«ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ, ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԱՌԱՆՁՆԱՑՎԱԾ ՍՏՈՐԱԲԱԺԱՆՈՒՄՆԵՐԻ, ՀԻՄՆԱՐԿՆԵՐԻ ԵՎ ԱՆՀԱՏ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԵՐԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ՀԱՇՎԱՌՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» 2001 թվականի ապրիլի 3-ի ՀՕ-169 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 9-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Կանոնադրությանը, կանոնադրության փոփոխությանը կամ լրացմանը (կամ նոր խմբագրությամբ կանոնադրությանը), կուսակցության ծրագրին, փոխանցման ակտին ու բաժանիչ (առանձնացման) հաշվեկշռին կից ստեղծվում է պետական ռեգիստրի՝ էլեկտրոնային կնիքով հավաստված նշաթերթ, որում կատարվում է տվյալ պետական գրանցման մասին տեղեկությունների գրառում: Գրառման բովանդակությունը եւ այն կատարելու կարգը սահմանում է արդարադատության ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը մշակող եւ իրականացնող նախարարը:».
2) 4-րդ մասից հանել «, իսկ սույն հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված դեպքերում առանց վճարման» բառերը.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին մասով.
«4.1. Գրանցամատյանից քաղվածքների, գրանցամատյանում առկա տեղեկությունների հիման վրա տրվող տեղեկանքների, ինչպես նաեւ կանոնադրությունների պատճենների վրա գործակալության աշխատակցի ստորագրությունը եւ դրոշմակնիքը կարող են փոխարինվել համակարգի միջոցով գեներացվող համարանիշով եւ (կամ) արագ արձագանքման ծածկագրով:».
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.2-րդ մասով.
«4.2. Սույն հոդվածի 4.1-ին մասով նախատեսված փաստաթղթերի իսկության ստուգումը կատարվում է սույն հոդվածի 4.1-ին մասով ամրագրված համարանիշը մուտքագրելով արդարադատության ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը մշակող եւ իրականացնող նախարարությունում գործող պաշտոնական փաստաթղթերի իսկության ստուգման պաշտոնական կայքում կամ օգտագործելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների միջոցները` արագ արձագանքման ծածկագրի միջոցով:».
5) 5-րդ մասից հանել «, ինչպես նաեւ տարեկան մեկ անգամ» բառերը:
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանվում են պետական գրանցման կամ պետական հաշվառման գործընթացն օրենքով սահմանված ժամկետներից արագ իրականացնելու համար, ինչպես նաեւ անձանց իրավունքների իրականացման համար ոչ պարտադիր գործառույթների՝ որպես լրացուցիչ ծառայությունների տեսակների ամբողջական ցանկը, այդ ծառայությունների իրականացման կարգը եւ վճարի չափը: Պետական գրանցման կամ պետական հաշվառման գործընթացն օրենքով սահմանված ժամկետներից արագ իրականացնելու, ինչպես նաեւ այլ լրացուցիչ ծառայությունների դիմաց գանձվող վճարներն ուղղվում են պետական բյուջե:»:
Հոդված 3. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Գործակալության սպասարկման գրասենյակի գործառույթները կարող են իրականացվել պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, հանրային ծառայությունների միասնական գրասենյակների, նոտարների, փաստաբանների, փաստաբանական գրասենյակների, ինչպես նաեւ քաղաքացիների սպասարկման ոլորտում գործառույթներ իրականացնող այլ սուբյեկտների կողմից, որոնց ցանկը, իրականացվող գործառույթների ցանկը, դրանց իրականացման կարգը եւ նստավայրերը, իսկ նոտարների, փաստաբանների, փաստաբանական գրասենյակների եւ քաղաքացիների սպասարկման ոլորտում գործառույթներ իրականացնող այլ սուբյեկտների կողմից իրականացվելու դեպքում նաեւ գործակալության հետ կնքվող պայմանագրի ձեւը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Դիվանագիտական ծառայության մարմինները Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ընդունում են օտարերկրյա պետություններում գտնվող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց՝ արդարադատության ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը մշակող եւ իրականացնող նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության գործառույթներին առնչվող դիմումները եւ ընթացք են տալիս դրանց:»:
Հոդված 4. Օրենքի 14-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «փաստաթղթի ձեւով» բառերը փոխարինել «եղանակով» բառով:
Հոդված 5. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետից հանել «, ներկայացված օրինակների քանակի եւ օրինակի հերթական համարի» բառերը:
Հոդված 6. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասը «Էլեկտրոնային» բառից հետո լրացնել «եղանակով» բառով, իսկ «հաշվի առնելով էլեկտրոնային» բառերից հետո՝ «եղանակով կազմվող» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 17-րդ հոդվածում՝
«3. Էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվական համակարգի միջոցով դիմողին նույնականացնելու, ինչպես նաեւ պետական գրանցման կամ պետական հաշվառման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելու կարգը սահմանում է արդարադատության ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը մշակող եւ իրականացնող նախարարը: Էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվական համակարգի միջոցով պետական գրանցման կամ պետական հաշվառման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացվելու դեպքում դիմում ներկայացնելու պահանջը համարվում է կատարված, եթե անձը տեղեկատվական համակարգում նույնականացվելուց հետո լրացնում է պետական գրանցման կամ հաշվառման համար անհրաժեշտ տեղեկատվությունը եւ ներկայացնում անհրաժեշտ փաստաթղթերը:».
