«ՀԱՆՐԱԳՐԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հանրագրերի մասին» 2017 թվականի դեկտեմբերի 21-ի ՀՕ-15-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 1-ին հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 3-րդ կետը «միեւնույն հարցով» բառերից հետո լրացնել «, իսկ հանրագրերի միասնական էլեկտրոնային հարթակում ներկայացնելու դեպքում` հանրագիր, որին միացել են մեկ եւ ավելի անձինք, որտեղ հանրագիր նախաձեռնած անձը համարվում է գլխավոր նախաձեռնող, իսկ նույն հանրագրին միացած անձինք՝ հանրագրի աջակիցներ» բառերով.
«4) կրկնակի հանրագիր` հանրագիր, որը մեկ տարվա ընթացքում կրկին ներկայացրել է միեւնույն անձը միեւնույն հարցով եւ հիմնավորմամբ միեւնույն մարմին կամ պաշտոնատար անձին, որի վերաբերյալ սույն օրենքով եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով տրվել է պատասխան, կամ կայացվել է հանրագրի քննարկումը մերժելու մասին որոշում.».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին կետով.
«4.1) հանրագրերի միասնական էլեկտրոնային հարթակ (այսուհետ՝ Էլեկտրոնային հարթակ)՝ էլեկտրոնային հարթակ, որի միջոցով հնարավոր է ներկայացնել անհատական կամ կոլեկտիվ հանրագիր, հրապարակել թղթային եղանակով կամ էլեկտրոնային հարթակում ներկայացված հանրագիրը, հետեւել հանրագրի ընթացքին եւ հաղորդակցվել համապատասխան պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմնի կամ պաշտոնատար անձի հետ.».
4) 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5) Էլեկտրոնային հարթակում ներկայացվող հանրագիր՝   սույն օրենքի եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման պահանջներին համապատասխան` էլեկտրոնային հարթակում ներկայացվող անհատական կամ կոլեկտիվ հանրագիր.».
5) 6-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  5.1-ին կետով.
«5.1) հանրագիր ներկայացնելիս նշում կատարելու այն չհրապարակելու վերաբերյալ.»:
Հոդված 3. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
«2) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով Էլեկտրոնային հարթակում հրապարակելու անհատական կամ կոլեկտիվ հանրագիրը.».
2) 3-րդ կետի «առաջարկությանը» բառը փոխարինել «առաջարկին» բառով, իսկ նույն կետը «ուղղությամբ» բառից հետո լրացնել «եւ արդյունքները հրապարակելու Էլեկտրոնային հարթակում» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 5-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասը  «էլեկտրոնային» բառից հետո լրացնել «հարթակում ներկայացնելու» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Էլեկտրոնային գրանցամատյանի բովանդակության եւ վարման կարգի, հանրագիրը էլեկտրոնային գրանցամատյանում գրանցելու, Էլեկտրոնային հարթակում հանրագիրը ներկայացնելու, հրապարակելու, քննարկելու եւ կոլեկտիվ հանրագրին միանալու, էլեկտրոնային հարթակում ներկայացված հանրագրի վերաբերյալ ընդունված որոշումները, հանրագրի պատասխանն ուղարկելու, հրապարակելու  առանձնահատկությունները սահմանվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:».
«5. Եթե անհատական ընդունելության ժամանակ անձի հնչեցրած առաջարկությունը համապատասխանում է սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին մասի              1-ին կետով սահմանված հանրագրի հասկացությանը, եւ անձն ստորագրում է ընդունելության ժամանակ կազմված արձանագրությունը, որի մեջ նշվում են սույն օրենքի 6-րդ հոդվածով նախատեսված տեղեկությունները, ապա այդ արձանագրությունը դիտարկվում է որպես հանրագիր, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով մուտքագրվում հանրագրերի էլեկտրոնային գրանցամատյան, հրապարակվում, եթե առկա չէ հանրագիրը ներկայացնող անձի կողմից հանրագրի չհրապարակման մասին նշում, եւ քննվում սույն օրենքով եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով:».
4) 10-րդ մասը «անձը» բառից հետո լրացնել «թղթային եղանակով կամ Էլեկտրոնային հարթակի միջոցով» բառերով.
5) 13-րդ մասի «գրավոր» բառը փոխարինել «թղթային եղանակով կամ Էլեկտրոնային հարթակի միջոցով» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 6-րդ հոդվածում՝
«Հոդված 6.Հանրագրին ներկայացվող պահանջները».
2) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին կետով.
«1.1) հանրագրի վերնագիրը.».
