«ԿՈՌՈՒՊՑԻԱՅԻ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
1) «նշանակման» բառը փոխարինել «նշանակումից հետո՝ եռօրյա ժամկետում, Ազգային ժողովի նախագահի կողմից Խորհրդի անհատական կազմը հաստատելու» բառերով.
2) «չնշանակվելու դեպքում» բառերից հետո լրացնել «եռօրյա ժամկետում Ազգային ժողովի նախագահի կողմից Խորհրդի անհատական կազմը հաստատելու օրվանից» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 10.1-ին հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 5-րդ կետի «ա» ենթակետը «թեկնածուի» բառից հետո լրացնել «՝ Հանձնաժողովի անդամի պաշտոնի համար անհրաժեշտ» բառերով.
2) 1-ին մասի 7-րդ կետը «անցկացմանը» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ մրցույթի արդյունքներին» բառերով.
3) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Խորհրդի նիստերը կարող են անցկացվել նաեւ հեռավար:»:
Հոդված 3. Օրենքի 10.2-րդ հոդվածում՝
1) 12-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Սահմանված ժամկետում թերությունները չվերացնելու կամ կրկին ներկայացված փաստաթղթերը անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկին չհամապատասխանելու դեպքում Խորհուրդը եռօրյա ժամկետում կայացնում է որոշում հայտի ընդունումը մերժելու մասին, եւ այդ մասին երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում աշխատակազմն էլեկտրոնային փոստի հասցեով ծանուցում է հավակնորդին: Մրցութային խորհրդի՝ հայտի ընդունումը մերժելու մասին որոշումը հավակնորդը կարող է դատական կարգով բողոքարկել մերժումն ստանալուց հետո՝ երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում: Հայտի ընդունման մերժումը դատական կարգով բողոքարկելու դեպքում հավակնորդը կարող է մասնակցել մրցույթին: Հայտի ընդունման մերժումը դատարանի կողմից ոչ իրավաչափ ճանաչվելու դեպքում հավակնորդն առանց նոր հայտ ներկայացնելու շարունակում է մասնակցել մրցույթին, իսկ եթե մրցույթն ավարտվել է, մասնակցում է նոր մրցույթի: Հայցը մերժվելու դեպքում հավակնորդը դուրս է մնում մրցույթից, իսկ եթե մասնակցել է որեւէ փուլի, համարվում է չմասնակցած՝ անկախ արդյունքից:».
2) 25-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 4. Օրենքի 10.3-րդ հոդվածում՝
«Խորհուրդը Հանձնաժողովի անդամի պաշտոնում թեկնածու ընտրելու վերաբերյալ իր որոշումը, իսկ սույն օրենքի 10.2-րդ հոդվածի 24-րդ մասով նախատեսված դեպքում Հանձնաժողովի անդամների պաշտոնում թեկնածուներ ընտրելու վերաբերյալ իր որոշումը եւ թեկնածուների ցուցակը, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 10-րդ հոդվածի պահանջների ապահովումը հավաստող փաստաթղթերը երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում աշխատակազմի միջոցով ներկայացնում է Ազգային ժողովի նախագահին:».
«Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված փաստաթղթերին կից ներկայացվում են Խորհրդի նիստերի արձանագրությունները եւ որոշումները, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ մրցույթի ընթացքում ներկայացված այլ փաստաթղթեր:»:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում, Ազգային ժողովի նախագահն ընդունում է 2019 թվականի դեկտեմբերի 6-ին առաջացած թափուր պաշտոնում թեկնածու ընտրելու համար ձեւավորվող մրցութային խորհրդի անհատական կազմը հաստատելու մասին իրավական ակտ:
3. Ազգային ժողովի նախագահը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի՝ 2019 թվականի դեկտեմբերի 6-ին առաջացած թափուր պաշտոնում թեկնածու ընտրելու նպատակով մրցույթն Ազգային ժողովի աշխատակազմի միջոցով հայտարարում է Ազգային ժողովի նախագահի կողմից մրցութային խորհրդի անհատական կազմը հաստատելու մասին իրավական ակտը հրապարակելուց եւ մրցութային խորհրդի անդամներին իրազեկելու օրվան հաջորդող օրվանից հետո՝ 60 օրվա ընթացքում:
4. Ազգային ժողովի խորհուրդը, Կառավարությունը, Բարձրագույն դատական խորհուրդը, Մարդու իրավունքների պաշտպանը եւ Փաստաբանների պալատը Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի՝ 2019 թվականի դեկտեմբերի 6-ին առաջացած թափուր պաշտոնում թեկնածու ընտրելու համար ձեւավորվող մրցութային խորհրդի նոր անդամ չեն նշանակում:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН “О КОМИССИИ ПО ПРЕДУПРЕЖДЕНИЮ КОРРУПЦИИ”
Статья 1. В части 5 статьи 9 Закона “О Комиссии по предупреждению коррупции” от 9 июня 2017 года, ЗР-96-Н (далее - Закон):
1) слова “со дня ” заменить словами “ ”;
2) после слов “Совет считается сформированным в составе назначенных членов” дополнить словами “после назначения всех членов Совета – в трехдневный срок со дня утверждения персонального состава Совета Председателеим Национального Собрания”.
Статья 2. В статье 10.1 Закона:
1) подпункт “а” пункта 5 части 1 после слов “составленных из” дополнить словами “необходимых для должности члена Комиссии”;
2) пункт 7 части 1 после слов “проведения конкурса” дополнить словами “, а также результатов конкурса”;
3) часть 3 дополнить новым предложением следующего содержания: “Заседания Совета могут проводиться также в заочной форме.”.
Статья 3. В статье 10.2 Закона:
1) часть 12 дополнить новым абзацем следующего содержания:
“В случа неустранения недостатков документов в установленный срок или несоответствия повторно представленных документов перечню необходимых документов Совет в трехдневный срок выносит постановление об отказе в приеме заявки и Аппарат в течение двух рабочих дней уведомляет об этом претендента по адресу его электронной почты. Претендент может обжаловать постановление Конкурсного совета об отказе в приеме заявки в судебном порядке в течение трех рабочих дней после получения отказа. В случае обжалования отказа в приеме заявки в судебном порядке претендент может принимать участие в конкурсе. В случае судом отказа в приеме заявки неправомерным претендент продолжает принимать участие в конкурсе без подачи новой заявки, а если конкурс завершен, принимает участие в новом конкурсе. В случае отклонения заявки претендент выбывает из конкурса, а если он принимал участие на одном из этапов конкурса, то он считается не участвующим в нем независимо от результатов.”;
2) часть 25 признать утратившей силу.
Статья 4. В статье 10.3 Закона:
“1. Совет свое постановление об избрании кандидата на должность члена Комиссии, а в установленном частью 24 статьи 10.2 настоящего Закона случае – свое постановление об избрании кандидадтов на должности членов Комиссии и список кандидатов, а также документы, подтверждающие действительность обеспечения требований статьи 10 настоящего Закона, в течение трех рабочих дней через Аппарат представляет Председателю Национального Собрания.”;
2) часть 2 изложить в следующей редпеции:
“2. В приложении к документам, установленным частью 1 настоящей статьи, представляются протоколы заседаний и постановления Совета, а при необходимости – другие документы, представленные в ходе конкурса.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу со дня следующего за его официальным опубликованием.
2. Председатель Национального Собрания в десятидневный срок после вступления настоящего Закона в силу принимает правовой акт об утверждении персонального состава Конкурсного совета, формируемого для избрания кандидата на вакантную должность, образовавшуюся 6 декабря 2019 года.
3. Председатель Национального Собрания через Аппарат Национального Собрания объявляет о конкурсе в целях избрания кандидата на вакантную должность члена Комиссии по предупреждению коррупции, образовавшуюся 6 декабря 2019 года, в течение 60 дней со дня опубликования правового акта Председателя Национального Собрания об утверждении персонального состава Конкурсного совета и уведомления членов Конкурсного совета.
4. Совет Национального Собания, Правительство, Высший судебный совет, Защитник прав человека и Адвокатская палата нового члена Конкурсного совета, формируемого для избрания кандидата на вакантную должность Комиссии по предупреждению коррупции, образовавшуюся 6 декабря 2019 года, не назначают.