2) 7-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Արձանագրությունից քաղվածքի համապատասխանությունը բնօրինակին հավաստում է գործադիր մարմնի ղեկավարը, եթե օրենքով վավերացման այլ կարգ նախատեսված չէ:».
3) 9-րդ մասից հանել երկրորդ նախադասությունը.
4) 10-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«10. Արդարադատության ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը մշակող եւ իրականացնող նախարարի սահմանած կարգով համացանցում գործակալության պաշտոնական կայքի միջոցով փաստաթղթերն անմիջապես տեղեկատվական համակարգ ներմուծելիս սույն հոդվածի 11-րդ մասով նախատեսված փաստաթղթերի նմուշային ձեւերից օգտվելու դեպքում փաստաթղթեր ներկայացնելու պահանջը համարվում է պատշաճ կերպով կատարված՝ օրենքով սահմանված կարգը պահպանելու դեպքում:».
5) 11-րդ մասից հանել «էլեկտրոնային» բառը:
Հոդված 8. Օրենքի 26-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 21.1-ին կետով.
«21.1) տեղեկություններ ռեդոմիցիլացման ընթացքում գտնվելու վերաբերյալ (ռեդոմիցիլացման երկիրը, տեղեկությունների գրառման օրը, ամիսը, տարին).».
2) 1-ին մասի 22-րդ կետը «մասին» բառից հետո լրացնել «(Հայաստանի Հանրապետությունում ռեդոմիցիլացման դեպքում՝ օտարերկրյա պետությունում անվանումը, գրանցման համարը, գրանցման ամսաթիվը, պետությունը, որի իրավազորության ներքո իրավաբանական անձը գրանցված է եղել, օտարերկրյա պետությունում գրանցումը դադարեցնելու ամսաթիվը, ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի նախնական գրանցման օրը, ամիսը, տարին, ռեդոմիցիլացման գրանցման օրը, ամիսը, տարին, իսկ օտարերկրյա պետությունում ռեդոմիցիլացման դեպքում՝ օտարերկրյա պետությունում անվանումը, գրանցման համարը, գրանցման ամսաթիվը, պետությունը, Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցումը դադարեցնելու ամսաթիվը, ռեդոմիցիլացվող իրավաբանական անձի նախնական գրանցման օրը, ամիսը, տարին, ռեդոմիցիլացման գրանցման օրը, ամիսը, տարին)» բառերով.
3) 25-րդ մասից հանել «. այդ դեպքում պատճենի իսկությունը հավաստվում է պատճենի վրա դրված՝ գործակալության համապատասխան աշխատակցի ստորագրությամբ» բառերը.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 28-րդ մասով.
«28. Կենտրոնական բանկի կողմից գրանցվող իրավաբանական անձանց վերաբերյալ գրանցամատյանում ենթակա են գրառման սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված տեղեկությունները, բացառությամբ սույն հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ, 8-րդ, 10-րդ, 11-րդ, 12-րդ, 14-րդ եւ 22-րդ կետերով սահմանված տեղեկությունների, իսկ սույն հոդվածի 1-ին մասի 21-րդ կետով նախատեսված տվյալներից՝ միայն գործադիր մարմնի ղեկավարի անունը եւ ազգանունը, հանրային ծառայության համարանիշը կամ հանրային ծառայության համարից հրաժարվելու մասին տեղեկանքի համարը: Կենտրոնական բանկի կողմից գրանցվող իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների կամ հիմնարկների վերաբերյալ գրանցամատյանում ենթակա են գրառման սույն հոդվածի 7-րդ մասով նախատեսված տեղեկությունները, բացառությամբ 7-րդ մասի 5-րդ կետի: Սույն մասով նախատեսված տեղեկությունները գրանցամատյանում գրառվում են` հաշվի առնելով սույն մասով նախատեսված իրավաբանական անձանց գործունեությունը կարգավորող առանձին օրենքներով նախատեսված առանձնահատկությունները: Սույն մասով նախատեսված տեղեկությունները գործակալությանը տրամադրվում են ինքնաշխատ եղանակով: Սույն մասով նախատեսված իրավաբանական անձանց գործադիր մարմնի ղեկավարի վերաբերյալ գրանցամատյանում գրառված տեղեկությունները, բացառությամբ գործադիր մարմնի ղեկավարի անվան եւ ազգանվան, կարող են տրամադրվել միայն պետական մարմիններին եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված էլեկտրոնային համակարգի միջոցով ինքնաշխատ եղանակով տեղեկատվություն ստանալու իրավասություն ունեցող մասնավոր անձանց՝ արդարադատության ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը մշակող եւ իրականացնող նախարարության հետ կնքված պայմանագրի պայմաններին համապատասխան:»:
Հոդված 9. Օրենքի 27-րդ հոդվածում՝
«1. Որպես անհատ ձեռնարկատեր հաշվառվող անձը կամ նրա կողմից լիազորված անձը պետական հաշվառման համար գործակալություն է ներկայացնում՝
2) անձնագիրը (անձնագիրը անձը նույնականացնելուց հետո վերադարձվում է).
3) պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ, եթե դիմումը ներկայացվում է սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով.
4) սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով լիազորված անձի կողմից դիմում ներկայացվելու դեպքում՝ նաեւ լիազորագիրը, ինչպես նաեւ որպես անհատ ձեռնարկատեր հաշվառվող անձի անձնագրի պատճենը:».
2) 2-րդ մասից հանել «՝ թղթային կրիչի վրա կամ էլեկտրոնային ստորագրության միջոցով» բառերը.
«3. Էլեկտրոնային եղանակով տեղեկատվական համակարգի միջոցով պետական հաշվառման համար դիմումը համարվում է պատշաճ ներկայացված, եթե որպես անհատ ձեռնարկատեր հաշվառվող անձը տեղեկատվական համակարգում նույնականացվելուց հետո լրացնում է հաշվառման համար անհրաժեշտ տեղեկատվությունը: Սույն մասով սահմանված կարգով հաշվառման համար պետական տուրք չի գանձվում:».
4) 6-րդ մասը «պահին» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն հոդվածի 6.1-ին մասով նախատեսված դեպքերի,» բառերով.
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին մասով.
«6.1. Դիմողն իրավասու է մատնանշելու անհատ ձեռնարկատիրոջ պետական հաշվառման ավելի երկար ժամկետ, որը չի կարող գերազանցել 30 օրացուցային օրը:».
6) 9-րդ մասից հանել երկրորդ նախադասությունը:
Հոդված 10. Օրենքի 29-րդ հոդվածի 1-ին մասում «անձի» բառը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիրն անվավեր ճանաչվելու հետեւանքով» բառերով:
Հոդված 11. Օրենքի 30-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Մահացած անհատ ձեռնարկատիրոջը հաշվառումից հանելն իրականացվում է ինքնաշխատ կերպով՝ նոր տեղեկությունները փոխօգնության կարգով ստանալով համապատասխան տեղեկատվական բազան վարող պետական կառավարման մարմնից՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 12. Օրենքի 34-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետից հանել «` հաստատված հիմնադրի (հիմնադիրների) կամ հիմնադիր ժողովի (համագումարի կամ օրենքով սահմանված այլ մարմնի) կողմից» բառերը:
Հոդված 13. Օրենքի 35-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասից հանել «էլեկտրոնային» բառը.
«2. Գործակալությունը համապատասխան պետական գրանցումը պետք է կատարի անհրաժեշտ փաստաթղթերը գործակալություն ներկայացնելուց ոչ ուշ, քան մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում, բացառությամբ սույն հոդվածով սահմանված դեպքերի:».
«2.1. Անհրաժեշտ բոլոր փաստաթղթերը գործակալություն ներկայացնելուց ոչ ուշ, քան երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում գործակալությունը պետք է կատարի համապատասխան պետական գրանցումը, եթե իրավաբանական անձի հիմնադիրների կազմում առկա է իրավաբանական անձ:».
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.2-րդ մասով.
«2.2. Դիմողն իրավասու է մատնանշելու առեւտրային կազմակերպության գրանցման ավելի երկար ժամկետ, որը չի կարող գերազանցել 30 օրացուցային օրը:».
5) 9-րդ մասից հանել «, այդ դեպքում պատճենի իսկությունը հավաստվում է պատճենի վրա դրված` գործակալության համապատասխան աշխատակցի ստորագրությամբ» բառերը.
6) 10-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«10. Գրանցումը կատարելու հետ միաժամանակ իրավաբանական անձի կանոնադրությանը կցվում է նշաթերթ, որը բովանդակում է իրավաբանական անձի գրանցման համարը, գրանցման տարին, ամիսը, օրը եւ հարկ վճարողի հաշվառման համարը?».