3) 1-ին մասի 3-րդ կետից հանել «մշտապես գործող մարմնի» բառերը.
4) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1- 5.3-րդ կետերով.
«5.1) էլեկտրոնային հարթակում կոլեկտիվ հանրագիր ներկայացնելու դեպքում՝ գլխավոր նախաձեռնողի անունը, ազգանունը կամ անվանումը, բնակության կամ հաշվառման կամ գտնվելու վայրի հասցեն, էլեկտրոնային փոստի հասցեն.
5.2) էլեկտրոնային հարթակում կոլեկտիվ հանրագրին միանալու դեպքում՝ հանրագրի աջակիցների անունը, ազգանունը կամ անվանումը, էլեկտրոնային փոստի հասցեն.
5.3) այն ոլորտը, որին վերաբերում է հանրագիրը.».
5) 3-րդ մասի «Կոլեկտիվ» բառը փոխարինել «Թղթային եղանակով ներկայացվող կոլեկտիվ» բառերով.
6) 4-րդ մասը «ներկայացուցչի լիազորագիրը» բառերից հետո լրացնել «, իսկ օրինական ներկայացուցչի միջոցով ներկայացնելու դեպքում՝ օրինական ներկայացուցիչ լինելը հավաստող փաստաթուղթը» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 7-րդ հոդվածում՝
«1. Հանրագիրն ստանալու օրը հանրագիրը ենթակա է գրանցման պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից վարվող հանրագրերի էլեկտրոնային գրանցամատյանում:».
«3. Հանրագիրը ոչ ուշ, քան ստանալուն հաջորդող հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում ենթակա է հրապարակման Էլեկտրոնային հարթակում, եթե առկա չէ հանրագիրը ներկայացնող անձի կողմից հանրագրի չհրապարակման մասին նշում:»:
Հոդված 7. Օրենքի 8-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 8. Հանրագիրը վերադարձնելը
1. Եթե հանրագիրը չի համապատասխանում սույն օրենքի 6-րդ հոդվածով հանրագրին ներկայացվող պահանջներին, կամ հանրագիրը ներկայացվել է օտար լեզվով, բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի, ապա ստանալու օրվան հաջորդող հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում հանրագիրը վերադարձվում է հանրագիրը ներկայացրած անձին այն ստանալուց հետո՝ հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում, հանրագրում շտկումներ իրականացնելու նպատակով: Նշված ժամկետում հանրագիրը սահմանված պահանջներին չհամապատասխանեցնելու եւ կրկին ներկայացնելու դեպքում հանրագիրը ենթակա է մերժման:
2. Եթե հանրագիրը չի վերաբերում այն պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց իրավասություններին, որոնց հասցեագրվել է, ապա ստանալու օրվան հաջորդող հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում հանրագիրը վերադարձվում է հանրագիրը ներկայացրած անձին՝ պարզաբանելով, թե որ մարմինն է իրավասու տվյալ հարցով:
3. Եթե հանրագրի մի մասը չի վերաբերում այն պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց իրավասություններին, որոնց հասցեագրվել է, ապա հանրագիրը քննվում է միայն վերաբերելի մասով՝ հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում այդ մասին ծանուցելով հանրագիր ներկայացրած անձին՝ պարզաբանելով, թե որ մարմինն է իրավասու մյուս մասով:
4. Եթե անհատական ընդունելության արդյունքում ներկայացված բանավոր առաջարկությունն ամբողջությամբ կամ մասամբ չի վերաբերում տվյալ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց իրավասություններին, որոնց հասցեագրվել է, ապա առաջարկությունն ամբողջությամբ կամ մասամբ որպես հանրագիր չի արձանագրվում, իսկ այն ներկայացրած անձին պարզաբանվում է, թե որ մարմինն է իրավասու տվյալ հարցով կամ մասով:»:
Հոդված 8. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 4-րդ կետի «ընթացակարգ» բառից հետո հանել «, կամ» բառը եւ դնել միջակետ.
2) 5-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ  եւ 7-րդ կետերով.
