«ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ, ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԱՌԱՆՁՆԱՑՎԱԾ ՍՏՈՐԱԲԱԺԱՆՈՒՄՆԵՐԻ, ՀԻՄՆԱՐԿՆԵՐԻ ԵՎ ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԵՐԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՇՎԱՌՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 29.12.2020
Հոդված 1. «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» 2001 թվականի ապրիլի 3-ի ՀՕ-169 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 26-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 23-րդ կետով.
«23) տեղեկություններ իրավաբանական անձի անունից առանց լիազորագրի հանդես գալու իրավունք ունեցող անձի մասին (անձը նույնականացնող տվյալներ, նշում պաշտոնի եւ լիազորությունների մասին), եթե այդպիսիք ներկայացվել են:».
2) 6-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Կուսակցությանը վերաբերող գրանցման մեջ գրառվում են նաեւ տարածքային ստորաբաժանման անվանումը եւ հերթական (հաշվառման) համարը:».
3) 16-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«16. Կուսակցությունների վերաբերյալ իրավաբանական անձանց պետական գրանցման գրանցամատյանում գրառման ենթակա չեն սույն հոդվածի 1-ին մասի 10-12-րդ կետերով նախատեսված տեղեկությունները, եւ գրառվում են մշտապես գործող ղեկավար մարմնի անդամների վերաբերյալ տեղեկությունները (անունը, ազգանունը, անձնագրային տվյալները, հանրային ծառայությունների համարանիշը), իսկ սույն հոդվածի 1-ին մասի 21-րդ կետով նախատեսված տեղեկությունների փոխարեն գրառվում են կուսակցության մշտապես գործող ղեկավար մարմնի ղեկավարի կամ մշտապես գործող ղեկավար մարմնի ղեկավարի պաշտոնակատարի կամ մշտապես գործող ղեկավար մարմնի կողմից լիազորված անձի մասին տեղեկություններ, եթե մշտապես գործող ղեկավար մարմինն անձին լիազորել է հանդես գալու կուսակցության անունից (անունը, ազգանունը, անձնագրային տվյալները, հանրային ծառայությունների համարանիշը, բնակության (հաշվառման) վայրի հասցեն, կապի միջոցները՝ էլեկտրոնային փոստի հասցեն եւ հեռախոսահամարն ու ֆաքսը, եթե այդպիսիք ներկայացվել են գործակալություն):»:
Հոդված 2. Օրենքի 39-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Կուսակցության տարածքային ստորաբաժանման հաշվառման կամ հաշվառումից հանելու դեպքում ներկայացվում է համապատասխան դիմում եւ կուսակցության իրավասու մարմնի որոշումը տարածքային ստորաբաժանում ստեղծելու կամ դրա գործունեությունը դադարեցնելու մասին: Կուսակցության տարածքային ստորաբաժանման պետական հաշվառման, փոփոխությունների պետական հաշվառման, պետական հաշվառումից հանելու համար պետական տուրք չի գանձվում:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ, ГОСУДАРСТВЕННОМ УЧЕТЕ ВЫДЕЛЕННЫХ ПОДРАЗДЕЛЕНИЙ, УЧРЕЖДЕНИЙ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ И ИНДИВИДУАЛЬНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ”
Статья 1. Встатье 26 Закона “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей” от 3 апреля 2001 года ЗР – 169 – Н (далее – Закон):
1) часть 1 дополнить пунктом 23 следующего содержания:
“23) сведения о лице, имеющем право выступать без доверенности от имени юридического лица (идентифицирующие лицо данные, отметка о должности и полномочиях), если таковые были представлены.”;
2) часть 6 дополнить новым предложением следующего содержания: “В регистрационную запись о партии, вносятся наименование и порядковый (учетный) номер территориального подразделения.”;
3) часть 16 изложить в следующей редакции:
“16. В отношении партий з аписи в Реестре государственной регистрации юридических лиц не подлежат сведения, предусмотренные пунктами 10-12 части 1 настоящей статьи, и вносятся сведения о членах постоянно действующего руководящего органа (фамилия, имя, паспортные данные, код общественных услуг), а вместо сведений, предусмотренных пунктом 21 части 1 настоящей статьи, вносятся сведения о руководителе постоянно действующего руководящего органа партии, или об исполняющем должностные обязанности руководителя постоянно действующего руководящего органа партии, или об уполномоченном постоянно действующим руководящим органом партии лице, если постоянно действующий руководящий орган уполномочил лицо выступать от имени партии (фамилия, имя, паспортные данные, код общественных услуг, адрес места жительства /учета/, средства связи – адрес электронной почты, номер телефона и факса, если таковые представлены в агентство).”.
Статья 2. Статью 39 Закона дополнить частью 6 следующего содержания:
“6. При постановке на учет или снятии с учетатерриториального подразделения партии подаются соответствующее заявление и решение компетентного органа партии о создании территориального подразделения или прекращении его деятельности. За государственный учет, государственный учет изменений, снятие с государственного учета территориального подразделения партии государственная пошлина не взимается.”.