7) 11-րդ մասի «եռօրյա, իսկ ոչ առեւտրային կազմակերպությունների դեպքում՝ տասնհինգօրյա ժամկետում» բառերը փոխարինել «10 աշխատանքային օրվա ընթացքում» բառերով, իսկ «եռօրյա ժամկետում» բառերը՝ «երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 36.4-րդ հոդվածի 1-ին մասում «մարմինն» բառը փոխարինել «մարմինը 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում» բառերով, իսկ «եռօրյա (իսկ ոչ առեւտրային կազմակերպությունների դեպքում՝ տասնհինգօրյա) ժամկետում» բառերը՝ «10 աշխատանքային օրվա ընթացքում» բառերով:
Հոդված 15. Օրենքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Իրավաբանական անձի մասնակից կամ գործադիր մարմնի ղեկավարի՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի ֆիզիկական անձի անձնագիրն անվավեր ճանաչվելու դեպքում անձնագրային տվյալների կամ իրավաբանական անձի գրանցման տվյալների փոփոխության դեպքում պետական միասնական գրանցամատյանում գրառված համապատասխան տեղեկությունները փոփոխվում են ինքնաշխատ կերպով՝ նոր տեղեկությունները փոխօգնության կարգով ստանալով համապատասխան տեղեկատվական բազան վարող պետական կառավարման մարմնից՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով: Այդ մասին իրավաբանական անձը, իսկ իրավաբանական անձի մասնակցի դեպքում նաեւ տվյալ մասնակիցը տեղեկացվում է էլեկտրոնային փոստի միջոցով, եթե նա տրամադրել է էլեկտրոնային փոստի հասցե:»:
Հոդված 16. Օրենքի 39-րդ հոդվածում՝
«5. Իրավաբանական անձի գտնվելու վայրի փոփոխության դեպքում ներկայացվում է իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի դիմումը՝ իրավաբանական անձի գտնվելու վայրի նոր հասցեի գրանցման մասին: Սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերով նախատեսված փաստաթղթերը չներկայացվելու դեպքում պետական տուրք չի գանձվում:».
«6. Իրավաբանական անձի էլեկտրոնային փոստի հասցեի փոփոխության դեպքում ներկայացվում է իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի դիմումը՝ իրավաբանական անձի էլեկտրոնային փոստի նոր հասցեի գրանցման մասին:
Պետական միասնական գրանցամատյանում իրավաբանական անձի էլեկտրոնային փոստի հասցեի մասին տեղեկությունների բացակայության դեպքում իրավաբանական անձը պարտավոր է մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 1-ը գործակալություն ներկայացնել նշված տեղեկատվությունը?
Սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերով նախատեսված փաստաթղթերը չներկայացվելու դեպքում պետական տուրք չի գանձվում?»:
Հոդված 17. Օրենքի 40-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ մասով.
«9. Ընկերության օտարերկրյա քաղաքացի կամ իրավաբանական անձ հանդիսացող մասնակցի (մասնակիցների) տվյալների փոփոխության համար ներկայացվում են`
1) դիմում մասնակցի կողմից, որը պետք է պարունակի մասնակցի փոփոխվող եւ նոր տվյալների մասին տեղեկություններ. ֆիզիկական անձանց դեպքում՝ անունը, ազգանունը եւ անձնագրային տվյալները, հանրային ծառայությունների համարանիշը (առկայության դեպքում), բնակության (հաշվառման) վայրի հասցեն, իրավաբանական անձի դեպքում՝ անվանումը, իրավաբանական անձի պետական գրանցման տվյալները, գտնվելու վայրի հասցեն.
2) փոփոխությունը հավաստող փաստաթուղթը,
3) պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթը:»:
Հոդված 18. Օրենքի 42-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասից հանել «էլեկտրոնային» բառը, իսկ նույն մասի «մուտքագրելու միջոցով» բառերը փոխարինել «մուտքագրելու ձեւով՝ արդարադատության ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը մշակող եւ իրականացնող նախարարի հրամանով սահմանված կարգով» բառերով.
2) 7-րդ մասից հանել «, իսկ պատճենի իսկությունը հավաստվում է պատճենի վրա դրված` գործակալության համապատասխան աշխատակցի ստորագրությամբ» բառերը.
3) 8-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«8. Գրանցումը կատարելու հետ միաժամանակ իրավաբանական անձի կանոնադրության փոփոխությանը կամ նոր խմբագրությամբ կանոնադրությանը կցվում է նշաթերթ, որը բովանդակում է իրավաբանական անձի փոփոխությունների գրանցման տարին, ամիսը, օրը եւ համապատասխան փոփոխության բնույթն ու հերթական համարը?»?
Հոդված 19. Օրենքի 44-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին, 3-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ մասերի 2-րդ կետերի «գ» ենթակետերից հանել «կամ կանոնադրության առնվազն երկու օրինակ՝ թղթային կրիչի վրա» բառերը.
2) 6-րդ մասը «(փաստաթղթեր),» բառից հետո լրացնել «բացառությամբ այն կազմակերպությունների, որոնց մասնակիցների ռեեստրը վարում է պետական ռեգիստրը,» բառերով.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ մասով.