«6) սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված մերժման հիմքով, կամ
7) առաջարկությունը կամ գրությունը կամ հաղորդումը չի համապատասխանում սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով սահմանված հանրագրի հասկացությանը:»:
Հոդված 9. Օրենքի 12-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 10. Օրենքի 16-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 16. Հանրագրի վերաբերյալ ընդունված որոշումները, հանրագրի պատասխանն ուղարկելը
1. Սույն օրենքի 15-րդ հոդվածով նախատեսված որոշումները, ինչպես նաեւ հանրագրի պատասխանն ուղարկվում են հասցեատիրոջ ներկայացրած էլեկտրոնային փոստի հասցեին կամ բնակության կամ հաշվառման կամ գտնվելու վայրի հասցեին եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով հրապարակվում են Էլեկտրոնային հարթակում, եթե առկա չէ հանրագրի չհրապարակման մասին նշում: Թղթային եղանակով հանրագիր ներկայացնելու դեպքում սույն օրենքի 15-րդ հոդվածով նախատեսված որոշումները, ինչպես նաեւ հանրագրի պատասխանը ուղարկվում են փոստով` հանձնելու մասին ծանուցմամբ հանրագրի մեջ նշված հասցեով կամ հասցեատիրոջը ստորագրությամբ առձեռն հանձնելու միջոցով, եթե հասցեատերը հանրագրի մեջ ցանկություն չի հայտնել պատասխանն ստանալ էլեկտրոնային փոստի հասցեին:
2. Թղթային եղանակով ներկայացված կոլեկտիվ հանրագրի դեպքում սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված փաստաթղթերն ուղարկվում են հանրագրում որպես պատասխանատու նշված անձին, իսկ պատասխանը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ սահմանված կարգով հրապարակվում է Էլեկտրոնային հարթակում, եթե առկա չէ հանրագրի չհրապարակման մասին նշում:
2. Սույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված՝ էլեկտրոնային գրանցամատյանի բովանդակության եւ վարման կարգի, հանրագիրը էլեկտրոնային գրանցամատյանում գրանցելու, Էլեկտրոնային հարթակում հանրագիրը ներկայացնելու, հրապարակելու, քննարկելու եւ կոլեկտիվ հանրագրին միանալու, էլեկտրոնային հարթակում ներկայացված հանրագրի վերաբերյալ ընդունված որոշումները, հանրագրի պատասխանն ուղարկելու, հրապարակելու  առանձնահատկությունները սահմանում է Կառավարությունը սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝  երեք ամսվա ընթացքում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН "О ПЕТИЦИЯХ"
1)  пункт 3 после слов "по одному и тому же вопросу" дополнить словами ", а в случае представления петиций на едином электронном портале  - петиция, к которой присоединились одно и более лиц, главным инициатором которой  считается инициирующее петицию лицо, а лица, присоединившиеся к той же петиции, - сторонниками петиции".
"4) повторная петиция - петиция, поданная в течение одного года повторно одним и тем же лицом по одному и тому же вопросу и с тем же обоснованием в один и тот же орган или одному и тому же должностному лицу, по которой в установленном настоящим Законом и постановлением Правительства Республики Армения порядке  был дан ответ или было вынесено решение об отказе в рассмотрении петиции;
3) часть дополнить пунктом 4.1 следующего содержания:
"4.1) единый электронный портал петиций (далее - электронный портал) - электронный портал, через который можно подавать индивидуальную или коллективную петицию, публиковать петицию, представленную на бумажном носителе или электронном портале, следить за ходом петиции и общаться с соответствующим государственным органом или органом местного самоуправления, или должностным лицом;";
4) пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5) петиция, представляемая на электронном портале, - индивидуальная или коллективная петиция, представляемая на электронном портале в соответствии с требованиями настоящего Закона и постановления Правительства Республики Армения ";
5) пункт 6 признать утратившим силу.
Статья 2. Часть 1 статьи 3 Закона дополнить пунктом 5.1 следующего содержания:
"5.1) при подаче петиции делать отметку о неопубликовании петиции;”.
Статья 3. В части 1 статьи 4 Закона:
"2) публиковать индивидуальную или коллективную петицию на электронном портале в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Армения;";
2) пункт 3 после слов “по его исполнению” дополнить словами "и публиковать результаты на электронном портале".
1) в части 3 слова "электронным способом" заменить словами "посредством представления на электронном портале";
"3.1. Особенности содержания и порядка ведения электронного реестра, регистрации петиции в электронном реестре, представления, опубликования, обсуждения петиции и присоединения к петиции на электронном портале, направления, опубликования представленных на электронном портале решений, принятых по петиции, ответа на петицию устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения.";
"5. Если предложение лица, озвученное во время индивидуального приема, соответствует установленному пунктом 1 части 1 статьи 1 настоящего Закона понятию петиции и лицо подписывает составленный во время приема протокол, в котором указываются предусмотренные статьей 6 настоящего Закона сведения, то этот протокол рассматривается как петиция, вносится в электронный реестр петиций в установленном постановлением Правительства Республики Армения порядке, публикуется, если отсутствует отметка подавшего петицию лица о неопубликовании петиции, и рассматривается в порядке, установленном настоящим Законом и постановлением Правительства Республики Армения.";
4) пункт 10 после слов “заявление о ее отзыве” дополнить словами “на бумажном носителе или через электронный портал";
5) часть 13 слова "в письменной форме" заменить словами ""на бумажном носителе или через электронный портал".
