների աուդիտի կազմակերպումը
1. Հանձնաժողովը կազմակերպում է կուսակցությունների տարեկան հաշվետվությունների աուդիտը:
2. Կուսակցությունների տարեկան հաշվետվությունների աուդիտը ֆինանսավորվում է պետական բյուջեի միջոցներից եւ իրականացվում Հանձնաժողովի կողմից բաց մրցույթով ընտրված աուդիտորական կազմակերպությունների կողմից:
3. Աուդիտորական կազմակերպությունների ընտրության նպատակով բաց մրցույթն անցկացվում է կուսակցության կողմից աուդիտորների ընտրության նպատակով հայտարարվող մրցույթի համար անհրաժեշտ տեղեկությունները Հանձնաժողովին տրամադրելուց հետո՝ երկամսյա ժամկետում, բայց ոչ ուշ, քան հաշվետու տարվան հաջորդող տարվա մարտի 31-ը:
4. Բաց մրցույթի արդյունքում Հանձնաժողովը յուրաքանչյուր կուսակցության տարեկան հաշվետվության աուդիտի նպատակով ընտրում է առավելագույնը երեք աուդիտորական կազմակերպությունների, որոնց միջեւ վերջնական ընտրությունն իրականացվում է հրապարակային վիճակահանության միջոցով, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ մրցույթին մասնակցել եւ ընտրվել է միայն մեկ աուդիտորական կազմակերպություն:
5. Աուդիտորական կազմակերպությունների ընտրության կարգը եւ նրանց ներկայացվող պահանջները սահմանում է Հանձնաժողովը: Աուդիտորական կազմակերպությունների ընտրության կարգը պետք է հնարավորինս երաշխավորի մեկ կուսակցության հաշվետվության աուդիտի իրականացման համար մի քանի աուդիտորական կազմակերպությունների մասնակցության հնարավորությունը՝ ապահովելով ընտրված աուդիտորական կազմակերպությունների միջեւ հրապարակային վիճակահանությունը:»:
Հոդված 7. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
2. Սույն օրենքն ստորագրվելուց եւ հրապարակվելուց հետո՝ մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 1-ը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովում «Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածով սահմանված կարգով ստեղծվում է առանձին կառուցվածքային ստորաբաժանում՝ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքով վերապահված լիազորությունների իրականացումն ապահովելու նպատակով:
3. Սույն օրենքն ստորագրվելուց եւ հրապարակվելուց հետո՝ մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 1-ը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը սահմանում է կուսակցության ղեկավար մարմնի անդամների կողմից ներկայացվող՝ գույքի եւ եկամուտների տարեկան հայտարարագրի, պաշտոնը ստանձնելու եւ դադարեցնելու հայտարարագրերի ձեւանմուշները:
4. Սույն օրենքն ստորագրվելուց եւ հրապարակվելուց հետո՝ մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 1-ը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը, «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքի 28-րդ հոդվածին եւ սույն օրենքին համապատասխան, հաստատում է կուսակցությունների տարեկան հաշվետվությունների աուդիտի իրականացման նպատակով աուդիտորական կազմակերպությունների ընտրության կարգը եւ նրանց ներկայացվող պահանջները:
5. Սույն օրենքն ստորագրվելուց եւ հրապարակվելուց հետո՝ մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 1-ը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը սահմանում է կուսակցությունների տարեկան հաշվետվության ձեւը եւ դրա լրացման կարգը:
6. Սույն օրենքն ստորագրվելուց եւ հրապարակվելուց հետո՝ մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 1-ը, սույն օրենքի 5-րդ հոդվածով նախատեսվող՝ 40.1-ին հոդվածի 4-րդ եւ 5-րդ մասերից բխող համապատասխան փոփոխություններ են կատարվում «Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին բանկային գաղտնիք կազմող տեղեկությունների փոխանցման կարգը եւ ձեւաչափը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի խորհրդի՝ 2020 թվականի հունիսի 12-ի 91-Ն եւ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի՝ 2020 թվականի հունիսի 12-ի 04-Ն համատեղ որոշման մեջ:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О КОМИССИИ ПО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЮ КОРРУПЦИИ”
Статья 1. Часть 1 статьи 23 Закона “О Комиссии по предупреждению коррупции” от 9 июня 2017 года, ЗР-96-Н (далее - Закон) дополнить пунктом 9 следующего содержания:
“9. осуществление в случаях и порядке, установленных Конституционным законом “О партиях”, контроля за текущей финансовой деятельностью партий, включая проверки соблюдения требований к представлению годовых отчетов об источниках и о расходах финансовых средств, а также об имуществе партий (далее – годовые отчеты партий) и достоверности и полноты имеющихся в них сведений и данных.”.