«9. Ոչ առեւտրային կազմակերպությունները սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի «է» ենթակետով եւ 2-րդ մասի 2-րդ կետի «դ» ենթակետով սահմանված փաստաթղթերը չեն ներկայացնում:»:
Հոդված 20. Օրենքի 45-րդ հոդվածում՝
1) 7-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7. Իրավաբանական անձանց վերակազմակերպմամբ պայմանավորված՝ պետական գրանցումներ կատարելուց հետո ներկայացված փոխանցման ակտին կամ բաժանիչ (առանձնացման) հաշվեկշռին կցվում է նշաթերթ, որը բովանդակում է տվյալ փաստաթղթի համաձայն կատարված պետական գրանցման տարին, ամիսը, օրը:».
2) 8-րդ մասից հանել «, իսկ պատճենի իսկությունը հավաստվում է պատճենի վրա դրված` գործակալության համապատասխան աշխատակցի ստորագրությամբ» բառերը:
Հոդված 21. Օրենքի 46-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետը «իրավաբանական անձի կանոնադրության» բառերից հետո լրացնել «, ոչ առեւտրային կազմակերպությունների միացման կամ միաձուլման պայմանագրերի» բառերով:
Հոդված 22. Օրենքի 47-րդ հոդվածում՝
«5) պետական տուրքի վճարումը հավաստող փաստաթուղթ:».
2) 4-րդ մասից հանել «, որի իսկությունը հավաստվում է պատճենի վրա դրված` գործակալության համապատասխան աշխատակցի ստորագրությամբ» բառերը:
Հոդված 23. Օրենքի 48-րդ հոդվածի 5-րդ մասից հանել «, որի իսկությունը հավաստվում է պատճենի վրա դրված` գործակալության համապատասխան աշխատակցի ստորագրությամբ» բառերը:
Հոդված 24. Օրենքի 50-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի 5-րդ եւ 6-րդ կետերի «մեկ շաբաթվա» բառերը փոխարինել «10 աշխատանքային օրվա» բառերով.
«4. Իրավաբանական անձի լուծարման պետական գրանցման դեպքում պետական տուրք չի գանձվում:»:
Հոդված 25. Օրենքի 56-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի «բ» ենթակետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 26. Օրենքի 57-րդ հոդվածի 6-րդ մասից հանել երկրորդ նախադասությունը:
Հոդված 27. Օրենքի 61-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «իրավաբանական անձի հիմնադիրները» բառերը փոխարինել «իրավաբանական անձի կոդը, իրավաբանական անձի հարկ վճարողի հաշվառման համարը» բառերով:
Հոդված 28. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը: Սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված տեղեկությունները տրամադրվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին գործունեություն իրականացնող եւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո գրանցված իրավաբանական անձանց, դրանց առանձնացված ստորաբաժանումների եւ (կամ) հիմնարկների վերաբերյալ:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ հինգ ամսվա ընթացքում, Կառավարությունը եւ արդարադատության ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը մշակող եւ իրականացնող նախարարն ընդունում են սույն օրենքից բխող բոլոր ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերը:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ РЕГИСТРАЦИИ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ, ГОСУДАРСТВЕННОМ УЧЕТЕ ВЫДЕЛЕННЫХ ПОДРАЗДЕЛЕНИЙ, УЧРЕЖДЕНИЙ ЮРИДИЧЕСКИХ ЛИЦ И ИНДИВИДУАЛЬНЫХ ПРЕДПРИНИМАТЕЛЕЙ”
Статья 1. Встатье 9 Закона “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей” от 3 апреля 2001 года ЗР – 169 – Н (далее – Закон):
1) часть 2 дополнить новым предложением следующего содержания “В приложении к уставу, изменениям или дополнениям к уставу (или уставу в новой редакции), программе партии, передаточному акту и разделительному (выделенному) балансу создается заверенный электронной печатью Государственного регистра бланк, в который вносится запись сведениий о данной государственной регистрации. Содержание записи и порядок ее внесения устанавливаются министром, разрабатывающим и реализующим политику Правительства в сфере юстиции.”;
2) в части 4 исключить слова “, а в случае, установленном частью 5 настоящей статьи, - без ее внесения, ”;
3) статью дополнить частью 4.1 следующего содержания:
“4.1. Подпись и штампсотрудника агентства на выписках из Реестра, справках, выданных на основании имеющихся в Реестре сведений,а также на копиях устава могут быть заменены генерируемыми системой номером и (или) кодом быстрого реагирования.”;
4) статью дополнить частью 4. 2 следующего содержания:
“4.2. Проверка подлинности документов, предусмотренных частью 4.1 настоящей статьи, производится путем ввода зафиксированного в части 4.1 настоящей статьи номерана официальный сайт по проверке подлинности официальных документов, действующий в министерстве, разрабатывающем и реализующем политику Правительства в сфере юстиции, или путем использования средств информационных технологий - посредством кода быстрого реагирования.”;
5) в части 5 исключить слова “, а также раз в год ”.
