Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 16-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 1-ին, 1.1-ին, 1.3-րդ, 1.4-րդ, 1.7-րդ, 1.8-րդ, 3-րդ, 3.1-ին եւ 3.2-րդ կետերն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 1.6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1.6. | պետական գրանցում իրականացնող այլ մարմնի կողմից գրանցված (հաշվառված) կազմակերպություններին, առանձնացված ստորաբաժանումներին ու հիմնարկներին անձի դիմումի համաձայն պետական ռեգիստրի կողմից գրանցման (հաշվառման) համար (առանց փոփոխությունների գրանցման կամ հաշվառման) | բազային տուրքի 10-ապատիկի չափով». |
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.12-րդ կետով.
«1.12. | պետական միասնական գրանցամատյանում գրանցման (հաշվառման) ենթակա՝ | |
1) ոչ առեւտրային կազմակերպությունների (բացառությամբ կուսակցությունների) պետական գրանցման համար | բազային տուրքի 10-ապատիկի չափով |
2) կուսակցությունների պետական գրանցման համար | բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով |
3) Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների հաշվառման համար | բազային տուրքի 10-ապատիկի չափով |
4) օտարերկրյա իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների հաշվառման համար | բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով |
5) իրավաբանական անձանց եւ դրանց առանձնացված ստորաբաժանումների եւ հիմնարկների կանոնադրությունների փոփոխությունների ու լրացումների, նոր խմբագրությամբ կանոնադրությունների, պետական միասնական գրանցամատյանում գրառման ենթակա տեղեկությունների փոփոխությունների (բացառությամբ իրավաբանական անձի լուծարման պետական գրանցման, լուծարման գործընթացում գտնվելու վերաբերյալ տեղեկությունների գրառման, պետական ռեգիստրում սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասնակիցների փոփոխությամբ պայմանավորված գրանցման համար, ինչպես նաեւ այն տեղեկությունների փոփոխությունների գրանցման համար, որոնք արդիականանում են պետական միասնական գրանցամատյանում ինքնաշխատ կերպով) գրանցման համար | բազային տուրքի 10-ապատիկի չափով |
6) իրավաբանական անձանց, դրանց առանձնացված ստորաբաժանումների եւ հիմնարկների գործադիր մարմնի ղեկավարի կամ մասնակցի տվյալների (բացառությամբ այն տեղեկությունների, որոնք արդիականանում են ինքնաշխատ կերպով) փոփոխության պետական գրանցման համար | բազային տուրքի 5-ապատիկի չափով |
7) դիմումի համաձայն՝ պետական ռեգիստրում սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասնակիցների փոփոխությամբ պայմանավորված՝ գրանցման (գրանցումների) համար | բազային տուրքի 20-ապատիկի չափով |
8) իրավաբանական անձի լուծարման գործընթացում գտնվելու վերաբերյալ տեղեկությունների պետական գրանցման համար | բազային տուրքի 20-ապատիկի չափով |
9) իրավաբանական անձանց վերակազմակերպմամբ պայմանավորված յուրաքանչյուր պետական գրանցման համար (նոր ստեղծվող իրավաբանական անձի պետական գրանցում, փոփոխության պետական գրանցում, գործունեության դադարման վերաբերյալ տեղեկությունների պետական գրանցում) | բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով |
10) հիմնարկների եւ առանձնացված ստորաբաժանումների վերակազմակերպմամբ պայմանավորված յուրաքանչյուր պետական հաշվառման համար (նոր ստեղծվող պետական հաշվառում, փոփոխության պետական հաշվառում, գործունեության դադարման վերաբերյալ տեղեկությունների պետական հաշվառում) | բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով»: |
Օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. | անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման նպատակով թղթային եղանակով դիմումի ընդունման համար | բազային տուրքի եռապատիկի չափով»: |
Հոդված 3. Օրենքի 29-րդ հոդվածի տասներկուերորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Իրավաբանական անձն ազատվում է վերակազմակերպմամբ պայմանավորված պետական գրանցման համար, նոր խմբագրությամբ կանոնադրության պետական գրանցման կամ իր առանձնացված ստորաբաժանման, հիմնարկի նոր խմբագրությամբ կանոնադրության պետական հաշվառման համար պետական տուրքի վճարումից, եթե պետական գրանցումը կամ հաշվառումը պայմանավորված է պետական ռեգիստրում գրանցումից կամ հաշվառումից հետո ուժի մեջ մտած Հայաստանի Հանրապետության օրենքի համաձայն վերակազմակերպվելու կամ կանոնադրությունն օրենքին համապատասխանեցնելու՝ օրենքով սահմանված անհրաժեշտությամբ:»:
Հոդված 5. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը ներկայացված դիմումների քննության համար պետական տուրքը գանձվում է դիմումը ներկայացնելու պահին գործող պետական տուրքի դրույքաչափերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН "О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. В части 1 статьи 16 Закона “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года ЗР – 186 (далее – Закон):
1) пункты 1, 1.1, 1.3, 1.4, 1.7, 1.8, 3, 3.1 и 3.2 признать утратившими силу;
2) пункт 1.6 изложить в следующей редакции:
1.6. за регистрацию (учет) Государственным регистром (без регистрации или учета изменений) зарегистрированных (поставленных на учет) другим осуществляющим государственную регистрацию органом организаций, их выделенных подразделений и учреждений - согласно заявлению лица |
3) часть дополнить пунктом 1.12 следующего содержания:
“1.12. за подлежащих регистрации (учету) в Государственном едином реестре: |
1) за государственную регистрацию некоммерческих организаций (за исключенимем партий) |
2) за государственную регистрацию партий |
3) за учет выделенных подразделений, учреждений юридических лиц, зарегистрированных в Республике Армения |
4) за учет выделенных подразделений, учреждений иностранных юридических лиц |
5) за регистрацию изменений, дополнений уставов, уставов в новой редакции юридических лиц и их выделенных подразделений и учреждений, изменений сведений, подлежащих записи в Государственном едином реестре (за исключением сведений о государственной регистрации ликвидации юридического лица, записи сведений о его нахождении в процессе ликвидации, за регистрацию , обусловленную измением в государственном регистре участников общества с ограниченной ответственностью, а также за регистрацию изменения сведений, автоматически обновляемыхв государственном едином реестре) |
6) за государственную регистрацию изменения данных о руководителе или участнике исполнительного органа юридических лиц, их выделенных подразделений и учреждений (за исключением автоматически обновляемых сведений) |
в 5-кратном размере базовой пошлины |
7) за регистрацию (регистрации), обусловленную (обусловленные) изменением в Государственном регистреучастников обществ с ограниченной ответственностью – согласно заявлению |
8)за госдарственную регистрацию сведений о нахождении юридического лица в процессе ликвидации |
9) за каждую государственную регистрацию, обусловленную реорганизацией юридических лиц (государственная регистрация создаваемого юридического лица, государственная регистрация изменения, государственная регистрация сведений о прекращении деятельности) |
10) за каждый государственный учет, обусловленный реорганизацией учреждений и выделенных подразделений (государственный учет создаваемых учреждений и выделенных подразделений, государственный учет изменения, государственный учет сведений о прекращении деятельности) |
Статья 2. Пункт 2 части 1 статьи 16 изложить в следующей редакции:
“2. за прием заявления в бумажной форме в целях государственного учета индивидуального предпринимателя |
в трехкратном размере базовой пошлины |
Статья 3. Абзац двенадцатый статьи 29 Закона изложить в следующей редакции:
“Юридическое лицо освобождается от уплаты государственной пошлины за обусловленную реорганизацией государственную регистрацию, государственную регистрацию устава в новой редакции или за государственный учет устава его выделенного подразделения, учреждения в новой редакции, если государственная регистрация или государственный учет обусловлены установленной законом необходимостью реорганизации или приведения уставав соответствие с законом согласно закону Республики Армения, вступившему в силу после его регистрации или постановки на учет в государственном регистре.”.
Статья 5. Государственная пошлина за рассмотрение заявлений, поданных до вступления в силу настоящего Закона, взимается в размере ставки государственной пошлины, действующей на момент подачи заявленеия.