Статья 2. В части 1 статьи 24 Закона:
1) пункт 3 после слов “должностных лиц-декларантов” дополнить словами “, в том числе должностных лиц руководящих органов, предусмотренных Конституционным законом “О партиях” ”;
2) статью дополнить пунктами 27-29 следующего содержания:
“27) проверяет соблюдение требований к представлению годовых отчетов партий  и достоверность и полноту имеющихся в них сведений и данных;
28) рассматривает и разрешает дела, касающиеся нарушений финансовой деятельности партий и годовых отчетов партий;
29) осуществляет другие полномочия, предусмотренные настоящим Законом и Конституционным законом “О партиях” .”
Статья 3. Название главы 5 Закона  после слова “АНАЛИЗ” дополнить словом “, ПРОВЕРКА”.
Статья 4. Часть 7 статьи 25 Закона после слов “должностных лиц-декларантов” дополнить словами “, в том числе должностных лиц руководящих органов, предусмотренных Конституционным законом “О партиях” ”.
Статья 5. Закон дополнить статьей 40.1 следующего содержания:
Статья 40.1. Проверка годовых отчетов партий
1. Комиссия проверяет соответствие представленных партиями  годовых отчетов требованиям, установленным Конституционным законом “О партиях”.
2.  Если Комиссия в результате проверки отчета партии выясняет, что в отчете имеются  неверные или неполные данные, то партии предоставляется минимум 10-дневный, максимум 30-дневный срок в целях представления по ним своей позиции и исправления данных.
3.  Партия в случае требования Комиссии в целях проверки достоверности отчета обязана в течение пяти дней предоставить необходимые сведения о банковских приходах и расходах партии, представить другие документы, необходимые для проверки достоверности бухгалтерского учета и представленного отчета, включая договор о банковском вкладе, кредитный договор, договоры купли-продажи и аренды.
4. Комиссия в ходе проверки отчета  вправе запрашивать и получать от государственных органов, органов местного самоуправления, юридических и физических лиц (в том числе путем электронного запроса) необходимые для проверки отчета партии касающиеся его сведения, документы, в том числе сведения, составляющие банковскую тайну, установленную Законом “О рынке ценных бумаг” служебную информацию, касающуюся сделок Центрального депозитария с ценными бумагами, информацию, составляющую страховую тайну, а также кредитную информацию или кредитную историю из Кредитного бюро.
5. Комиссия в целях проверки отчета вправе в целях ознакомления со сведениями, составляющими банковскую тайну, запрашивать и получать посредством направленного Центральному банку запроса сводную информацию о наличии счетов, об общих приходах на счета и общих расходах на счета, а также данные о наличии банковских сейфов партии, имеющей обязательство по представлению отчета, - с указанием в запросе данных партии,  соответствующего периода или соответствующей даты. Порядок передачи указанных в настоящей части сведений устанавливает совместным правовым актом Центрального банка и Комиссии.
6. Комиссия после получения сведений, составляющих банковскую тайну, вправе запрашивать у партии и получать дополнительные материалы.
7. Комиссия при проверке использования государственных целевых средств    финансирования, предусмотренных Конституционным законом “О партиях”, получает информацию о составе постоянно действующего руководящего органа и территориальных подразделениях партии из Единого государственного регистра юридических лиц.
8. Комиссия по результатам проверкит годовых отчетов партий осуществляет полномочия, предусмотренные  частями 10-13 статьи 26 Конституционного закона “О партиях”.
9. В случае необоснования партией соответствия отчета требованиям, установленным Конституционным законом “О партиях”, в установленный Комиссией срок и выявления в результате проверки отчента нарушений требований Конституционного закона “О партиях” Комиссия возбуждает производство об административном правонарушении.