Статья 2. Часть 2 статьи 10 Закона изложить в следующей редакции:
“2. Для осуществленияпроцесса государственной регистрации или государственного учета в более сжатые сроки, чем это установлено законом, а также для реализации прав лиц постановлением Правительства Республики Армения устанавливаются полный перечень необязательных функций - в качестве видов дополнительных услуг, порядок предоставления этих услуг и размер платежей. П латежи, взимаемые за осуществлениепроцесса государственной регистрации или государственного учета в более сжатые сроки, чем это установлено законом, а также за другие дополнительные услуги, направляются в государственный бюджет.”.
Статья 3. Часть 3 статьи 12 Закона изложить в следующей редакции:
“3. Функции офиса агентства по обслуживанию могут выполнять органы государственного управления и местного самоуправления, объединенные офисы общественных услуг, нотариусы, адвокаты, адвокатские конторы, а также иные субъекты, осуществляющие функции в сфере обслуживания граждан, перечень которых, перечень выполняемых ими функций, порядок их осуществления и места их нахождения, а в случае выполнения функций нотариусами, адвокатами, адвокатскими конторами и иными осуществляющими функции в сфере обслуживания граждан лицами - также форма заключаемого с агентством договора, утверждаются Правительством Республики Армения.
Органы дипломатической службы в установленном законодательством Республики Армения порядке принимают заявления физических и юридических лиц,находящихся в иностранных государствах, относящиеся к функциям агентства Государственного регистра юридических лиц министерства, разрабатывающего и реализующего политику Правительства в сфере юстиции, и дают им ход.”.
Статья 4. В части 2 статьи 14 Закона слова “ в форме электронного документа ” заменить словом “в электронном формате”.
Статья 5. В пункте 7 части 1 статьи 15 Закона исключить слова “, количестве представленных экземпляров и очередном номере экземпляра”.
Статья 6. В части 1 статьи 16 Закона слова “ Электронные документы” заменить словами “Документы в электронном формате”, а слова “электронных документов” заменить словами “ документов, составляемых в электронном формате”.
Статья 7. В статье 17 Закона:
“3. Порядок идентификации заявителя в электронном формате посредством информационной системы, а также представления необходимых для государственной регистрации или государственного учета документов устанавливается министром, разрабатывающим и реализующим политику Правительства в сфере юстиции. В случае подачи необходимых для государственной регистрации или государственного учета документов в электронном формате посредством информационной системы требование о подаче заявления считается выполненным, если лицо после его идентификации в информационной системе вносит необходимую для государственной регистрации или учета информацию и представляет необходимые документы.”;
2) часть 7 дополнить новым предложением следующего содержания:
“Соответствие выписки из протокола оригиналу удостоверяется руководителем исполнительного органа, если законом не предусмотрен другой порядок заверения.”;
3) в части 9 второе предложение исключить;
“10. При вводе через официальный интернет-сайт агентствадокументов непосредственно в информационную системув порядке, установленном министром, разрабатывающим и реализующим политику Правительства в сфере юстиции, с использованием образцовых форм документов, предусмотренных частью 11 настоящей статьи, требование о представлении документов считается надлежащим образом выполненным, если соблюдается установленный законом порядок.”;
5) в части 11 исключить слово “электронных”.
Статья 8. В статье 26 Закона:
1) часть 1 дополнить пунктом 21.1 следующего содержания:
“21.1) сведения о нахождении в процессередомициляции (страна редомициляции, день, месяц, год записи сведений);”;
2) пункт 22 части 1 после слова “лица” дополнить словами “(в случае редомициляции в Республику Армения - наименование, регистрационный номер, дата регистрации в иностранном государстве, государство, под юрисдикцией которого было зарегистрировано юридическое лицо, дата прекращения регистрации в иностранном государстве, день, месяц, год предварительной регистрации редомицилируемого юридического лица, число, месяц год регистрации редомициляции, а в случае редомициляции в иностранное государство - наименование, регистрационный номер, дата регистрации в иностранном государстве, государство, дата прекращения регистрации в Республике Армения, день, месяц, год предварительной регистрации редомицилируемого юридического лица, день, месяц, год регистрации редомициляции) ”;
3) в части 25 исключить слова “ ; в этом случае действительность копии удостоверяется проставленной на копии подписью соответствующего сотрудника агентства.”;
4) статью дополнить частью 28 следующего содержания:
“28.В отношении регистрируемых Центральным банком юридических лиц внесению в Реестр подлежат сведения, предусмотренные частью 1 настоящей статьи, за исключением пунктов 6, 8, 10, 11, 12, 14 и 22 части 1 настоящей статьи, а из данных, предусмотренных пунктом 21 части 1 настоящей статьи, - только имя и фамилия руководителя исполнительного органа, код общественных услуг или номер справки об отказе от кода общественных услуг. В отношении регистрируемых Центральным банком выделенных подразделений или учреждений юридических лиц внесению в Реестр подлежат сведения, предусмотренные частью 7 настоящей статьи, за исключением пункта 5 части 7. Предусмотренные настоящей частью сведения вносятся в Реестр с учетом особенностей, предусмотренных отдельными законами, регулирующими деятельность юридических лиц, предусмотренных настоящей частью. Предусмотренные настоящей частью сведения предоставляются агентству в автоматическом режиме. Предусмотренные настоящей частью внесенные в Реестр сведения о руководителе исполнительного органа юридических лиц, за исключением имени и фамилии руководителя исполнительного органа, могут предоставляться только государственным органам и установленным постановлением Правительства Республики Армения частным лицам, имеющим в соответствии с условиями договора, заключенного с министерством, разрабатывающим и реализующим государственную политику в сфере юстиции, правомочие на получение информации в автоматическом режиме через электронную систему.”.
