Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 7-րդ հոդվածի 1-ին մասի «դ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«դ) քաղաքացիական կացության ակտեր գրանցելու, գրանցման հիման վրա վկայական, վկայականի կրկնօրինակ կամ տեղեկանք տրամադրելու, քաղաքացիական կացության ակտը վերականգնելու, քաղաքացիական կացության ակտում ուղղում, փոփոխություն կամ լրացում կատարելու, դրա հիման վրա վկայական կամ տեղեկանք տալու, ընտանեկան կարգավիճակի մասին տեղեկանք տալու, Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական փաստաթղթերն ապոստիլով վավերացնելու համար.»:
Հոդված 2. Օրենքի 12-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի՝
ա. 1-ին կետի «հնգապատիկի» բառը փոխարինել «երեսնապատիկի» բառով,
բ. 5-րդ կետի «եռապատիկի» բառը փոխարինել «հնգապատիկի» բառով,
գ. 6-րդ կետը «տուրքի» բառից հետո լրացնել «տասնապատիկի» բառով,
դ. 8-րդ կետի «եռապատիկի» բառը փոխարինել «հնգապատիկի» բառով,
ե. 2-րդ, 7-րդ, 9-11-րդ եւ 13-րդ կետերն ուժը կորցրած ճանաչել,
զ. 12-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
| «12. |
Հայաստանի Հանրապետությունում ամուսնության բացակայության մասին տեղեկանք տալու համար |
բազային տուրքի տասնապատիկի չափով». |
Հոդված 3. Օրենքի 20-րդ հոդվածի 34-րդ կետում «հնգապատիկի» բառը փոխարինել «յոթնապատիկի» բառով:
Հոդված 4. Օրենքի 25-րդ հոդվածում՝
ա. «բ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«բ) քաղաքացիները՝ քաղաքացիական կացության ակտային գրանցման մեջ ուղղագրական սխալների կամ առանձին տառերի կամ թվերի ուղղման հիման վրա՝ նոր պետական վկայականներ ստանալու դեպքում.»,
բ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե», «զ», «է» եւ «ը» կետերով.
«ե) կենսաթոշակառուները.
զ) առաջին եւ երկրորդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող անձինք եւ հաշմանդամություն ունեցող երեխաները.
է) ընտանիքների անապահովության գնահատման համակարգում հաշվառվող անձինք.
ը) ռազմական գործողությունների մասնակիցները, ռազմական գործողությունների հետեւանքով զոհված, հաշմանդամ դարձած, անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչված անձի ամուսնինը, զավակը եւ ծնողը:».
«Եթե հայրության որոշման պետական գրանցումը կատարվում է երեխայի ծնողների ամուսնության պետական գրանցման հետ համատեղ, ապա երեխայի նկատմամբ հայրության որոշման պետական գրանցման համար պետական տուրք չի գանձվում:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН "О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. Пункт “г” части 1 статьи 7 Закона “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года ЗР – 186 (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“г) за регистрацию актов гражданского состояния, выдачу на основании регистрации свидетельства, дубликата свидетельства или справки, за восстановление акта гражданского состояния, внесение в акт гражданского состояния исправления, изменения или дополнения, выдачу на этом основании свидетельства или справки, выдачу справки о семейном положении, за удостоверение Апостилем официальных документов Республики Армения;”.
Статья 2. В статье 12 Закона:
а. в пункте 1 слово “пятикратном” заменить словом “тридцатикратном”,
б. в пункте 5 слово “ трехкратном ” заменить словом “ пятикратном”,
в. пункт 6 перед словом “размере” дополнить словом “десятикратном”,
г. в пункте 8 слово “ трехкратном ” заменить словом “ пятикратном”,
д.пункты 2, 7, 9-11 и 13 признать утратившими силу,
е. пункт 12 изложить в следующей редакции:
“12. за выдачу справки об отсутствии заключения брака в Республике Армения |
в десятикратном размере базовой пошлины”; |
Статья 3. В пункте 34 статьи 20 Закона слово “пятикратном” заменить словом “семикратном”.
а. пункт “б” изложить в следующей редакции:
“б. ) граждане – в случае получения ими новых государственных свидетельств на основании исправления орфографических ошибок или отдельных букв либо цифр в актовой записи гражданского состояния;”,
б. часть дополнить пунктами “д” , “е”, “ж”, и “з” следующего содержания:
“д) пенсионеры;
е) лица с инвалидностью первой и второй группы и дети с инвалидностью;
ж) лица, стоящие на учете в системе оценки необеспеченности семей;
з) участники военных действий, супруги, дети и родители лица, признанного погибшим, инвалидом, безвестно отсутствующим или умершим вследствие боевых действий.”;
“Если государственная регистрация установления отцовства производится наряду с государственной регистрацией брака родителей ребенка, то государственная пошлина за государственную регистрацию установления отцовства ребенка не взимается.”.