10. Комиссия в случае выявления признаков явного преступления незамедлительно, но не позднее чем в трехдневный срок, направляет материалы по делу  в Генеральную прокуратуру.
11. Если Комиссия в ходе производства об административном правонарушении приходит к заключению, что в совершенном деянии  имеются признаки явного преступления, то материалы производства незамедлительно, но не позднее чем в трехдневный срок, направляются Комиссией в Генеральную прокуратуру, по принятии решения о приостановлении производства. Комиссия в пятидневный срок с момента получения постановления об отказе в возбуждении уголовного дела, прекращении производства по делу, прекращении уголовного преследования   или неосуществлении уголовного преследования возобновляет приостановленное производство, а в случае получения вступившего в законную силу обвинительного приговора прекращает производство в тот же срок.
12. Генеральная прокуратура извещает Комиссию о результатах изучени я материалов с приложением копии соответствующего постановления.
13. Проверка годовых отчетов партий, отчеты которых подлежат обязательному аудиту, осуществляется после получения аудиторского заключения, установленного настоящим Законом.
14. Проверка годовых отчетов партий, имеющих право получения государственного финансирования, осуществляется в 15-дневный срок после получения аудиторского заключения, но не позднее чем до 15 июня года, следующего за отчетным годом.”.
Статья 6. Закон дополнить статьей 40.2 следующего содержания:
Статья 40.2. Организация аудита годовых отчетов партий
1. Комиссия организует аудит головых отчетов партий.
2. Аудит годовых отчетов партий финансируется из средств государственного бюджета и осуществляется аудиторской организацией, выбранной Комиссией посредством открытого конкурса.
3. Открытый конкурс в целях выбора аудиторских организаций проводится в двухмесячный срок после представления Комиссии партией необходимых сведений для проведения конкурса, объявляемого в целях выбора аудиторов, но не позднее чем дл 31 марта года, следующего за отчетным годом.
4. В результате открытого конкурса Комиссия в целях аудита годового отчета каждой партии выбирает максимум три аудиторские организации, окончательный выбор между которыми осуществляется посредством публичной жеребьевки, за исключением случаев, когда в конкурсе приняла участие и выбрана одна аудиторская организация.
5. Порядок выбора аудиторских организаций и предъявляемые к ним требования устанавливает Комиссия. Порядок выбора аудиторских организаций должен в большей мере гарантировать возможность участие в осуществлении  аудита отчетов одной партии нескольких аудиторских организаций, обеспечивая публичную жеребьевку между выбранными аудиторскими организациями.”.
Статья  7. Заключительная часть и переходные положения
2. После вступления в силу настоящего Закона – до 1 января 2022 года, в Комиссии по предупреждению коррупции в порядке, установленном статьей 19 Закона “О Комиссии по предупреждению коррупции”, создается отдельное структурное подразделение в целях обеспечения осуществления полномочий, отведенных Комиссии по предупреждению коррупции Конституционным законом “О партиях”.
3. После подписания и опубликования настоящего Закона – до 1 января 2022 года, Комиссия по предупреждению коррупции устанавливает шаблоны годовой  декларации об имуществе и о доходах, представляемой членами руководящего органа партии, деклараций о вступлении  в должность и о прекращении исполнения должности.
4. После подписания и опубликования настоящего Закона – до 1 января 2022 года, Комиссия по предупреждению коррупции в соответствии со статьей 28 Конституционного закона “О партиях” и настоящим Законом утверждает порядок выбора аудиторских организаций в целях осуществления аудита годовых отчентов партий и предъявляемые к ним требования.
5. После подписания и опубликования настоящего Закона – до 1 января 2022 года, Комиссия по предупреждению коррупции устанавливет форму и порядок заполнения годовых отчетов партий.
6. После подписания и опубликования настоящего Закона – до 1 января 2022 года, в совместное постановление Совета Центрального банка Республики Армения 91-Н от 12 июня 2020 года и  Комиссии по предупреждению коррупции 04-Н от от 12 июня 2020 года “Об утверждении порядка и формата передачи Центральным банком Республики Армения Комиссии по предупреждению коррупции сведений, составляющих банковскую тайну” вносятся соответствующие изменения, вытекающие из частей 4 и 5 статьи 40.1, предусмотренных статьей 5 настоящего Закона.