"Статья 6. Требования, предъявляемые к петиции";
2) часть 1 дополнить пунктом 1.1 следующего содержания:
"1.1) название петиции;";
3) в пункте 3 части 1 исключить слова “постоянно действующего органа";
4) часть 1 дополнить пунктами 5.1-5.3 следующего содержания:
"5.1) в случае подачи  коллективной петиции на электронном портале - имя, фамилию или наименование, адрес места жительства или учета, или места нахождения, адрес электронной почты главного инициатора;
5.2) в случае присоединения к коллективной петиции на электронном портале - имена, фамилии или наименования, адреса электронной почты сторонников петиции;
5.3) сфера, к которой относится петиция;";
5) в части 3 слово "Коллективную" заменить словами "Поданную на бумажном носителе коллективную";
6) часть 4 после слов "доверенность на представителя" дополнить словами ", а в случае представления через законного представителя - документ, подтверждающий  статус законного представителя".
"1. Петиция подлежит регистрации в электронном реестре петиций, который ведется государственными органами и органами местного самоуправления, в день получения петиции.";
"3. Петиция подлежит опубликованию на электронном портале не позднее чем в течение пяти рабочих дней, если отсутствует отметка представляющего петицию лица о неопубликовании петиции.".
Статья 7. Статью 8 Закона изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Возврат петиции
1. Если петиция не соответствует требованиям, предъявляемым статьей 6 настоящего Закона к петиции, или петиция подана на иностранном языке, за исключением предусмотренных законом случаев, то петиция в течение пяти рабочих дней, следующих за днем ее поступления, возвращается подавшему петицию лицу в течение пяти рабочих дней после ее поступления в целях осуществления исправлений в петиции. Петиция подлежит возврату в случае неприведения петиции в соответствие с установленными требованиями в указанный срок и ее повторного представления.
2. Если петиция не относится к правомочиям государственных органов и органов местного самоуправления и должностных лиц, которым она адресована, то петиция в течение пяти рабочих дней, следующих за днем ее поступления, возвращается подавшему петицию лицу - с разъяснением относительно того, какой орган правомочен по данному вопросу.
3. Если часть петиции не относится к правомочиям государственных органов и органов местного самоуправления и должностных лиц, которым она адресована, то петиция рассматривается в относимой части с уведомлением об этом лица, подавшего петицию, - с разъяснением относительно того, какой орган правомочен в другой  части.
4. Если представленное в ходе индивидуального приема устное предложение полностью или в части не относится к правомочиям данного государственного органа и органа местного самоуправления и должностных лиц, которым оно адресовано, то предложение не фиксируется в качестве петиции полностью или в части, а представившему его лицу дается разъяснение относительно того, какой орган правомочен по данному вопросу или в данной части.".
Статья 8. В части 1 статьи 9 Закона:
1) в пункте 4 исключить слово “, или” и поставить точку с запятой;
2) пункт 5 признать утратившим силу;
3) часть дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6) имеется установленное частью 1 статьи 8 настоящего Закона основание отказа или
7) предложение или письмо, или сообщение не соответствуют понятию петиции, установленному пунктом 1 части 1 статьи 1 настоящего Закона.".
Статья 9. Статью 12 Закона признать утратившей силу.
Статья 10. Статью 16 Закона изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Принятые решения о петиции, направление ответа на петицию
1. Решения, предусмотренные статьей 15 настоящего Закона, а также ответ на петицию направляются по представленному адресатом адресу электронной почты или адресу места жительства, или места учета, или места нахождения и в установленном постановлением Правительства Республики Армения порядке публикуются на электронном портале, если отсутствует отметка о неопубликовании петиции. В случае представления петиции на бумажном носителе решения, предусмотренные статьей 15 настоящего Закона, а также ответ на петицию направляются по почте по указанному в петиции адресу с уведомлением о вручении либо вручением лично адресату под расписку, если адресат не заявил в петиции о желании получить ответ по адресу электронной почты.
2. Установленные частью 2 статьи 4 настоящего Закона особенности содержания и порядка ведения электронного реестра, регистрации петиции в электронном реестре, представления, опубликования, обсуждения петиции и присоединения к петиции на электронном портале, направления, опубликования представленных на электронном портале решений, принятых по петиции, ответа на петицию устанавливаются постановлением Правительства Республики Армения.