Статья 9. В статье 27 Закона:
“1. Для постановки на государственный учет лицо, подлежащее учету в качестве индивидуального предпринимателя, либо уполномоченное им лицо представляет в агентство:
2) паспорт (после индентификации лица паспорт возвращается);
3) документ, удостоверяющий уплату государственной пошлины, если заявление подается в порядке, установленном частью 2 настоящей статьи;
4) при подаче заявления уполномоченным лицом в порядке, установленном частью 2 настоящей статьи, также доверенность, а также копию паспорта лица, становящегося на учетв качестве индивидуального предпринимателя.”;
2) в части 2 исключить слова “на бумажном носителе или посредством электронной подписи”;
“3. Поданное в электронном форматечерез информационную систему заявление о государственном учете считается представленным надлежащим образом, если становящееся на учет в качестве индивидуального предпринимателя лицо после его идентификации в информационной системе вводит необходимую для учета информацию. Государственная пошлина за учет в установленном настоящей частью порядке не взимается.”;
4) часть 6 после слова “документов” дополнить словами “, за исключением случаев, предусмотренных частью 6.1 настоящей статьи”;
5) часть дополнить частью 6.1 следующего содержания:
“6.1. Заявитель вправе указать более продолжительный срок государственного учета индивидуального предпринимателя, который не может превышать 30 календарных дней.”;
6) в части 9 исключить второе предложение.
Статья 10. В части 1 статьи 29 Закона слово “лица” заменить словами “ вследствие признания недействительным паспорта гражданина Республики Армения ”.
Статья 11. Часть 2 статьи 30Закона изложить в следующей редакции:
“2. Снятие с учета умершего индивидуального предпринимателя осуществляется автоматически, путем получения в установленном Правительством Республики Армения порядке от ведущего соответствующую информационную базу органа государственного управления новых сведений в порядке взаимопомощи.”.
Статья 12. В пункте 3 части 1 статьи 34 Закона исключить слова “ , утвержденный учредителем (учредителями) или учредительным собранием (съездом или другим установленным законом органом)”.
Статья 13. В статье 35 Закона:
1) в части 1 исключить слово “электронных”;
“2. Соответствующую государственную регистрацию агентство обязано произвести не позднее одного рабочего дня после представления необходимых документов в агентство, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей.”.
“2.1. Если среди учредителей юридического лица имеется юридическое лицо,то агентство должно произвести соответствующую государственную регистрацию не позднее чем в течение двух рабочих дней после подачи в агентство всех необходимых документов.”;
4) статью дополнить частью 2.2 следующего содержания:
“2.2. Заявитель вправе указать более продолжительный срок регистрации коммерческой организации, который не может превышать 30 календарных дней.”;
5) в части 9 исключить слова “; в этом случае подлинность копии удостоверяется проставленной на копии подписью соответствующего сотрудника агентства”;
6) часть 10 изложить в следующей редакции:
“10. Одновременно с произведением регистрации к уставу юридического лица прилагается бланк, содержащийрегистрационный номер, число, месяц, год регистрации юридического лица и учетный номер налогоплательщика.”;
7) в части 11 слова “ в трехдневный срок,а в случае некоммерческих организаций - в течение пятнадцати дней ” заменить словами “в течение 10 рабочих дней”, а слова “ В трехдневный срок” – словами “В течение трех рабочих дней” .
Статья 14. В части 1 статьи 36.4 Закона слово “ орган ” заменить словами “орган в течение 10 рабочих дней”, а слова “ в трехдневный срок (а в случае некоммерческих организаций – в пятнадцатидневный срок) ” – словами “ в течение 10 рабочих дней ”.
Статья 15. Часть 1 статьи 37 Закона изложить в следующей редакции:
“1. В случае признания недействительным паспорта гражданина Республики Армения - физического лица, являющегося участником или руководителем исполнительного органа юридического лица, при изменении его паспортных данных или регистрационных данных юридического лица соответствующие сведения, внесенные в Единый государственный реестр, в установленном Правительством Республики Армения порядке изменяются в автоматическом режиме по получении в порядке взаимопомощи новых сведений из органа государственного управления, ведущего соответствующую информационную базу. Юридическое лицо, а в случае участника юридического лица, также данный участник, уведомляются об этом по электронной почте, если адрес электронной почты был ими предоставлен.”.
Статья 16. В статье 39 Закона:
“5. П ри изменении места нахождения юридического лица руководителем исполнительного органа юридического лица подается заявление о регистрации нового адреса места нахождения юридического лица. В случае непредставления документов, предусмотренных пунктами 2 и 3 части 1 настоящей статьи, государственная пошлина не взимается”.
“6. В случае изменения адреса электронной почты юридического лица подается заявление руководителя исполнительного органа юридического лица о регистрации нового адреса электронной почты юридического лица.
При отсутствии в Едином государственном реестре сведений об адресе электронной почты юридического лица юридическое лицо обязано представить указанную информациюв агентстводо 1 января 2022 года.
В случае непредставления документов, предусмотренных пунктами 2 и 3 части 1 настоящей статьи, государственная пошлина не взимается.”.
Статья 17. Статью 40 Закона дополнить частью 9 следующего содержания:
“9. Для изменения данных участника (участников), являющегося (являющихся) иностранным гражданином или юридическим лицом общества, представляются:
1) заявление участника, которое должно содержать сведения об изменяющихся и новых данных участника; в случае физических лиц - имя, фамилию и паспортные данные, код общественных услуг (при наличии), адрес места жительства (регистрации), в случае юридического лица - наименование, данные государственной регистрации, адрес места нахождения юридического лица;
2) документ, удостоверяющий изменение,
3) документ, удостоверяющий уплату государственной пошлины.”.
Статья 18. В статье 42 Закона:
1) в части 1 слова “ посредством ввода в информационную систему необходимых соответствующих электронных документов через официальный сайт агентства” заменить словами “в виде ввода в информационную систему необходимых соответствующих документов через официальный сайт агентства впорядке, установленном приказом министра, разрабатывающего и реализующего политику Правительства в сфере юстиции, ”;
2) в части 7 исключить слова “ , а подлинность копии удостоверяется проставленной на копии подписью соответствующего сотрудника агентства ”;
3) часть 8 изложить в следующей редакции:
“8. Одновременно с произведением регистрации к изменению в уставе или к новой редакции уставаюридического лица прилагается бланк, содержащийчисло, месяц, год регистрации изменений юридического лица, характер и порядковый номер соответствующего изменения.”.
Статья 19. В статье 44 Закона:
1) в подпунктах “в” пунктов 2 частей 1, 3, 4 и 5 исключить слова “ или не менее чем два экземпляра устава на бумажном носителе”;
2) часть 6 после слов “коммерческие организации” дополнить словами “, за исключением организаций, реестр участников которых ведется Государственным регистром,”;
3) статью дополнить частью 9 следующего содержания:
“9. Некоммерческиеорганизации документы, установленные подпунктом “ж” пункта 2 части 1 и подпунктом “г”пункта 2 части 2 настоящей статьи, не представляют.”.
Статья 20. В статье 45 Закона:
1) часть 7 изложить в следующей редакции:
“7. После произведения государственной регистрации, обусловленной реорганизацией юридических лиц, к представленному передаточному акту или разделительному (выделительному) балансу прилагается бланк, содержащий год,месяц, день государственной регистрации, произведенной согласно данному документу.”.
2) в части 8 исключить слова “, а подлинность копии удостоверяется проставленной на копии подписью соответствующего сотрудника агентства.”.
Статья 21. Пункт 1 части 1 статьи 46 Закона после слов “устава коммерческого юридического лица” дополнить словами “, договоров о слиянии или присоединении некоммерческих организаций”.
Статья 22. В статье 47 Закона:
“5)документ, удостоверяющий уплату государственной пошлины.”;
2) в части 4 исключить слова “, подлинность которой удостоверяется проставленной на копии подписью соответствующего сотрудника агентства.”.
Статья 23. В части 5 статьи 48 Законаисключить слова “подлинность которой удостоверяется проставленной на копии подписью соответствующего сотрудника агентства.”.
Статья 24. В статье 50 Закона:
1) в пунктах 5 и 6части 1 слова “ недели, предшествующей ” заменить словами “десяти дней, предшествующих”;
“4. В случае государственной регистрации ликвидации юридического лица государственная пошлина не взыскивается.”.
Статья 25. Подпункт “б” пункта 1 части 2 статьи 56 Закона признать утратившим силу.
Статья 26. В части 6 статьи 57 Закона исключить второе предложение.
Статья 27. В части 2 статьи 61 Закона слова “учредители юридического лица” заменить словами “код юридического лица, учетный номер налогоплательщика юридического лица”.
Статья 28. Заключительная часть и переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования. Сведения, предусмотренные частью 3 статьи 8 настоящего Закона, предоставляются в отношении осуществляющих деятельность на момент вступления в силу настоящего Закона и зарегистрированных после вступления в силу настоящего Закона юридических лиц, их выделенных подразделений и (или) учреждений.
2. В течение пяти месяцев после вступления в силу настоящего Закона Правительство и министр, разрабатывающий и реализующий политику Правительства в сфере юстиции, принимают все подзаконные нормативные правовые акты, вытекающие из настоящего Закона.